• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Arabii Saudyjskiej

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Arabii Saudyjskiej
Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Arabii Saudyjskiej - GospodarkaMorska.pl

pc/gov.pl

24.04.2019 Źródło: własne

Jesteśmy zainteresowani szeroką wymianą informacji i poglądów na temat wyzwań regionalnych i międzynarodowych oraz wzmocnieniem współpracy dwustronnej z naszymi saudyjskimi partnerami na arenie międzynarodowej - podkreślił minister Jacek Czaputowicz w trakcie jednodniowej wizyty‎ w Królestwie Arabii Saudyjskiej.‎

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Rijadzie z ministrem spraw zagranicznych Ibrahimem bin Abdulazizem bin Abdullahem Al Assafem i ministrem stanu ds. zagranicznych Adelem bin Ahmedem Al Jubeirem.

Głównymi tematami rozmów między Polską a Arabią Saudyjską było pogłębienie relacji dwustronnych poprzez rozwój współpracy gospodarczej, wojskowej, pomocowej, kulturalnej i naukowo-akademickiej oraz poszerzenie bazy prawno-traktatowej.

Rozmowy z ministrem Al Assafem‎ poświęcone były przede wszystkim zacieśnianiu współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami.‎ Szef saudyjskiego MSZ wyraził zadowolenie z rosnącej wymiany handlowej między Polską a Arabią Saudyjską.

W czasie rozmów poruszono także perspektywy rozwoju współpracy obronnej. Arabia Saudyjska jest dla Polski ważnym strategicznie partnerem w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu. Polska dąży do dalszego rozwoju współpracy w tym obszarze i poszerzenia jej o handel sprzętem wojskowym produkowanym przez polskie firmy. Ministrowie rozmawiali także m.in. o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego‎.

Minister Jacek Czaputowicz przywołał ponadto w trakcie spotkania istotny potencjał  współpracy polsko-saudyjskiej w sektorach nowych i zielonych technologii oraz IT, zwrócił też uwagę strony saudyjskiej na polskie inwestycje infrastrukturalne oraz rozwijające się polskie start-upy.

Szefowie polskiego i saudyjskiego MSZ omówili także problematykę europejską, w szczególności związaną z brexitem. Minister Jacek Czaputowicz przedstawił m.in. polską ocenę sytuacji na Ukrainie i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej‎.

Ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali ponadto o zacieśnianiu polsko-saudyjskiej współpracy w dziedzinie kultury, zwłaszcza w świetle zbliżających się w przyszłym roku obchodów  25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami.‎

Z kolei z ministrem stanu Al Jubeirem szef polskiego MSZ omówił przede wszystkim sytuację w regionie Bliskiego Wschodu - Syrii, Iraku, Jemenie, Sudanie oraz Li‎bii. Ministrowie zwrócili uwagę na zbieżność stanowisk Polski i Arabii Saudyjskiej w licznych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami terrorystycznymi w regionie.

Minister Jacek Czaputowicz poinformował stronę saudyjską o dalszych etapach realizacji postanowień tzw. Procesu Warszawskiego zapoczątkowanego spotkaniem ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w Warszawie w lutym br., prezentując w szczególności kwestię planowanych grup roboczych.‎ - Arabia Saudyjska jest jednym z najważniejszych państw regionu, ma bogate doświadczenie w radzeniu sobie z licznymi wyzwaniami bezpieczeństwa. Jest w związku z tym bardzo ważnym partnerem dla Polski i Stanów Zjednoczonych do współpracy w ramach Procesu Warszawskiego – zauważył minister Czaputowicz.

W trakcie konsultacji ministrowie odnieśli się również do możliwości współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej i rozwojowej. Jednym z celów wizyty było zainicjowanie współpracy polsko-saudyjskiej w projektach pomocowych w krajach trzecich. Ważnym punktem rozmów była również kwestia wymiany poparć, w tym promocja kandydatury Polski na członka Rady Praw Człowieka (2020-2022).

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.