• <
urząd_morski_gdynia_2021

UE chce więcej szczegółów od Wielkiej Brytanii w sprawie propozycji dotyczących brexitu

pc

22.08.2019 12:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska UE chce więcej szczegółów od Wielkiej Brytanii w sprawie propozycji dotyczących brexitu
UE chce więcej szczegółów od Wielkiej Brytanii w sprawie propozycji dotyczących brexitu - GospodarkaMorska.pl

UE oczekuje szczegółowych propozycji z Londynu w sprawie brexitu - oświadczył w czwartek wysokiej rangi urzędnik unijny nawiązując do stanowiska premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnosona, który chciałby renegocjować umowę rozwodową.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w niedzielę w kuluarach szczytu G7 we francuskim Biarritz z szefem brytyjskiego rządu jako pierwszy przedstawiciel unijnych instytucji po objęciu przez Johnsona stanowiska szefa rządu.

"Oczekujemy szczegółów (...). Doceniamy zobowiązanie rządu Wielkiej Brytanii w sprawie chęci osiągnięcia uporządkowanego wyjścia, my również uważamy, że jest to lepsze rozwiązanie niż wyjście bezumowne zarówno dla UE jak i dla Zjednoczonego Królestwa" - powiedziało źródło.

Szef brytyjskiego rządu chciałby usunięcia z umowy o wyjściu zapisów o tzw. backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Republiką Irlandii a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa.

Urzędnik unijny podkreślił, że backstop został uzgodniony w negocjacjach przez obie strony, zarówno unijną jak i brytyjską. "Spodziewam się, że przewodniczący Tusk będzie w trybie słuchania jeśli chodzi o brexit w Biarritz" - zaznaczył.

Johnson spotkał się w środę wieczorem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie kolejny raz powtarzając, że backstop musi być usunięty z porozumienia z UE. W Brukseli jego wystąpienie nie zrobiło większego wrażenia.

"Opierając się o to, co usłyszeliśmy wczoraj obawiam się, że będziemy musieli poczekać co najmniej miesiąc, żeby poznać jakieś szczegóły, czy plany z Londynu. Ale może coś bardziej treściwego będzie przedstawione już w niedzielę" - zaznaczyło źródło unijne.

Johnson zapowiada, że jeśli nie doczeka się ustępstw, jest gotów wyprowadzić swój kraj ze Wspólnoty bez umowy regulującej dalsze relacje obu stron. Bruksela odmawia powrotu do negocjacji i wskazuje, że powrót twardej granicy irlandzko-irlandzkiej może zagrozić porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 roku, które w dużej mierze przyczyniło się do zakończenia ponad 30-letniego konfliktu zbrojnego w Irlandii Północnej.

"UE znacznie poważniej bierze pod uwagę bezumowny brexit niż wcześniej. To jest założenie robocze odpowiedzialnych ludzi. Musimy się przygotować do najgorszego możliwego rozwiązania" - zaznaczyło źródło unijne.

Wskazało przy tym, że bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE byłoby bardzo negatywnym zjawiskiem biorąc pod uwagę napięcia w światowym handlu. Brexitu jako takiego nie ma jednak w programie szczytu G7, który rozpoczyna się w sobotę.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.