• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sentyment dla PLN dobry, ale ryzyko korekty spadków EUR/PLN wyraźne

pc

16.10.2017 13:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sentyment dla PLN dobry, ale ryzyko korekty spadków EUR/PLN wyraźne

Partnerzy portalu

Sentyment dla PLN dobry, ale ryzyko korekty spadków EUR/PLN wyraźne - GospodarkaMorska.pl

Sentyment dla walut rynków wschodzących - w tym złotego - jest pozytywny, jednak niskie poziomy kursu EUR/PLN sygnalizują znaczne ryzyko korekty w górę - oceniają eksperci. Ich zdaniem, trwająca obecnie korekta na rynku długu może potrwać do aukcji obligacji zaplanowanej na 25 października.

EUR/PLN zszedł w poniedziałek poniżej poziomu 4,24 i jest notowany najniżej od 6 września 2017 roku.

"Złoty się umacnia, na dzień dzisiejszy inwestorzy są lepiej nastawieni do walut rynków wschodzących, wynika to z tego, że w Hiszpanii ryzyko polityczne nieco +rozeszło się po kościach+, banki centralne nie zaskoczyły w zeszłym tygodniu, a do Polski napływa dodatkowo kapitał zagraniczny, wspierający mocniejszego złotego" - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

W jego opinii, wynik wyborów parlamentarnych w Austrii nie ma negatywnego wpływu na europejską walutę.

W Austrii w niedzielnych wyborach do Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) wygrała chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), kierowana przez dotychczasowego ministra spraw zagranicznych, 31-letniego Sebastiana Kurza.

W tygodniku ekonomicznym ING, eksperci dostrzegają jednak przestrzeń do skorygowania ostatnich spadków kursu eurozłotego.

"Szanse na krótkoterminową korektę z obecnych poziomów EUR/PLN są, naszym zdaniem, duże. Złotemu, w naszej ocenie, nie pomogą m.in. dane z kraju publikowane w tym tygodniu. Pozytywny sentyment dla walut rynków wschodzących nie wskazuje, aby jej skala miała być jednak istotna (okolice 4,29)" - napisali ekonomiści ING.

We wtorek GUS opublikuje dane o płacach i zatrudnieniu we wrześniu. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozują, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,1 proc. rdr, a zatrudnienie o 4,7 proc. rdr.

W środę natomiast rynek pozna wrześniowe dane o produkcji przemysłowej (Konsensus PAP - wzrost o 5,4 proc. rdr), cenach produkcji (Konsensus PAP - wzrost o 3,1 proc. rdr) i sprzedaży detalicznej (Konsensus PAP - wzrost o 2,2 proc. rdr).

KOREKTA NA RYNKU DŁUGU MOŻE POTRWAĆ JESZCZE OKOŁO TYGODNIA - PUNKTEM ZWROTNYM MOŻE BYĆ AUKCJA 25.10

Popławski w rozmowie z PAP Biznes zaznaczył, że mimo trwającej od ponad tygodnia korekty na rynku dłużnym, średnioterminowy trend dla rentowności SPW jest wzrostowy.

"Na rynku długu wciąż mamy korektę, kontynuację spadków z zeszłego tygodnia, może się ten ruch pogłębić po danych zaplanowanych na ten tydzień (zakładamy, że będą nieco gorsze od konsensusu), ale w średnioterminowej perspektywie scenariuszem bazowym jest wciąż wzrost dochodowości polskich obligacji" - powiedział ekonomista.

"Korekta może potrwać jeszcze około tygodnia - dwóch, 25 października mamy aukcję i wydaje mi się, że po tej aukcji dochodowości obligacji zaczną na powrót rosnąć" - dodał.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, informacja o podaży obligacji na przetargu planowanym na dzień 25.10.2017 r. zostanie opublikowana 23.10.2017 r.

Ekonomista zwrócił również uwagę, że polska krzywa dochodowości może się nieco wystramiać.

"Długi koniec ruszy się prawdopodobnie mniej, bardziej w tym tygodniu wrażliwy będzie krótki koniec krzywej dochodowości" - powiedział Popławski.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.