• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa [wideo]

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa [wideo]
Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa [wideo] - GospodarkaMorska.pl

Justyna Jarosz

15.10.2023

Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza.

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Ambasador Republiki Greckiej, Pani Niki Kamba. Spotkanie zgromadziło profesorów z renomowanych uczelni zarówno z Grecji, jak i z Polski. 

Fot. GospodarkaMorska.pl


– Morza i porty, stanowią huby, ale ludzie z reguły mieszkają na lądzie. Dlatego konieczne jest połączenie tych obszarów. Mocno wierzymy, że dzięki projektom w ramach Inicjatywy Trójmorza, będzie to możliwe. Uważam, że dzięki współpracy będzie dostępne jeszcze więcej środków, aby zrealizować to, co chcemy, aby mieć drogi, aby połączyć port w Salonikach i Aleksandropolis aż z Kłajpedą, z Gdańskiem, w taki sposób, żeby możliwy był jak najbardziej płynny i szybki transport towarów, ludzi, oraz transfer pomysłów, nowych technologii i informacji – podkreśliła ambasador Niki Kamba.

Via Carpatia to strategiczny szlak łączący Polskę z południową Europą. Projekt ma na celu integrację systemów transportowych wielu krajów, w tym Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Trasa ma zostać ukończona w swoim głównym kształcie do 2030 roku, a razem ze wszystkimi odnogami - do roku 2040. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej jako miejsca do inwestycji, zwiększenia wymiany handlowej i rozwoju infrastruktury transportowej w regionie Trójmiasta.

Port Gdańsk odgrywa znaczącą rolę w tej inicjatywie. Jest jednym z kluczowych punktów na trasie Via Carpatia, a jego dynamika przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów, co wpisuje się w ogólny trend rozwoju regionu. Podczas wrześniowej wizyty w Grecji, przedstawiciele Portu Gdańsk podpisali list intencyjny o współpracy z Portem Saloniki, z zamiarem budowania i wzmacniania partnerskich relacji biznesowych oraz promowania innowacyjności.

– Parę tygodni po tym jak podpisaliśmy porozumienie z portem w Salonikach i powiedzieliśmy A, teraz możemy powiedzieć B, możemy kontynuować naszą dyskusję o tym jak ważne jest połączenie północ-południe, jak ważne jest to dla regionu Europy Centralnej, Północnej jak i Południowej. Jak ważne jest to nie tylko dla wymiany towarowej, ale też dla naszej kultury, dla wzbogacenia naszego społeczeństwa. Via Carpatia w pierwotnym przebiegu omijała Trójmiasto, kierowała się od Kłajpedy na południe Europy. Niezwykle ważnym elementem przebiegu Via Carpatii powinien być Gdańsk. Dlaczego? Biznes odpowiada na to pytanie w ten sposób: ponieważ jesteśmy bardziej efektywni, tańsi, ponieważ biznes szuka takich rozwiązań. Kontynuujmy tę współpracę, rozmawiajmy o naukowym podejściu do kreowania tych korytarzy, również w taki sposób, żeby w dalszej kolejności objęły kolejne porty w Polsce i w Grecji – mówił Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk.  

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.