• <

Ponad 79 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

ew

08.06.2020 19:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ponad 79 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Partnerzy portalu

Ponad 79 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej - GospodarkaMorska.pl

Wartość pomocy przyznanej z tarczy antykryzysowej wyniosła 79,02 mld zł - podało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju. Do ZUS i urzędów pracy wpłynęło ponad 5,7 mln wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań - dodano.

Resort podał, że z tarczy antykryzysowej do 8 czerwca przyznano ponad 1 mln 288 tys. 786 mikropożyczek dla przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 6,4 mld zł. Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano 4 mld 948 mln 937 tys. 596 zł.

Przyznano ponad 1,4 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS na łączną kwotę prawie 2,8 mld zł, oraz prawie 2,2 mld zł na dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego - czytamy w komunikacie.

Resort podał, że do ZUS i urzędów pracy wpłynęło 5 mln 717 tys. 207 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań.

Według ministerstwa, dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw.

"Tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii" - czytamy w komunikacie.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.

Resort podkreśla, że jest w ciągłym kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.