• <

Wynik wyszukiwania - "korytarz transportowy" - Wiadomości

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra. Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był inwestycjom realizowanym w portach.
02.06.2023

Rosja i Wenezuela planują utworzenie wspólnej linii żeglugowej. Kontrowersji nie brakuje

Urzędnicy w Rosji i Wenezueli planują uruchomienie wspólnej firmy żeglugowej, aby pobudzić handel między tymi krajami, znajdującymi się pod gradobiciem sankcji. Trasa miałaby w zamierzeniu obsługiwać okupowany przez Rosję port w Sewastopolu, stanowiąc przepustkę dla handlu żywnością i towarami przemysłowymi, jednocześnie potwierdzając swoje aspiracje względem utrzymania Krymu i budowy swoistej "Osi" państw stojących w opozycji do świata zachodniego, nakładającego na Moskwę sankcje.
11.04.2023

TT-Line rozwija się, dodając szwedzki port Karlshamn do swojej siatki połączeń promowych

TT-Line dodaje do oferty połączeń promowych dodatkowy port w Szwecji. Od kwietnia 2023 r. port Karlshamn w południowej Szwecji zostaje zintegrowany z siatką połączeń promowych oferowanych przez armatora.
07.02.2023

Ministerstwo Infrastruktury zadowolone z propozycji zmian w TEN-T

Ministerstwo Infrastruktury jest zadowolone z z zaproponowanych przez instytucje europejskie zmian w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) - poinformował w poniedziałek resort. Przypomniał, że korytarz transportowy Bałtyk-Morze Egejskie uzupełniono o odcinek Lublin-Helsinki.
05.12.2022

IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk [WIDEO]

W ramach świętowania jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia, w sali koncertowej w budynku Zarządu Portu odbyło się IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.
29.09.2022

Port morski w Elblągu - w najbliższych dniach spotkanie z MAP ws. planów

W najbliższych dniach planowane jest spotkanie przedstawicieli resortów infrastruktury i aktywów państwowych w sprawie rozwoju portu w Elblągu po przekopie Mierzei Wiślanej - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
16.07.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Ministrowie Polski i Łotwy o współpracy portów

Współpraca polskich i łotewskich portów była jednym z tematów omawianych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Łotwy Talisa Linkaitsa.
17.01.2022

Rosja notuje rekordowy ruch na swoich szlakach morskich

Pomimo chwilowego wstrzymania ruchu wielu statków handlowych, przez powstanie pokrywy lodowej na początku roku, rosyjska Północna Droga Morska odnotowała najbardziej intensywny sezon nawigacyjny w historii w 2021 roku.
26.12.2021

Port Gdańsk rozszerza plany połączenia intermodalnego między Polską a Ukrainą

Port Gdańsk rozmawia z przewoźnikami i armatorami o uruchomieniu intermodalnego korytarza łączącego Turcję, Ukrainę i Polskę. Korytarz miałby wykorzystywać żeglugę promową między portami na Morzu Czarnym oraz transport kolejowy, łączący porty polskie i ukraińskie.
17.11.2021

Port Gdańsk gotowy na korytarz transportowy Bałtyk – Morze Czarne

W ramach panelu na jubileuszowym XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Sławomir Michalewski wiceprezes zarządu Portu Gdańsk przekonywał, że największy port kontenerowy na Bałtyku jest gotów wykorzystać potencjał korytarza transportowego między Bałtykiem i Morzem Czarnym.
10.09.2021

Port Władywostok ma stać się hubem kontenerowym dla Północnego Szlaku Morskiego

Rosyjska firma transportowa Fesco Transportation Group i Atomenergoprom JSC, część Rosatomu, planują stworzenie węzła transportowo-logistycznego w Morskim Porcie Handlowym we Władywostoku.
05.09.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy ogromną szansą dla Świnoujścia [ROZMOWA]

Rozmowa z Andrzejem Wróblewskim, dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej na temat głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
25.06.2021

Port morski Baku rozpoczyna budowę strategicznego terminala nawozów w Alat

Port morski Baku ogłosił rozpoczęcie budowy terminala nawozów w swoim nowym obiekcie na terenie Alat w Azerbejdżanie. Strategiczna inwestycja zostanie sfinansowana wspólnie przez rząd Azerbejdżanu i port morski Baku. Uruchomienie terminala ma nastąpić do końca 2022 r.
09.06.2021

Bułgaria dołączy do strefy euro w styczniu 2024 r.?

Bułgarski rząd planuje wejście do strefy euro z dniem 1 stycznia 2024 r. - ogłoszono w opublikowanym w piątek przez resort finansów dokumencie ws. przygotowań kraju do członkostwa w unii walutowej. "Nie ma gwarancji, że tak się stanie" - uważa portal Mediapool.
06.03.2021

Świnoujście. Terminal kontenerowy w centrum korytarzy transportowych!

Projekt głębokowodnego terminalu kontenerowego wpisuje się w unijny plan tworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu, zakładającego wzrost konkurencyjności, wspierającego transport ekologiczny i intermodalność. Wypełnia też założenia Białej Księgi, wyznaczającej kierunki rozwoju multimodalnych korytarzy transportowych Wspólnoty Europejskiej. Terminal w Świnoujściu w naturalny sposób wpisuje się w te założenia, ponieważ będzie bardzo dobrze skomunikowany zarówno z zapleczem (sieć kolejowa, drogowa, żegluga śródlądowa),
18.12.2020

Estakada przy Terminalu Promowym w Świnoujściu rośnie w ekspresowym tempie

Budowa estakady nad torami przy Terminalu Promowym w Świnoujściu idzie w iście ekspresowym tempie. Wszystko w ramach inwestycji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przystosowującej terminal do obsługi transportu intermodalnego.
03.12.2020

Pierwsze przęsło nowej estakady na terminalu promowym w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA modernizuje terminal promowy w Świnoujściu przystosowując go do obsługi transportu intermodalnego. Prace idą pełną parą, właśnie pojawiło się pierwsze przęsło nowej estakady nad stacją kolejową Świnoujście. Estakada skomunikuje zaplecze z terenem terminalu.
26.11.2020

Coraz większe zainteresowanie Inicjatywą Trójmorza

W ambasadzie RP w Pradze przy współpracy dyplomacji USA oraz Instytutu na rzecz Polityki i Społeczności, odbyła się debata nt. Inicjatywy Trójmorza. Wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński zapowiedział, że wkrótce zapadnie decyzja o finansowaniu projektów infrastrukturalnych.
24.09.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

ISR: Jaki przebieg połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba?

Do 4 września będą trwać konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba.
28.08.2020

Na terminalu promowym w Świnoujściu roboty budowlane idą pełną parą

Pełną parą idą roboty budowlane w ramach inwestycji przystosowanie infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego. Terminal z każdym dniem zmienia swoje oblicze.
10.06.2020

Raport z budowy na terminalu promowym w Świnoujściu

Terminal promowy w Świnoujściu jest intensywnie przygotowywany do obsługi transportu intermodalnego. Prace budowlane idą zgodnie z założonym harmonogramem.
29.04.2020

PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

Kolejne 15 km trasy kolejowej Rail Baltica: od stacji Sadowne Węgrowskie do Małkini, oraz drugi most na Bugu na tej trasie oddały do użytku PKP PLK - podała we wtorek spółka w komunikacie prasowym.
31.12.2019

Warmińsko-mazurskie: Rozpoczęła się budowa 20-kilometrowego odcinka Via Baltica

484 mln zł ma kosztować budowa 20-kilometrowego odcinka drogi Wysokie-Raczki, która jest realizowana w ramach korytarza drogowego Via Baltica. W środę drogowcy w Wysokich (warmińsko-mazurskie) rozpoczęli prace budowlane.
09.10.2019

PKP PLK: Do końca lipca wydłużono termin w przetargu na budowę odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica

Do 31 lipca - o kolejny miesiąc - PKP PLK wydłużyły ponownie termin składania ofert w przetargu na budowę 71-km odcinka z Czyżewa do Białegostoku na międzynarodowej trasie Rail Baltica. Oferty miały być składane do piątku.
28.06.2019

Chińskie Cosco podpisało kontrakt z rosyjskim koncernami na transport węglowodorów z Arktyki

Rosyjski Sovcomflot, razem z rodzimym Novatekiem i Funduszem Jedwabnego Szlaku podpisał umowę z chińskim Cosco Shipping na transport węglowodorów z rosyjskiej strefy arktycznej.
09.06.2019

Prezydent Duda złoży oficjalną wizytę w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.
29.05.2019

Do 28 czerwca przesunięto termin składania ofert w przetargu na odcinek Czyżew-Białystok Rail Baltica

O prawie miesiąc - do 28 czerwca - PKP PLK przesunęły termin składania ofert w przetargu na budowę 71 km odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Oferty miały być otwarte 30 maja.
29.05.2019

Rosja: Putin zachęcał zagranicznych partnerów do współpracy w Arktyce

Prezydent Władimir Putin wezwał we wtorek zagranicznych partnerów Rosji do współpracy w tworzeniu portów, które staną się węzłami korytarza transportowego w Arktyce. Putin zarysował plan rozwoju Arktyki, w którym - jak zapewnił - nie przeszkodzą sankcje.
10.04.2019

PKP PLK ogłosiły ponowny przetarg na budowę odcinka Rail Baltica Czyżew-Białystok

Przetarg na budowę odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica ogłosiły w piątek PKP PLK. Przetargowe ogłoszenie ukaże się w poniedziałek lub wtorek - poinformował w piątek w Białymstoku prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
29.03.2019

Lubuskie: Otwarto oferty w pierwszym przetargu na budowę A18

Pięć firm złożyło oferty na dostosowanie drogi nr 18 do parametrów autostrady na odcinku od Żar do Iłowej (oba w Lubuskiem). Zadanie polega na przebudowie jezdni południowej i budowie niezbędnej infrastruktury - poinformowała w środę rzeczniczka zielonogórskiego Oddziału GDDKiA Anna Jakubowska.
20.02.2019

I Kongres Rozwoju Kolei: Kolej patriotyczna, czyli otwarta na rodzimych producentów i rodzimą myśl technologiczną

Kolej otwarta na polskich producentów; doceniająca własne możliwości; równie dobra, a może nawet lepsza od konkurentów z zagranicy – to właśnie kolej patriotyczna – uznali uczestnicy panelu na ten temat podczas I kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie, który odbył się w środę, 23 stycznia.
29.01.2019

PKP PLK unieważniły przetarg na budowę odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica

Z powodu zbyt wysokich proponowanych cen przez oferentów, o prawie 500 mln zł przekraczających wartość zamówienia, PKP PLK unieważniły przetarg na prace budowlane odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.
18.12.2018

Spotkanie ministra inwestycji i rozwoju z nowym koordynatorem transeuropejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie-Morze Adriatyckie

To właśnie Polska była pierwszym celem podróży nowego koordynatora korytarza TEN-T „Bałtyk-Adriatyk”. Anne Jensen objęła stanowisko w tym roku.
08.11.2018

Bułgaria: Dywersyfikacja dostaw gazu w centrum uwagi bałkańskich liderów

Projekty infrastrukturalne mające poprawić połączenia na Bałkanach, dywersyfikacja dostaw gazu oraz poparcie dla integracji Serbii w UE były głównymi tematami piątkowego spotkania premierów Bułgarii, Grecji i Rumunii oraz prezydenta Serbii w Ewksinogradzie.
02.11.2018

Adamczyk w Białymstoku: Via Carpatia będzie gotowa w 2025 r.

Trasa Via Carpatia - korytarz transportowy z północy na południe Europy - wzdłuż wschodniej granicy Polski będzie gotowa w 2025 r. - ocenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił o tym w czwartek wieczorem na spotkaniu w Białymstoku.
12.10.2018

Łomża: Podpisano umowę na budowę zasadniczej części obwodnicy miasta

Prawie 526 mln zł będzie kosztować projekt i budowa zasadniczej części obwodnicy Łomży, czyli 13-kilometrowego odcinka od węzła Łomża - Zachód do węzła Kolno przyszłej trasy S61 Via Baltica. W czwartek w Łomży z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisano umowę w tej sprawie.
11.10.2018

Podlaskie: Dwie oferty w przetargu na budowę odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica

Dwie oferty wpłynęły w przetargu na budowę 71-kilometrowego odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały we wtorek PAP po otwarciu ofert prowadzące przetarg na tę inwestycję PKP PLK SA.
09.10.2018

Poczta Polska: Via Carpatia na 10 mln znaczków

3 października 2018 r. Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek prezentujący szlak drogowy Via Carpatia, który będzie przebiegał z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.
04.10.2018

Adamczyk: liczę, że do projektu Via Carpatia dołączy Łotwa i Estonia

Szlakiem Via Carpatia interesuje się Łotwa i Estonia i liczę, że te kraje dołączą do projektu - oświadczył we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
25.09.2018

Adamczyk: Jest szansa na łatwiejsze dofinansowanie środkami z UE trasy Via Carpatia

Wpisanie trasy Via Carpatia do projektu rozporządzenia dotyczącego instrumentu Łącząc Europę (CEF) to szansa na łatwiejsze pozyskanie dofinansowania środkami unijnymi tego korytarza - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
08.06.2018

Będzie nowy korytarz transportowy z Azji do Europy

Porozumienie umożliwiające zmniejszenie o 1000 km dystansu pomiędzy Polską a rynkiem indyjskim podpisali w Warszawie uczestnicy międzynarodowej konferencji „South-West Route” z Iranu, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i spółki PKP LHS, która jest współtwórcą nowego korytarza transportowego. Trasa kolejowa jest 2-3 krotnie szybsza od drogi morskiej, a nowy szlak jest krótszy o 1000 km od alternatywnej trasy lądowej. Dzięki porozumieniu polscy importerzy i eksporterzy uzyskają możliwość łatwiejszej wymiany handlowej z Iranem i Indiami.
15.03.2018

Lubelskie/ Podpisano kolejne umowy na budowę Via Carpatii

Umowy na budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19, o łącznej długości 42 km, między Lublinem a Kraśnikiem, podpisano w środę w Kraśniku (Lubelskie). Łączny koszt budowy tego fragmentu przyszłej trasy Via Carpatia to ponad 1,1 mld zł. Droga ma być gotowa w 2021 r.
28.02.2018

W 2018 stawiamy na Odrę

Odra to potencjał transportowy i gospodarczy, na którym może korzystać pięć nadodrzańskich regionów. Co do tego zgodni byli uczestnicy konferencji inaugurującej Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, z udziałem marszałków, samorządowców i przedstawicieli administracji państwowej. - Jesteśmy i będziemy ambasadorami Odry - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak, która jest członkiem Komitetu Honorowego Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018.
13.02.2018

Adamczyk: Połączenie KDP z Węgrami może zmienić mapę transportową UE

Połączenie Polski z Węgrami koleją dużych prędkości (KDP) na linii Warszawa-Budapeszt może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej z korzyścią dla naszego regionu - poinformował w przesłanym w czwartek komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
08.02.2018

Adamczyk: Zamierzam realizować ambitne inwestycje drogowe i kolejowe

Realizujemy nałożone na nas zadania, z taką samą intensywnością i determinacją jak dotychczas - powiedział PAP we wtorek nowy szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że zamierza realizować w resorcie ambitne inwestycje drogowe oraz kolejowe.
09.01.2018

Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk (PiS) został we wtorek powołany na ministra infrastruktury. Jednocześnie został odwołany z funkcji szefa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, co oznacza likwidację tego resortu.
09.01.2018

Rail-Baltica na etapie wyboru wykonawcy prac projektowych

Realizacja Rail Baltica - to lata 2018-2023; obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy prac projektowych - mówił w czwartek w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński.
15.12.2017

Konferencja w chorwackiej Opatiji

W chorwackiej Opatiji rozpoczęła się 20 listopada br. trzydniowa konferencja zatytułowana „Port w Rijece bramą dla korytarza Bałtyk-Adriatyk”. Jej uczestnikami są prezes Zarządu – Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor ds. handlowych – Aneta Szreder-Piernicka. Reprezentując ZMPSiŚ SA oraz organizację BPO (Baltic Port Organisation) prezes Słaboszewski występuje w podwójnej roli.
21.11.2017

MF: Europejski Bank Inwestycyjny wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 650 mln euro na dofinansowanie modernizacji i odnowienie ok. 1150 km linii kolejowych w Polsce - poinformował w czwartek resort finansów. Wartość inwestycji to 1,3 mld euro.
16.11.2017

Kongres gospodarczy: Via Carpatia powinna być w sieci TEN-T

Planowana trasa S19 powinna być wpisana do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, by były na nią pieniądze z UE, inaczej Polsce będzie trudno ją zbudować - mówili w czwartek uczestnicy kończącego się w Białymstoku IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
28.09.2017

Korytarz Bałtyk – Adriatyk dobry nie tylko dla polskich portów

Korytarz Bałtyk – Adriatyk niesie za sobą wiele szans, nie tylko dla polskich portów. Dlatego polskie obiekty muszą się przygotować do większej konkurencji o towary tranzytowe.
19.07.2017

Dla Krajowej Izby Gospodarki Morskiej nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowa z jej sekretarzem generalnym, dr Jerzym Lewandowskim

Zatrzymali tzw. podatek Adamowicza, dzisiaj walczą o możliwość korzystania przez stocznie ze środków Komisji Europejskiej. Krajowa Izba Gospodarki Morskiej (KIGM) stoi murem za firmami, z którymi współpracuje. Zresztą, jak twierdzi jej sekretarz generalny, dr Jerzy Lewandowski, Izba wykonuje dobrą robotę dla całej branży morskiej.
19.07.2017

Nowy Jedwabny Szlak szansą na zwiększenie polskiego eksportu do Chin. Polsce sprzyjają położenie i przepisy spójne z europejskimi

Polska może dużo zyskać dzięki projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę. Sprzyja temu położenie geograficzne i prawodawstwo spójne z europejskim. Zdaniem ekspertów dzięki tym czynnikom Polska może się stać dla chińskich eksporterów przewodnikiem po rynkach Unii Europejskiej.
13.07.2017

Porty Szczecin-Świnoujście podpisały umowę z chorwacką Rijeką

W Warszawie, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, prezes ZMPSiŚ SA Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor wykonawczy Zarządu Portu Rijeka Marino Juretić, podpisali 7 lipca br. w Pałacu Prezydenckim porozumienie o współpracy obu portów. Uroczystość miała miejsce w trakcie odbywającego się w Warszawie spotkania państw Inicjatywy Trójmorza.
07.07.2017

Zarząd szczecińskiego portu na spotkaniu państw Inicjatywy Trójmorza

W trakcie odbywającego się w Warszawie spotkania państw Inicjatywy Trójmorza, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisze z Zarządem Portu Rijeka porozumienie o współpracy pomiędzy oboma portami.
06.07.2017

We wtorek wizyta prezydenta Azerbejdżanu w Polsce

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew złoży w wtorek oficjalną wizytę w Polsce. Główne tematy rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą, to współpraca polityczna i gospodarcza, m.in. w zakresie transportu i energetyki oraz stabilizacja w regionie Kaukazu.
27.06.2017

Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów (wideo)

Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzeni
22.06.2017

Adamczyk: 21 mld zł na trasę Via Carpatia

21 mld zł z przyznanych przez rząd środków finansowych na program budowy dróg zostanie przeznaczone na budowę trasy Via Carpatia - poinformował w środę minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk.
21.06.2017

Rząd zwiększył limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych do 135 mld zł

Jednym z priorytetów rządu jest spójny system komunikacyjny. Rząd współpracuje w tym zakresie także na arenie międzynarodowej, zabiegając m.in. o realizację międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Realizacja Via Carpatia jest wspierana przez większość państw wschodniej części UE i ich sąsiadów, dlatego Polska stara się o wpisanie go na całym przebiegu w bazową sieć TEN-T.
20.06.2017

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk już w najbliższą środę

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk odbędzie się 21 czerwca w Gdańsku. Temat przewodni to: „Rok Rzeki Wisły 2017 – drogi wodne w węzłach miejskich CNC w Polsce – wyzwania i szanse”.
19.06.2017

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk odbędzie się 21 czerwca w Gdańsku. Temat przewodni to: „Rok Rzeki Wisły 2017 – drogi wodne w węzłach miejskich CNC w Polsce – wyzwania i szanse”.
06.06.2017

Polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe na temat transportu

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel w środę spotkał się z wiceministrem transportu i budownictwa Słowacji Viktorem Stromčkiem w ramach dwustronnych konsultacji międzyrządowych.
01.06.2017

Ruszyły prace grupy roboczej dotyczącej realizacji Via Carpatia

3 marca br., w pierwszą rocznicę podpisania "Deklaracji Łańcut II" intensyfikującej współpracę w ramach projektu Via Carpatia, odbyło się inauguracyjne posiedzenie grupy roboczej do spraw realizacji szlaku. Spotkanie otworzyła wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyna Skrzydło.
06.03.2017

Terminal przy szerokim torze zakłada wzrost m.in. dzięki nowym połączeniom kolejowym

Terminal logistyczny w Sławkowie (Śląskie), gdzie kończy się wiodący ze wschodu szeroki tor kolejowy, zakłada w tym roku ponad 25-procentowy wzrost liczby przeładowywanych kontenerów. Prognozowany rozwój to efekt nowych połączeń kolejowych, obsługiwanych przez terminal.
05.03.2017

Parlament Europejski za rozbudową infrastruktury transportowej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej

Premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba poinformowali 27 października 2016 r. na wspólnej konferencji prasowej o przyjęciu przez Parlament Europejski raportu zakładającego wsparcie dla rozwoju infrastruktury transportowej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej, w tym budowy drogi Via Carpatia.
28.10.2016

Uniwersalny charakter Portu Gdynia zapewni stabilny i bezpieczny rozwój – rozmowa z Adamem Mellerem, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Po pierwszym miesiącu urzędowania nowego prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia klarowne są priorytety, wyzwania i strategia rozwoju spółki.
29.08.2016

OT Logistics chce budować korytarz transportowy północ-południe

Ponad miliard euro przychodów rocznie, budowa korytarza logistycznego północ-południe, rozwój portów i transportu, głównie kolejowego, oraz rozwój spedycji – takie założenia na najbliższe kilka lat stawia sobie zarząd OT Logistics.
01.06.2016

Inwestycje w terminalu promowym w Świnoujściu zwiększą obrót towarów

Dzięki nowemu stanowisku do obsługi dużych promów w świnoujskim terminalu wzrośnie obrót towarów - powiedziała PAP w poniedziałek Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.
31.05.2016

Prawie 100 mln złotych dofinansowania z UE na rozwój terminalu promowego w Świnoujściu

W poniedziałek w Warszawie podpisano 9 umów na dofinansowanie z UE projektów drogowych, kolejowych i morskich. Wartość całkowita projektów to 11 mld 698 mln zł, kwota dofinansowania wyniesie ponad 8 mld 192 tys. zł. w ramach instrumentu "Łącząc Europę".
30.05.2016

Nowy intermodalny magazyn na mapie Polski

Budowa magazynu bimodalnego w Śląskiem Centrum Logistyki dobiega końca. Termin oddania magazynu do użytku to przełom maja i czerwca tego roku.
02.05.2016

OT Logistics z nową strategią, za 5 lat chce osiągać 1 mld eur przychodów rocznie

Zarząd OT Logistics prezentuje nową strategię rozwoju dla Grupy Kapitałowej. Stawia na rozwój portów w Polsce i Chorwacji, przeładunki towarów agro oraz poprawę marżowości żeglugi śródlądowej. Chce także wykorzystać potencjał zintegrowanej Grupy do zwiększania przychodów i rozwijać korytarz transportowy Północ-Południe.
21.04.2016

Zjednoczyli się dla Odry

Prezesi spółek portowych założyli stowarzyszenie Odrą w Świat. Będą walczyć o pogłębienie rzeki, tak aby uzyskała III klasę żeglowności. Potrzebnych jest 4 mld zł.
07.03.2016

Przywrócenie Żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej

Kolejna konferencja poświęcona żegludze tym razem odbyła się we Wrocławiu z inicjatywy wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Uczestniczyli w niej między innymi Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz europoseł Ryszard Legutko.Konferencja odbyła się pod wymownym tytułem: "Przywrócenie Żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej - stan przygotowań".
04.03.2016

OT Logistics na spotkaniu z prezydentami Polski i Chorwacji

Podczas Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego Prezydent Andrzej Duda zapewniał, że wspiera budowę korytarza transportowego północ-południe w ramach formatu ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Prezes OT Logistics, Pan Zbigniew Nowik, przekonywał zaś, że rozwijany przez OT Logistics korytarz transportowy od Skandynawii aż po Bliski Wschód przyniesie korzyści gospodarkom naszego regionu.
03.02.2016

Pierwsi w nowej perspektywie unijnej

Pierwsza inwestycja z budżetu CEF na lata 2014 - 2020 w polskim porcie realizowana w ramach Autostrady Morskiej Świnoujście - Trelleborg.
09.12.2015

Znaczenie logistyki dla gospodarki i jakości życia – podsumowanie Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO w Katowicach

– Wpływ infrastruktury i logistyki na rozwój gospodarki, przełożenie na jakość życia, wykorzystanie usytuowania i atutów Polski oraz zrealizowanych już inwestycji – dominowały wśród tematów i dyskusji największego spotkania branży TSL (transport – spedycja – logistyka) w Europie Centralnej – Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO w Katowicach.
07.10.2015

Polska spółka kupuje udziały w największym chorwackim porcie

Polska spółka OT Logistics zakupiła ok. 17-18 proc. udziałów w porcie Rijeka – donoszą chorwackie media. Taką wiadomość na ich łamach przekazał minister chorwackiego rządu Hajdas Doncic, ciesząc się zarazem z dalszego rozwoju korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.
23.07.2015

Polak nowym koordynatorem korytarza Ren – Alpy

Komisja Europejska podjęła decyzję o wyznaczeniu Pawła Wojciechowskiego na stanowisko koordynatora korytarza transportowego Ren – Alpy. Jest to jeden z dziewięciu multimodalnych korytarzy transportowych, ustanowionych przez UE, łączący porty znad Morza Północnego z basenem Morza Śródziemnego. Jednocześnie jest jednym z trzech głównych szlaków transportowych na kierunku północ-południe, do których zalicza się również korytarz Bałtyk-Adriatyk, rozpoczynający bieg w polskich portach Morza Bałtyckiego.
27.05.2015

Polska-Floryda, współpraca na szeroką skalę

W dniach 16 – 17 kwietnia 2015 r. odbył się w Warszawie Kongres Naukowo-Gospodarczy „POLSKIE INNOWACJE FLORIDA – GATEWAY TO THE AMERICAS, POLAND – GATEWAY TO CENTRAL & EASTERN EUROPE, który zorganizował Klaster COP. W trakcie Kongresu mówiono o potencjalnych płaszczyznach współpracy między Polską a Florydą.
20.04.2015

Rosja zagraża czarnomorskim projektom energetycznym. Ucierpi także Polska

Hegemonia Rosji na wodach Morza Czarnego to już niemal fakt. Państwo to konsekwentnie wzmacnia potencjał wojskowy w regionie czarnomorskim m.in. poprzez militaryzację okupowanego Krymu i separatystycznej Abchazji. Dąży także do politycznej neutralizacji Turcji wykorzystując do tego celu dostawy gazu.
08.12.2014

Dialog polsko-czesko-słowacki o korytarzu transportowym „Bałtyk-Adriatyk”

Znaczenie międzynarodowego korytarza transportowego "Bałtyk-Adriatyk" dla Polski i regionu Europy Środkowej to główny temat wystąpienia wiceminister infrastruktury i rozwoju Doroty Pyć podczas 18. Międzynarodowej Konferencji Transportu w Ostrawie (4 listopada 2014 r.).
07.11.2014

Dialog polsko-czesko-słowacki o korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk

Znaczenie międzynarodowego korytarza transportowego "Bałtyk-Adriatyk" dla Polski i regionu Europy Środkowej to główny temat wystąpienia wiceminister infrastruktury i rozwoju Doroty Pyć podczas 18. Międzynarodowej Konferencji Transportu w Ostrawie (4 listopada 2014 r.).
06.11.2014

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - przypominamy naszą ostatnią rozmowę z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Publikujemy nasz ostatni wywiad, który przeprowadziliśmy w marcu 2014 roku z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem. Profesor Witold Andruszkiewicz 1917-2014 pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
30.10.2014

Pomorze Zachodnie w stowarzyszeniu Bałtyk-Adriatyk

Województwo zachodniopomorskie zostało członkiem Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk (SPRKTBA). Akces został złożony 25 czerwca, podczas Walnego Zebrania SPRKTB, które miało miejsce w wielkopolskim Centrum Logistyczno-Inwestycyjnym CLIP LOGISTICS Swarzędz – Jasin.
03.07.2014

Polski Kongres Logistyczny LOGISTICS 2014

W dniach 14-16 maja w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich (MTP) odbyła się 12 edycja Polskiego Kongresu Logistycznego LOGISTICS 2014 pod hasłem przewodnim "Komunikacja w łańcuchach dostaw". Po raz pierwszy w tym wydarzeniu uczestniczył Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.
20.05.2014

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - rozmowa z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Prof. Witold Andruszkiewicz, pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
15.03.2014

Bothnian Green Logistic Corridor - prekursorski projekt

Bothnian Green Logistic Corridor to jeden z największych projektów transportowych pod względem liczby partnerów. Korytarz biegnie przez terytoria Szwecji, Finlandii, Norwegii, Niemiec oraz Polski. Gdynia jest jedynym polskim portem, który uczestniczy w projekcie. Celem konferencji, która miała miejsce 3 marca 2014r. w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, było wyszczególnienie potrzebnych miastu i portowi inwestycji infrastrukturalnych oraz wymienienie wyzwań stojących przed regionem.
04.03.2014

Transport Week 2014 - czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już w marcu

Nowe regulacje prawne, żegluga w SECA po 1 stycznia 2015, alians P3, polityka TEN-T – to tylko kilka, spośród wielu tematów, które podejmą zgromadzeni specjaliści i reprezentanci branży transportowej podczas międzynarodowego wydarzenia Transport Week 2014, odbywającego się już po raz czwarty w Gdańsku (4-6 marca 2014r.).
20.01.2014

Świnoujście: ŚKT-EWUT to szansa na rozwój transportu morskiego

Władze Świnoujścia twierdzą, że utworzenie międzynarodowej instytucji pn. Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy – Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, zwiększa szansę na rozwój kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście.
13.01.2014

Polska nie odwraca się od Gdańska

Ilekroć realizowano w Porcie Gdańsk i jego otoczeniu istotne inwestycje, zyskiwał on na znaczeniu, jako okno na świat dla Polski i regionu Europy Środkowej. Okres podobnej szansy przeżywamy obecnie - twierdzi Dorota Raben, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
04.12.2013

Przez Szczecin i Świnoujście będzie przebiegać europejski korytarz transportowy

Ideą sieci europejskich korytarzy jest likwidacja tzw. „wąskich gardeł” między państwami, czyli rozbudowanie przygranicznych tras drogowych i kolejowych w celu zapewnienia swobodnego przepływu towarów.
22.11.2013

Nasze porty mocnym ogniwem sieci TEN-T

Województwo zachodniopomorskie umocniło się na najnowszej mapie transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Porty w Szczecinie i Świnoujściu jako jedyne w Polsce znajdą się zarówno na liście portów morskich, jak i portów śródlądowych transeuropejskiej sieci transportowej.
17.01.2013

Kontener z jeżdżącymi kolejkami w Parku Rady Europy - zaprasza Bałtycki Terminal Kontenerowy

Bałtycki Terminal Kontenerowy postawił w Parku Rady Europy, naprzeciwko Teatru Muzycznego w Gdyni, kontener z zainstalowaną w środku makietą z elektrycznymi kolejkami, symbolizującą europejski korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk (Gdynia – Rijeka). Pomarańczowy, 20-stopowy kontener promuje transport morski i kolejowy, a szczególnie transport towarów między Skandynawią, Europą Południową i Afryką Północną przez Polskę. Instalację i jeżdżące pociągi można oglądać od dzisiaj do końca sierpnia w godzinach 10-12 oraz 17-19.
02.08.2012

W poprzek Europy

Eksperci prognozują wzrost transportu morskiego z Azji przez Kanał Sueski i Morze Śródziemne. Niektórzy w Polsce upatrują w tym wielką szansę. Czy słusznie?
25.07.2012

Bałtycki Terminal Kontenerowy konsekwentnie zwiększa liczbę przeładunków i podsumowuje półrocze

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w pierwszym półroczu 2012 r. przeładował 204 660 TEU - o 17,4% więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Konsekwentne zwiększanie wyników przez terminal BCT dowodzi skuteczności strategii realizowanej przez Zarząd oraz działań związanych z inwestycjami umożliwiającymi pozyskiwanie nowych klientów. Miniony okres obfitował również w istotne dla Spółki wydarzenia i osiągnięcia – przeładowana została rekordowa liczba kontenerów w transporcie intermodalnym, obsłużono również największy w histor
10.07.2012

Współpraca polsko-chińska - na progu wielkiej szansy

Według danych agencji Xinhua 2011r. Chiny wydały na konsumpcję więcej niż USA. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ożywionych kontaktów dyplomatycznych (kierunki dalszej współpracy z Chinami były przedmiotem rozmów i ustaleń Komisji Mieszanej RP – ChRL planowanej na koniec maja 2012 roku). Chińczycy cenią sobie stabilność naszej gospodarki i korzystne położenie geopolityczne. Nasz kraj odwiedza rosnąca liczba chińskich misji gospodarczych, z drugiej strony rodzime przedsiębiorstwa coraz chętniej wysyłają swoich przedstawicieli do
11.06.2012

ESPO- transport morski coraz bardziej popularny

Reprezentanci europejskich portów morskich i operatorów floty uczestniczyli w 9. konferencji Europejskiej Organizacji Portów Morskich (ESPO). Dwudniowe spotkanie w sopockim hotelu Sheraton koncentrowało się na rosnącej roli transportu morskiego i związaną z nią nowymi wyzwaniami oraz rozwiązaniami.
24.05.2012

Korytarz Transportowy Bałtyk–Adriatyk na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Bałtycki Terminal Kontenerowy zorganizował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskusję panelową dotyczącą korytarzy transportowych północ-południe. Siedmiu uczestników reprezentujących firmy i instytucje związane z transportem intermodalnym w Europie debatowało nt. znaczenia dawnego szlaku bursztynowego, inwestycji koniecznych do jego realizacji oraz rozwiązań problemów stojących mu na przeszkodzie. Inicjatorem dyskusji był Prezes BCT Krzysztof Szymborski.
18.05.2012

Jak daleko do utworzenia korytarza intermodalnego na południe Europy?

Kolejowy korytarz transportowy północ-południe jest już częściowo drożny, lecz jego pełne uruchomienie zależy nie tylko od pokonania przeszkód techniczno-organizacyjnych, lecz również uzyskania przewagi ekonomicznej takiego połączenia nad obecnymi rozwiązaniami.
18.05.2012

ESPO- transport morski coraz bardziej popularny

Reprezentanci europejskich portów morskich i operatorów floty uczestniczyli w 9. konferencji Europejskiej Organizacji Portów Morskich (ESPO). Dwudniowe spotkanie w sopockim hotelu Sheraton koncentrowało się na rosnącej roli transportu morskiego i związaną z nią nowymi wyzwaniami oraz rozwiązaniami.
17.05.2012

Jak daleko do utworzenia korytarza intermodalnego na południe Europy?

Kolejowy korytarz transportowy północ-południe jest już częściowo drożny, lecz jego pełne uruchomienie zależy nie tylko od pokonania przeszkód techniczno-organizacyjnych, lecz również uzyskania przewagi ekonomicznej takiego połączenia nad obecnymi rozwiązaniami.
16.05.2012

Żywa promocja nowego połączenia intermodalnego

Na Placu Sejmu Śląskiego, kilkanaście metrów od Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, do 16 maja można oglądać w kontenerze Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni makietę kolejki.
16.05.2012

Korytarze logistyczne szansą dla polskiego transportu

W związku ze zbliżającą się konferencją „Skandynawigacje 2012” zapraszam Państwa na cykl trzech artykułów poświęconych tematyce korytarza tranzytowego Bałtyk-Adriatyk.
19.01.2012

Zielone korytarze

Dobiegają końca prace nad "Białą Księgą", dotyczącą europejskiej sieci transportowej TEN-T.
21.10.2011

Gospodarka morska szansą rozwoju regionu pomorskiego

Szanse rozwoju województwa pomorskiego wynikają z atutów nadmorskiego położenia Polski. Województwo Pomorskie ulokowane jest na skrzyżowaniu korytarzy transportowych Północ-Południe i Wschód-Zachód (korytarz transportowy Via Heanseatica). Dysponuje ono długą linią brzegową obejmującą 60 % polskiego brzegu morskiego, a na pomorskim wybrzeżu zlokalizowanych jest wiele portów morskich, w tym zwłaszcza infrastruktura węzłowa dwóch dużych, nowoczesnych portów morskich Gdańska i Gdyni.
27.09.2011

Konferencja Zielone Korytarze. Działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego

"Idea Zielonych Korytarzy, stanowiąca nowe wyzwanie dla Europy, to przyjazna środowisku odpowiedź na potrzeby rozwoju skutecznego transportu intermodalnego" - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, reprezentujący polską Prezydencję na konferencji "Zielone Korytarze. Działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego".
22.09.2011

Zielone korytarze - działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego

W ramach wydarzeń polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Ministerstwo Infrastruktury, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, organizują międzynarodową konferencję:ZIELONE KORYTARZE - DZIAŁANIE NA RZECZ MULTIMODALNEGO, ZRÓWNOWAŻONEGO SYSTEMU TRANSPORTOWEGO
16.09.2011

SoNorA wypromuje nasz korytarz?

Cumujący w szczecińskim porcie historyczny statek Bembridge, odrestaurowany przez spółkę Magemar, wybrano na miejsce ósmego spotkania Konsorcjum Projektu SoNorA. Jego uczestnicy wczoraj rozpoczęli obrady. Gospodarzem jest marszałek województwa zachodniopomorskiego.
16.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.