• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Włochy: organizacje odpierają zarzuty powiązań z przemytem migrantów

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Włochy: organizacje odpierają zarzuty powiązań z przemytem migrantów
Włochy: organizacje odpierają zarzuty powiązań z przemytem migrantów - GospodarkaMorska.pl

mk

24.04.2017 Źródło: PAP

Kilka największych międzynarodowych organizacji pozarządowych uczestniczących w akcji niesienia pomocy migrantom na Morzu Śródziemnym wyraziło oburzenie sugestiami, że niektóre z nich mogą być powiązane z przemytnikami ludzi. Zarzuty nazywają "haniebnymi".

Dyskusję we Włoszech wokół roli organizacji pozarządowych wywołało dochodzenie, jakie prowadzi w tej sprawie prokuratura w Katanii na Sycylii. Śledczy twierdzą, że mają dowody na bezpośrednie kontakty między niektórymi z tych organizacji a przemytnikami. Wcześniej podobne sugestie przedstawiła unijna agencja do spraw granic Frontex.

Na doniesienia te ostro zareagowało opozycyjne ugrupowanie Ruch Pięciu Gwiazd, uważane za populistyczne. Reprezentujący go wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Luigi Di Maio powiedział, że organizacje te "transportują kryminalistów" i nazwał "hipokrytami" tych, którzy bronią tych stowarzyszeń.

Ruch skierował do Komisji Europejskiej pytania dotyczące roli organizacji patrolujących Morze Śródziemne. Jedno z nich brzmi: "Czy praca NGO sprzyja także pośrednio biznesowi przemytników?". Zapytano także o źródła finansowania organizacji pozarządowych.

Organizacja humanitarna Lekarze Bez Granic oświadczyła, że jest oburzona "cynicznymi atakami" niektórych polityków, wymierzonymi w pracę jej przedstawicieli na morzu. W wydanym oświadczeniu zapowiedziała podjęcie kroków, by bronić swego wizerunku i wiarygodności.

Zarzuty są "haniebne" - ocenili włoscy Lekarze Bez Granic. Wyrazili opinię, że takie "fałszywe deklaracje podsycają nienawiść i dyskredytują NGO, których jedynym celem jest ratowanie życia".

Organizacja wyjaśniła, że działania na morzu prowadzi zgodnie z prawem morskim i przestrzegając praw uchodźców oraz we współpracy z włoską Strażą Przybrzeżną.

Dodała, że nie ma dowodów na to, że akcje ratunkowe są czynnikiem przyciągającym następnych migrantów.

W oświadczeniu Save The Children podkreślono zaś, że celem podejmowanych działań jest ratowanie dzieci. "Nie możemy stać i patrzeć, kiedy toną podczas próby ucieczki przed przemocą, prześladowaniami i skrajnym ubóstwem" - dodali działacze. Również ta organizacja zapewniła, że niesie pomoc w porozumieniu z włoską Strażą Przybrzeżną.

"Pełnymi hipokryzji i haniebnymi" nazwał zarzuty dyrektor organizacji humanitarnej włoskiego episkopatu Migrantes, arcybiskup Giancarlo Perego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.