• <

Historyczne spadki gospodarcze w UE. Konieczne 1,5 bln euro na przezwyciężenie kryzysu Covid-19

Strona główna Prawo, polityka Historyczne spadki gospodarcze w UE. Konieczne 1,5 bln euro na przezwyciężenie kryzysu Covid-19
Historyczne spadki gospodarcze w UE. Konieczne 1,5 bln euro na przezwyciężenie kryzysu Covid-19 - GospodarkaMorska.pl

gm24

08.04.2020 Źródło: PAP

Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc. Optymizmem nie napawają również złe wyniki gospodarki Francji z I kwartału i kolejny dzień spadków na giełdach UE.

"Po 16 godzinach dyskusji jesteśmy blisko porozumienia, ale jeszcze go nie ma. Zawiesiłem spotkanie eurogrupy; będziemy kontynuować jutro, w czwartek. Moimi celami cały czas są silna siatka bezpieczeństwa dla UE przeciwko Covid-19, by chronić pracowników, firmy i kraje oraz zobowiązanie na rzecz znacznego planu ożywienia" - napisał w środę rano na Twitterze szef eurogrupy Mario Centeno.

Według źródeł, na które powołuje się agencja Reutera Komisja Europejska ostrzegła, że gospodarka strefy euro może się skurczyć nawet o 10 proc. w wyniku kryzysu wywołanego przez pandemię.

Ministrowie finansów państw strefy euro wraz ze swoimi odpowiednikami z obszaru spoza wspólnej waluty rozpoczęli spotkanie we wtorek po południu. Różnice między krajami bogatej północy z Holandią i Niemcami na czele, a biedniejszego południa okazały się za duże, by wypracować porozumienie co do tego jak strefa euro i UE jako całość mają zareagować na zawirowania gospodarcze.

Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przekazali ministrom finansów, że strefa euro może potrzebować 1,5 biliona euro środków fiskalnych, by poradzić sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa.

Informację w tej sprawie podał w środę Reuters powołując się na swoje źródła. Mimo trwającej całą noc wideokonferencji unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie tego jak odpowiedzieć na kryzys spowodowany przez pandemię.

Według źródeł Niemcy, Holandia i inne kraje północnej Europy były gotowe na zaoferowanie wsparcia o wartości jedynie 500 miliardów euro. Włochy i inne kraje południa domagają się natomiast wspólnych euroobligacji lub innych innowacyjnych instrumentów finansowych, których wartość mogłaby być znacznie większa.

Francja: największy kwartalny spadek PKB od II wojny światowej

Bank centralny Francji szacuje, że w pierwszym kwartale 2020 roku gospodarka kraju skurczyła się o 6 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Według agencji Reuters to największy spadek PKB Francji od II wojny światowej.

Bank Francji szacuje, że na skutek wprowadzenia restrykcji związanych z koronawirusem, trwających od 17 marca, aktywność gospodarcza spadła o prawie jedną trzecią. Zdaniem analityków banku oznacza to, że każde dwa tygodnie kwarantanny mogą oznaczać zmniejszenie rocznego poziomu aktywności gospodarczej o 1,5 proc.

Według przeprowadzonej na przełomie marca i kwietnia ankiety wśród przedsiębiorców, średnie wykorzystanie środków produkcji przemysłowej w marcu było na historycznie niskim poziomie 56 proc. Najgorsza sytuacja jest w przemyśle samochodowym, gdzie produkcja ukształtowała się na poziome 41 proc. potencjału.

Dotychczasowy rekord jeśli chodzi o spadek PKB Francji w ujęciu kwartalnym dotyczył drugiego kwartału 1968 roku, czyli okresu masowych zamieszek, protestów studentów i strajku generalnego. PKB zmniejszyło się wówczas o 5,3 proc.

Okres kwarantanny według pierwotnych planów ma zakończyć się 15 kwietnia, ale francuskie władze zapowiadają, że środki mogą zostać przedłużone. Wtorek był najgorszym dotąd dniem epidemii we Francji jeśli chodzi o liczbę zmarłych. Zarejestrowano śmierć ponad 1,4 tys. osób, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 10 tys.

Na giełdach UE spadki

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy spadają. Na rynkach trwa ocena napływających informacji o epidemii koronawirusa. Nastroje rynkowych graczy pogorszyły się po tym, jak w UE na razie nie osiągnięto porozumienia w sprawie wspólnej reakcji na gospodarcze skutki epidemii koronawirusa w regionie - podają maklerz

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.