• <

Wynik wyszukiwania - "ludowa" - Wiadomości

Kuter Straży Wybrzeża Chin staranował filipiński statek. Eskalacja działań na Morzu Południowochińskim trwa

Ubiegły weekend był pewien nerwów dla filipińskich władz z racji na szereg prowokacji urządzanych przez należące do chin jednostki straży wybrzeża i tzw. milicji morskiej. Ataki z użyciem armatek wodnych, blokowanie tras żeglugowych, próby taranowania są tylko częścią działań Pekinu w związku z dążeniem do przejęcia spornych obszarów morskich.
12.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Setki milardów dolarów na nowe okręty dla US Navy. Senat przyjął dokument ustawy

W ramach programu zawartego w ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) flota USA otrzyma 10 nowych okrętów. W dokumencie zawarto wersję ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok fiskalny 2024, zwiększając wydatki Departamentu Obrony do 886 miliardów dolarów.
31.07.2023

BBC: szef OceanGate lekceważył ostrzeżenia w sprawie łodzi podwodnej Titan

Dyrektor generalny firmy OceanGate wielokrotnie odrzucał ostrzeżenia przed ryzykiem związanym z używaniem łodzi podwodnej Titan - twierdzi portal BBC. "W wyścigu do Titanica powtarzasz słynne hasło on jest niezatapialny", napisał w jednym z maili dawny konsultant firmy do jej szefa Stocktona Rusha. Rush wraz z czterema innymi osobami zginął w wypadku Titana, do którego doszło prawdopodobnie w niedzielę.
23.06.2023

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.
21.06.2023

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

UE szykuje sankcje wymierzone we "flotę cieni"

Według agencji Bloomberg, kraje Unii Europejskim szykują kolejny pakiet sankcji na Rosję. Część z nich wymierzona ma być w statki wyłączające systemy nawigacyjne, co uniemożliwia śledzenie ich ruchu. Jednostki takie są często zaangażowane w omijanie sankcji na handel rosyjskimi surowcami.
23.04.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Morska logistyka węgla w 2022 r. Radykalna zmiana tras dostaw. Wzrosły ceny, frachty i tonomile. Polskie porty zdały egzamin

Napaść Rosji na Ukrainę i sankcje wprowadzone przez kraje UE sprawiły, że w 2022 r. nastąpiły radykalne zmiany w łańcuchach transportowych węgla w wymiarze globalnym. Polskie porty również włączyły się w nowy układ połączeń morskich pod wpływem zdecydowanych zmian źródeł pozyskiwania węgla na rynku międzynarodowym. Terminale masowe Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia szybko dostosował swój potencjał techniczny i organizacyjny i sprawdziły się w obsłudze ładunków w relacjach importowych.
07.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Pasażer wycieczkowca mówi, jak przetrwał niemal 20 godzin w zatoce pełnej rekinów

28-latek, który wypadł za burtę statku Carnival Valor i cudem przeżył prawie 20 godzin w wodzie, pożywiał się bambusem i walczył ze zwierzęciem, które prawdopodobnie mogło być rekinem, desperacko trzymając się nadziei, że zostanie uratowany.
05.12.2022

Chińczycy chcą zainwestować w port w Hamburgu, to budzi obawy, że mogą użyć gospodarki jako broni

Jak źle będzie, jeśli część udziałów w terminalu kontenerowym Tollerort w hamburskim porcie kupi chińska firma państwowa? Jak uniknąć sytuacji, w której pewnego dnia Chiny mogłyby użyć swojej potęgi gospodarczej w Niemczech jako broni? Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Niemiec - pisze w sobotę tygodnik "Spiegel".
23.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
14.10.2022

Dania. Premier Frederiksen podjęła decyzję o rozpisaniu przedterminowych wyborów

Stojąca na czele mniejszościowego rządu socjaldemokratyczna premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w środę o rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Duńczycy swoich przedstawicieli wybiorą 1 listopada.
05.10.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Tajwan. Ministerstwo obrony: Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty USA

Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty marynarki wojennej USA i dążą do tego, by uniemożliwić siłom zagranicznym przyjście Tajwanowi z pomocą w przypadku wojny – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej w omawianym przez Reutersa raporcie na temat chińskich planów wojennych.
01.09.2022

Uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów angielskich w Chinach

W sprawie „Spar Shipping As v Grand China Logistics Holding (Group) Co. Ltd [2018] Hu 72 XWR No 1 – Sąd Morski w Szanghaju (“Shanghai Maritime Court”) wydał precedensowe orzeczenie, w którym po raz pierwszy we współczesnej historii orzecznictwa chińskiego otwarta zastała możliwość uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu angielskiego (English High Court oraz Court of Appeal).
22.08.2022

Reuters: prorosyjskie władze z Doniecka zajęły w Mariupolu dwa zagraniczne statki

Dwa statki pływające pod banderami Liberii i Panamy zostały zajęte w Mariupolu na Ukrainie przez władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – przekazała agencja Reutera. Jak dodała, w ocenie ukraińskiego MSZ prorosyjska administracja DRL planuje stworzyć „flotę narodową” na bazie skonfiskowanych zagranicznych statków.
06.07.2022

Moskwa: z perspektywy energetyki Trójmorze strategiczne dla Polski

Z perspektywy energetyki i bezpieczeństwa energetycznego współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza jest strategiczna dla Polski - powiedziała w czwartek na Kongresie 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: szczyt inflacji przed nami, bo gospodarka jest dziś na ścieżce wojennej

Inflacja, stanowiąca obecnie główną troskę zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, a jedynym, podręcznikowym sposobem na jej zdławienie jest spowolnienie gospodarki i zmniejszenie popytu - przyznali uczestnicy debaty „Wpływ inflacji na biznes” podczas 5. edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem ekspertów zasobność portfeli Polaków w pierwszej kolejności zależeć będzie od wyniku wojny w Ukrainie.
21.06.2022

Prorosyjska Doniecka Republika Ludowa chce utworzyć własne linie żeglugowe z zagrabionych statków

Tzw. Doniecka Republika Ludowa, czyli nieuznawane przez społeczność międzynarodową prorosyjskie państwo, powstałe na terenie części obwodu donieckiego w Ukrainie, planuje utworzenie własnych linii żeglugowych. Posłużyć do tego mają statki handlowe, które utknęły w Mariupolu.
02.06.2022

Port Chersoń i rosyjskie „referendum”

Dziś, 27 kwietnia Rosjanie przeprowadzą tzw. referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. Od kilku dni mieszkańcy masowo uciekają z okupowanego obwodu chersońskiego.
27.04.2022

Rosja była największym partnerem handlowym niemieckich portów morskich w 2021 roku

Obecne sankcje przeciwko Rosji będą miały prawdopodobnie znaczący wpływ na niemiecki transport morski. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), od stycznia do listopada 2021 roku najważniejszym partnerem handlowym niemieckich portów morskich była Federacja Rosyjska.
12.03.2022

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Wielka polityka Chin wokół malutkich wysepek a aspekt prawny

Ostatnie zintensyfikowanie działań Chińskiej Straży Przybrzeżnej (CSP) wokół wysp Senkaku w prefekturze Okinawa, będących częścią archipelagu Nansei (Riukiu), powinno budzić zainteresowanie całej społeczności międzynarodowej. Dodatkowo działania te poprzedzone zostały wejściem w życie 1 lutego 2021 r. nowych przepisów, które po raz pierwszy wyraźnie określają okoliczności, w których CSP będzie mogła używać broni palnej w stosunku do statków pływających pod inną niż chińską banderą.
18.02.2021

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

Większy cel redukcji emisji to ogromna szansa dla Polski?

Zwiększenie z 40 do 55 proc. celu redukcyjnego emisji na 2030 r. to dla Polski szansa na wsparcie transformacji; Polska powinna tak postępować, by jak najbardziej skorzystać z dostępnych środków - oceniają, w stanowiskach przekazanych PAP, eksperci zajmujący się klimatem.
16.09.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

MFiPR: liczymy na wynegocjowanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do końca br.

Mamy nadzieję na zakończenie negocjacji dotyczących Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do końca tego roku – zadeklarował w czwartek w sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
28.05.2020

Koronawirus jako siła wyższa dla marynarzy- rosnąca niepewność

W chwili obecnej świat został pochłonięty tematyką koronawirusa COVID-19. Szybko rozprzestrzeniający się wirus, zbierający swoje rezultaty rządzi się swoimi prawami, tym samym ograniczając podstawowe prawa jednostek. Nie tylko osoby przebywające na lądzie są narażone na potencjalne zakażenie wirusem, ale również świat morski. Czy świat ten nie jest nawet bardziej zdominowany przez nowego wirusa niż osoby przebywające na lądzie?
20.03.2020

Exxon podniósł prognozę złoża w Gujanie do 8 mld baryłek

W poniedziałek Exxon Mobil Corp podniósł prognozę złoża w Gujanie o 2 mld baryłek. To jedno z najważniejszych złóż węglowodorów odkrytych w ostatniej dekadzie.
28.01.2020

Pierwsza ropa z Gujany płynie do Stanów Zjednoczonych

Pierwszy w historii ładunek ropy wypłynął w poniedziałek w kierunku amerykańskiego wschodniego wybrzeża – poinformował Exxon Mobil Corp. To długo oczekiwany debiut na rynku ropy malutkiego kraju z Ameryki Południowej.
21.01.2020

Morski autonomiczny statek nawodny ‑ MASS

W lutym 2017 r. dziewięć państw (Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Japonia, Korea, Norwegia, UK, USA) przedłożyło IMO-wskiemu Komitetowi Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) wniosek w sprawie morskich autonomicznych statków nawodnych: Maritime Autonomous Surface Ship (MASS). Proposal for a regulatory scoping exercise.
17.09.2019

Prezydent Trump opóźnia podwyższenie ceł na chiński eksport

Donald Trump poinformował w środę, że przekłada o dwa tygodnie podwyższenia do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.
12.09.2019

Wiele wątków ma wpływ na rynki ropy: Trump-Chiny, Trump-Iran, zapasy, OPEC

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje. Wiele wątków ma teraz wpływ na rynki paliw: Trump-Chiny, Trump-Iran, zapasy ropy w USA, spotkanie OPEC - podają maklerzy.
12.09.2019

USA: Prezydent Trump opóźnia podwyższenie ceł na chiński eksport

Donald Trump poinformował w środę, że przekłada o dwa tygodnie podwyższenia do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.
12.09.2019

Tchórzewski: wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL ogranicza monopol Gazpromu i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne

Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2019

Transnieft wypłaci do 15 dol. za każdą zanieczyszczoną baryłkę ropy w Przyjaźni

Rosyjski Transnieft ustalił graniczną wysokość wypłat za zanieczyszczoną ropę w wysokości 15 dol. za baryłkę – poinformowało przedsiębiorstwo w komunikacie w środę.
24.07.2019

Estonia: Parlament uchwalił obniżkę akcyzy na alkohol o 25 proc.

Parlament Estonii w czwartek podjął decyzję o obniżce od lipca stawki akcyzy na napoje alkoholowe o 25 procent. Celem jest zmniejszenie przywozu tańszych produktów z Łotwy oraz zwiększenie sprzedaży w kraju, w tym ukierunkowanej na przyjeżdżających Finów.
13.06.2019

Szczerski: Podczas wizyty prezydenta w USA podpisanie szeregu umów dwustronnych

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11.06.2019

Wody Polskie: W weekend możliwa kontrola bezpieczeństwa tamy w Wilkowicach

Kontrola bezpiecznego użytkowania zbiornika w Wilkowicach może nastąpić już w ten weekend – poinformował w piątek Łukasz Lange, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Jak dodał, groźba pęknięcia tamy maleje.
24.05.2019

Szczerski: Gospodarka i obecności wojskowa USA w Polsce będą tematami rozmowy Duda-Trump

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza, zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza, a także zwiększona obecność wojskowa Waszyngtonu w Polsce będą tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
10.05.2019

PiS: Głosowanie nad pakietem mobilności pokazało, że KE nic nie znaczy w PE; zaskarżymy pakiet do TSUE

Głosowanie w PE nad pakietem mobilności pokazało, że PO i szeroko rozumiana Koalicja Europejska nic nie znaczy w Parlamencie Europejskim; zaskarżymy pakiet do TSUE - mówili na konferencji w piątek europosłowie PiS Tomasz Poręba, Karol Karski i Ryszard Czarnecki.
06.04.2019

„Sueddeutsche Zeitung”: Europejska strategia wobec Chin poniosła klęskę

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze w poniedziałek, że europejska strategia wobec Chin, polegająca na próbie wywołania zmian demokratycznych poprzez rozwój handlu poniosła klęskę. UE i Państwo Środka stały się rywalami - zauważa gazeta.
18.03.2019

UE powinna być gotowa na dalsze sankcje wobec Rosji

UE powinna być gotowa na nałożenie dalszych sankcji na Rosję, jeśli ten kraj nadal będzie łamać prawo międzynarodowe – oznajmił we wtorek Parlament Europejski w przyjętej rezolucji.
12.03.2019

„FAZ”: Takiego kompromisu w sprawie Nord Stream 2 Niemcy chciały uniknąć

Niemiecki konserwatywny dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje w czwartek kompromis nt. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Według gazety rozwiązanie jest bliskie tego, czego Niemcy chciały uniknąć.
14.02.2019

Szymański: Kryzys ws. umowy brexitowej wśród wyzwań dla UE podczas prezydencji rumuńskiej w Radzie UE

Wśród wyzwań dla UE podczas rumuńskiej prezydencji w Radzie UE jest kwestia kryzysu ws. umowy brexitowej; kluczowe znaczenie będą miały najbliższe tygodnie; oczekujemy pełnego zaangażowania dla uniknięcia bezumownego brexitu - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Konrad Szymański.
13.02.2019

Niemcy/ Barnier: umowa ws. brexitu nie podlega dalszym negocjacjom

Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier oświadczył w czwartek w niemieckim radiu publicznym, że umowa dot. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE jest już nienegocjowalna; modyfikacji może podlegać jedynie towarzysząca jej deklaracja polityczna.
24.01.2019

Salvini po rozmowie z prezesem PiS: Rozpoczęliśmy wymianę poglądów nt. współpracy w nowym PE

Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim - powiedział wicepremier Włoch, szef MSW i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini po środowej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie.
09.01.2019

NYT: władze Danii planują wysyłać niechcianych migrantów na wyizolowaną wyspę

Władze Danii planują umieścić najbardziej niechcianych migrantów, np. kryminalistów, na małej i trudnodostępnej wyspie, gdzie obecnie mieszczą się laboratoria, stajnie i krematorium ośrodka badań zakaźnych chorób zwierząt - pisze we wtorek "New York Times".
04.12.2018

Manfred Weber: Wybory do PE przesądzą, czy w Europie zwycięży egoizm i myślenie narodowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego przesądzą, czy jesteśmy gotowi na relacje partnerskie, czy zamkniemy się w egoizmie i myśleniu narodowym - mówił we wtorek w Warszawie niemiecki europoseł Manfred Weber, kandydat na przyszłego szefa Komisji Europejskiej.
21.11.2018

Pisula: Na Expo 2020 pojadą najwięksi polscy championi, ale też firmy z sektora MŚP

Na Expo w Dubaju zaprezentujemy nie tylko największe polskie firmy o wyrobionej marce, ale też przedsiębiorców z sektora MŚP: od producentów żywności po fintechy, którzy sprawdzili się na rynkach UE - powiedział PAP szef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.
20.10.2018

Maciąg: Dynamika produkcji nie będzie już tak wysoka, ale bez gwałtownego hamowania

Dynamika produkcji nie będzie już tak wysoka, ale nie należy się spodziewać gwałtownego hamowania - uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg. Dodał, że w ostatnich miesiącach nasz przemysł należał do najmocniejszych w Europie i skutecznie opierał się spowolnieniu w strefie euro.
19.09.2018

Tobiszowski: Decyzje ws. offshore jeszcze w tym roku

Decyzje ws. rozwoju farm wiatrowych na morzu (offshore) będą podejmowane po decyzjach dot. budowy energetyki jądrowej; obie te kwestie chcemy rozstrzygać jeszcze w tym roku – powiedział w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
26.06.2018

PE potępił wewnętrzne kontrole graniczne w strefie Schengen

Europosłowie podczas środowej sesji plenarnej w Strasburgu potępili wewnętrzne kontrole graniczne prowadzone przez część państw w strefie Schengen. Zdaniem parlamentarzystów jest to złamanie zasady swobodnego przepływu osób.
31.05.2018

Konstytucja Biznesu: Działalność nierejestrowa ma wyciągać ludzi z szarej strefy

Wyciąganie ludzi z szarej strefy, zachęcenie ich do spróbowania aktywności gospodarczej i umożliwienie im dorabiania do podstawowego źródła utrzymania - to cele działalności nierejestrowej, którą przewiduje Konstytucja Biznesu - mówi PAP wiceszef MPiT Mariusz Haładyj.
28.04.2018

Gowin: Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie ma pomagać polskim firmom

Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie będzie pomagać polskim firmom w znajdowaniu nowych rynków zbytu oraz partnerów w Stanach Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek podczas uroczystego otwarcia izby wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
23.04.2018

Premier: Redukujemy obciążenia małych firm

Nasi poprzednicy prowadzili politykę, która de facto oznaczała preferowanie wielkich firm, a trudne ciężary były nakładane na tych małych. My prowadzimy politykę odwrotną - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
22.04.2018

Szef MSZ: Chiny naszym głównym partnerem na kontynencie azjatyckim

Naszym głównym partnerem na kontynencie azjatyckim jest Chińska Republika Ludowa; w tym roku odbędzie się kolejna edycja Forum Regionów Polska-Chiny w Chengdu - oświadczył w środę w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
21.03.2018

Emilewicz: Kobiety mają teraz szczególne warunki do zakładania biznesów

Kobiety, które chcą zakładać własne biznesy, mają teraz szczególne warunki - oceniła w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapisów Konstytucji Biznesu, które "likwidują wiele obciążeń i obowiązków".
17.03.2018

Gen. Polko: 2,5 proc. PKB na obronność jest wystarczające

2,5 proc. PKB na obronność jest wystarczające, jeżeli te środki będą dobrze wykorzystywane; Ważne, żeby wszystkie obszary, które decydują o bezpieczeństwie państwa, rozwijały się w jednakowym stopniu - powiedział PAP gen. Roman Polko.
23.10.2017

Sentyment dla PLN dobry, ale ryzyko korekty spadków EUR/PLN wyraźne

Sentyment dla walut rynków wschodzących - w tym złotego - jest pozytywny, jednak niskie poziomy kursu EUR/PLN sygnalizują znaczne ryzyko korekty w górę - oceniają eksperci. Ich zdaniem, trwająca obecnie korekta na rynku długu może potrwać do aukcji obligacji zaplanowanej na 25 października.
16.10.2017

Morawiecki: Szkolnictwo zawodowe potrzebne do rozwoju gospodarczego

Szkolnictwo zawodowe jest fundamentalnie potrzebne dla rozwoju gospodarczego - mówił w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki.
11.09.2017

Bitner o pomyśle SSE na obszarze całej Polski: To myślenie ogólnorozwojowe

Oceniam te propozycje z umiarkowanym optymizmem, gdyż zmienia się kilka rzeczy, które może miały sens w początkowym okresie transformacji, ale już od dawna go nie mają - tak Maciej Bitner, główny ekonomista WiseEuropa skomentował to, że MR planuje rozszerzyć SSE na obszar całej Polski.
06.09.2017

Mączyńska: Prognoza Moody's realna, choć trudna do osiągnięcia

Wzrost gospodarczy w wysokości 4,3 proc. prognozowany przez Moody's jest realny, choć będzie niełatwy do osiągnięcia - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska z SGH. Inwestycje prywatne ruszą - jej zdaniem - m.in. wtedy, gdy wymusi to wzrost płac.
04.09.2017

Ekspert o propozycji KE: koszty polskich transportowców 29 proc. w górę

Koszty działalności polskich firm transportowych wykonujących przewozy międzynarodowe zwiększą się o prawie jedną trzecią, jeśli zostaną wprowadzone propozycje KE ws. płacy minimalnej dla kierowców – ostrzega ekspert prof. Przemysław Borkowski.
01.06.2017

Eksperci: Dania zmieniając prawo nie powstrzyma budowy Nord Stream 2

Zaproponowane przez duński rząd zmiany w prawie nie powstrzymają budowy Nord Stream 2, bo gazociąg może ominąć wody terytorialne Danii. Mogą jednak wzmocnić pozycję przetargową Komisji Europejskiej w negocjacjach z Rosją - uważają eksperci.
14.04.2017

OSW: KE chce opóźnić realizację Nord Stream 2

Komisja Europejska zdając sobie sprawę z braku twardych argumentów prawnych przeciw Nord Stream 2 gra na zwłokę, usiłując opóźnić realizację projektu – piszą w swej analizie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.
11.04.2017

Premier Beata Szydło na szczycie Chińska Republika Ludowa - Europa Środkowo-Wschodnia w Rydze

W piątek rozpocznie się dwudniowy szczyt szefów rządów ChRL oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem rozmów będzie przede wszystkim łączność (connectivity), innowacje i wspólny rozwój.
04.11.2016

Zacieśniamy współpracę w obszarze gospodarki morskiej z Chińską Republiką Ludową

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz He Jianzhong, wiceminister transportu rządu Chińskiej Republiki Ludowej, w Porcie Gdańsk podpisali porozumienie o współpracy między tymi resortami.
25.10.2016

Przyszłość transportu kolejowego z Europy do Chin

Transport kolejowy do Chin zyskuje coraz szersze grono zwolenników – zarówno wśród importerów, jak i eksporterów. Głównie dlatego, że jest szybszy od transportu morskiego i zdecydowanie tańszy od lotniczego.
18.10.2016

OSW: W państwach nordyckich rośnie dystans do budowy Nord Stream 2

Walki na Ukrainie i pogarszające się bezpieczeństwo w regionie Bałtyku powodują, że w państwach nordyckich rośnie dystans do rosyjskich projektów gospodarczych. W Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze trwa ożywiona dyskusja nt. Nord Stream2 - piszą analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich.
13.10.2016

W przyszłym tygodniu ma być gotowy projekt dot. zarządzania spółkami Skarbu Państwa

Zarząd merytoryczny nad spółkami Skarbu Państwa przejmą poszczególni ministrowie, a zarząd nadzorczy - KPRM - poinformował minister Henryk Kowalczyk. Projekt dot. zarządzania spółkami po likwidacji MSP trafił do KERM; jego ostateczny kształt ma być znany w przyszłym tygodniu.
04.10.2016

Amerykański okręt w pobliżu spornej rafy na Morzu Południowochińskim

Amerykański okręt wojenny USS William P. Lawrence znalazł się we wtorek w pobliżu spornej rafy na Morzu Południowochińskim, co wywołało irytację Chin, które określiły patrol jako nielegalny, grożący pokojowi i stabilności - pisze Reuters.
10.05.2016

Pogłębienie portu a pomoc publiczna - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Ventspils

W kolejnej decyzji dotyczącej wsparcia publicznego dla realizacji prac pogłębieniowych w granicach portu morskiego Komisja Europejska uznała, że inwestycja mająca zostać przeprowadzona w Porcie Ventspils (Łotwa) przez tamtejszy Podmiot zarządzający portem, a współfinansowana ze środków publicznych jest zgodna z regułami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”)
30.01.2016

Pogłębienie portu a pomoc publiczna - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Taranto

W niedawno rozpatrywanej sprawie Komisja Europejska uznała, że inwestycja mająca zostać przeprowadzona w Porcie w Taranto (Włochy) przez tamtejszy Podmiot zarządzający portem, a współfinansowana ze środków publicznych, polegająca na pogłębieniu dna morskiego przy terminalu kontenerowym jest dozwolona (zgodna z rynkiem wewnętrznym) w świetle art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”).
09.01.2016

PŻM w ogniu europejskiej krytyki. Sprawa dotyczy złomowania jednostek

Polska Żegluga Morska stała się ostatnio celem krytyki europejskich organizacji ekologicznych, które oskarżają polskiego armatora o złomowanie swoich jednostek w prymitywnych stoczniach na azjatyckich plażach. PŻM zaprzecza tym oskarżeniom.
09.09.2015

Armia Ludowa idzie na złom

Armia Ludowa, czyli ostatni masowiec wybudowany w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego pływający we flocie Polskiej Żeglugi Morskiej, zostanie wycofany z eksploatacji. Taką decyzję podjęła rada pracownicza. Statek trafi najprawdopodobniej na złom.
02.04.2015

Misja gospodarcza polskich firm do Chin

Izba Handlowa SILESIA rozpoczyna nabór na misję gospodarczą polskich przedsiębiorców do Pekinu, stolicy Chin, która odbędzie się w dniach: 23-27 listopada 2014 roku.
08.10.2014

W 2016 r. do Polskiej Żeglugi Morskiej trafi osiem nowych masowców. Zbuduje je za miliard dolarów stocznia chińska

W 2016 r. Polska Żegluga Morska powiększy swoją flotę o osiem nowych statków. Rywalizację o kontrakt wart ponad miliard dolarów wygrała chińska stocznia Yangfan. To nowa inwestycja po zakończonym w ubiegłym roku programie modernizacji floty armatora.
23.01.2014

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Marynarze pływający po morzach i oceanach spędzają Święta Bożego Narodzenia tam, gdzie rzuci ich marynarski los. Na półkuli północnej jest zima, więc ich wigilia przypomina naszą - czasem mroźną i białą. Ale na południowej półkuli jest wówczas lato, więc marynarskie Boże Narodzenie może zdarzyć się w tropikalnych upałach.
24.12.2013

Minister Sławomir Nowak podsumował polską Prezydencję w zakresie transportu

23 stycznia br. w Brukseli Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak zaprezentował na forum Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Transportu i Turystyki (TRAN) dokonania polskiej Prezydencji w zakresie transportu (lądowego, lotniczego i morskiego) oraz zagadnień horyzontalnych.
25.01.2012

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Święta Bożego Narodzenia ponad półtora tysiąca marynarzy, znajdujących się obecnie na 75 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – największego polskiego armatora, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
23.12.2011

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Baltexpo 2011 - lądowe bariery rozwoju portów morskich

XVI Międzynarodowe Targi Morskie "BALTEXPO 2011" były dobrą sposobnością do oceny plusów i minusów polskiej gospodarki morskiej. Rozszerzenie formuły prezentacji przemysłu stoczniowego o debaty poświęcone problemom morskiej energetyki wiatrowej, technologiom bezpieczeństwa obszarów morskich, wreszcie - przyszłości polskich portów morskich okazało się zabiegiem korzystnym.
09.09.2011

Flamandzki terminal będzie większy

Refleksja o gdańskim "złotym wieku" i czasach Hanzy wróciła do gdańskiego portu 8 marca - w trakcie wizyty Prezydenta Rządu Flandrii Krisa Peetersa. Belgijską delegację, z Ambasadorem Raoulem Delcorde, przedstawicielami flamandzkiego rządu i biznesu z właścicielem inwestującej w Gdańsku Grupy SEA-Invest Philippem Van de Vyvere gościł Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.
09.03.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.