• <
urząd_morski_gdynia_2021

Kapitan statku przed sądem w Gdańsku: Starałem się zrobić wszystko tak, żeby było dobrze

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Kapitan statku przed sądem w Gdańsku: Starałem się zrobić wszystko tak, żeby było dobrze
Kapitan statku przed sądem w Gdańsku: Starałem się zrobić wszystko tak, żeby było dobrze - GospodarkaMorska.pl

pc

13.06.2019 Źródło: PAP

Starałem się zrobić wszystko tak, żeby było dobrze - wyjaśniał w czwartek przed Sądem Rejonowym w Gdańsku oskarżony Marek W., kierownik statku wycieczkowego, który w lipcu 2017 r. na Motławie przepłynął tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem zwodzonej kładki.

Marek W. został oskarżony przez prokuraturę o "sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach", za co grozi do 8 lat więzienia.

Oskarżony nie przyznał się do winy. 66-letni Marek W. opowiadał w sądzie, że to był "normalny, rutynowy" rejs z centrum Gdańska na Westerplatte.

"Odpływając z Westerplatte, mieliśmy 5-minutowe opóźnienie, bo jeden z pasażerów poszedł na lody, a jego żona, czekając na niego, stała na trapie. Próbowałem nadgonić czas maksymalnie, jak się dało. Kiedy do opuszczenia kładki zostało półtorej minuty, próbowałem kilka razy skontaktować się z jej operatorem i prosić go o opóźnienie tej czynności, ale on nie odbierał. Po jakimś czasie operator odezwał się do mnie i zakomunikował: +Danuta nie wpływaj, bo ja już kładkę opuszczam+" - mówił oskarżony.

Dodał, że starał się w tym momencie wyhamować statek, ale po chwili zorientował się, że to nic nie da.

"Taki statek ma swoją masę i ja go nie posadzę w miejscu. Zwiększyłem więc obroty silnika, aby zmieścić jednostkę pod opuszczającą się kładką. Gdybym nie zdążył, to wypadłby jeden kurs z całego rozkładu jazdy" - powiedział kapitan statku.

Marek W., który występuje przed sądem bez obrońcy, mówił też, że został w tej sprawie niesprawiedliwie oskarżony.

"Już 30 lat pływam na statkach i przeżyłem niejedną groźną sytuację. To był incydent. Jestem cztery razy karany za to samo zdarzenie. Żegluga Gdańska ukarała mnie naganą, Urząd Morski dał mi 400-złotowy mandat za wykroczenie i wreszcie prokurator zawiesił mnie w prawach kierowania statkiem. Teraz stoję przed sądem. Wszystko to za jedno wykroczenie, po którym nie było nawet odprysku farby" - ocenił oskarżony.

Do incydentu doszło 25 lipca 2017 r. na Motławie w Gdańsku. W trakcie opuszczania ruchomej kładki dla pieszych przepłynął pod nią statek pasażerski "Danuta". Jednostka poruszała się w kierunku przystani Zielona Brama.

Jak ustalono w śledztwie, które prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, statek poruszał się zbyt szybko: kierujący nim oskarżony Marek W. znacznie przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość. Jednostka płynęła, mimo że znajdująca się na jej drodze kładka zaczęła się opuszczać.

Według prokuratury, kierujący statkiem Marek W. w końcu rozpoczął hamowanie, ale stało się to zbyt późno: jednostka wpłynęła pod opuszczające się przęsło i przepłynęła pod nim. Tylko szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że kładka nie zahaczyła o statek i nie ucierpiały osoby przebywające na jego pokładzie.

Statkiem podróżowało 139 pasażerów. W tej sprawie prokuratura oskarżyła także operatora kładki, którego proces ma się rozpocząć w listopadzie.

Prokuratura uzyskała m.in. opinię biegłego z zakresu żeglugi, z której wynika, że zarówno kierownik statku pasażerskiego, jak i operator kładki umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym.

Początkowo prokuratura prowadziła jedno dochodzenie, ale m.in. po uzyskaniu opinii biegłego z zakresu żeglugi wyodrębniono drugie śledztwo. Takie działanie było konieczne, bo ta sama osoba nie może być w jednym postępowaniu zarówno pokrzywdzonym, jak i podejrzanym, a tak byłoby w przypadku kierownika statku.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.