• <

Prezydent: nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji chciał zrezygnować z inicjatywy Trójmorza

Strona główna Prawo, polityka Prezydent: nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji chciał zrezygnować z inicjatywy Trójmorza
Prezydent: nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji chciał zrezygnować z inicjatywy Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

sons

21.05.2020 Źródło: PAP

Wraz z byłą prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović wyszliśmy z inicjatywą Trójmorza i nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji Zoran Milanović chciał z tej chorwackiej inicjatywy zrezygnować; to byłoby dziwne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pytany był podczas czwartkowej sesji "Q&A" na Facebooku o kierunki polityki zagranicznej w najbliższych latach oraz o to, jak widzi możliwość rozwoju Trójmorza po zmianie prezydenta w Chorwacji.

"Dzisiaj rozmawiałem z panem prezydentem Chorwacji. Mieliśmy rozmowę telefoniczną dosyć długą o najważniejszych sprawach. Pan prezydent pytał mnie o sytuację epidemiczną w Polsce, więc mówiłem mu jak to wygląda, mówił mi o Chorwacji. Rozmawialiśmy o możliwości otwarcia Chorwacji na wakacje, na wyjazdy wakacyjne. Mówił, że ma taką nadzieję, że Chorwacja będzie mogła w tym roku przyjąć w wakacje turystów, że bardzo na to liczą, bo to jest u nich wielka gałąź przemysłu i ogromna część ich dochodu narodowego" - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że rozmowa dotyczyła też Trójmorza. "Umówiliśmy się na to, że spotkamy się na rozmowę na ten temat. I powiem tak, myślę że stosunek pana prezydenta do Trójmorza jest otwarty i że jest tutaj otwarty na rozmowę i to zresztą mi powiedział, że to jest ważny temat polityczny, który musimy przedyskutować" - zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił inicjatywa Trójmorza, jest inicjatywą polsko-chorwacką, "bo przecież to ja z panią prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović z tą inicjatywą wyszliśmy na arenę międzynarodową". "Jest to nasza wspólna inicjatywa. I nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji chciał tą chorwacką inicjatywę poniechać, bo to byłoby dziwne" - ocenił Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że do tej inicjatywy dołączą się też nowi partnerzy. "Dzisiaj partnerem Trójmorza są Stany Zjednoczone, bo tu pan prezydent Donald Trump bardzo dużą wagę przywiązuje do tej inicjatwy" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że partnerem Trójmorza są też Niemcy, które - jak mówił - infrastrukturalnie są chyba najbardziej rozwinięte w całej UE. "I mogą stanowić wzorzec tego, jak rozbudować infrastrukturę tak, by jak najlepiej służyła gospodarce" - podkreślił. Dodał, że słyszał, iż partnerem Trójmorza chce też być Japonia.

Prezydent Duda podkreślał również chęć zacieśnienia więzów z państwami bałtyckimi. (PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 55,09 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 22645,00 $ tona 4,16% 21 sty
 Cynk 2707,00 $ tona 0,86% 21 sty
 Aluminium 1992,00 $ tona 0,81% 21 sty
 Pallad 2367,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1109,65 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 25,55 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1855,30 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.