• <

Wynik wyszukiwania - "starosta" - Wiadomości

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

Wkrótce doraźny remont mostu obrotowego w Giżycku, bez niego statki nie mogą spłynąć na miejsce zimowania

Wkrótce rozpocznie się doraźny remont mostu obrotowego w Giżycku, który ma pozwolić na otwarcie przęsła mostu. To z kolei pozwoli spłynąć statkom Żeglugi Mazurskiej na miejsce zimowania, bo na razie jednostki stoją w giżyckim porcie.
05.11.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

Na południu województwa śląskiego ubywa wody w rzekach

Opada poziom wody w rzekach na południu województwa śląskiego. Z danych IMGW wynika, że w czwartek rano stany ostrzegawcze nie były już nigdzie przekroczone. Na znaczniej części subregionu deszcz już nie pada. W Bielska-Białej rano padała zanikająca mżawka.
18.05.2023

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim. Ostrzeżenia w kilku powiatach

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach w powiecie kłodzkim tamtejszy starosta wprowadził w sobotę pogotowie przeciwpowodziowe. IMGW wdał ostrzeżenia o przekroczeniu stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach w kilku dolnośląskich powiatach.
15.04.2023

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce ma nową pracownię dla młodych techników. Zakup sprzętu wsparła PGE Baltica

Dzięki nowym narzędziom uczniowie klas technikum w zawodach technik mechanik i technik mechatronik będą mogli realizować praktyczne zajęcia z zakresu pomiarów i montażu maszyn oraz urządzeń. Zakup wyposażenia pracowni dofinansowała PGE Baltica.
14.04.2023

Puck stawia na edukację młodzieży w zakresie morskich farm wiatrowych

Ocean Winds, spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w powiecie puckim będzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
22.02.2023

Wykonano ok. 95 proc. prac przy budowie wrót sztormowych na Tudze w woj. pomorskim

Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze jest zaawansowana w blisko 95 proc.; trwają prace wykończeniowe – poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Płynąca przez Nowy Dwór Gdański rzeka jest wrażliwa na wezbrania na Zalewie Wiślanym.
28.09.2022

Ostatnie przygotowania do otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

Samorządowcy z Elbląga oraz Mierzei Wiślanej oceniają, że otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk to szansa na rozwój regionu. Przekop już w trakcie budowy stał się atrakcją dla turystów. Dla żeglarzy kanał to nowy szlak, który pozwoli na wypłynięcie z Zalewu na Zatokę Gdańską.
11.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą Szkuner Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.
30.05.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Sellin: cieszy inicjatywa mająca na celu uratowanie mostu Tczewskiego

26.03.2022

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe. W siedzibie firmy Markos podpisano list intencyjny

Ideę wskrzeszenia tradycji stoczniowych w regionie słupskim chce wspólnie realizować pięć instytucji z Pomorza Środkowego. Dwie szkoły, dwa samorządy oraz firma Markos podpisały dziś (1.03) list intencyjny w tej sprawie. Podpisy pod dokumentem o współpracy złożyli prezes zarządu Markos Cezary Koseski, starosta słupski Paweł Lisowski, burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz dyrektorzy Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.
01.03.2022

Podpisano list intencyjny w sprawie zabezpieczenia brzegu Bugu [WIDEO]

List intencyjny dotyczący opracowania dokumentacji zabezpieczenia brzegu rzeki Bug w powiecie wołomińskim podpisali w czwartek w Pałacu Ślężany starosta wołomiński Adam Lubiak i prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
20.01.2022

W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy w ramach projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi odbyło się we wtorek (14 grudnia). Zawiązane partnerstwo dotyczy wspólnych działań na rzecz kształcenia kadr dla branży offshore pomiędzy sygnatariuszami listu, którymi są : starosta lęborski Alicja Zajączkowska, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak.
15.12.2021

Inżynier Kazimierz Bielski, wychowawca morskich mechaników, uhonorowany w Zespole Szkół Technicznych Tczewie

W Tczewie, w Zespole Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego, 22 października br. odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego inż. Kazimierza Bielskiego, bliskiego współpracownika por mar. Garnuszewskiego, organizatora Szkoły Morskiej w Tczewie, kmdr por. kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego, referenta szkolnictwa marynarki handlowej w Departamencie dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, kontradmirała Kazimierza Porębskiego, szefa Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
27.10.2021

IV Festiwal Rybny w Kołobrzegu. Zobacz zdjęcia z imprezy

W sobotę po raz pierwszy w Porcie Rybackim odbył się IV Festiwal Rybny. Festiwal otworzyła prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska, której towarzyszyli prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Morze i Parsęta'", Bogdan Błaszczyk i wicestarosta Kołobrzegu, Jacek Kuś.
13.09.2021

W Wiśle odnaleziono ciało zaginionego starosty płockiego

Odnalezione na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek (PSL) – podały policja i starostwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. Jego ciało znaleźli wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.
25.08.2021

Poszukiwania starosty płockiego na Wiśle - sprawdzono ok. 20 km rzeki

W trakcie poszukiwań na Wiśle starosty płockiego Mariusza Bieńka (PSL), który zaginął w niedzielę wieczorem, gdy wywróciła się łódź, którą płynął, przeszukano we wtorek ok. 20 km rzeki. Wykorzystano m.in. sonar, którego odczyty będą teraz analizowane. Akcja zostanie wznowiona w środę.
25.08.2021

Płock. Starosta wypadł z łodzi na Wiśle, trwają poszukiwania

W niedzielę wieczorem z łodzi pływającej po Wiśle w okolicy Świniar niedaleko Płocka wypadł mężczyzna. Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że jest to starosta płocki Mariusz Bieniek. W akcji poszukiwawczej bierze udział kilkanaście jednostek.
23.08.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

101. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

10 lutego 1920 roku, po długim czasie zaborczej niewoli, Polska odzyskała dostęp do morza. 101 lat temu generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, na znak zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucił do morza platynowy pierścień. W rocznicę tego wydarzenia w Pucku, odbędą się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku
10.02.2021

Zator lodowy na Wiśle. Nie ma warunków do prowadzenia akcji lodołamania

Obecnie nie ma warunków do prowadzenia lodołamania na Wiśle w rejonie Płocka – podały we wtorek Wody Polskie. Według prezydenta Płocka, lodołamanie jest tam konieczne ze względu na zator lodowy, który utworzył się na rzece poniżej miasta i powoduje przybór wody.
09.02.2021

Coraz bliżej budowy CPK

Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny podpisali porozumienia ze starostami powiatów: sochaczewskiego, żyrardowskiego i grodziskiego w sprawie pozyskiwania danych geodezyjnych i kartograficznych z zasobów tych samorządów - podała spółka. Porozumienia mają obowiązywać do końca 2023 r.
08.12.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

RZGW w Gdańsku: nie ma katastrofy ekologicznej na rzekach Niechwaszcz i Wda

Rzeka Niechwaszcz w Zawadzie (Pomorskie), będąca dopływem Wdy, została zanieczyszczona. Do wody dostały się ogromne ilości mułu, na powierzchnię wypłynęły martwe ryby. Przedstawiciele regionalnego oddziału Wód Polskich w Gdańsku zapewniają jednak, że nie doszło do katastrofy ekologicznej.
30.07.2020

Morawiecki: przez kryzys gospodarczy przejdziemy raczej suchą stopą, może troszeczkę umoczoną

Przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa przejdziemy raczej suchą stopą, no, może troszeczkę umoczoną - mówił w czwartek w Bielsku Podlaskim premier Mateusz Morawiecki. W woj. podlaskim szef rządu odwiedzi tego dnia kilkaście miast i przekaże promesy na pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych.
02.07.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!

Pomimo utrudnień wywołanych wirusem Sars-CoV-2 sezon żeglarski powraca na normalne tory.
28.06.2020

Rzecznik MŚP opublikował wyjaśnienia MRPiPS dot. korzystania z Tarczy antykryzysowej

Rzecznik MŚP opublikował wyjaśnienia MRPiPS dotyczące korzystania z niektórych rozwiązań przewidzianych w Tarczy antykryzysowej. Wynika z nich m.in., że w przypadku kwietnia i maja ulga w składkach na ZUS obejmuje - inaczej niż w marcu - tylko te, które nie zostały opłacone.
08.06.2020

Straż Rybacka będzie ścigać kłusowników w Kołobrzegu

W piątek miejscowe starostwo w Kołobrzegu podpisało z Urzędem Wojewódzkim umowę o dofinansowanie działalności Społecznej Straży Rybackiej. Nowa formacja ma stać się postrachem kłusowników w powiecie kołobrzeskim.
23.05.2020

Zachodniopomorskie: Nowe wytyczne ws. plaż nadmorskich

Zachodniopomorski wojewoda Tomasz Hinc wydał nowe wytyczne dla starostów ws. zagospodarowania plaż nadmorskich. Uwzględniają one wnioski płynące od samorządów w związku z sytuacją epidemiczną i ekonomiczną - tłumaczy Hinc.
13.05.2020

Via Baltica: Za kilka tygodni ruszy budowa pierwszej części obwodnicy Łomży

Za kilka tygodni ruszy budowa pierwszej części obwodnicy Łomży na trasie S61 Via Baltica - od węzła Łomża Południe do węzła Łomża Zachód wraz z przebudową odcinka dk 63. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę zezwolenie na realizację tej inwestycji drogowej (ZRID).
19.02.2020

Prezydent: oddaję hołd mieszkańcom Pomorza, którzy walczyli, aby tutaj była Polska

Oddaję hołd wszystkim mieszkańcom tej ziemi, wszystkim ludziom, którzy walczyli i starali się o to, aby tutaj była Polska - mówił w poniedziałek w Wejherowie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku z udziałem prezydenta Dudy (foto)

Odsłonięcie przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pucku tablicy upamiętniającej 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem rozpoczęło w poniedziałek obchody tego wydarzenia. O godz. 13 w tamtejszym porcie rybackim odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

Pociąg z generałem Hallerem już w Pucku

Zabytkowy pociąg, który wyruszył rankiem 10 lutego z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się kulminacyjnym moment obchodów 100-lecia powrotu Pomorza do Polski - historyczna inscenizacja zaślubin z morzem.
10.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy

W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.
09.02.2020

Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku

Jak powiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji senator Kazimierz Kleina: "zamiar likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku to decyzja hańbiąca, niszczy wszystko to, co przez lata udało się na naszym wybrzeżu dokonać". Protestują pracownicy i związki zawodowe. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy skierowali już do ministra gospodarki morskiej protest przeciwko likwidacji, z prośbą o zmianę decyzji.
15.11.2019

Otwarcie Ocynkowni Północ Gillmet (wideo)

11 października, w Wocławach koło Gdańska, odbyło się uroczyste otwarcie Ocynkowni Północ firmy Gillmet. Jest to druga ocynkownia tej spółki na Pomorzu.
21.10.2019

Otwarcie warsztatów Nauty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie (wideo)

3 lata temu, Stocznia Remontowa Nauta podpisała umowę o współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie oraz Starostą powiatu puckiego. W jej ramach, uczniowie z klasy o profilu okrętowym w praktyce uczą się zawodu w gdyńskiej stoczni. Teraz, współpraca ta wchodzi na kolejny poziom, bowiem w zeszłym tygodniu zostały otwarte profesjonalnie wyposażone warsztaty, które pomogą zdobywać doświadczenie uczniom szkoły.
14.10.2019

Wydano zezwolenie na realizację odcinka drogi S61 Via Baltica - Śniadowo-Łomża Południe

Zezwolenie na realizację 17-km odcinka drogi S61 Via Baltica od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe wydał w poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wykonawca może wchodzić na plac budowy, bo decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
12.08.2019

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie (foto, wideo)

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kłaninie. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się w minioną środę. Absolwenci branżowej szkoły pierwszego stopnia przez trzy lata kształcili się w zawodzie montera kadłubów okrętowych.
24.06.2019

Mazowieckie: Pogotowie przeciwpowodziowe w 7 nadwiślańskich gminach pow. płockiego

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Wiśle i z powodu niekorzystnych prognoz hydrologicznych i meteorologicznych w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego starosta ogłosił w poniedziałek pogotowie przeciwpowodziowe.
28.05.2019

Służby walczą z podtopieniami i przygotowują się do fali wezbraniowej na Wiśle

W południowych powiatach województwa świętokrzyskiego w piątek trwało usuwanie skutków podtopień, wywołanych w ostatnich dniach przez ulewne deszcze. Służby przygotowują się do nadejścia fali wezbraniowej na Wiśle. Rzeka w Zawichoście przekroczyła już stan alarmowy – strażacy i żołnierze podwyższają tam wał.
25.05.2019

Podlaskie: Przez Biebrzański PN ma przebiegać droga S16 Knyszyn-Ełk

Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn -Ełk - element trasy Via Carpatia - wynika z zaprezentowanych w środę w Knyszynie (Podlaskie) proponowanych korytarzy przebiegu drogi. Protestuje część mieszkańców; zaskoczona jest dyrekcja parku. GDDKiA nie wyklucza alternatywnego wariantu.
23.05.2019

18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych w Kuźnicy

Prawie 18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych przekraczających granicę polsko białoruską przez przejście Kuźnica-Grodno. Trwają prace budowlane, a urządzenie, które powstaje pomiędzy granicą i miejscowością Kuźnica, będzie gotowe w październiku.
16.05.2019

Resort środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej - wynika z projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Resort postuluje ponadto zaostrzenie przepisów, by ukrócić nielegalne wydobycie bursztynu.
23.04.2019

Ambasador Królestwa Norwegii z wizytą w usteckiej fabryce zajmującej się przetwórstwem łososia

Olav Myklebust, Ambasador Królestwa Norwegii, odwiedził 27 marca ustecki zakład Mowi Poland. Ta ważna wizyta była okazją do podkreślenia ogromnego sukcesu firmy, która właśnie wprowadza na rynek nową markę łososia MOWI. Światowa premiera produktów nowej marki odbędzie się właśnie w Polsce.
01.04.2019

Kuberski: Robimy wszystko, by brexit nie pogorszył sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii

Robimy wszystko co możemy, by brexit nie pogorszył sytuacji Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – zapewnił PAP wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski. Dodał, że resort przygotowuje rozwiązania, które zabezpieczą interesy Polaków.
01.03.2019

Czy przedsiębiorcy mogą skorzystać z przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności?

W dniu 5 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Jest to o tyle ważny akt prawny, bowiem ma on na celu całkowitą likwidację instytucji użytkowania wieczystego w Polsce. Pojawia się pytanie, czy z nowych przepisów będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy, którzy nierzadko prowadzą swoją działalność na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym.
05.11.2018

Razem dla zachodniej obwodnicy Szczecina

Miasto Szczecin, w porozumieniu z Policami, deklaruje wsparcie finansowe przy przygotowaniu koncepcji programowej oraz geologicznej Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. To propozycja w odpowiedzi na doniesienia o wysokich ofertach w przetargu na dokumentację obwodnicy.
04.10.2018

Łódź: Województwo łódzkie chce rozwijać współpracę z Chinami

Zacieśnienie współpracy na polu biznesu, kultury, edukacji i logistyki było tematem spotkania marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia z ambasadorem Chin Liu Guangyuanem, do którego doszło w poniedziałek w Łodzi.
17.09.2018

Premier: Przystępujemy do wielkiego planu udrożnienia Odry

Mamy program dla Dolnego Śląska, chcemy brać udział w uczciwym sporze na programy, na wiarygodność i skuteczność – mówił premier Mateusz Morawiecki na dolnośląskiej konwencji PiS. Z kolei Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił, że partia chce współpracować i w samorządzie warto tworzyć koalicje inne niż w sejmie.
08.09.2018

Pomorskie: Modernizacja ok. 25 km dróg dzięki rządowemu programowi

Około 25 km dróg lokalnych na Pomorzu zostanie zmodernizowanych do końca roku dzięki Rządowemu Programowi na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów. 23 inwestycje o łącznej wartości ponad 42 mln zł otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 27 mln zł.
25.07.2018

Piaseczno: Dron będzie szukał pytona

Policja i Animal Rescue Polska od soboty poszukują pytona tygrysiego, którego ponad 5-metrową wylinkę znaleziono nad Wisłą koło Konstancina-Jeziorny. W środę zespół kryzysowy zdecydował, by do poszukiwań wykorzystać dron.
12.07.2018

Wisła: Rzeka możliwości

Rola i znaczenie Wisły dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz działania na rzecz wykorzystania potencjału rzek w regionie były tematem poniedziałkowej konferencji i debaty panelowej w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny gospodarki wodnej oraz rewitalizacji i zagospodarowania śródlądowych szlaków wodnych.
09.07.2018

Zarząd powiatu płockiego i mieszkańcy terenów nad Wisłą chcą większych środków na pogłębianie rzeki

Zarząd powiatu płockiego i Stowarzyszenie Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej (Mazowieckie) chcą zwiększenia środków na pogłębianie i udrażnianie Wisły w jej środkowym biegu. Ich zdaniem jest to niezbędne, by ograniczyć zagrożenie powodzią w tym rejonie.
11.06.2018

Prom na Wiśle – umowy z wykonawcami podpisane

Wkrótce rozpocznie się budowa promu oraz przebudowa przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy przez Wisłę pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem w gminie Zławieś Wielka. Dziś (10 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wyłonionymi w przetargach wykonawcami inwestycji.
10.05.2018

MRPiPS chce łatwiejszego dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy

Będzie łatwiejszy dostęp do rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – podkreśliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.
09.05.2018

Darłowo: Po wypadku w Słowinie żałoba w Zespole Szkół Morskich

W środę w Zespole Szkół Morskich w Darłowie żałoba po tragicznym wtorkowym wypadku w Słowinie. Prawdopodobnie potrwa do końca tygodnia – poinformował wicekurator zachodniopomorskiej oświaty Robert Stępień, który brał udział w nadzwyczajnej radzie pedagogicznej w ZSM.
18.04.2018

Zachodniopomorskie: Dofinansowana przebudowa drogi pod Stargardem

Modernizacja odcinka drogi od węzła Stargard Zachód (Zachodniopomorskie) do Lipnika zyskała we wtorek unijne dofinansowanie. Przebudowa warta 7,5 mln zł poprawi dostęp drogowy m.in. do stolicy Pomorza Zachodniego.
13.03.2018

Ważne zmiany w prawie pracy w 2018 r.

Celem zmian w prawie pracy, które weszły lub wejdą w życie w 2018 roku jest ułatwienie pracownikom realizacji uprawnień pracowniczych. Ochrona pracy to m.in. podejmowanie środków prawnych służących wzmocnieniu pozycji pracownika, osłabiających negatywne skutki, jakie niesie silniejsza ekonomiczna pozycja pracodawcy. Projekt ustawy w sposób korzystny wpłynie na sytuację pracowników, ułatwiając im korzystanie z uprawnień pracowniczych oraz zmniejszając liczbę występujących obecnie nieprawidłowości i nadużyć.
28.02.2018

Enamor z dostawą symulatora nawigacyjnego i GMDSS do Zespołu Szkół Morskich w Darłowie

Enamor z dostawą symulatora nawigacyjnego i GMDSS do Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Uroczyste przekazanie nastąpiło 19 lutego w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. Na zaproszenie dyrektor ZSM Magdaleny Miszke w uroczystości wzięli udział przedstawiciele: władz lokalnych, kuratorium oświaty, Urzędu Morskiego w Słupsku, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz zaprzyjaźnionych instytucji. Specjalne podziękowania otrzymali Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński, oraz prezes firmy ENAMOR Maciej Rek.
26.02.2018

Starosta drawski: Okręt podwodny „Kondor” byłby wspaniałą atrakcją turystyczną

Starosta drawski Stanisław Kuczyński chce, by wycofany ze służby w marynarce wojennej okręt podwodny +Kondor+ trafił do powiatu i stał się jedną z atrakcji turystycznych regionu. W środę o rekomendację w tej sprawie zwrócił się do marszałka województwa.
11.01.2018

AM w Gdyni bedzie współpracować z ZSŻŚ w Nakle nad Notecią

W Zespołe Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią we wtorek miała miejsce uroczystość podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Morską w Gdyni a Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią.
08.12.2017

Zatrudnianie cudzoziemców – co się zmieni w związku z nowelizacją przepisów?

Na początku sierpnia 2017 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza szereg zmian w zakresie kwestii legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Przepisy przyjęte przez parlament w lipcu wejdą w większości w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
24.10.2017

Większość samorządów nad Zalewem Wiślanym popiera przekop mierzei

Większość samorządów nad Zalewem Wiślanym popiera planowany przez rząd przekop Mierzei Wiślanej, widząc w nim szansę na rozwój gospodarczy regionu. W czwartek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podał Nowy Świat jako lokalizację budowy kanału.
19.10.2017

Małopolskie: Prom na Wiśle wznowił kursy w rejonie Spytkowic

Prom "Drogowiec" wznowił kursowanie po Wiślr w rejonie Spytkowic – podało starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Dzięki tej przeprawie droga między miejscowościami po obu stronach rzeki skróciła się o kilkadziesiąt kilometrów.
07.10.2017

Prom na Wiśle – przetargi jeszcze w tym roku

Trwają przygotowania do uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Przed nami przetargi na zakup jednostki oraz przygotowanie dróg dojazdowych i przyczółków. Dziś (26 września) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, Solca Kujawskiego, gminy Zławieś Wielka oraz powiatów bydgoskiego i toruńskiego podpisali porozumienie o wspólnym przygotowaniu i realizacji projektu.
26.09.2017

W Senacie m.in. o finansowaniu sił zbrojnych i organizacjach pozarządowych

Senat zacznie w czwartek dwudniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy przewidującą zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r., przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK.
20.09.2017

Małopolskie: Prom Drogowiec pod koniec września wznowi kursy na Wiśle

Prom Drogowiec wznowi kursowanie po Wiśle w rejonie Spytkowic dopiero na przełomie września i października – dowiedziała się PAP w piątek w wadowickim starostwie, do którego należy jednostka. Przedłużyły się procedury związane z dopuszczeniem go do ruchu.
15.09.2017

Prom Drogowiec we wrześniu wznowi kursy na Wiśle

Prom Drogowiec, po rocznym remoncie, od połowy września wznowi kursowanie po Wiśle w rejonie Spytkowic – poinformował wicestarosta wadowicki Andrzej Górecki. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
31.08.2017

Opolskie: Rocznica powodzi tysiąclecia

Tragedia sprzed dwudziestu lat dała nam dowód na rolę ludzkiej solidarności i konieczności współpracy w obliczu niszczącego żywiołu - powiedział wojewoda opolski Adrian Czubak podczas poniedziałkowych uroczystości przy pomniku ofiar powodzi z 1997 roku w Zdzieszowicach.
03.07.2017

Morska Pielgrzymka Rybacka na wodach Zatoki Puckiej (foto)

Przystrojone kutry, tradycyjne stroje i kilka tysięcy wiernych. Na wodach Zatoki Puckiej odbyła się 36. Morska Pielgrzymka Rybacka. Jej tradycja sięga jeszcze średniowiecza.
25.06.2017

Mazowieckie: Powiat płocki stawia na turystykę - szlaki, kajaki i rowery elektryczne

Wytyczenie ok. 150 km tras turystycznych wzdłuż Wisły oraz utworzenie punktów wypożyczania rowerów, w tym elektrycznych, to plany starostwa w Płocku do 2019 r., będące częścią projektu promocji przyrodniczych walorów regionu, który uzyskał wsparcie unijne.
23.06.2017

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu podpisał umowę z Grupą Azoty

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wzięła udział w uroczystości podpisania umowy patronackiej pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie – Koźlu.
12.06.2017

Małopolskie: prom Drogowiec we wrześniu wznowi kursy na Wiśle

Prom Drogowiec we wrześniu wznowi - po ponad rocznej przerwie - kursowanie po Wiśle w rejonie Spytkowic. Wadowickie starostwo wyłoniło firmę, która wyremontuje wysłużoną przeprawę, by znów pomagała mieszkańcom – powiedział we wtorek starosta Bartosz Kaliński.
06.06.2017

Mazowieckie: Brak pogłębiania Wisły budzi niepokój mieszkańców i samorządu

Mieszkańcy z terenów położonych w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej, a także samorządowcy regionu, są zaniepokojeni brakiem prac związanych z pogłębianiem Wisły. Ich zdaniem, w przyszłości może grozić to powodzią, podobną do tej z 2010 r.
23.05.2017

Nie będzie gospodarczego rozwoju Polski bez szkolnictwa zawodowego

Nie będzie gospodarczego rozwoju Polski, jeśli nie stanie na nogi szkolnictwo zawodowe - powiedziała w czwartek wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Podkreśliła, że resort jest gotów współpracować z pracodawcami przy reformie szkół branżowych.
18.05.2017

Straż Graniczna na targacha pracy w Kołobrzegu

Funkcjonariusze kołobrzeskiej Placówki SG i Pomorskiego Dywizjonu SG w Świnoujściu uczestniczyli w miniony piątek w Powiatowych Targach Pracy, których organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Kołobrzegu.
15.03.2016

96. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

W środę (10.02) mija 96 lat od dnia, gdy generał Józef HALLER, dowódca Frontu Pomorskiego, na znak zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucił do morza platynowy pierścień.
10.02.2016

Gabriela Tomik z zarzutami prokuratorskimi. Nie będzie wiceministrem gospodarki morskiej

- Gabriela Tomik nie odebrała powołania i nie jest wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. - Do czasu wyjaśnienia sprawy dot. prokuratorskich zarzutów wobec niej Tomik nie będzie wiceszefem tego resortu.
21.11.2015

Uwarunkowania prawne wykonywania urządzeń wodnych w pasie technicznym

W poniższym artykule zostanie poruszonych kilka kwestii związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych urządzeń wodnych w tzw. pasie technicznym. Na wstępie należy wyjaśnić szereg definicji ustawowych, którymi należy się posłużyć chcąc przeanalizować to zagadnienie prawne.
11.03.2015

Zaślubiny Polski z morzem

Koniec I wojny światowej i postanowienia Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. przyniosły Polsce wyczekiwaną i wywalczoną niepodległość - po ponad 100 latach niebytu politycznego. Z niepodległością natomiast zawsze nierozłącznie wiązano uzyskanie dostępu do morza, W świadomości wielu Polska Niepodległa oznaczało – Polska Morska.
10.02.2015

W Słupsku dyskutowano o logistyce i szansach portu w Ustce

W Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku odbyło się II Regionalne Forum Logistyczne. Dyskutowano m.in. o ożywieniu portu w Ustce oraz planowanych zmianach edukacyjnych w regionie.
02.11.2014

W porcie ruszyła budowa radaru w ramach projektu wartego prawie 100 mln zł

W porcie ruszyła budowa radaru. Wejdzie on w skład Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego. To jedno z 24 urządzeń, montowanych w ramach projektu wartego prawie 100 mln zł.
08.10.2014

Znaczenie prawidłowego określenia właściwości miejscowej sądu dla rozstrzygania sporów w relacjach handlowych podmiotów branży morskiej lub stoczniowej

Przez wzgląd na fakt, iż podmioty występujące w różnorakich relacjach handlowych w branży morskiej lub stoczniowej mają często problemy z windykacją od dłużników należnych im kwot uwagi wymaga prawidłowe określenie sądu właściwego, przed którym można dochodzić ww. roszczeń. Chcąc dochodzić spełnienia roszczenia przez zobowiązaną do tego osobę np. zapłaty przez dłużnika za zakupiony towar, ustalenia istnienia stosunku pracy etc., należy skierować pozew do odpowiedniego sądu, właściwego dla rozstrzygania danej sprawy.
16.05.2014

Radni dorabiają na rybach w samorządowej spółce

Trzech radnych powiatowych z Pucka dostało ponad 90 tys. zł wynagrodzenia za zasiadanie w radzie nadzorczej firmy, zajmującej się połowem i przetwórstwem ryb. Problem w tym, że jako samorządowcy nie mają prawa zasiadać w tej radzie. - Pieniądze będą musieli zwrócić, wszystkie decyzje są nieważne - mówią prawnicy.
27.02.2014

Zakończyły służbę na morzu,ale rozpoczęły w skansenie

Największy w Polsce skansen morski można od środy zwiedzać na Wyspie Solnej w Kołobrzegu. Na miejscu mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć m.in. okręt patrolowy ORP "Fala" i kuter rakietowy ORP "Władysławowo".
16.08.2013

93 rocznica zaślubin Polski z morzem

W niedzielę, 10 lutego, minęły 93 lata od dnia kiedy generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień, zaślubiając tym samym Polskę z Bałtykiem. W rocznicę tego wydarzenia, w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze. W uroczystościach, z honorową asystą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, wziął udział dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Z pokładu śmigłowca MW na wody Zatoki Puckiej zrzucony został wieniec.
11.02.2013

Powstanie eko-ośrodek nad morzem

Sarbinowo. Przetarg na budowę nowoczesnego Międzynarodowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w nadmorskim Sarbinowie ogłosi za kilka dni Starostwo Powiatowe w Koszalinie – zapowiedział w piątek starosta Roman Szewczyk.
28.01.2013

Konferencja prasowa „Porty Zalewu Szczecińskiego…”

We wtorek, 4 grudnia, odbyła się konferencja prasowa, związana z promocją, realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie, projektu "Porty Zalewu Szczecińskiego - poprawa jakości infrastruktury szansą na rozwój".
06.12.2012

Śmiertelnie groźny fosfor biały na plaży to sprawka wojskowych

"Gazeta" ustaliła, że prawie tona śmiertelnie trującego fosforu białego, która skaziła plażę w Czołpinie pochodziła z arsenału wojska - powojennego lub współczesnego
04.09.2012

Remont Nabrzeży w Porcie Darłowo

Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku podpisał w dniu 23.04.2012r. umowę z wykonawcą na remont nabrzeży Parkowego i Skarpowego w Porcie Darłowo. W przetargu nieograniczonym wybrana została oferta firmy ENERGOPOL Szczecin.
25.04.2012

Konferencja prasowa przedsiębiorstwa Szkuner

Zarząd „Szkuner” Sp. z o.o. serdeczne Państwa zaprasza w imieniu swoim oraz Starostwa Powiatowego w Pucku na czele ze starostą – p. Wojciechem Dettlaffem na konferencję prasową, na której zostanie przedstawiony Piecioletni Plan Restrukturyzacji przedsiębiorstwa „Szkuner” Sp. z o.o. – największego portu rybackiego w Polsce, a zarazem największego pracodawcy w powiecie puckim.
13.03.2012

Plan zmian w Szkunerze ma być wysłany na czas

Do połowy marca do starosty trafić ma plan zmian i kierunków rozwoju władysławowskiego Szkunera. To największe przedsiębiorstwo w powiecie, które zatrudnia ponad ćwierć tysiąca pracowników. W dobrych latach zatrudnienie wynosiło sporo ponad 300 osób.
24.02.2012

Akademia Pomorska w Słupsku unowocześnia bazę dydaktyczną

Jesienią na Akademii Pomorskiej w Słupsku ruszy nowoczesne centrum dydaktyczne kształcące studentów kierunku bezpieczeństwo narodowe. Projekt finansowany jest ze środków unijnych.
23.01.2012

Sztorm na Bałtyku, port w Kołobrzegu zamknięty

Port w Kołobrzegu nadal jest zamknięty. Obowiązuje alarm przeciwsztormowy - informuje starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.
29.11.2011

40 milionów dla Lokalnej Grupy Rybackiej

Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka uzyskała unijne dofinansowanie na realizacje przedsięwzięć okołorybackich. Do wydania jest 40 milionów złotych.
29.07.2011

Starosta słupski odda Ustce udziały w Aukcji Rybnej

Zgodnie z prawem handlowym Ustka wciąż ma prawo do 13 procent wartości Aukcji Rybnej.
27.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.