• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Partnerzy portalu

Fot. Parlament UE

"Pokój w UE jest zależny od zabezpieczenia wschodniej granicy" –  głosi wspólna deklaracja członków Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego. Delegaci, w tym z Polski, odwiedzili fińsko-rosyjskie przejście graniczne w Kuhmo, najbardziej wysunięty na wschód punkt kontroli na terenie UE.

"Rosja prowadzi hybrydową wojnę z Zachodem" –  oświadczył fiński deputowany Pauli Aalto-Setala. "Wielu kolegów przyznało, że dopiero na miejscu, zagrożenie wymierzone w Finlandię oraz inne kraje graniczne, nabrało konkretnego wymiaru" – dodał.

Parlamentarzyści z Estonii, Litwy, Łotwy, a także Polski i Szwecji odwiedzili posterunek graniczny Vartius w Kuhmo w fińskiej prowincji Kainuu, który w związku operacją hybrydową został zamknięty po raz pierwszy w listopadzie ubiegłego roku. Polskich parlamentarzystów reprezentował poseł Jarosław Wałęsa.

"Najbardziej wysuniętą na wschód granicę UE należy zabezpieczyć nie tylko przed zagrożeniem hybrydowym w związku z instrumentalnym napływem migrantów, ale także przed zagrożeniem militarnym" –  podkreślono we wspólnej deklaracji.

Według delegatów przekazanie Finlandii kwoty 230 mln euro na ochronę wschodnich obszarów, co ogłosiła niedawno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas kwietniowej wizyty w Lappeenranta, jest "działaniem zasadniczym i należy je wdrożyć od razu".

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem fińskiego rządu, od połowy kwietnia na czas nieokreślony zamknięta jest cała licząca ponad 1300 km granica lądowa z Rosją. Zamknięte (także do odwołania) zostały również trzy morskie przejścia graniczne we wschodniej części Zatoki Fińskiej. Władze argumentowały, że wraz z topnieniem śniegu i lodu operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne.

Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego została powołana w 1991 r. w Helsinkach jako forum dialogu politycznego między parlamentarzystami. Główne coroczne posiedzenie tego gremium odbędzie się pod koniec sierpnia w Danii, a jego motywem przewodnim będzie "Bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego".

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ kar/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.