• <

Kobiety ze Stoczni Gdańskiej

pc/wbpg.org.pl

01.03.2019 04:56 Źródło: własne
Strona główna Kobiety ze Stoczni Gdańskiej
Kobiety ze Stoczni Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

„Kobiety ze Stoczi Gdańskiej” – spotkanie pod takim tytułem odbędzie się 11 marca w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznje w Gdańsku. Poprowadzi je Anna Miller, animatorka kultury ui aktywistka. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Kobiety stanowiły około 25 procent załogi powojennej Stoczni Gdańskiej. Na przestrzeni lat zmieniała się struktura ich zatrudnienia. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku były przodującymi spawaczkami i niterkami. W latach 60. zatrudniano coraz więcej absolwentek uczelni wyższych, które opracowywały i wdrażały nowe technologie. W latach 70. i 80. rosnąca automatyzacja zmusiła wiele z nich do przekwalifikowania się lub zmiany miejsca pracy. Zjawiskom tym towarzyszyły zmiany w podejściu zakładu do zatrudniania kobiet, rozwój zaplecza socjalnego, rosnące aspiracje życiowe. Nie można pominąć także kwestii organizacji stanowisk pracy, zaangażowania w sprawy i organizacje pracownicze, relacji międzyludzkich, możliwości awansu, godzenia życia zawodowego i prywatnego itd. Wykład przygotowany na podstawie relacji mówionych dawnych pracownic Stoczni oraz materiałów archiwalnych.

Anna Miler – animatorka kultury, aktywistka. Doktorantka na Filologicznych Studiach Doktoranckich UG. Współautorka koncepcji projektów herstorycznych: „Stocznia jest kobietą…”, "Metropolitanka" i „Women for Democratic (R)evolution”. Autorka trasy śladami kobiet strajkujących w Stoczni Gdańskiej i przewodniczka po terenach postoczniowych. W 2018 roku współkoordynowała projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych”, w ramach którego powstała baza 100 biogramów kobiet zasłużonych dla Pomorza. Członkini Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania.

Naukowo zajmuje się historią kobiet związanych ze Stocznią Gdańską.

Pracuje w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter.

Dziękujemy za wysłane grafiki.