• <

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Tadeusz Aziewicz (Platforma Obywatelska)

Paweł Kuś

21.10.2015 13:42 Źródło: własne
Strona główna WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Tadeusz Aziewicz (Platforma Obywatelska)
WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Tadeusz Aziewicz (Platforma Obywatelska) - GospodarkaMorska.pl

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Tadeusz Aziewicz, kandydat na posła na Sejm z ramienia PO.

Wciąż pojawiają się wątpliwości co do miejsca siedziby Dowództwa Marynarki Wojennej. Czy powinno ono wrócić do Gdyni?

- Struktura zarządzania armią musi być optymalna z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Jest to zbyt poważna sprawa, aby mogła być przedmiotem kampanii wyborczej. Nie widzę powodów, aby wycofywać się z reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, szczególnie w czasie globalnych zagrożeń. Obecność ludzi morza  w ścisłym, zintegrowanym  dowództwie polskiego wojska w stolicy traktuję jako szansę na modernizację i rozwój naszej marynarki.  

Jakie są plany modernizacji Marynarki Wojennej?

- Jako przewodniczącemu Komisji Skarbu Państwa najłatwiej jest mi opisać ten proces z perspektywy nadzorowanej przez naszą komisję Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak wiemy Grupa została oficjalnie zaproszona przez Inspektorat Uzbrojenia MON do negocjacji w celu opracowania projektu umowy na dostawę sześciu okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Programy „Miecznik” i „Czapla” zakładają budowę trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min i trzech obrony wybrzeża.  Kluczowy udział w projekcie będzie miała również Stocznia Marynarki Wojennej S.A. Warto zauważyć, że przedstawiciele PGZ S.A., ARP S.A. i SMW S.A. prowadzą zaawansowane rozmowy, których efektem ma być przejęcie akcji tej stoczni przez Polską Grupę Zbrojeniową. Ponadto, PGZ pragnie blisko współpracować z Centrum Techniki Okrętowej S.A. Oprócz programów „Miecznik” i „Czapla” PGZ jest zainteresowana także budową innych jednostek tj. okrętu wsparcia logistycznego, okrętu wsparcia działań połączonych oraz okrętów ratowniczych i holowników. PGZ chce także wziąć udział w budowie trzech okrętów podwodnych typu „Orka”. Ustalenia pomiędzy PGZ a IU MON dotyczące realizacji programów „Czapla” i „Miecznik” będą trwały do 2016 r. W tym właśnie roku planowane jest podpisanie umowy i uruchomienie procesu budowy.  Warto dodać, że PGZ w ramach realizowanego przez MON programu „Zwalczania zagrożeń na morzu do 2022 roku” jest zainteresowana pozyskaniem kontraktów o łącznej wysokości 8,5 mld zł.

W jaki sposób zachęciłby Pan polskich armatorów do powrotu pod polską banderę?

- To złożony problem bo jego rozwiązanie uzależnione jest od możliwości finansowych państwa.  Uchwaliliśmy już ustawę o podatku tonażowym, która zawiera preferencje dla marynarzy z krajów członkowskich UE. Uchwaliliśmy też ustawę o pracy na morzu. Wiem, że nie zaspokaja ona wszystkich aspiracji środowiska morskiego. Jestem otwarty na dalsze poszukiwanie roztropnych kompromisów.

Krajowa Inteligentna Specjalizacja - czy gospodarce morskiej należy się miejsce na tej liście?

- Jestem o tym przekonany. Gospodarka morska w ostatnich latach uległa głębokiej transformacji. Przykładowo: nasze stocznie są dzisiaj „przyczółkami innowacyjności”  - budują unikatowe, zaawansowane technologicznie jednostki. Mamy tradycje, mamy potencjał w postaci zaplecza naukowego. Warto zauważyć, że „Polityka morska RP” zawiera w sobie rozdział poświęcony rozwojowi gospodarki morskiej opartej na wiedzy i kwalifikacjach, czyli poszerzenie listy krajowych inteligentnych specjalizacji o specjalizację dotyczącą gospodarki morskiej będzie wpisywało się w realizację polityki morskiej naszego kraju.

 Jakie pierwsze działania/kroki powinien podjąć nowy rząd w kierunku rozwoju polskiej gospodarki morskiej?

- Kluczowe dla utrzymania tempa rozwoju naszych portów jest wzmocnienie ich dostępności komunikacyjnej. Przykładowo dla portu w Gdyni niezwykle ważna jest budowa obrotnicy umożliwiającej wpływanie do portu dużych statków oraz, od strony lądu, budowa dodatkowego połączenia z obwodnicą Trójmiasta. Ważna jest też modernizacja i rozbudowa sieci kolejowej, oraz podjęcie działań na rzecz przywrócenia żeglowności Wiśle.  Myślę też o wykreowaniu naszego Centrum Techniki Morskiej, jako krajowego lidera w dziedzinie nowych technologii w zakresie walki na morzu. Obecność CTM w Grupie PGZ otwiera przed naszą firmą zupełnie nowe możliwości.

--------

Tadeusz Aziewicz (ur. 31 października 1960) to polski polityk, samorządowiec, ekonomista, poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji.  W latach 1991–1998 był pracownikiem naukowym Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w którym kierował Zakładem Gospodarki Komunalnej. Zasiadał w radach nadzorczych wielu przedsiębiorstw i fundacji (m.in. Nordea Bank Polska SA w latach 2002–2005, przewodniczący RN Agencji Rozwoju Pomorza SA w latach 2003–2005). W latach 1998–2001 pełnił funkcję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.