• <

Mazowieckie: Powiat płocki stawia na turystykę - szlaki, kajaki i rowery elektryczne

pc

23.06.2017 01:12 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Mazowieckie: Powiat płocki stawia na turystykę - szlaki, kajaki i rowery elektryczne
Mazowieckie: Powiat płocki stawia na turystykę - szlaki, kajaki i rowery elektryczne - GospodarkaMorska.pl

Wytyczenie ok. 150 km tras turystycznych wzdłuż Wisły oraz utworzenie punktów wypożyczania rowerów, w tym elektrycznych, to plany starostwa w Płocku do 2019 r., będące częścią projektu promocji przyrodniczych walorów regionu, który uzyskał wsparcie unijne.

W ramach przedsięwzięcia, na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, w dolinie rzeki Skrwy, będącej dopływem Wisły, zainaugurowano w czwartek pieszy oraz kajakowy szlak rekreacyjny o długości ok. 25 km, który biegnie między miejscowościami Parzeń i Murzynowo.

Cały projekt, który składa się z 16 zadań, dotyczy ochrony bioróżnorodności, ograniczenia negatywnego oddziaływania na obszary cenne przyrodniczo oraz promowania lokalnych walorów turystycznych w powiecie płockim. Obejmuje inwestycje warte prawie 3,2 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 2,5 mln zł.

„Przygotowaliśmy wiele różnego rodzaju przedsięwzięć. To szlaki rowerowe i piesze, których będzie blisko 150 km na obu brzegach Wisły.

Powstanie miejsce rekreacji nad Jeziorem Łąckim Dużym. Doinwestowane zostanie schronisko dla dzikich zwierząt w Miszewie Murowanym, by dostosować je do potrzeb zwiedzających. Planujemy również utworzenie wypożyczalni rowerów, w tym elektrycznych” – wyliczał podczas konferencji prasowej w Radotkach nad Skrwą starosta płocki Mariusz Bieniek.

„Projekt obejmuje cały powiat płocki. Celem jest wypromowanie naszego regionu, jego wciąż jeszcze mało znanych walorów przyrodniczych i turystycznych” – mówił Bieniek, otwierając nowy szlak kajakowy. „Nie tylko na Mazurach można pięknie spędzić wolny czas” - przekonywał.

W ramach przedsięwzięcia, wzdłuż Wisły na terenie powiatu płockiego mają powstać punkty monitoringu przyrodniczego, gdzie każdy z przemierzających szlak turystyczny będzie mógł obserwować ptaki dzięki zamontowanym tam na stałe lunetom. Punkty zostaną wyposażone w tablice edukacyjne, które pomogą w identyfikacji poszczególnych gatunków, w tym zwłaszcza chronionych. Projekt zakłada także utworzenie mini ogrodów botanicznych w Płocku, a także w Wyszogrodzie i Gąbinie.

Na terenie gmin Wyszogród i Nowy Duninów pojawią się „Drzewa OZE”, konstrukcje imitujące prawdziwe drzewa, wyposażone w panele polikrystaliczne, które będą przekształcały energię słoneczną w elektryczną. Dzięki temu możliwe będzie doładowanie rowerów elektrycznych na szlaku, jak również elektronicznych urządzeń mobilnych, np. smartfonów czy laptopów.

W Płocku identyczne „Drzewo OZE” stanie do końca lipca w pobliżu siedziby starostwa, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Cały projekt ochrony bioróżnorodności, ograniczenia negatywnego oddziaływania na obszary cenne przyrodniczo i promocji lokalnych walorów turystycznych, który otrzymał wsparcie unijne, realizuje wydział środowiska i rozwoju obszarów wiejskich starostwa w Płocku we współpracy z Nadleśnictwami Płock i Łąck oraz prywatnymi podmiotami z regionu, zajmującymi się m.in. rekreacją i agroturystyką.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.