• <

Armatorzy i związki zawodowe o kolejny miesiąc przedłużają kontrakty, aby zapewnić bezpieczne zmiany załóg

sons/gcaptain

15.05.2020 13:18 Źródło: Gcaptain
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Armatorzy i związki zawodowe o kolejny miesiąc przedłużają kontrakty, aby zapewnić bezpieczne zmiany załóg

Partnerzy portalu

Armatorzy i związki zawodowe o kolejny miesiąc przedłużają kontrakty, aby zapewnić bezpieczne zmiany załóg - GospodarkaMorska.pl

Pracodawcy żeglugowi i związki zawodowe zgodzili się przedłużyć kontrakty dla marynarzy na kolejny miesiąc, aby dać rządom i firmom czas na wdrożenie protokołów Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w celu zapewnienia bezpiecznych zmian załogi statku i podróży podczas pandemii COVID-19.

W piśmie okólnym, wydanym 5 maja, IMO wydało zalecenia dla państw członkowskich, dotyczące środków ułatwiających zmiany załogi statku.

Zgodnie z międzynarodowymi przepisami morskimi, każdego miesiąca około 150 000 marynarzy musi być zmienianych na statkach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu załogi oraz aby zapobiec zmęczeniu. Jednak podczas pandemii COVID-19, narzucone przez rząd ograniczenia podróży oznaczały, że duża liczba marynarzy musiała przedłużyć swoją służbę.

Wspólna Grupa Negocjacyjna (JNG), reprezentująca pracodawców oraz Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) reprezentująca związki marynarzy i ich członków, wydała w czwartek okólny list. Pismo zawiera ramy protokołów zapewniających, że zmiany załogi mają być dokonane bezpiecznie i tak szybko, jak to możliwe w czasie bezprecedensowego globalnego kryzysu. List podkreśla także krytyczną, choć często nieznaną i pomijaną sytuację marynarzy oraz ważną rolę, jaką odgrywają w światowej gospodarce i społeczeństwie.

„Żegluga ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania globalnych łańcuchów dostaw, ale obecna sytuacja jest niestabilna dla bezpieczeństwa i dobrobytu załogi statku oraz bezpiecznego funkcjonowania handlu morskiego” - stwierdzono w liście.

Wcześniej JNG i ITF dwukrotnie uzgodniły przedłużenie umów marynarzy, aby zabezpieczyć ich przed narażeniem na wirusa, a także docenić ogrom wyzwań związanych z ograniczeniami podróży i dostępnością lotów. W rezultacie znaczna liczba marynarzy została zobowiązana do pozostania na pokładzie po okresie umowy o pracę, podczas gdy inni czekają na zwolnienie.

„Nie należy lekceważyć zmęczenia marynarzy, dlatego partnerzy społeczni zgodzili się nie przedłużać umów, ale wspierać okres wdrażania nie dłuższy niż 30 dni (do 15 czerwca 2020 r.), aby rządy miały czas na wdrożenie ram protokołów zgodnie z listem okólnym IMO ” - napisali JNG i ITF

Pismo zawiera pięć punktów, w tym zapewnienie bezpiecznego ułatwienia zmiany załogi do 30 dni od 15 maja 2020 r.

„Wreszcie ITF i JNG chcą ostrzec państwa bandery, kluby P&I, operatorów i frachrujących, że jeśli ramy protokołów w sprawie zmian załogi nie wejdą w życie do połowy czerwca 2020 r., odbije się to negatywnie na rentowność operacji statku,  w wyniku chorób związanych ze stresem dotykających marynarzy i ich niezdolności do stałego dostępu do pomocy medycznej na lądzie, ” - napisano w liście.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.