• <

W ramach tarczy antykryzysowej do firm trafiło blisko 10 mld zł

ew

18.05.2020 12:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W ramach tarczy antykryzysowej do firm trafiło blisko 10 mld zł

Partnerzy portalu

W ramach tarczy antykryzysowej do firm trafiło blisko 10 mld zł - GospodarkaMorska.pl

Do firm w ramach rozwiązań w tzw. tarczy antykryzysowej trafiło ponad 10 mld zł – poinformowała w poniedziałek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Ponad 3 mld zł przeznaczyliśmy już na pożyczki dla mikroprzedsiębiorców - dodała.

Maląg na konferencji prasowej przypomniała, że tzw. tarcza antykryzysowa to pakiet pomocowych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców podczas epidemii, które mają ochronić miejsca pracy.

"Tarcza antykryzysowa, której budżet wynosi 212 mld zł oraz tarcza finansowa funkcjonują bardzo dobrze. Przede wszystkim wpływają na zachowanie płynności przez przedsiębiorców, aby pracownicy mogli dostawać systematycznie swoje wynagrodzenie" - powiedziała minister rodziny.

Dodała, że rząd stara się, by "trudna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią, jak najmniej odbiła się na miejscach pracy". "Do tej pory z samej tarczy antykryzysowej na wsparcie miejsc pracy przekazaliśmy blisko 10 mld zł. Te środki zostały przekazane na dofinansowanie do wynagrodzeń - ponad 3 mld zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowanie do świadczenia postojowego, a także do zwolnienia ze składek ZUS" - wskazała Maląg.

Minister podkreśliła, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki dla mikroporzedsiębiorców. Według danych MRPiPS na ten rodzaj wsparcia przeznaczono ponad 3 mld zł. "Uruchomiliśmy narzędzie, które ma prosty wniosek, aby można go było składać drogą elektroniczną i to zadanie jest realizowane przez Powiatowe Urzędy pracy" - powiedziała Maląg.

Podziękowała tym samorządom, którzy z "pełnym zaangażowaniem wspomagają Powiatowe Urzędy Pracy". "Dziwię się tu panu prezydentowi miasta stołecznego Warszawy, ponieważ limit środków, który został przydzielony dla stolicy to 100 mln zł. Złożono 98 tys. wniosków o pożyczki, a zrealizowano niespełna 6 tys." - wskazała minister. Zaapelowała o sprawną realizację wniosków.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm zatrudniających do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.