• <
BOTA_2023

Premier: Redukujemy obciążenia małych firm

pc

22.04.2018 20:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier: Redukujemy obciążenia małych firm

Partnerzy portalu

Premier: Redukujemy obciążenia małych firm - GospodarkaMorska.pl

Nasi poprzednicy prowadzili politykę, która de facto oznaczała preferowanie wielkich firm, a trudne ciężary były nakładane na tych małych. My prowadzimy politykę odwrotną - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

"Staramy się tak przekształcać naszą rzeczywistość gospodarczą i społeczną, żeby szanse były dla tych, którzy rozwijają skrzydła również w gospodarce. Stąd po raz pierwszy chcemy zaspokoić postulat, który właściwie od dziesiątek lat kierowały zrzeszenia małych przedsiębiorców, małych pracodawców do państwa polskiego: to jest tzw. propozycja małej działalności gospodarczej" - powiedział Morawiecki.

Premier w niedzielę po południu spotkał się z mieszkańcami Węgrowa (woj. mazowieckie). Mówił m.in. o sytuacji małych przedsiębiorców.

Jak zaznaczył premier takich przedsiębiorców najwięcej jest właśnie w takich powiatach jak m.in. węgrowski. "Dla tych przedsiębiorców proponujemy proporcjonalne obciążenie wydatkami na ZUS (...) do dochodu i do wysokości 5,3 tys. zł" - zaznaczył. "Dziś pani fryzjerka, czy pan, który ma warsztat samochodowy, student, który prowadzi intensywne korepetycje, właściwie jak zarobi 2 tys. zł miesięcznie i po dwóch latach ulgowych musi zapłacić 1 tys. 250 zł ZUS, to zostaje mu w kieszeni 750 zł i jeszcze musi od tego zapłacić 19 proc. podatku" - opisywał.

"My chcemy zaproponować proporcjonalny wkład do ZUS w stosunku właśnie do tych przychodów" - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, jest realistą i widzi "bardzo wielu takich, którzy po prostu byli w szarej strefie". "Nie pochwalam tego oczywiście, ale jesteśmy realistami i chcemy ich zaprosić do normalnego uczestnictwa w życiu gospodarczym. To jest krok, który do tego ma doprowadzić" - powiedział.

Przypomniał też zapowiedź obniżki CIT z 15 proc. do 9 proc. "ale tylko dla tych małych". "Czyli tak staramy się konstruować nasz system podatkowy, żeby mikroprzedsiębiorca, żeby on miał naprawdę niską stawkę podatkową i mógł lepiej konkurować z tymi dużymi" - zaznaczył premier.

"Nasi poprzednicy prowadzili politykę, która de facto oznaczała preferowanie tych wielkich firm, a trudne ciężary były nakładane na tych małych. My prowadzimy politykę odwrotną" - konkludował Morawiecki.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.