• <

Wynik wyszukiwania - "wojna w Ukrainie" - Wiadomości

Ostrzały Ukrainy, okręty manewrujące na Morzu Czarnym

Wojska rosyjskie odpaliły w czwartek rano na regiony Ukrainy ponad 30 pocisków rakietowych - poinformował rzecznik ukraińskich sil powietrznych pułkownik Jurij Ihnat. Zaapelował o pozostanie w schronach.
26.01.2023

Ukraina pod ostrzałem. Co najmniej trzy pociski zestrzelono nad Morzem Czarnym

Ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują dzisiaj najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny - ocenił w czwartek rano na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Rakiety spadają dziś m.in. na Kijów i Odessę. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
29.12.2022

Rosja zaatakowała Ukrainę z Morza Czarnego

W porannym zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych – oświadczył w piątek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, chwaląc żołnierzy obrony przeciwlotniczej.
16.12.2022

Ukraina: uszkodzono strategiczny most pod Melitopolem. Był wykorzystywany przez wroga do transportu wojsk

W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
13.12.2022

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynardowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.
23.11.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: jesteśmy dobrze przygotowani do zimy, nasz kraj ma kryzys pod kontrolą

Kanclerz Olaf Scholz ocenia, że Niemcy są dobrze przygotowane do zimy w obliczu trwającego kryzysu energetycznego. Państwo dba, by miliony obywateli mogły samodzielnie przejść przez ten kryzys - oświadczył w środę podczas debaty nad budżetem w Bundestagu. To jest "kryzys, o którym dziś możemy powiedzieć: nasz kraj ma go pod kontrolą" - oznajmił.
23.11.2022

Ukraina: rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol

Rosyjskie wojsko przygotowuje się do powtórnej bitwy o Mariupol w obwodzie donieckim - uważa Pawło Kyryłenko, gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy.
15.11.2022

Ekspert wojskowy: po rosyjskiej aneksji szanse na pokojowe zakończenie wojny są niewielkie

Po aneksji przez Rosję terenów Ukrainy niemiecki ekspert wojskowy Carlo Masala nie widzi większych szanse na pokojowe zakończenie wojny na Ukrainie. Putin blokuje możliwość wynegocjowania rozwiązań, które zakładają coś innego niż rosyjską kontrolę nad tymi regionami - zaznacza.
30.09.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

Siły ukraińskie znów zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem

Ukraińskie siły zbrojne ponownie przeprowadziły precyzyjne ataki na most Antonowski na rzece Dniepr w pobliżu okupowanego przez Rosjan Chersonia - oznajmiła w środę rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję UNIAN.
27.07.2022

Ukraina. Dwa rosyjskie okręty rakietowe w gotowości na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
01.07.2022

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

Agresja na Ukrainę spowodowała zamrożenie wartego ponad 43 mln EUR programu Interreg Polska-Rosja i wykluczenie Mińska z projektu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), finansującego współpracę transgraniczną, są przekierowywane m.in. na zacieśnianie współpracy między państwami basenu Morza Bałtyckiego i wsparcie dla Kijowa.
29.06.2022

Ukraińskie wojsko: Rosjanie zaatakowali Dniepr sześcioma rakietami Kalibr wystrzelonymi z Morza Czarnego

W ataku rakietowym na położone na wschodzie Ukrainy miasto Dniepr we wtorek został zniszczony warsztat samochodowy; wybuchł pożar, możliwe, że pod gruzami znajdują się cywile - przekazał mer miasta. Wojsko informuje, że w stronę miasta znad Morza Czarnego poleciało sześć rakiet Kalibr, z których cztery udało się zestrzelić.
28.06.2022

Ukraińska armia: znów ostrzelaliśmy garnizon Rosji na Wyspie Węży

Siły ukraińskie kontynuują operację przeciw wojskom rosyjskim na Wyspie Węży i minionej nocy przeprowadziły skuteczne ostrzały, trafiony został zestaw rakietowy Pancyr-S – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.
27.06.2022

Marszałek Sejmu o wizycie w Kanadzie: ważna jest jedność i solidarność transatlantycka

Wspierając wspólnie z Kanadą państwo ukraińskie, pokażemy Moskwie, że jej polityka agresji i destabilizacji nie będzie tolerowana - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, brutalna agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest jedność i solidarność transatlantycka.
11.06.2022

Ukraińska armia: rosyjskie okręty na Morzu Czarnym dysponują już 40 pociskami manewrującymi

Kolejny rosyjski okręt podwodny przenoszący pociski manewrujące wyszedł w Morze Czarne, w związku z czym na jego wodach znajduje się obecnie 40 rakiet manewrujących – poinformowało w piątek Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.
10.06.2022

Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
09.06.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Mieszkańcy Krymu walczący w rosyjskiej armii skazani na 13 lat więzienia

Dwóch obywateli Ukrainy pochodzących z okupowanego przez Rosję Krymu, którzy w 2014 roku zdradzili ojczyznę, a w lutym zaatakowali ją w szeregach rosyjskiej armii, zostało skazanych na 13 lat pozbawienia wolności wraz z konfiskatą majątku - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
08.06.2022

Doradca mera okupowanego Mariupola: pomoc humanitarną otrzymują nieliczni szczęśliwcy

Najpierw trzeba zapisać się do kolejki po żywność z dwu- lub trzydniowym wyprzedzeniem, ale to nie daje żadnej gwarancji powodzenia; później pomoc humanitarną otrzymują w Mariupolu tylko szczęśliwcy, którzy znajdą się w tej kolejce wśród pierwszych 300 osób - poinformował w środę na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
08.06.2022

Francja. Obchody 78. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W przemowach, wygłoszonych przez merów normandzkich miast i weteranów w poniedziałek podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, dominowała wojna w Ukrainie.
06.06.2022

Do końca bronili portowego Mariupola. Rosja przekazała ciała żołnierzy z Azowstalu

Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; obecnie trwa identyfikacja ich szczątków w Kijowie - poinformował w poniedziałek były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, cytowany przez agencję AP.
06.06.2022

W Mikołajowie po „chaotycznym ostrzale” są ranni i jeden zabity

Co najmniej jedna osoba zginęła, a inne są ranne w wyniku poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału dzielnic mieszkalnych Mikołajowa na południu Ukrainy – informuje agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.
06.06.2022

Minister obrony Ukrainy: rosyjska armia buduje linię obrony w obwodzie chersońskim

Armia rosyjska buduje głęboką linię obrony w obwodzie chersońskim – poinformował w niedzielę na forum GLOBSEC-2022 w Bratysławie minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.
05.06.2022

Rosjanie ostrzelali Kijów z samolotów Tu-95 znad Morza Kaspijskiego

Rosjanie wystrzelili w niedzielę rano pociski rakietowe w stronę Kijowa z bombowców strategicznych Tu-95 znad Morza Kaspijskiego - poinformowało dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
05.06.2022

Wojna o chleb i sytuacja w ukraińskich portach niesie groźbę terroryzmu

"Światowa wojna o chleb już trwa i musimy ją zatrzymać" - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Ostrzegł, że brak chleba niesie ze sobą ryzyko "niestabilności w Afryce, szerzenia się organizacji terrorystycznych i zamachów stanu".
04.06.2022

Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć dużych okrętów desantowych

Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć dużych okrętów desantowych z trzech flot - informuje portal Krym Realii. Na Morzu Czarnym oprócz tego - według strony ukraińskiej - zadania bojowe wykonują trzy okręty rakietowe i jeden okręt podwodny.
04.06.2022

Mariupol "miastem duchów" - Rosjanie zabili 22 tys. osób. Co się dzieje w porcie?

W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób; najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował w nocy z wtorku na środę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.
25.05.2022

Brytyjski resort obrony: szlaki lądowe nie zastąpią morskiego eksportu zboża z Ukrainy

Rosyjska blokada ukraińskich portów uniemożliwia wysyłanie ukraińskiego zboża drogą morską i jest mało prawdopodobne, by można było zastąpić powstałe w ten sposób braki eksportem szlakami lądowymi – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
25.05.2022

Okupacyjne władze Berdiańska nad Morzem Azowskim twierdzą, że do obiegu weszły tam ruble

W Berdiańsku, okupowanym przez rosyjskie wojska ukraińskim porcie nad Morzem Azowskim, wyznaczone przez nie władze poinformowały o wprowadzeniu do obiegu rubla rosyjskiego - podał we wtorek ukraiński portal Hromadske. Jednocześnie w obiegu ma pozostać ukraińska hrywna.
24.05.2022

Rosjanie zabrali z wraku okrętu Moskwa ciała poległych, sprzęt i dokumenty

Rosyjskie wojska przeprowadziły na zatopionym krążowniku Moskwa operację, która trwała co najmniej dwa tygodnie; z wraku zabrano ciała poległych, sprzęt i niejawne dokumenty - poinformował we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.
24.05.2022

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę

W Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczął się we wtorek dwudniowy szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). W spotkaniu, którego tematem jest przyszłość regionu po inwazji Rosji na Ukrainę, nie uczestniczą rosyjscy dyplomaci.
24.05.2022

Rumuńskie media: na Morzu Czarnym pływa 400 min; w ich usuwaniu pomogą Włosi

Na Morzu Czarnym pływa 400 min, które pojawiły się tam w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - twierdzi rumuńska telewizja Digi24. Powołując się na informacje rządu w Bukareszcie, stacja podała w piątek, że w najbliższych dniach do Rumunii dotrą wyspecjalizowane w poszukiwaniu i neutralizowaniu min jednostki pływające z Włoch.
20.05.2022

Szwecja. Parlamentarna większość za wstąpieniem do NATO

Większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się w poniedziałek za wstąpieniem kraju do NATO. Oznacza to, że socjaldemokratyczny rząd może już podjąć formalną decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego.
16.05.2022

Ukraińskie wojsko: Rosjanie chcą umocnić się na Wyspie Węży. Planują atak na południu

Wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu. Na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego i wysadzenia wrogiego desantu – powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.
16.05.2022

Eksplozje w rejonie Odessy [AKTUALIZACJA]

O wybuchach w rejonie Odessy informują w poniedziałek rano ukraińskie media. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.
16.05.2022

Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?

Turecka Fundacja Badań Morskich (TUDAV) poinformowała, że od początku wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Eksperci są zgodni, że obserwowane zjawisko to "bezprecedensowy wzrost zgonów" i można go powiązać z trwającym konfliktem. Dlaczego?
12.05.2022

Niemcy przyspieszają działania – zainwestują w cztery terminale FSRU

Niemcy nadają tempo unijnej gonitwie po niezależność energetyczną od rosyjskich surowców. Jak się okazuje, nasi zachodni sąsiedzi Niemcy planują zbudować cztery zamiast trzech pływających terminali FSRU. Import LNG z różnych kierunków ma być receptą na kryzys energetyczny po wybuchu wojny na Ukrainie.
11.05.2022

Rakiety nad Morzem Czarnym. Odessa znowu zaatakowana

Rosyjskie rakiety zaatakowały w niedzielę ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku.
08.05.2022

Media informują o potężnych wybuchach w Odessie

O „potężnych wybuchach” w Odessie i dymie unoszącym się nad miastem informują w sobotę ukraińskie media.
07.05.2022

Ukraińskie władze: nasze siły zatopiły rosyjski okręt desantowy u wybrzeży Wyspy Węży

Siły ukraińskie zatopiły rosyjski kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym; zestrzeliły też rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.
07.05.2022

Tankowiec z rosyjską ropą musiał opuścić holenderskie wody

Przewożący rosyjską ropę tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla, który nie mógł przez tydzień zacumować w holenderskich portach, opuścił w piątek wieczorem niderlandzkie wody – poinformował na Twitterze szef związku zawodowego FNV Havens Asmae Hajjari.
07.05.2022

W ukraińskich portach jest 70 zablokowanych statków, w tym sześć zagranicznych w Mariupolu

W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków, z czego w samym Mariupolu sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili w piątek wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski.
06.05.2022

Pentagon: nie możemy potwierdzić doniesień o uderzeniu na rosyjską fregatę Admirał Makarow

Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby.
06.05.2022

Główne trendy w logistyce 2022. Serwisy liniowe do poprawy

Działające w sytuacji gwałtownych zakłóceń w systemach logistycznych firmy bronią się, wprowadzając na szeroką skalę nowe rozwiązania organizacyjne i technologie.
05.05.2022

Ukraińskie Dowództwo Południe: nadal istnieje groźba rosyjskiego desantu na Morzu Czarnym

Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy ostrzegło w czwartek, że w północno-zachodniej części Morza Czarnego nadal istnieje groźba desantu wojsk rosyjskich. Rosja utrzymuje tam grupę okrętów.
05.05.2022

Port Chersoń i rosyjskie „referendum”

Dziś, 27 kwietnia Rosjanie przeprowadzą tzw. referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. Od kilku dni mieszkańcy masowo uciekają z okupowanego obwodu chersońskiego.
27.04.2022

Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał

Od środowego poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w środę ma się odbyć organizowane przez Komisję Europejską spotkanie państw europejskich dotyczące dostaw gazu z Rosji.
27.04.2022

Władze Grecji zajęły rosyjski tankowiec w ramach sankcji nałożonych na Moskwę

Greckie władze zajęły we wtorek pływający pod rosyjską banderą tankowiec Pegasus - poinformowała agencja Reutera, powołująca się na urzędnika ministerstwa żeglugi Grecji. Dodano, że statek został zajęty w ramach unijnych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę.
19.04.2022

Brytyjski historyk: Moskwa to pierwszy zatopiony rosyjski krążownik od 1941 roku

Moskwa to pierwszy utracony przez Rosję krążownik od 1941 roku, gdy Niemcy u wybrzeży Krymu zatopili Czerwoną Ukrainę - zauważył prof. Evan Mawdsley, znany brytyjski historyk specjalizujący się w historii Rosji i II wojny światowej, którego cytuje w piątek BBC.
15.04.2022

Pentagon potwierdza powód zatonięcia krążownika Moskwa

Rosyjski krążownik Moskwa zatonął na skutek uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun - powiedział w piątek amerykańskim mediom przedstawiciel władz USA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w ataku ucierpieli rosyjscy marynarze, ale ich liczba jest nieznana.
15.04.2022

Kapitan krążownika Moskwa zginął, podaje szef MSW Ukrainy

Kapitan I rangi, dowódca rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa Anton Kuprin zginął podczas wybuchu i pożaru na pokładzie tego byłego flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej – poinformował w piątek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
15.04.2022

Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany

Uratowano 14 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa, zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne; los 496 pozostałych żołnierzy z okrętu jest nieznany – przekazał w czwartek wieczorem na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
15.04.2022

Rosyjskie ministerstwo obrony: krążownik Moskwa zatonął

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało w czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że „doszło do pożaru”
14.04.2022

Portal Defence Express: na krążowniku Moskwa mogą być głowice nuklearne

Na uszkodzonym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, który według Ukrainy został trafiony przez ukraińskie rakiety, mogą znajdować się głowice nuklearne – poinformował w czwartek portal wojskowy Defence Express, powołując się na konstruktorów i oficerów marynarki.
14.04.2022

Rosjanie uprowadzili załogi dwóch statków w Mariupolu

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w środę, że w porcie handlowym Mariupola wojska rosyjskie zatrzymały składające się z Ukraińców i Syryjczyków załogi statków: Azburg pływającego pod banderą Dominiki i Lady Augusta pod banderą Jamajki.
13.04.2022

Ustawa sankcyjna nie obejmie LPG z Rosji

W środę Sejm odrzucił poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
13.04.2022

Hiszpania stawia na LNG ze Stanów

Z powodu kryzysu energetycznego udziały Stanów Zjednoczonych w dostawach gazu ziemnego do Hiszpanii zwiększyły się sześciokrotnie, wynika z szacunków doradczego organu rządu Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN).
13.04.2022

LPG z Rosji także zakazane? Poprawka w ustawie sankcyjnej

Procedowana we wtorek w Senacie ustawa sankcyjnej wraca do pracy w komisjach z poprawką, która wprowadza zakaz importu z Rosji skroplonego gazu LPG. Ustawa zakazuje importu węgla z Federacji Rosyjskiej.
12.04.2022

ARP: ceny węgla na świecie rosną przy zwiększonym popycie i ograniczonej podaży

Ceny węgla na światowym rynku w ostatnich tygodniach rosły do nienotowanych dotąd poziomów przy rosnącym popycie na to paliwo i wobec jego ograniczonej podaży - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy zakładają dalsze wzrosty cen węgla.
11.04.2022

Rosyjskie wojska zrzuciły na Mariupol nieznaną substancję

Media, powołując się na pułk Azow: w Mariupolu rosyjskie wojska wykorzystały nieznaną substancję trującą przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom; zrzucono ją z drona.
11.04.2022

Ukraina. Brygada piechoty morskiej broniąca Mariupola: nie mamy już czym walczyć

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.
11.04.2022

Nowy pakiet brytyjskich sankcji. Na liście zakaz inwestycji w Rosji oraz importu węgla i ropy

Wielka Brytania nałożyła w środę następny pakiet sankcji na Rosję obejmujący zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji w tym kraju, zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.
06.04.2022

Chaos na rynku i wielkie zmiany szlaków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-13/2022)

Czy trwający już przeszło miesiąc kryzys na linii Rosja–Ukraina wpłynie na dotychczasowe szlaki handlowe? Wszystko wskazuje na to, że zmiany, które dokonują się w bardzo szybkim tempie będą długotrwałe. Postpandemiczna odbudowa światowych gospodarek a także coraz powszechniejsze i przyspieszające uniezależnianie się od rosyjskich surowców na rzecz innych, często odległych źródeł w znaczący sposób wpływa na handel morski.
03.04.2022

Desant morski coraz bardziej ryzykowny dla Rosji?

Rosja wciąż ma zdolność do przeprowadzenia desantu na wybrzeże ukraińskie, ale taka operacja staje się dla niej coraz bardziej ryzykowna, ponieważ siły ukraińskie miały czas na przygotowanie się do obrony - oceniło w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
03.04.2022

Ukraińskie siły zbrojne: kraj jest ostrzeliwany także z Morza Kaspijskiego

Ukraina jest ostrzeliwana także z Morza Kaspijskiego – poinformował w piątek rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy Juryj Ihnat w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
18.03.2022

Ukraina. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk wystrzelony z okrętu

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące nad obwodem winnickim i jeden, wystrzelony z okrętu, nad obwodem odeskim – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikaty władz i wojska.
18.03.2022

Z Białej Cerkwi do Gdańska. Pomóż zebrać pieniądze na transport uciekającym przed wojną Ukraińcom!

Trwa ewakuacja mieszkańców Białej Cerkwi na Ukrainie, największego miasta w obwodzie kijowskim, 84 km na południe od Kijowa. Każdy może pomóc w zbiórce pieniędzy na paliwo, które jest potrzebne na zorganizowanie pilnego transportu ludności ukraińskiej do Trójmiasta.
10.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.