• <

Barnier: brak postępów w negocjacjach ws. umowy UE z Wielką Brytania

ew

05.06.2020 11:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Barnier: brak postępów w negocjacjach ws. umowy UE z Wielką Brytania

Partnerzy portalu

Barnier: brak postępów w negocjacjach ws. umowy UE z Wielką Brytania - GospodarkaMorska.pl

Po kolejne rundzie negocjacji między UE i Wielką Brytanią strony nie posunęły się znacząco do przodu w rozmowach ws. przyszłego partnerstwa – poinformował główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

Francuz powiedział, że w żadnym aspekcie rozmów nie poczyniono znaczących postępów. „To nie może tak dalej trwać” – dodał, wskazując, że umowa musi zostać zawarta przed 31 październikiem tego roku.

Dał do zrozumienia, że Brytyjczycy powinni postępować zgodnie z deklaracją polityczną określającą ramy przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem. Jest ona jednym z dwóch głównych dokumentów będących częścią umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, która obowiązuje od 1 lutego br.

Barnier powiedział, że UE jest gotowa przedłużyć okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii o rok czy dwa lata, ale jeśli nie ma w tej sprawie decyzji Londynu, to oznacza to, że Wielka Brytania opuści wspólny rynek z końcem roku.

Wyraził też nadzieję, że z końcem czerwca strony negocjacyjne będą mogły się spotkać i nie będą musiały prowadzić rozmów z wykorzystaniem telełączy.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.