• <

Wynik wyszukiwania - "pck" - Wiadomości

Sezon żeglarski w Gdyni oficjalnie otwarty. Regaty w Marina Yacht Park

W Marina Yacht Park w Gdyni 2 maja odbyło się oficjalne Żeglarskie Otwarcie Sezonu 2024, którego elementem była I edycja Memoriału Jerzego Jałoszewskiego - regat na jachtach 2020. To również była okazja do spotkania się miłośników jachtów, którzy wzięli udział w rywalizacji morskiej. Zorganizowano także szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów.
02.05.2024

Niemiecka rafineria zrezygnuje z ropy z Polski?

Niemiecka rafineria PCK w Schwedt, która wcześniej korzystała z ropy naftowej dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji, liczy na szybką rozbudowę terminala naftowego w Rostocku. Wcześniej trwały rozmowy na temat budowy ropociągu, który dostarczałby jej ropę z Gdańska.
23.03.2024

Niezależne media rosyjskie: Siergiej Kotow to piętnasty rosyjski okręt zatopiony przez Ukraińców

Rosyjski patrolowiec Siergiej Kotow, należący do Floty Czarnomorskiej, to już piętnasty okręt agresora zatopiony podczas wojny z Ukrainą; tylko od końca grudnia 2023 roku najeźdźcy stracili cztery ważne okręty - zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
05.03.2024

Minister gospodarki Niemiec chce rozmawiać z Polską o morskich dostawach ropy dla rafinerii PCK w Schwedt

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck chce rozmawiać z Polską na temat kontynuacji dostaw ropy naftowej do ważnej rafinerii PCK w Schwedt. Temat ten zostanie poruszony podczas inauguracyjnej wizyty Habecka w Polsce w przyszłym tygodniu, poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu.
08.02.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

CNK szkoli nowe pokolenie specjalistów do branży terminalowej

Po udanym finale pilotażowej tury kursów, Centrum Nowych Kompetencji informuje, że projekt Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych nabiera rozpędu. Pierwsza grupa uczestników zakończyła program w listopadzie, kolejna przystąpi do zajęć już w grudniu. To ważny krok w kierunku dostarczania branży wykwalifikowanych specjalistów gotowych do podjęcia się wyzwań właściwych dla pracy w branży terminalowej.
29.11.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.
19.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Orlen niekoniecznie musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

We wrześniu ubiegłego roku rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft, posiadającej m.in. pakiet kontrolny w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Według ówczesnych doniesień agencji Bloomberga i Reutera, PKN Orlen miałby być zainteresowany przejęciem tych udziałów. Orlen twierdził wówczas, że na bieżąco obserwuje sytuację w regionie.
02.01.2023

PERN zwiększy możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim

PERN testuje środek, który zmniejsza opory w tłoczeniu ropy naftowej, a przy tym zwiększa możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim. Według spółki, wdrożenie rozwiązania ma szczególne znaczenie w sytuacji postępującej dywersyfikacji dostaw surowca do Polski drogą morską.
28.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Port Gdańsk w rankingu TOP 100 Pomorza

10 listopada w sopockim hotelu Radisson Blu odbyła się uroczysta gala TOP 100 Pomorza, podczas której wręczono wyróżnienia największym pomorskim firmom. Port Gdańsk otrzymał nagrody w kategoriach: „Najlepszy Inwestor” i „Pomorski Biznes dla Ukrainy”.
15.11.2022

Przez gdański Naftoport płynie ropa dla niemieckiej rafinerii

Pierwszy raz do rafinerii w Schwedt w Niemczech dotarła dostawa ropy naftowej spoza Rosji. Terminal w Gdańsku przekazał zapas surowca pochodzący z europejskich złóż, zamówiony przez paliwowego giganta Shell, jednego z udziałowców rafinerii PCK
11.11.2022

PERN rozpoczął naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim

Służby techniczne PERN rozpoczęły naprawę rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim, gdzie we wtorek w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek i wycieku ropy naftowej. PERN deklaruje, że chce jak najszybciej przywrócić tam tłoczenie surowca.
13.10.2022

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu - brak znamion działania osób trzecich

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu. Z pierwszych ustaleń i ze sposobu odkształcenia magistrali wynika, że na ten moment brak jest znamion ingerencji osób trzecich. Rozpoczęto rekultywację terenu - podała spółka w środę wieczorem.
13.10.2022

Po awarii rurociągu PERN: usuwanie ropy z rozlewiska przynosi efekty - akcja będzie kontynuowana, aby umożliwić naprawę

Wypompowywanie ropy naftowej po wycieku z rurociągu "Przyjaźń" na odcinku zachodnim w woj. kujawsko-pomorskim przynosi efekty. Akcja będzie prowadzona nieprzerwanie, gdyż teren musi być na tyle suchy i stabilny, żeby mógł zostać rozkopany i udostępniony ekipie naprawczej PERN.
12.10.2022

PERN: dostawy ropy do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych

Dostawy ropy naftowej do Niemiec odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych po rozszczelnieniu jednej z dwóch nitek rurociągu "Przyjaźń" - poinformował PERN. Zapewniono, że rafinerie w Polsce otrzymują surowiec zgodnie z planem, a sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla kierowców.
12.10.2022

Odcinek zachodni rurociągu "Przyjaźń" odpowiada za dostawy ropy do dwóch rafinerii w Niemczech - obecnie nie działa jedna z dwóch nitek

Odcinek zachodni rurociągu „Przyjaźń”, gdzie doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek, łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim z parkiem zbiornikowym MVL w Schwedt. Według PERN, tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch rafinerii w Niemczech. Obecnie nie działa jedna nitka.
12.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Niemcy będą inwestować w porty energetyczne. Na celowniku Rostock i Lubmin

Władze Niemiec zaprezentowały pakiet rozwiązań wspierających tereny rafineryjne i portowe inwestycjami mającymi na celu przygotowanie ich do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Działania zakładają cel utrzymania i rozwoju rafinerii PCK Schwedt i rafinerii Leuna (Saksonia-Anhalt) oraz rozwój portów energetycznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Mowa o Rostocku i Lubminie.
26.09.2022

Niemiecki rząd chce przejąc rafinerię od Rosnieftu i przestawić ją na wodór

Niemiecki rząd chce oddać rafinerię PCK Schwedt, częściowo należącą do rosyjskiej spółki państwowej Rosneft, pod zarząd państwowy - poinformował "Spiegel" w czwartek. Rafineria ta przerabia wyłącznie ropę z Rosji i ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu wschodnich Niemiec w produkty naftowe.
15.09.2022

Szczecin. Portowa zbiórka krwi już w październiku

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Portowcy" działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zapraszają na akcję zbiórki krwi w szczecińskim porcie.
13.09.2022

SMM Hamburg 2022. Wielkie targi branży morskiej przed nami

Targi SMM w Hamburgu powracają po pandemicznej przerwie już w najbliższym tygodniu. Wydarzenie potrwa od 6 do 9 września.
01.09.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

Trwają konsultacje ws. wykorzystania gdańskiego Naftoportu do dostaw ropy spoza Rosji również do rafinerii w Niemczech. Dodatkowe inwestycje PERN, właściciela Naftoportu, są zależne m.in. od zainteresowania strony niemieckiej kontraktami długoterminowymi - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.
02.06.2022

Niemiecka rafineria ograniczy import ropy z Rosji. Będą dostawy przez Port Gdańsk

Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać - poinformował w środę prezes koncernu Patrick Pouyanne - przekazał Reuters.
25.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Niemieckie media: Port Gdańsk i Pern może pomóc Niemcom uwolnić się od rosyjskiej ropy

Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) zapowiada zakończenie przez Niemcy w najbliższym czasie importu rosyjskiej ropy. Jego plany przyspieszyły po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu – pisze w środę „Welt”.
27.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

PAP: eksperci oceniają, że rosyjska ropa może wrócić na rynki tankowcami pod tanią banderą

Masowe ukrywanie położenia rosyjskich tankowców przez spedytorów może być wstępem do ich formalnego przekazania tanim banderom. To obchodzenie sankcji i ukrywanie tożsamości dostawców ropy – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE ropa z Rosji może wrócić na rynki „bocznymi drzwiami”.
07.04.2022

Odessa ostrzelana z morza. Ukraińskie wojsko zatopiło okręt wojskowy Rosji [WIDEO]

Rosyjskie siły, które zmierzają z Krymu w stronę Odessy, próbując ominąć Mikołajów, w ciągu ostatniego tygodnia poczyniły niewielkie postępy, ale Rosja nadal blokuje ukraińskie wybrzeże - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony. Natomiast w poniedziałkowy poranek miasto zostało ostrzelane z morza.
21.03.2022

Nadmorska Odessa czeka na atak. Rosyjska marynarka wojenna coraz bliżej

W Odessie cały czas trwają przygotowania do rosyjskiego uderzenia. Ludzie układają zapory z worków z piaskiem, od dawna zaminowywane są plaże. Celem Rosjan jest pozbawienie Ukrainy dostępu do morza.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

„Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik różnych służb.
07.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Akademia Marynarki Wojennej charytatywnie. Oddali prawie 260 litrów krwi

Za nami ostatnia już w tym roku akcja krwiodawstwa w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie 42 osoby oddały 18,900 litra krwi.
17.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Ćwiczenia zarządzania kryzysowego Port 2021 w Porcie Gdynia [ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia miały miejsce ćwiczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie portu.
22.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Horała o raporcie Kearney: w szczytowym momencie budowy CPK do gospodarki trafi ponad 70 mld zł

Z raportu o wpływie budowy CPK na gospodarkę firmy Kearney wynika, że w szczytowym momencie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego inwestycja ta zapewni przepływ do polskiej gospodarki ponad 70 mld zł - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
09.07.2020

Port Gdynia przekazał kolejne respiratory (wideo)

Znaleźliśmy się w trudnym czasie, wymagającym solidarności i jedności w działaniu wszystkich. W walce z niewidzialnym wrogiem konieczne jest zaangażowane każdego. Wspierając służby zdrowia Port Gdynia przekazuje kolejne respiratory do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie.
08.05.2020

Port Gdynia wspiera gdyńskie szpitale w walce z koronawirusem (wideo)

W walce z niewidzialnym wrogiem potrzebna jest ostrożność, jednomyślność i co najważniejsze wzajemna troska. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie mieszkańców Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia zakupił dwa respiratory, które przekazał do Szpitala Miejskiego im. PCK oraz św. Wincentego a Paulo jako wyraz zaangażowania Spółki w walkę z koronawirusem.
19.03.2020

Karczewski: Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcie napędzające całą gospodarkę

Centralny Port Komunikacyjny to bardzo potrzebne rozwiązanie, z którym wiąże się stworzenie całej sieci połączeń drogowych i kolejowych, to przedsięwzięcie napędzające całą polską gospodarkę - mówił w piątek w Lipuszu (Pomorskie) marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
21.09.2019

OnkoRejs w Gdyni

Niestraszny im pot, odciski i zmęczenie. Idą wzdłuż granic Polski, aby udowodnić, że nawet z chorobą onkologiczną można pokonywać własne słabości i ograniczenia. Już po raz czwarty Fundacja Onkorejs organizuje ogólnopolską akcję „Onkorejs Granicami Polski”. 28 czerwca zawitają do Gdyni.
28.06.2019

Turkey – EU Business Dialogue – wizyta studyjna w Turcji

W Istambule w dniach 25-28 lutego odbyła się wizyta studyjna „Logistics and Ports” organizowana przez Eurochambre (Europejski Związek Izb Przemysłu i Handlu) w ramach dialogu „Turkey – EU Business Dialogue” (TEBD) – projekt wspierany przez Unię Europejską oraz Republikę Turecką.
05.03.2019

NAFTOPORT realnym narzędziem warunkującym skuteczną dywersyfikację dostaw ropy do Polski

Prawie 15 mln ton dostarczonej ropy i paliw – takim wynikiem za 2018 rok może pochwalić się NAFTOPORT, spółka należąca do Grupy PERN. Firma obsłużyła w tym czasie 314 tankowców, z czego jedną trzecią stanowiły zbiornikowce przekraczające 80 tys. ton. Między innymi dzięki rosnącej roli NAFTORPORTU, Gdańsk awansował na 4. miejsce wśród portów na Bałtyku, jeszcze w 2015 roku zajmując 6. lokatę. Dziś NAFTOPORT stał się realnym narzędziem warunkującym skuteczną dywersyfikację dostaw surowca do Polski.
20.02.2019

W 2019 r. Naftoport zamierza przeznaczyć na inwestycje i na remonty ok. 20 mln zł

Prawie 15 mln ton dostarczonej ropy naftowej i paliw – taki rekordowy wynik za 2018 r. osiągnął gdański Naftoport z grupy PERN. W tym czasie obsłużył on 314 tankowców, z czego 1/3 stanowiły jednostki przekraczające 80 tys. ton ładowności – poinformował w piątek PERN.
08.02.2019

Warszawa: Patrole ratowników medycznych nad Wisłą

Od piątku w Warszawie ratownicy medyczni będą patrolować prawobrzeżny odcinek Wisły od Mostu Gdańskiego do mostu Poniatowskiego. To działanie w ramach projektu "Bezpiecznie nad Wisłą", który ma zwiększyć bezpieczeństwo osób spędzających czas nad rzeką.
06.07.2018

Projekt ropociągu Brody-Adamowo zależy od dostawców i odbiorców surowca

Budowa transgranicznego rurociągu z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce, którym tłoczona byłaby ropa m.in. z rejonu Morza Kaspijskiego, ma szansę na realizację, pod warunkiem jednoznacznych deklaracji o zainteresowaniu projektem dostawców i odbiorców surowca.
05.10.2017

Zawodowcy potrzebni od zaraz

Szkolnictwo zawodowe coraz bardziej popularne w Polsce. W samym tylko Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie edukację w nowym roku szkolnym w klasie o profilu okrętowym rozpoczęło ponad 20 osób, podobnie jak rok temu. Prognozy wskazują, że będzie ich coraz więcej, bo odpowiednie kwalifikacje to gwarancja zatrudnienia w firmach związanych z gospodarką morską.
08.09.2017

10 cudów polskiej gospodarki morskiej: Naftoport (wideo, foto)

To jeden z najważniejszych politycznie i gospodarczo obiektów w Polsce. Gdański Naftoport bowiem obsługuje dostawy surowej ropy naftowej dla rafinerii polskich i niemieckich oraz realizuje eksport z kierunku rosyjskiego. Ten kluczowy obiekt gospodarki morskiej przeszedł przez przez ponad 30 lat swego istnienia wiele zmian.
03.08.2017

MPR „Sarmatia” z wyższym kapitałem na projekt rurociągu Brody-Adamowo

Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" podwyższyło kapitał zakładowy spółki do blisko 25,5 mln zł. Jest to związane z przygotowaniem projektu budowy ropociągu Brody–Adamowo z Ukrainy do Polski.
16.06.2017

PERN planuje loty patrolowe śmigłowcem, by monitorować stan rurociągów

PERN chce monitorować pracę rurociągów, wykorzystując do tego loty patrolowe śmigłowcem na sześciu trasach przebiegu poszczególnych magistrali, którymi zarządza spółka. Loty mają być wykonywane kwartalnie, a także doraźnie, w przypadku awarii.
02.06.2017

Zarząd OLPP nowej kadencji w dotychczasowym składzie

Rada nadzorcza Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP) z grupy PERN powołała do zarządu spółki nowej kadencji dotychczas zasiadających tam: Pawła Stańczyka i Mateusza Wodejko. Obaj wybrani zostali w postępowaniu kwalifikacyjnym.
07.03.2017

PERN: rozbudowa Terminalu Naftowego w Gdańsku najpóźniej do 2020 roku

Najpóźniej do końca 2020 r. PERN chce rozbudować Terminal Naftowy w Gdańsku o kolejne zbiorniki przeznaczone na ropę naftową, co zapewni podwojenie obecnych pojemności magazynowych tego obiektu - poinformowała PAP w czwartek spółka.
23.02.2017

Konkurs na prezesa OLPP i członka zarządu ds. finansowych

Do marca potrwa postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i członka zarządu nowej kadencji spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) z grupy PERN. Konkurs ogłosiła rada nadzorcza OLPP, ponieważ kadencja obecnego zarządu upływa 29 kwietnia – poinformował PERN.
22.02.2017

Połączenie PERN i OLPP potrwa do 2018 r.

Finalizacja połączenia PERN i OLPP, strategicznych podmiotów krajowego rynku ropy naftowej i paliw płynnych, planowana jest z początkiem 2018 r. Obecnie trwają intensywne prace nad planem i harmonogramem integracji obu tych spółek.
06.02.2017

PERN i OLPP rozpoczęły proces połączenia

Strategiczne w segmencie rynku ropy naftowej i paliw spółki PERN i OLPP rozpoczęły proces integracji. Celem połączenia obu podmiotów jest wzmocnienie grupy kapitałowej PERN i zwiększenie jej wartości, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
01.02.2017

PERN organizuje spotkanie z potencjalnymi wykonawcami inwestycji IT

PERN organizuje następne spotkanie z potencjalnymi wykonawcami inwestycji, tym razem dla branży IT. Spółka przedstawi m.in. wyciągi planów informatyzacji, zakupów IT, a także przewidywane do realizacji zadania z zakresu automatyki i telekomunikacji.
23.01.2017

PERN organizuje spotkania z potencjalnymi wykonawcami inwestycji

PERN, spółka strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, po raz pierwszy zorganizował spotkanie w potencjalnymi wykonawcami inwestycji i zakupów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ok. 110 podmiotów. Planowane są kolejne takie spotkania.
17.01.2017

PERN ukończył budowę trzeciej nitki Odcinka Wschodniego rurociągu „Przyjaźń”

PERN zakończył budowę trzeciej nitki Odcinka Wschodniego rurociągu „Przyjaźń”, biegnącego na trasie o długości ok. 250 km z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka. Magistrala poddana została testom eksploatacyjnym. Trwa końcowy odbiór inwestycji.
08.10.2016

Zarząd PERN powołany na nową trzyletnią kadencję

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN powołało na kolejną trzyletnią kadencję dotychczasowy zarząd spółki z prezesem Igorem Wasilewskim. Na stanowiskach wiceprezesów pozostali: Rafał Miland, Sławomir Stachowicz i Tadeusz Zwierzyński – poinformowała w piątek spółka.
30.09.2016

PERN chce być liderem logistyki ropy i paliw w Europie Centralnej

PERN, realizując nową strategię na lata 2016-20, chce stać się liderem logistyki ropy i paliw w Europie Centralnej, gwarantującym jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie dostaw surowca do rafinerii – zapowiedział prezes tej spółki Igor Wasilewski.
29.09.2016

PERN ma nową strategię do 2020 r. - inwestycje za ok. 500 mln zł

Utrzymanie przesyłu ropy naftowej na poziomie ok. 50 mln ton rocznie, wzrost pojemności magazynowych i zwiększenie tłoczeń paliw płynnych zakłada m.in. nowa strategia PERN na lata 2016-20. W tym czasie spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł.
06.09.2016

Nowym prezesem OLPP z grupy PERN został Paweł Stańczyk

W ramach postępowania kwalifikacyjnego rada nadzorcza spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) wybrała na nowego jej prezesa Pawła Stańczyka. Od lipca pełnił on obowiązki szefa tego podmiotu z grupy kapitałowej PERN.
06.09.2016

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział w czwartek, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu rurociągu Odessa-Brody. Jak dodał, stworzy to możliwości transportu surowca w obszarze mórz Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyku.
15.07.2016

Prezes PERN szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia

Prezes PERN Igor Wasilewski został szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" powołanego do realizacji projektu budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce. PERN jest udziałowcem MPR "Sarmatia".
12.04.2016

Rosjanie inwestują w niemiecką rafinerię. Skorzysta polski sektor naftowy

Rosnieft zwiększył swoje udziały w niemieckiej rafinerii w Schwedt. To dobra informacja z punktu widzenia polskich interesów gospodarczych. Niemiecka rafineria w Schwedt jest własnością międzynarodowego konsorcjum PCK Rafinerie GmbH, w którym swoje udziały posiadają największe europejskie koncerny energetyczne.
01.12.2014

Wkrótce rusza budowa terminalu naftowego w Gdańsku

Zaplanowane na środę wmurowanie kamienia węgielnego rozpocznie symbolicznie budowę terminalu naftowego firmy PERN "Przyjaźń" w Porcie Północnym w Gdańsku. Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce, przeznaczony m.in. do przeładunku i składowania ropy i paliw.
24.03.2014

PERN może budować terminal naftowy w Gdańsku

PERN "Przyjaźń" ma już zatwierdzony projekt budowlany terminalu naftowego w Gdańsku i może rozpocząć budowę. Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce, przeznaczony m.in. do przeładunku i składowania ropy i paliw. Jego pierwsza część będzie gotowa w 2015 r.
17.02.2014

Aktualizacja strategii grupy PERN „Przyjaźń” do połowy 2014 - budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku zgodnie z planem

"Szacujemy, że będzie to pierwsze półrocze 2014 r., że powstanie nowa, zaktualizowana strategia dla grupy" - powiedział prezes PERN. Przypomniał, że obowiązująca obecnie strategia grupy PERN wyznacza cele działań do 2015 r.
20.11.2013

Prezes PERN: budowa nowego terminala pozwoli nam spać spokojnie

Niedługo minie pół wieku od pierwszego przesyłu ropy przez należący do PERN-u ropociąg "Przyjaźń". O tym jaka jest kondycja firmy, po co nowy terminal naftowy i jak na inwestycjach firmy odbiły się kłopoty branży budowlanej mówi portalowi wnp.pl. prezes PERN Marcin Moskalewicz.
14.10.2013

PERN wybuduje terminal naftowy za 826 mln zł

Na terenie gdańskiego portu PERN "Przyjaźń" wybuduje w najbliższych latach terminal naftowy - bazę do magazynowania i przeładunku ropy i chemikaliów o łącznej pojemności ok. 700 tys. metrów sześciennych. Inwestycja jest warta 826 mln zł - powiedział PAP prezes firmy Marcin Moskalewicz.
05.09.2013

Gdańsk: PERN planuje wydać 820 mln zł na rozbudowę Naftoportu. Pierwszy etap inwestycji w 2014 r.

820 mln zł ma kosztować rozbudowa magazynów i infrastruktury przeładunkowej, będącej zapleczem Naftoportu w Gdańsku; pierwszy etap inwestycji ma ruszyć w przyszłym roku - poinformował w poniedziałek prezes PERN Przyjaźń Marcin Moskalewicz.
03.09.2013

Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej

Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. – Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni – z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW.
02.09.2013

Wyniki finansowe PERN za 2012 r. na historycznym poziomie

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" wypracowało za 2012 r. wyniki finansowe na historycznym poziomie - zarówno pod względem przychodów, jak i zysku netto - poinformował w środę prezes spółki Marcin Moskalewicz.
14.02.2013

Moskalewicz: PERN chce zbudować terminal w Gdańsku

Zbudowanie terminalu naftowo-paliwowego w Gdańsku i jak najszybsze dokończenie budowy tzw. trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" od granicy z Białorusią do Płocka - to najważniejsze cele PERN według prezesa spółki Marcina Moskalewicza.
09.03.2012

„Transatlantyk”, Rolls Royce Marine Poland i Szpital Morski PCK - wyróżnione

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Teatrze Miejskim, która odbyła się 10 lutego (piątek) z okazji 86-lecia nadania Gdyni praw miejskich, ogłoszono laureata nagrody przewodniczącego rady za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni”. Nagrodę otrzymał AB Inwestor Andrzej Boczek za budynek wielofunkcyjny „Transatlantyk”.
13.02.2012

Żagle załopoczą nad Motławą

Po raz ósmy Gdańsk uroczyście zainauguruje gdański sezon żeglarski. Jednocześnie będzie to inauguracja ogólnopolska, po raz pierwszy odbywająca się w Gdańsku, podobnie jak obchody Europejskich Dni Morza.
16.05.2011

PERN: sprzedaż Lotosu Rosjanom nie grozi przejęciem Naftoportu

Ewentualne kupno 53 proc. akcji gdańskiego Lotosu przez podmiot rosyjski nie grozi przejęciem kontroli nad gdańskim Naftoportem i dostawami ropy drogą morską do rafinerii PKN Orlen - poinformował w poniedziałek PAP prezes PERN "Przyjaźń" Robert Soszyński.
05.04.2011

Do końca sierpnia partner PERN dla inwestycji w Porcie Gdańsk

Do końca sierpnia Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" powinno wyłonić partnera biznesowego, z którym wybuduje zbiorniki na produkty z ropy w Porcie Gdańsk.
02.08.2010

NAFTOPORT kupił dwa stanowiska przeładunkowe w porcie gdańskim

Dwa stanowiska "O" i "P" w bazie przeładunku paliw i ropy naftowej w porcie gdańskim kupił Naftoport, spółka grupy kapitałowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń".
08.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.