• <

Wynik wyszukiwania - "oburzenie" - Wiadomości

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

W. Brytania. W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
27.03.2024

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.
15.02.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

Międzynarodowe reakcje na plany budowy etiopskiego portu w Somalilandzie. Gorąco w "Rogu Afryki"

Na początku stycznia obszarem "Rogu Afryki" wstrząsnęła informacja, że separatystyczny Somaliland podpisał z Etiopią umowę ws. dzierżawy fragmentu wybrzeża celem budowy portu i bazy morskiej. W zamian rząd w Addis Abebie miał uznać niepodległość tego utworzonego w 1991 roku i dotąd nieuznawanego na świecie państwa. Wiele państw oraz instytucji międzynarodowych wydało oświadczenia w związku z tym.
29.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Nagrodzono dziennikarzy, którzy badali sprawę zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Grecko-niemiecko-brytyjskie konsorcjum dziennikarzy zdobyło tegoroczną Nagrodę im. Daphne Caruany Galizii za śledztwo w sprawie zatonięcia w czerwcu u wybrzeży Grecji łodzi Adriana i śmierci ponad 600 migrantów. Nagrodę przyznaje Parlament Europejski.
18.10.2023

Po tragicznej śmierci pasażera wypchniętego za burtę promu grecki minister żeglugi podał się do dymisji

Minister żeglugi Grecji Miltiadis Warwitsiotis podał się w poniedziałek do dymisji, kilka dni po tragicznej śmierci pasażera promu, wypływającego z Pireusu w aglomeracji ateńskiej. Załoga wypchnęła mężczyznę za burtę. Minister Warwitsiotis skomentował to wydarzenie w sposób, który opinia publiczna uznała za niewłaściwy. Teraz poinformował w mediach społecznościowych o rezygnacji z pełnionego dotychczas stanowiska.
11.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Zmiany w przepisach o bezpieczeństwie powodem do obaw miłośników fotografowania okrętów?

Od pewnego czasu niczym bumerang wraca temat zmian zmian ustawy w Kodeksie Karnym, dotyczącym fotografowania obiektów o znaczeniu ważnym dla bezpieczeństwa państwa. Wywołuje to oburzenie i obawy wśród fascytatów tematyki okrętowej, gdyż nowe przepisy mogą im uniemożliwić robienie zdjęć statków i przede wszystkim okrętów, a także dzielenie się nimi w Internecie.
18.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Niewidome kobiety usunięte z wycieczkowca P&O

Dwie niewidome kobiety z West Sussex, Pam May i Jennie Bailie, publicznie wyraziły swoje oburzenie i poczucie upokorzenia po tym, jak zostały usunięte ze statku P&O Cruises ze względów "bezpieczeństwa i higieny". Incydent, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, wywołał debatę na temat praw osób niepełnosprawnych i odpowiedzialności usługodawców.
11.06.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Brazylia udostępnia swoje porty irańskim okrętom. Izrael protestuje

Izraelskie władze skrytykowały rząd Brazylii za przyznaniu miejsca do cumowania dwóm irańskim okrętom wojennym, pomimo sankcji nakładanych na ten kraj. Wezwały rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy do ich odesłania.
03.03.2023

Senatorowie domagają się reformy w US Navy w kontekście służby marynarzy na remontowanych okrętach

Jako właściwie najważniejszy rodzaj sił zbrojnych armii USA, marynarka wojenna znajduje się pod silną presją polityków. Tym razem poruszanym tematem jest służba marynarzy na okrętach przechodzących długie okresy napraw i konserwacji w różnych stoczniach.
11.01.2023

"Into the Deep" - film, który stał się dowodem w sprawie brutalnego morderstwa dziennikarki na łodzi podwodnej

Dokument „Into the Deep: the Submarine Murder Case” (Do głębi: sprawa morderstwa na łodzi podwodnej – z ang. przyp. PAP) o zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, za które skazano duńskiego wynalazcę Petera Madsena jest już dostępny na Netflixie. Kontrowersyjny film ukazał się na platformie streamingowej w okrojonej wersji.
10.10.2022

USA. Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Miliarder Elon Musk, który wywołał niedawno oburzenie propozycją zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez m.in. uznanie aneksji Krymu, zasugerował teraz, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
08.10.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że firma Oceanco, która buduje superluksusowy jacht dla multimiliardera Jeffa Bezosa, będzie domagać się demontażu historycznego mostu w Rotterdamie na potrzeby transportu jednostki. W ostatnim czasie firma miała poinformować, że zrezygnuje z pomysłu.
12.07.2022

Przegląd promowy, m.in. o promie przyszłości na brytyjskich wodach

O najważniejszych wydarzeniach świata promowego minionych dni. O sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża. W tym tygodniu m.in. o elektrycznym wodolocie, który ma zrewolucjonizować podróże pomiędzy Walią a Irlandią Północną.
20.04.2022

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

Postulaty do specustawy: sytuacja ukraińskich marynarzy a dokumenty marynarskie

W związku ze zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, łamiącą wszelkie obowiązujące normy prawa międzynarodowego i związanym z tym napływem uchodźców wojennych, którzy przybywają do Polski, niezbędnym jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację dotyczącą ukraińskich marynarzy, w kontekście uzyskania, bądź odnowienia przez nich dokumentów marynarskich, a co za tym idzie zapewnienia im możliwości zarobkowania i utrzymania swych rodzin w tym ekstremalnie trudnym czasie.
10.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Za atomowe okręty podwodne Australia zapłaci 80 mld dolarów

Rozwinięcie przez Australię floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym będzie kosztować ponad 80 mld dolarów i zajmie dziesiątki lat - podaje w poniedziałek portal France24 za raportem Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej (ASPI).
14.12.2021

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

Amerykańsko-niemieckie rozmowy ws. rozwiązania sporu o Nord Stream 2 wchodzą w kluczową fazę wraz z wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie w czwartek, 15 lipca. Według informacji, w rozmowach dokonał się "pewien postęp", ale ich sukces - z niemieckiego punktu widzenia - nie jest przesądzony.
14.07.2021

Posłowie KO oburzeni planowaną inwestycją deweloperską na Westerplatte; powiadomią CBA

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili w czwartek oburzenie planowaną inwestycją deweloperską na terenie Westerplatte. O sprawie powiadomili już Najwyższą Izbę Kontroli; w planach mają też skierowanie wniosku do CBA, by szykowaną inwestycję objęło tarczą antykorupcyjną.
08.07.2021

Indie. Z Gangesu wyłowiono dziesiątki martwych ciał płynących w dół rzeki

W indyjskich stanach Bihar i Uttar Pradeś w poniedziałek i we wtorek wyłowiono dziesiątki martwych ciał płynących w dół Gangesu. Mieszkańcy okolicznych miejscowości mówią, że z powodu braku drewna do kremacji ciała zmarłych są oddawane rzece. Indie są epicentrum pandemii Covid-19.
11.05.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

Gdynia zaskoczona działaniami PKP

Na pierwsze półrocze 2023 roku planowane jest zakończenie przebudowy węzła Karwiny. 15 lutego Gdynia wybrała wykonawcę tej jednej z największych w ostatnich latach, wartej ponad 100 mln zł, miejskiej inwestycji. Jej realizacja w żadnym stopniu nie wstrzymuje możliwości budowy przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowych przystanków czy dodatkowego toru linii Kościerzyna-Gdynia.
17.02.2021

Napięcie na linii PKP - gdyński magistrat

Brak przebudowy wiaduktów drogowych nad torami linii z Kościerzyny do Gdyni uniemożliwi PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. budowę dodatkowego trzeciego toru i nowych przystanków dla kolei aglomeracyjnej - podaje PKP PLK. Urząd Miasta w Gdyni nie zgadza się z zarzutami kolejowej spółki.
17.02.2021

Andzej Duda reaguje na słowa prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że z polecenia prezydenta Andrzeja Dudy odbył rozmowę z szefem Kancelarii Prezydenta Niemiec, w której przekazał zdecydowanie krytyczne stanowisko Polski dotyczące Nord Stream 2 i pogłębiania uzależniania Europy od importu rosyjskiego gazu.
11.02.2021

KE nie komentuje słów prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Komisja Europejska nie skomentowała w czwartek słów prezydenta Niemiec o tym, że z powodu nazistowskich zbrodni jego kraj ma dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją. "To projekt prywatnych firm" - powiedziała rzeczniczka KE.
11.02.2021

Ambasada Ukrainy oburzona słowami prezydenta RFN o Nord Stream 2

Ambasada Ukrainy w Berlinie wyraziła oburzenie słowami prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o budzącym kontrowersje gazociągu Nord Stream 2. "Wątpliwe argumenty historyczne" prezydenta zostały przyjęte w Kijowie "z zaskoczeniem i oburzeniem" - napisał w oświadczeniu ambasador Andrij Melnyk
09.02.2021

Niemcy: to co się dzieje wokół NS2, to hańba i polityczna korupcja

Niemiecka europosłanka z partii Zielonych, Viola von Cramon w rozmowie z PAP z oburzeniem komentuje wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2. Inwestycję nazywa dźwignią geopolitycznych wpływów Putina i "antyeuropejskim projektem".
14.01.2021

"Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo]

Prawdopodobnie słyszeliście już o „plamach śmieci” dryfujących po oceanach, ale wyspa odpadów tak ogromnej wielkości na stosunkowo małym jeziorze to zjawisko nadal dość nietypowe i bardzo przerażające.
13.01.2021

Drugi lockdown blisko, a pomoc dla przedsiębiorców jest zdecydowanie niewystarczająca

Wszyscy protestują. Świat oszalał? To byłoby zbyt proste zdefiniowanie zachodzących właśnie procesów społecznych i gospodarczych. Oburzenie przedsiębiorców nie wynika bowiem z chęci wyładowania swoich frustracji wynikających z obecnej sytuacji gospodarczej, a z faktu, że pandemia dotyka branżę za branżą, a Rząd nie wydaje się mieć żadnej strategii na walkę z pandemią i wspieranie przedsiębiorców. – To przypomina trochę losowanie na ślepo kolejnych obostrzeń: dzisiaj zamkniemy branżę fitness, jutro zakażemy spędzania czasu w resta
04.11.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Będzie porozumienie UE z Wielką Brytanią?

Negocjacje w sprawie przyszłych stosunków UE z Wielką Brytanią są w krytycznej fazie - oświadczył minister ds. europejskich sprawujących prezydencję Niemiec Michael Roth. Jego zdaniem, jeśli w najbliższych dniach nie będzie przełomu, trzeba się przygotować na brak porozumienia.
13.10.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Irańskie MSZ wezwało dyplomatę ZEA w związku ze śmiercią rybaków

Irańskie MSZ poinformowało dziś, że we wtorek został wezwany do tego resortu charge d'affaires Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie wyrażono mu oburzenie z powodu zabicia dwóch irańskich rybaków przez emiracką straż przybrzeżną.
20.08.2020

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

Heiko Maas, Szef MSZ Niemiec, poinformował dzisiaj, że telefonował do sekretarza stanu USA Mike'ai Pompeo. Podczas rozmowy wyraził swoje "zaniepokojenie", spowodowane listem trzech senatorów USA do właściciela niemieckiego portu Sassnitz, dotSzef MSZ Niemiec Heiko Maas poinformował w poniedziałek, że wyraził telefonicznie sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo swe "zaniepokojenie" listem trzech amerykańskich senatorów do właściciela niemieckiego portu Sassnitz o grożących mu sankcjach za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.
10.08.2020

Dania: Wstrzymano kontrowersyjny zrzut nieczystości do Bałtyku

W wyniku protestów odłożono na jesień zrzut nieczystości do bałtyckiej cieśniny Sund z systemu kanalizacji w Kopenhadze. Według władz duńskiej stolicy jest to konieczne w związku z budową inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy Nordhavn.
24.05.2020

Ceny ropy w USA idą w górę po dużym spadku

Ceny ropy w USA lekko rosną po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań w całym ubiegłym tygodniu od lipca 2019 r. - o 6,4 proc., do którego przyczyniło się osłabienie napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.
13.01.2020

Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie wzrosną stawki ubezpieczeniowe

Według Jonathana Mossa, szefa ds. morskich i handlu w kancelarii prawnej DWF z siedzibą w Machester, ostatnie napięcia na Bliskim Wschodzie spowodują drakoński wzrost stawek polis ubezpieczeń morskich i kosztów ubezpieczenia.
12.01.2020

Petrobras zaprzestał wysyłać swoje statki przez Cieśninę Ormuz

Brazylijski koncern naftowy, Petroleo Brasileiro SA (Petrobras), zapowiedział w środę, że jego statki będą omijać Cieśninę Ormuz z powodu narastających napięć w regionie.
09.01.2020

Choinka z piasku, liczenie ptaków i parady statków – nietypowe święta w USA

Święta Bożego Narodzenia w USA to nie tylko spotkania z rodziną i rozpakowywanie prezentów. Amerykanom nie brakuje fantazji - w grudniu tłumy gromadzą wyścigi w brzydkich swetrach czy parady statków. Święta można spędzić też licząc ptaki czy budując choinkę z piasku.
24.12.2019

Niemcy krytycznie o decyzji Izby Reprezentantów USA ws. sankcji przeciw Nord Stream 2

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas skrytykował decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie.
12.12.2019

Turecko-libijska granica na morzu pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała w piątek, że przeanalizuje turecko-libijską umowę w sprawie granicy na morzu, na którą Grecja zareagowała wydaleniem libijskiego ambasadora. Rzecznik KE Peter Stano poinformował, że sprawą zajmą się też w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE.
08.12.2019

14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto]

Na Morzu Czarnym, u wybrzeży Rumunii, w niedzielę uległ katastrofie - przewrócił się na bok - statek, którym transportowano ponad 14 tys. owiec. Wszystkich członków załogi - 22 Syryjczyków - udało się uratować. Trwa akcja ratowania zwierząt.
24.11.2019

Duńscy politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
16.08.2019

Premier Rosji złożył wizytę na Kurylach; Japonia protestuje

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył w piątek wizytę na jednej z Wysp Kurylskich, wywołując ostry sprzeciw władz w Tokio w kwestii, która zatruwa rosyjsko-japońskie relacje od ponad 70 lat.
03.08.2019

Salvini przyznaje, że popełnił błąd pozwalając synowi wsiąść na policyjny skuter wodny

Szef MSW Włoch Matteo Salvini przyznał, że popełnił błąd jako ojciec pozwalając na to, by jego syn pływał policyjnym skuterem wodnym po morzu. Gdy media opublikowały zdjęcia nastolatka, policja wszczęła postępowanie w sprawie niewłaściwego użycia jej pojazdu.
31.07.2019

MSZ Wielkiej Brytanii planuje utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt zapowiedział w poniedziałek możliwość utworzenia europejskiej misji morskiej, mającej zapewnić ochronę statków handlowych w cieśninie Omruz po piątkowym przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną tankowca Stena Impero.
23.07.2019

Władze Kuwejtu wyraziły skrajne zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Zatoce Perskiej

Władze Kuwejtu wyraziły w niedzielę skrajne zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Zatoce Perskiej po przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną brytyjskiego tankowca. W oświadczeniu opublikowanym przez agencję KUNA wezwały wszystkie strony do zachowania umiaru.
22.07.2019

Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: Iran powinien zająć brytyjski tankowiec

Iran powinien zająć brytyjski tankowiec, jeśli zatrzymany w tym tygodniu koło Gibraltaru irański tankowiec nie zostanie natychmiast zwolniony - oświadczył w piątek dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai.
05.07.2019

Awaria Norwegian Pearl. Tysiące pasażerów utknęło na wycieczkowcu

Przykra wiadomość dla pasażerów amerykańskiej firmy Norwegian Cruise Line (NCL). Tysiące osób utknęło na pokładzie Norwegian Pearl w Barcelonie. Osoby, które planowały popłynąć kolejnym rejsem - niestety, muszą zmienić wakacyjne plany.
05.07.2019

Rząd zarzuca szefowi MSW Włoch histerię w sprawach imigracji

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini tworzy "histeryczną" atmosferę wokół spraw związanych z imigracją, a Rzym nie wywiązuje się z zadań w tym zakresie - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Francji Sibeth Ndiaye.
02.07.2019

Ukraina: Zełenski apeluje do Putina ws. 24 marynarzy więzionych w Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie zatrzymanych ponad pół roku temu 24 ukraińskich marynarzy i oskarżył szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.
28.06.2019

Bernacki: Delegacje Polski i 6 innych państw opuściły obrady ZPRE

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia" - poinformował PAP wiceszef ZPRE i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).
27.06.2019

Ukraina/ Zełenski: Rosja ma szansę wykazać się chęcią zakończenia konfliktu

Uwolnienie przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy może pokazać gotowość Moskwy do zakończenia konfliktu z Ukrainą - oświadczył w sobotę nowy prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.
26.05.2019

ITLOS: Rosja ma niezwłocznie uwolnić ukraińskich marynarzy

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zdecydował w sobotę, że Rosja ma niezwłocznie uwolnić 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie 2018 r. w rejonie spornej Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa musi też zwrócić zajęte ukraińskie okręty.
25.05.2019

Do portu w Odessie wpłynął brytyjski okręt wywiadowczy

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w poniedziałek okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo. Jednostka spędzi w tym mieście trzy dni i odpłynie z Odessy 9 maja.
06.05.2019

Rosja/ Rada Federacji: naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, przyjęła w środę oświadczenie, w którym ostrzegła, że naruszenie procedur przepływu okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską grozi wybuchem konfliktu z Rosją, w który może zostać wciągnięte także NATO.
10.04.2019

Rosja wypuści zwierzęta z „więzienia dla waleni”

Rosyjskie władze postanowiły uwolnić blisko 100 waleni przetrzymywanych w złych warunkach na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.
08.04.2019

Kreml: negatywnie odnosimy się do planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej

Rosja negatywnie odnosi się do planów zagwarantowania przez NATO przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską – oświadczył w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
03.04.2019

NATO/Stoltenberg: Rosja cały czas łamie traktat INF; czas się kończy

Rosja cały czas rozbudowuje i rozmieszcza rakiety, łamiąc postanowienia traktatu INF; czas się kończy, sojusznicy będą musieli przedyskutować odpowiedź - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
02.04.2019

Szef NATO zapowiada wizyty w portach Morza Czarnego

Wysłannicy Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wizytować porty Morza Czarnego jako odpowiedź na działania Rosji w tym regionie - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
01.04.2019

Do portu w Odessie wpłynęła kanadyjska fregata Toronto

Kanadyjska fregata Toronto wpłynęła w poniedziałek do portu w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną – podała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna Ukrinform.
01.04.2019

UE objęła oficjalnie ośmiu Rosjan sankcjami za agresję wobec Ukrainy

UE objęła w piątek oficjalnie sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za agresję rosyjską wobec Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Ich nazwiska trafiły do Dziennika Urzędowego UE. Wcześniej sankcje uzgodnili ministrowie państw członkowskich.
15.03.2019

Media: USA przekażą Ukrainie jeszcze dwa kutry typu Island

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dwa kolejne kutry patrolowe typu Island – poinformował, powołując się na naczelnego dowódcę sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Curtisa Scaparrottiego.
15.03.2019

Ambasadorzy krajów UE uzgodnili sankcje na Rosję za incydent morski z Ukrainą

Ambasadorzy państw Unii Europejskiej uzgodnili w środę w Brukseli nałożenie sankcji na osiem osób z Rosji, odpowiedzialnych za zatrzymanie 24 marynarzy z Ukrainy podczas zeszłorocznego incydentu w rejonie Morza Azowskiego – poinformowało PAP źródło unijne.
06.03.2019

Ukraińscy marynarze już od ponad 100 dni w rosyjskim areszcie

Ukraińscy marynarze już od ponad 100 dni przetrzymywani są w rosyjskim areszcie; w ciągu tych 100 dni nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni, dopóki Rosja będzie czuć się bezkarna - powiedział PAP Wiktor Soroka.
05.03.2019

Amerykański niszczyciel rakietowy zawinął do portu w Odessie

Do Odessy, na południu Ukrainy, zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook – poinformowały miejscowe media. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
25.02.2019

Japonia: Mieszkańcy Okinawy przeciwni przenoszeniu bazy wojskowej USA

Ponad 70 proc. mieszkańców Okinawy wypowiedziało się w niedzielę w niewiążącym referendum przeciwko przeniesieniu bazy lotniczej Korpusu Piechoty Morskiej USA (Marines) Futenma w mniej zaludniony rejon wyspy.
25.02.2019

Ukraina: Amerykański niszczyciel rakietowy płynie do portu w Odessie

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął we wtorek na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
20.02.2019

Źródło: Wstępna zgoda UE na nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE dali zielone światło na spotkaniu w Brukseli dla nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w związku z jej agresją wobec Ukrainy w rejonie Morza Azowskiego - poinformowało w poniedziałek PAP źródło dyplomatyczne.
18.02.2019

Czaputowicz: jesteśmy za sankcjami za atak w rejonie M. Azowskiego

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska popiera objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za agresywne działania wobec Ukrainy w rejonie Morza Azowskiego.
18.02.2019

Mogherini: w ciągu kilku tygodni możliwe nowe sankcje na Rosję

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała w poniedziałek dziennikarzy, że w ciągu kilku tygodni UE może nałożyć nowe sankcje na Rosję w związku z działaniami tego kraju wobec Ukrainy.
18.02.2019

Źródło PAP: w poniedziałek zielone światło UE dla sankcji za agresję Rosji na M. Azowskim

W poniedziałek na spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów UE mają dać zielone światło dla nałożenia sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę w rejonie Morza Azowskiego – powiedziało PAP w piątek unijne źródło dyplomatyczne.
15.02.2019

USA: Trump potwierdził, że zabito organizatora ataku na USS Cole

Zlikwidowanie przez siły USA Dżamala al-Badawiego, uznawanego za organizatora ataku z 2000 roku na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole, potwierdził w niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
07.01.2019

Adwokaci ukraińskich marynarzy informują o ich przewiezieniu do Moskwy

Adwokaci ukraińskich marynarzy, zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, poinformowali w czwartek, że ich klienci zostali przewiezieni do Moskwy. Ich zdaniem zrobiono to, aby wyciszyć sprawę.
30.11.2018

Niemcy/Prasa o konsultacjach międzyrządowych w Warszawie: Widać rysy

Piątkowe konsultacje rządów Niemiec i Polski ukazały liczne rysy na relacjach tych krajów i obnażyły pewne różnice poglądów, mimo podejmowanych przez obie strony wysiłków, by skupiać się na pozytywach - ocenia niemiecka prasa w sobotę.
03.11.2018

Pasażerowie zaskoczeni cenami niektórych biletów w Bornholmslinjen

Firma Molslinjen, która od 1 września obsługuje połączenia na Bornholm, musi się mierzyć z pierwszymi głosami niezadowolenia osób, które korzystają z oferty nowego operatora. Ma to związek z poziomem opłat za bilety oferowane przez nowego przewoźnika.
20.09.2018

Okręt podwodny Japonii uczestniczył w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim

Japoński okręt podwodny po raz pierwszy wziął udział w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim - poinformował w poniedziałek resort obrony Japonii. Reuters pisze w tym kontekście o nasileniu przez Japonię działań na tych spornych wodach.
17.09.2018

Włochy: Rząd zarzuca władzom Francji hipokryzję i cynizm

Rząd Włoch zarzucił Francji "hipokryzję" i "cynizm" w podejściu do kwestii migracji. Tak gabinet Giuseppe Contego zareagował na słowa krytyki ze strony prezydenta Emmanuela Macrona, który postępowanie władz w Rzymie nazwał "cynizmem i nieodpowiedzialnością".
13.06.2018

Korea Południowa: Nowe sankcje USA na Koreę Północną wzmocnią rezolucje ONZ

Władze Korei Płd. oświadczyły w sobotę, że nowe amerykańskie sankcje nałożone na Koreę Płn. wzmocnią społeczność międzynarodową w realizowaniu rezolucji ONZ, których celem jest wywieranie nacisku na reżim w Pjongjangu, aby zrezygnował z rozwijania broni nuklearnej.
24.02.2018

Włochy: Polscy turyści napadnięci w Rimini, fala oburzenia w kraju

Falę oburzenia we Włoszech wywołała wiadomość o napaści na dwoje młodych turystów z Polski na plaży w Rimini. W nocy z piątku na sobotę kobieta została zgwałcona przez grupę napastników, a jej mąż pobity. Są w szpitalu. Sprawcy to prawdopodobnie cudzoziemcy.
27.08.2017

Australia/ Sąd Najwyższy: Polityka odsyłania migrantów uzasadniona

Sąd Najwyższy Australii orzekł w czwartek, że uzasadniona jest polityka migracyjna rządu w Canberze, polegająca na odsyłaniu osób chcących ubiegać się w tym kraju o azyl do obozów m.in. w Papui-Nowej Gwinei.
17.08.2017

Terminal kontenerowy w Hamburgu zbuduje chińskie konsorcjum

Chińczycy wybudują nowy terminal kontenerowy w rejonie Steinwerder w porcie w Hamburgu – poinformował portal wnp.pl. Konsorcjum China Communications Construction Company (CCC) wygrało przetarg, a tym samym otrzymało prawo do budowy tego obiektu. Wybór wykonawcy wywołał oburzenie w lokalnych mediach.
21.07.2017

Japonia: Kontrowersje wokół przeniesienia słynnego targu rybnego

Gubernator Tokio Yuriko Koike podjęła długo odwlekaną decyzję o przeniesieniu słynnego targu rybnego Tsukiji w nowe miejsce o nazwie Toyosu. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji.
24.06.2017

Włoskie MSW: ponad 60 tys. migrantów przypłynęło w tym roku

Liczba migrantów, którzy przypłynęli do Włoch od początku tego roku przekroczyła już 60 tys. - poinformowało włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak zauważył resort, jest to o 48 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
30.05.2017

Spór wokół roli NGO w ratowaniu migrantów na morzu

We włoskim rządzie doszło do sporu między szefami MSZ i resortu sprawiedliwości wokół roli organizacji pozarządowych w ratowaniu migrantów na morzu. Tłem sporu jest sugestia prokuratora, który nie wykluczył, że NGO mogą być w kontakcie z przemytnikami ludzi.
29.04.2017

Włochy: organizacje odpierają zarzuty powiązań z przemytem migrantów

Kilka największych międzynarodowych organizacji pozarządowych uczestniczących w akcji niesienia pomocy migrantom na Morzu Śródziemnym wyraziło oburzenie sugestiami, że niektóre z nich mogą być powiązane z przemytnikami ludzi. Zarzuty nazywają "haniebnymi".
24.04.2017

Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego

Podczas ostatniej konferencji HELCOM w Helsinkach Dania zagroziła, że może skutecznie powstrzymać postępy w pracach nad kluczową dla ochrony Morza Bałtyckiego inicjatywą. Organizacje ekologiczne zrzeszone pod szyldem Coalition Clean Baltic (CCB) oraz Oceana przedstawiły wspólne stanowisko, w którym wyrażają oburzenie wobec destrukcyjnych działań Danii.
20.12.2016

Wstrząsające nagranie z Chin. Rzeźnicy tną na kawałki żywego rekina

Szokujące wideo z chińskiego bazaru obiegło już cały świat. Na nagraniu można zobaczyć, jak dwóch rzeźników tnie na kawałki jeszcze żywego rekina wielorybiego.
07.08.2015

Oburzenie wokół planowanego tunelu łączącego Danię i Niemcy nasila się. Stena Line też wyraża sprzeciw

Stena Line jest kolejną firmą, która sprzeciwia się zasadom, na jakich zrealizowany ma zostać projekt Fehmarn Belt Fixed Link, czyli tunel łączący Danię i Niemcy.
06.08.2015

Mieszkańcy i urzędnicy na wojennej ścieżce. Poszło o nazwę zbudowanego w Gdańsku statku

Do nietypowego konfliktu doszło pomiędzy władzami duńskiej wyspy Samsø a jej mieszkańcami. Kością niezgody stała się nazwa promu, który do tej pory nazywał się tak samo jak wyspa. Władze zdecydowały się jednak na zmianę jego nazwy, nie konsultując tego z mieszkańcami.
28.05.2015

Nie będzie przebudowy falochronu

Cztery godziny morderczej walki z falami i prądem. Załoga duńskiego jachtu utknęła w niedzielę na wejściu do portu w Mrzeżynie. Jednostka osiadła na mieliźnie. Na pomoc żeglarzom ruszyli ludzie w porcie. Ostatecznie jacht wyciągnęła na pełne morze jednostka SAR z Kołobrzegu. – To kolejny jacht, który blokuje się w tym miejscu! Kiedy przebudują to wejście?! – pytali z oburzeniem ludzie, obserwujący akcję ratowniczą.
22.07.2014

A maszt nadal leży, czyli niekończąca się historia symbolu Szczecina

Niekończąca się historia z posadowieniem masztu Maciejewicza w miejscu, gdzie stał, zaczyna przeistaczać się w groteskę.
04.05.2014

Konserwator tłumaczy się wojewodzie z usunięcia zabytkowej latarni w Nowym Porcie

Nie milknie sprawa usunięcia historycznej latarni z Nowego Portu. W poniedziałek wyjaśnienia na piśmie złożył wojewodzie pomorskiemu wezwany do tego Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. To, czy poniesie konsekwencje za decyzję, która doprowadziła do zniszczenia obiektu, pozostaje niewiadomą. Wojewoda musi się najpierw zapoznać z dokumentami.
08.05.2012

Jak żyć? Nadzieją!

Przykład Stoczni Marynarki Wojennej pokazuje, że choć jest źle, to trzeba wierzyć, że nastąpi odbicie od dna
13.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.