• <

Wynik wyszukiwania - "bug" - Wiadomości

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.
18.05.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Strzały w porcie, ośmiu napastników zastrzelonych

W pakistańskim porcie Gwadar doszło do strzelaniny. Dwóch niezidentyfikowanych napastników otworzyło ogień w budynku zarządu portu. Zostali zastrzeleni przez ochronę.
20.03.2024

Ekspert: Komercjalizacja patentów to więcej pieniędzy na badania i rozwój

W perspektywie 3-4 lat można się spodziewać się wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i nakładów na badania, jeśli patenty będą komercjalizowane – powiedział dr hab. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, komentując nowy raport Europejskiego Urzędu Patentowego.
19.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Trwają poszukiwania załogi zatopionego tureckiego statku handlowego

15 lutego na Morzu Marmara w pobliżu Stambułu zatonął statek handlowy. Od tego czasu trwają poszukiwania sześciu członków załogi. W akcję zaangażowano najnowsze technologie.
21.02.2024

Dwie akcje ratunkowe na Bałtyku i przestroga od morskiej służby SAR

Na obszarze Zatoki Gdańskiej, w związku z trudnymi warunkami pogodowymi, w weekend dwukrotnie musieli interweniować ratownicy z gdyńskiego oddziału Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
05.02.2024

Nietypowa akcja SAR. Tylko oni byli w stanie uratować psa

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Kołobrzeg uratowali szczeniaka, który utkwił na niewielkiej wysepce na Bugu i przebywał tam kilka dni. Ratownicy musieli pokonać 700 km w jedną stronę, bo inne służby nie były w stanie przeprowadzić akcji.
03.02.2024

IMGW: gwałtowne wzrosty stanów wody na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wybrzeża Zachodniego i Bugu w Wyszkowie i Małkini.
15.01.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Bałtyk. Dwa drobnicowce utknęły w lodzie

Dwa niewielkie drobnicowce utknęły w okolicy Estonii na Bałtyku z powodu silnego wiatru i dryfującego lodu.
04.01.2024

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Kolejny statek handlowy zaatakowany na Morzu Czerwonym przez Huti

Wspierani przez Iran Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym kolejny statek handlowy; tym razem pocisk balistyczy uderzył w kontenerowiec pod banderą Liberii - przekazała w piątek agencja Reutera.
16.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Wiceszef MSWiA: rzeka Świsłocz jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy

Rzeka Świsłocz, która płynie na zabagnionym terenie i tamtędy służby białoruskie bardzo chętnie próbują pchać migrantów do Polski, jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy - powiedział w Radiu Wnet wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
07.08.2023

Lato z Portem Gdańsk rozpoczęte! Moc atrakcji dla najmłodszych i nie tylko

8 lipca rozpoczęły się „Wakacje z Portowcem”, czyli impreza rekreacyjno-sportowa organizowana przez z Port Gdańsk. Wydarzenie odbywające się w Nowym Porcie, przy ulicy Wyzwolenia 8 zgromadziło całą rzeszę uczestników w wieku szkolnym, na których czekało wiele atrakcji.
11.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Toruń. Ćwiczenia służb "Wisła 2023" - terroryści opanowali barkę z chemikaliami

Terroryści opanowali barkę z chemikaliami, wzięli zakładników i otworzyli ogień - to sceny, które można było obserwować na Wiśle w Toruniu w ramach ćwiczeń policjantów, strażaków i WOPR-owców. W akcji "Wisła 2023" użyto m.in. śmigłowca Black Hawk. Na wodzie i w powietrzu działało ok. 70 osób.
21.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

Dania zatwierdziła nowy plan morski, który zniesie system aukcji Open Door dla morskich farm wiatrowych i zakończy 24 z 33 projektów morskich farm wiatrowych zaproponowanych w ramach tego systemu.
10.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Anakonda-23 – forsowanie rzeki na różne sposoby

Pokonywanie przeszkody wodnej po moście i po dnie to jeden z elementów ćwiczenia Anakonda-23. Głównym założeniem było przygotowanie i zgranie do pokonania przeszkód wodnych i wykonanie tego zadania w strukturze międzynarodowej - powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik.
16.05.2023

Straż Graniczna planuje budowę zabezpieczeń na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała PAP rzeczniczka formacji por. Anna Michalska.
04.05.2023

Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec; na wyposażeniu drony Bayraktar

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany zostanie pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".
10.04.2023

Morskie Bayraktary zaprezentowane

Tureckie, latające drony bojowe zyskały sławę w trakcie toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie. Ich twórca zaprezentował nową wersję, przeznaczoną do służby w środowisku morskim, która znajdzie się w wyposażeniu uniwersalnego okrętu desantowego-doku Marynarki Wojennej Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri).
27.03.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

SBU nakłada areszt na tony rudy żelaza ukrywanej w ukraińskich portach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
27.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Gróbarczyk: formalizujemy prowadzoną od dawna współpracę wodną ze stroną ukraińską

Formalizujemy współpracę ze stroną ukraińską, która od dawna prowadzimy - ocenił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w odniesieniu do podpisanego we wtorek we Wrocławiu memorandum w sprawie współpracy wodnej pomiędzy Wodami Polskimi i jej odpowiednikiem z Ukrainy.
25.10.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Altair HyperWorks. Analizy nieliniowe

Szkolenie "Altair HyperWorks”, podczas którego można będzie poznać możliwości oprogramowania Altair HyperWorks, odbędzie się w dniach 25 - 26 października.
15.09.2022

Minister Moskwa: badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze

Badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała sytuację z 2009 r. na Bugu i Narwi.
20.08.2022

Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie

Sześcionożny robot BladeBUG, który chodzi po łopatach turbin wiatrowych, został wzbogacony o wodoodporną powłokę zewnętrzną, która chroni go przed trudnymi warunkami podczas wykonywania prac kontrolnych i konserwacyjnych. Inspekcje oraz naprawy usterek zajmują połowę mniej czasu, zmniejszają ślad węglowy sektora i w znaczący sposób zredukują koszty branży.
08.08.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Odnaleziono ciała dwóch mężczyzn; jeden zaginął w Wiśle, drugi w Bugu

Po sześciu dniach odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy zaginęli w rzekach na Mazowszu. Jeden zatonął w sobotę w Bugu, drugi w Wiśle – poinformowały PAP w piątek miejscowe służby.
27.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Ukraińskie siły zbrojne: wciąż istnieje ryzyko rosyjskiego desantu w Odessie

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.
30.03.2022

Turecki resort obrony: w Morzu Czarnym znaleźliśmy kolejną minę; została zneutralizowana

Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało w poniedziałek ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.
28.03.2022

Turcja. Ekspert ds. bezpieczeństwa: na Morzu Czarnym może pływać 420 min

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Podpisano list intencyjny w sprawie zabezpieczenia brzegu Bugu [WIDEO]

List intencyjny dotyczący opracowania dokumentacji zabezpieczenia brzegu rzeki Bug w powiecie wołomińskim podpisali w czwartek w Pałacu Ślężany starosta wołomiński Adam Lubiak i prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
20.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Trzy nowe łodzie patrolowe Straży Granicznej na Bugu w lubelskiem

Trzy aluminiowe łodzie płaskodenne o łącznej wartości 300 tys. zł zostały zakupione do Nadbużańskiego Oddziału SG. Jak zaznaczyła rzeczniczka SG por. Anna Michalska, dzięki nim funkcjonariusze będą mogli jeszcze skuteczniej patrolować rzekę graniczną Bug.
05.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Debata o Mierzei Wiślanej: "To będzie impuls dla regionu"

Mierzeja Wiślana oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. O tym, że inwestycja z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój regionu dyskutowano podczas drugiego dnia (27 sierpnia) Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
30.08.2021

Wyzwania w projektowaniu największej na świecie instalacji do testowania energii fal [WIDEO]

Szwedzki producent energii z fal CorPower Ocean rzucił więcej światła na wyzwania, którym udało się sprostać podczas budowy największego na świecie urządzenia do testowania energii z fal, które zostało ukończone na początku tego lata.
26.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
20.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Piąty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais już pływa

Pride of Burgundy - piąty statek P&O Ferries na trasie Dover-Calais – przybył w poniedziałek do portu w Dover, inaugurując powrót do służby po roku nieobecności.
30.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

PERN zamierza przełożyć głębiej rurociągi biegnące pod dnem Wisły w Płocku

PERN zamierza przełożyć na głębokość ok. 25 metrów pod dnem Wisły w Płocku dwie nitki rurociągu naftowego i jeden rurociąg produktowy. Inwestycja ma być wykonana metodą HDD, czyli poziomego przewiertu pod dnem rzeki, gdzie magistrale ułożone są obecnie na głębokości do 2,5 m.
11.03.2021

IMGW: ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw

IMGW ostrzega przed dalszym wzrostem poziomu wody w rzekach na Podlasiu i Mazowszu oraz w woj. lubelskim i podkarpackim. W związku z tym we wtorek Instytut wydał hydrologiczne ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.
02.03.2021

Hydrolog z IMGW: najpoważniejsza sytuacja hydrologiczna jest w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu

W województwie świętokrzyskim sytuacja hydrologiczna nie jest stabilna - powiedział w czwartek PAP Jan Szymankiewicz, hydrolog z IMGW. Dodał , że najpoważniejsza sytuacja niosąca ze sobą zagrożenie jest jednak obecnie w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu, a w ciągu najbliższych dni, także na wodowskazie Modlin będziemy obserwować wzrosty stanu wody.
25.02.2021

Straż pożarna w gotowości w związku z wysokim poziomem wody w rzekach na Mazowszu

Utrzymuje się wysoki poziom wody w rzekach na terenie województwa mazowieckiego, dlatego w związku z wystąpieniem fali wezbraniowej strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny - poinformował w czwartek mł. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
25.02.2021

Wisła - zagrożenie powodzią wciąż realne

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest nadal bardzo trudna. W związku z utrzymywaniem się na Wiśle poniżej ujścia Narwi pokrywy lodowej i zatoru śryżowego prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody na tym odcinku - poinformował we wtorek IMGW.
23.02.2021

Nornikiel zapłaci rekordowo wysoką grzywnę za skażenie środowiska w Norylsku

Koncern Nornikiel poinformował w piątek, że zapłaci grzywnę w wysokości 146 mld rubli (ok. 2 mld USD) za szkody dla środowiska naturalnego spowodowane wyciekiem oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem w maju 2020 roku.
19.02.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

W niedzielę ciąg dalszy akcji lodołamaczy na Wiśle

W niedzielę sześć lodołamaczy będzie kontynuować akcję na Wiśle powyżej tamy we Włocławku. Przy zaporze będą działały dwie jednostki, a cztery na Zbiorniku Włocławskim, kierując się w górę Wisły. Akcja będzie prowadzona z uwzględnieniem warunków pogodowych - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
14.02.2021

Zjawiska lodowe na polskich akwenach - najnowsze informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.
22.01.2021

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych migrantów z Turcji

Czterech nielegalnych migrantów z Turcji zatrzymali w powiecie hrubieszowskim funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Migranci przepłynęli rzekę graniczną Bug na dmuchanych kółkach do zabawy w wodzie.
11.12.2020

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

PERN zakończył przeciąganie nowego rurociągu paliwowego pod dnem Wisły w Płocku

PERN zakończył przeciąganie nowego rurociągu paliwowego pod dnem Wisły w Płocku. Operację przeprowadzono w ramach inwestycji, przy realizacji której wykorzystano technologię HDD, polegającą na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego pod dnem rzeki.
03.11.2020

PERN planuje na listopad wciągnięcie nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku

PERN przygotowuje się do zaplanowanego na listopad wciągania nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku. Operacja odbędzie się w ramach inwestycji, przy realizacji której wykorzystuje się technologię HDD, polegająca na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego pod dnem rzeki.
16.10.2020

PERN sprawdzi zabezpieczenia rurociągów przechodzących przez przeszkody wodne

PERN planuje sprawdzić zabezpieczenia części swych rurociągów przechodzących przez przeszkody wodne. Spółka ogłosiła w dziś postępowanie na wybór wykonawcy tego zadania, wskazując 11 lokalizacji na terenie całego kraju. Oferty można składać do 20 października.
12.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Książka profesora AMW nominowana do prestiżowej nagrody

„Polish Naval Academy. In the Centenary of Regaining Access to the Baltic Sea” to tytuł książki o tematyce morskiej, promującej m.in. Marynarkę Wojenną RP, nominowanej do prestiżowej Nagrody Mountbatten. Autorem jest kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, prof. Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.10.2020

Polska wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska została wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na kadencję 2020-2022. "Wybór Polski do Rady to kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych"- stwierdził dziś prezydent Andrzej Duda.
24.09.2020

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

Młodzi aktywiści pozwali 33 kraje europejskie w związku ze zmianami klimatycznymi

Sześć młodych osób z Portugalii złożyło w czwartek pozew przeciwko 33 krajom, w tym Polski, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że bezczynność rządu w sprawie zmian klimatu zagraża ich przyszłości.
07.09.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych

Coraz większym problemem staje się w Polsce susza. Inwestycje w nasz system wodny, ograniczające ryzyko suszy i powodzi, powinny mieć priorytet przed inwestycjami w transport rzeczny - uważają eksperci.
01.05.2020

Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii

Drugi dzień Otwartych Mistrzostw Oceanii w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 był zdecydowanie bardziej efektywny niż pierwszy. Udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi, po których polskie załogi mogą mieć powody do zadowolenia.
03.02.2020

Nagrody Błękitny Spinaker przyznane!

Nagrody w konkursie Błękitny Spinaker przyznane! Konkurs organizowany przez Polski Związek Żeglarski ma na celu m.in. popularyzację sródlądowego żeglarstwa turystycznego i rekreacyjnego. Nagrody zostaną wręczone podczas targów Wiatr i Woda 13 marca w Warszawie.
29.01.2020

PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

Kolejne 15 km trasy kolejowej Rail Baltica: od stacji Sadowne Węgrowskie do Małkini, oraz drugi most na Bugu na tej trasie oddały do użytku PKP PLK - podała we wtorek spółka w komunikacie prasowym.
31.12.2019

Zaopiekuj się rzeką, zostań strażnikiem WWF

W Polsce mamy 150 tysięcy km rzek, ale już tylko 20-25% z nich pozostało w stanie nienaruszonym. Rzeki są systemem naczyń połączonych, który utrzymuje odpowiedni stan wód gruntowych. Jeżeli pozbawione są roślinności, naturalnych brzegów, wysp i meandrów, tracą na znaczeniu ekologicznym. Polska to jeden z najuboższych w wodę pitną krajów europejskich, a już za kilkanaście lat możemy mieć poważne problemy z dostępem do niej. W obliczu zmiany klimatycznej powinniśmy szczególnie dbać o rzeki.
16.12.2019

Czy firmy ze Wschodu przejmują polskie kontrakty?

Liczba nowych firm z kapitałem zagranicznym rejestrowanych w Polsce jest w tym roku rekordowa. Główne PKD tych działalności to transport drogowy towarów. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na polskim rynku pojawiło się do czerwca 2019 roku 296 zagranicznych przedsiębiorstw z branży transportowej. Kilkadziesiąt z nich to biznesy z Ukrainy, a przynajmniej kilkanaście z Białorusi. Warto zwrócić uwagę, że łokciami w europejskim transporcie drogowym rozpychają się także Litwini, którzy w minionym roku przewieźli
02.12.2019

Puls Biznesu: Ukraińskie źródło pracowników wysycha

Rośnie liczba pracujących w Polsce Ukraińców, którzy chcą od nas wyjechać. Problem w tym, że ze Wschodu nie przyjadą do nas kolejni - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".
14.10.2019

Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie

Od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.09.2019

Premier Ukrainy o planach budowy szlaku wodnego między Bałtykiem a Morzem Czarnym

Ukraina planuje realizację kilku ambitnych projektów infrastrukturalnych, w tym budowę szlaku wodnego między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym - oznajmił szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk.
16.09.2019

Polsko-Ukraińska Komisja ds. Wód Granicznych podsumowała roczną współpracę

Po dwudniowych obradach, 30 sierpnia został podpisany protokół z 18. posiedzenia Polsko – Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych. Ze strony polskiej protokół podpisała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ze strony ukraińskiej Iryna Ovcharenko, przewodnicząca Państwowej Agencji ds. Zasobów Wodnych Ukrainy.
02.09.2019

Polska mniej przyjazna kierowcom ze Wschodu

Od kilku lat lawinowo rośnie liczba cudzoziemców, głównie zza wschodniej granicy, którzy rozpoczynają pracę w Polsce. Dla branży TSL zmagającej się z poważnym deficytem kadrowym to szansa na obsadzenie wakatów, których liczba w najbliższym czasie może wzrosnąć nawet do 200 tys. Niestety i ten scenariusz okaże się niewystarczający, a to za sprawą zachodniego rynku pracy, który otworzył się na obcokrajowców ze Wschodu. Okazuje się jednak, że konkurencyjne zarobki sąsiada to nie jedyny powód, dla którego obcokrajowcy chcą opuścić Po
29.08.2019

Polacy nie znają podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą

Od początku czerwca utonęło już w Polsce ponad 190 osób, z kolei w całym ubiegłym roku – 545 – wynika z danych Policji. Główną przyczyną jest brawura, przecenianie swoich umiejętności, bagatelizowanie ostrzeżeń ratowników i alkohol. Polacy nie znają podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą – podkreślają ratownicy. W celu popularyzacji bezpiecznych zachowań firma DHL Parcel wspólnie z WOPR i Policją przeprowadzili akcję „Bezpiecznie nad wodą”, ucząc plażowiczów, jak bezpiecznie korzystać z nadmorskich kąpielisk.
09.08.2019

Irańska telewizja: Przejęty tankowiec to Riah z ZEA (wideo)

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. To Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek zaginął w regionie cieśninie Ormuz w weekend.
18.07.2019

PKP PLK: W kwietniu 2020 r. będzie gotowy drugi tor na przeprawie na Bugu na Rail Baltica

W kwietniu 2020 r. ma być gotowy drugi tor na nowej przeprawie kolejowej na rzece Bug na odcinku Sadowne-Czyżew międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Trwa budowa nowej przeprawy - poinformował we wtorek w komunikacie inwestor spółka PKP PLK.
02.07.2019

Kujawsko-Pomorskie: Poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych

Poziom Wisły w województwie kujawsko-pomorskim w środę sięga poniżej stanów ostrzegawczych i na razie nie występuje zagrożenie podtopienia najniżej położonych terenów - wynika z informacji służb kryzysowych.
29.05.2019

PKP PLK: dzięki inwestycjom prędkość handlowa w ruchu towarowym wzrośnie do 40 km/h

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym w ciągu 4-5 lat tzw. prędkość handlowa pociągów towarowych wzrośnie z obecnych ok. 20 km/h do średniej europejskiej 40 km/h – zapowiedział we wtorek w Katowicach prezes spółki PKP PLK Ireneusz Merchel.
14.05.2019

Bydgoszcz: Adam Szumlas nowym dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej

Adam Szumlas został nowym dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. Ta instytucja po reformie żeglugi śródlądowej będzie zajmowała się większością dróg wodnych w Polsce - wskazał wiceszef resortu gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski.
08.05.2019

Spotkanie negocjacyjne projektu porozumienia polsko-białoruskiego o współpracy na wodach transgranicznych

W siedzibie Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Białorusi w Mińsku 26 kwietnia odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Zasobów Wodnych.
01.05.2019

Kwieciński: 75 samorządów chce budować przeprawy w programie Mosty dla regionów

75 samorządów z 14 województw chce budować przeprawy w ogłoszonym przez rząd programie Mosty dla regionów - poinformował w środę na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że zainteresowanie programem jest znacznie większe niż zakładano.
17.04.2019

PKP PLK: Nowe mosty kolejowe i remonty istniejących

PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały w tym roku prace budowlane i remontowe 168 mostów w kraju - podała spółka. Przeprawy powstają m.in. nad Wisłą w Krakowie, nad Bugiem na trasie Rail Baltica i nad Pilicą w Warce. Nowymi mostami pociągi mają jechać szybciej i bezpieczniej.
10.04.2019

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

PERN planuje budowę pod dnem Wisły w Płocku rezerwowego rurociągu paliwowego

PERN planuje budowę pod dnem Wisły w Płocku (Mazowieckie) nowego odcinka rezerwowego rurociągu paliwowego i likwidację biegnącej tam części rezerwowej magistrali paliwowej, wyłączonej obecnie z eksploatacji. Spółka ogłosiła przetarg na wykonanie tego zadania.
04.02.2019

GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla 100-kilometrowego fragmentu przyszłego szlaku Via Carpatia

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na odcinek Ploski-Chlebczyn trasy S19 złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Taki wniosek złożono wcześniej na odcinek Białystok Zachód-Ploski.
05.01.2019

Sztafeta „Wokół Niepodległej” wciąż na fali. Teraz w Morskim Oddziale SG

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli dziś w nocy pałeczkę ogólnopolskiej sztafety „Wokół Niepodległej”. Teraz przed zawodnikami przeszło 4 doby i blisko 900 km nieprzerwanego biegu, który upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
04.10.2018

Tanzania: Rząd wszczyna śledztwo w sprawie katastrofy promu

Rząd Tanzanii wszczął w poniedziałek śledztwo w sprawie katastrofy promu na Jeziorze Wiktorii, w której zginęło co najmniej 227 osób. Planowane jest także zbudowanie nowego, większego promu w miejsce tego, który zatonął.
24.09.2018

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

W Świtazi w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie w dniach 19-21 września 2018 r.odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych.
24.09.2018

Z Berżnik wyruszyła sztafeta Straży Granicznej

Około 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej wyruszyło w sobotę z Berżnik w sztafecie "Wokół Niepodległej" dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Bieg potrwa 18 dni. Weźmie w nim udział około 500 osób. Przebiegną razem około 3,6 tys. km.
22.09.2018

Sztafeta SG z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Około 500 funkcjonariuszy Straży Granicznej chce pobić rekord Polski w długości biegu sztafetowego i wyruszy w sobotę z Berżnik w sztafecie "Wokół Niepodległej". Bieg potrwa 18 dni, a długość trasy zbada specjalne urządzenie GPS.
21.09.2018

Tanzania: 44 osoby zginęły w wyniku zatonięcia promu na jeziorze Wiktorii (foto, wideo)

Co najmniej 44 osoby zginęły w wypadku promu pasażerskiego w Tanzanii na Jeziorze Wiktorii, największym akwenie wodnym w Afryce - poinformował w czwartek w publicznej telewizji Gerson Msigwa, rzecznik prasowy rządu Tanzanii.
21.09.2018

Funkcjonariusze Straży Granicznej pobiegną wzdłuż granic Polski

W sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczną osiemnastodniowy bieg "Wokół Niepodległej" wzdłuż granic Polski – poinformował w środę Sztab Komendanta Głównego Straży Granicznej. Dystans wynosi około 3,6 tys. km.
19.09.2018

Banaś: Chcemy, by Małaszewicze były docelowym portem przeładunkowym na Nowym Jedwabnym Szlaku

Chcemy, by Małaszewicze stały się docelowym portem przeładunkowym na Nowym Jedwabnym Szlaku, w 2025 roku zakończy się proces rozbudowy i unowocześniania terminalu - powiedział PAP w środę wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.
05.09.2018

MIiR: Ruszył pierwszy nabór wniosków w ramach programu Mosty dla Regionów

Ruszył pierwszy nabór wniosków w ramach programu Mosty dla Regionów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR). Dodano, że samorządy, których wnioski zostaną zaakceptowane, mogą liczyć na 80 proc. dofinansowania kosztów inwestycji.
16.08.2018

Konkurs na najlepszego absolwenta Akademii Morskiej

Polski Związek Zarządców Statków, uwzględniając doniosłą rolę polskich marynarzy w sukcesie polskiego ship managementu jak również wiążącą się z tym konieczność dbania o najwyższe standardy wyszkolenia marynarzy i odnotowując wysoki poziom uczestników I Edycji Konkursu przeprowadzonej w 2017 r. niniejszym ogłasza II Edycję Konkursu o Nagrodę Polskiego Związku Zarządców Statków dla Najlepszego Absolwenta Akademii Morskiej.
06.08.2018

Kwieciński: mamy zabezpieczone środki na program Mosty dla Regionów

Mamy zabezpieczone środki na realizację pierwszego etapu programu Mosty dla Regionu - mówił w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Nabór wniosków od samorządów potrwa od 16 sierpnia br. do 29 marca 2019 roku.
02.08.2018

Rusza rządowy program Mosty dla Regionów

Premier Mateusz Morawiecki podpisał program Mosty dla Regionów, który przewiduje rządowe wsparcie finansowe dla samorządów, chcących budować nowe drogowe przeprawy przez rzeki. Jednocześnie rząd wskazał 21 takich inwestycji, które uważa za priorytetowe.
25.07.2018

Polska i Białoruś podpisały umowę o utrzymaniu mostów granicznych

Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk i białoruski minister transportu i komunikacji Anatol Siwak podpisali w Brześciu umowę o utrzymaniu drogowych obiektów mostowych na granicy Polski i Białorusi.
28.06.2018

Płock: Jest projekt pomnika marynarzy wiślanej flotylli wojennej z 1920 i 1939 r.

Towarzystwo Przyjaciół Płocka ma projekt pomnika upamiętniającego marynarzy, którzy walczyli i polegli na Wiśle w obronie miasta przed armią bolszewicką w 1920 r., a także we wrześniu 1939 r., gdy na rzece operowały jednostki wydzielonego oddziału Polskiej Marynarki Wojennej.
02.06.2018

Megablok statku pasażerskiego opuścił stocznię Crist [foto, wideo]

Stocznia Crist przekazała bardzo duży, częściowo wyposażony blok wraz z 3 sekcjami części dziobowej. Gigantyczny zestaw, w którym megablok został jednocześnie platformą transportową dla pozostałych sekcji został wyholowany z gdyńskiej stoczni przez holownik Bugsier 9 i wyruszył w stronę stoczni STX France w St. Nazaire. Olbrzymie elementy to kluczowe części konstrukcji pierwszego statku pasażerskiego klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jednostka ma zostać przekazana do eksploatacji w październiku 2019 r. Na po
28.05.2018

Ekspert: Potrzebujemy małych przepraw mostowych

Przygotowany przez rząd program budowy mostów dla regionów ma być ważnym elementem rozwoju sieci dróg samorządowych - ocenił w przesłanym PAP komentarzu wiceprezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski.
23.05.2018

Morawiecki: rząd proponuje program budowy 22 mostów na rzekach

Przygotowano program budowy oraz modernizacji połączeń mostowych - poinformowali podczas wtorkowej konferencji przedstawiciele rządu. Szacunkowy koszt budowy 20 nowych przepraw to 2,3 mld zł. Nowe mosty mają powstać do 2025 roku.
22.05.2018

Podlaskie: W Drohiczynie bezpłatne przeprawy promami przez rzekę Bug

Turyści, rowerzyści, a także osoby zmotoryzowane mogą przeprawić się przez rzekę Bug, korzystając z promów. W Drohiczynie nad Bugiem trwa siódmy sezon bezpłatnych transportów wodnych.
05.05.2018

Rynek masowców czeka konsolidacja

Konsolidacja rynku poprzez fuzje to dominujący trend na rynku kontenerowców, a od niedawna także na rynku tankowców. Niedługo podobne zjawisko będzie można zauważyć także na rynku masowców.
28.03.2018

Połączenie PKN Orlen i Lotosu może oznaczać duże zmiany na stacjach benzynowych w Polsce. Ceny paliw nie powinny jednak wrosnąć

Najwięksi gracze na polskim rynku paliw łączą siły. Przejęcie kontroli nad Lotosem przez PKN Orlen oznacza, że powstanie paliwowy gigant o giełdowej wartości przekraczającej 50 mld złotych. Fuzja może oznaczać szansę na wzmocnienie pozycji kolejnego gracza, bo prawdopodobnie na rynku pojawi się ok. 200 stacji benzynowych na sprzedaż. Dla klientów połączenie Lotosu i Orlenu nie musi oznaczać podwyżek cen benzyny – podkreśla Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.
02.03.2018

Roman Watras - pożegnanie kapitana

W wieku 89 lat odszedł jeden z pionierów powojennej żeglugi i szkolnictwa morskiego - kapitan Roman Watras. Absolwent Szkoły Jungów PCWM i, przeniesionego do Szczecina, Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej. Wykładowca Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego i Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Współorganizował ośrodek manewrowania dużymi statkami w Iławie. Pływał i dowodził statkami PLO, PŻM i obcych armatorów. Aktywnie działał na rzecz upamiętniania historii i tradycji polskiego szkolnictwa morskiego.
26.02.2018

Włoscy przedsiębiorcy w Polsce: ponad 2,5 tys. firm i 82 tys. miejsc pracy

„Z ziemi włoskiej do Polski” - pod takim hasłem odbyło się seminarium poświęcone osiągnięciom i wyzwaniom w zakresie współpracy gospodarczej Polski i Włoch. Głównym partnerem wydarzenia zorganizowanego w Warszawie był Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
15.02.2018

Najsilniejszy holownik w Gdyni!

W poniedziałek około godziny 14, do Gdyni przybył nowy holownik. Fairplay XVI, bo o nim mowa, został zbudowany na zamówienie armatora Bugsier jako „Bugsier 11" i był wykorzystywany w hamburskim porcie. Jednak pod koniec ubiegłego roku firma przejęta została przez „Fairplaya”, a jednostka przemalowana, przeflagowana i przemianowana na Fairplay XVI.
13.02.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

Czy jest miejsce na dalszą konsolidację na rynku masowców?

Konsolidacja rynku poprzez fuzje to dominujący trend na rynku kontenerowców, a od niedawna także na rynku tankowców. Niedługo podobne zjawisko będzie można zauważyć także na rynku masowców.
28.01.2018

Kwieciński: Plan rozwoju wodnych dróg śródlądowych to kwestia kilkunastu miesięcy

W ramach rządu przygotujemy plan działań dotyczący rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Jego opracowanie to kwestia kilkunastu najbliższych miesięcy - powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że koszt zagospodarowania tych szlaków wodnych to 60-150 mld zł.
27.12.2017

Saab i Akademia Marynarki Wojennej z umową o współpracy

Grupa zbrojeniowa Saab i Akademia Marynarki Wojennej podpisały umowę dotyczącą strategicznej, długoterminowej współpracy w zakresie praktyk akademickich i przemysłowych oraz wspólnych projektów badawczych. Obejmuje ona postanowienie nawiązania ścisłych relacji oraz jak największego wykorzystania specjalistycznego doświadczenia i potencjału obu partnerów.
13.12.2017

Fairplay Towage Polska powiększył flotę

Holownik Bugsier 12 dołączył do floty szczecińskiej firmy Fairplay Towage. Wcześniej był wykorzystywany w hamburskim porcie. Teraz będzie obsługiwał terminal LNG w Świnoujściu.
04.12.2017

PKP PLK: ukończono remont mostu na Bugu na trasie Siedlce-Czeremcha

6 mln zł kosztował zakończony właśnie remont mostu na Bugu, na trasie Siedlce-Czeremcha, w miejscowości Mierzwice-Kolonia - podały w środę PKP PLK. Modernizacja tzw. linii objazdowych prowadzona jest przed pracami na trasie Rail Baltica.
29.11.2017

Akademia Marynarki Wojennej z nową pracownią

5 października 2017 r. w Instytucie Uzbrojenia Okrętowego i Informatyki Akademii Marynarki Wojennej została uroczyście otwarta pracownia „Systemy alarmowe”. Realizacja przedsięwzięcia odbyła się pod patronatem firmy SATEL w ramach projektu EduSATEL, który jest innowacyjnym programem nauczania, uwzględniającym najnowsze osiągnięcia z dziedziny elektroniki.
24.10.2017

Znamy wyniki Konkursu na Najlepszego Absolwenta Akademii Morskiej

Adrian Groman z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Akademii Marynarki Wojennej laureatem Konkursu na Najlepszego Absolwenta Akademii Morskiej. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w piątek podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Konkurs zorganizował Polski Związek Zarządców Statków.
16.10.2017

Rekordowy sezon turystyczny nad Wartą

Ponad 40 tys. osób skorzystało w tym roku z atrakcji i wydarzeń kulturalnych organizowanych nad rzeką Wartą w Poznaniu. Władze miasta podkreślają, że tegoroczny, zakończony już sezon był rekordowy.
15.10.2017

Port Gdańsk pomoże rozwijać polską żeglugę śródlądową

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk powołał wewnętrzny zespół roboczy, którego zadaniem będzie koordynacja procesu tworzenia studium wykonalności dla modernizacji drogi wodnej, łączącej Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany z systemem rzek Białorusi. Ten dalekosiężny projekt ma na celu połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym siecią kanałów żeglugi śródlądowej. W perspektywie najbliższych lat pozwoli to na znaczące umocnienie się pozycji Polski jako jednego z kluczowych krajów tranzytowych na mapie Europy.
10.10.2017

Cargo ma odetkać Jedwabny Szlak

Spółka kolejowa liczy na zwiększenie ładunków z Chin i próbuje objechać korki na Białorusi. Chce też zbudować centralny terminal przy porcie Solidarność - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
10.10.2017

Rok akademicki 2017/2018 w AMW rozpoczęty

W Akademii Marynarki Wojennej w piatek odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 12:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego). Naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie ponad tysiąc studentów. Po raz pierwszy w historii wręczono nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, która przyznana została autorowi pracy dyplomowej o wybitnych walorach naukowych.
29.09.2017

Konkurs o Nagrodę PZZS dla Najlepszego Absolwenta Akademii Morskiej

Polski Związek Zarządców Statków, uwzględniając doniosłą rolę polskich marynarzy w sukcesie polskiego ship managementu, jak również wiążącą się z tym konieczność dbania o najwyższe standardy wyszkolenia marynarzy, ogłasza ustanowienie nowej nagrody - Nagrody Polskiego Związku Zarządców Statków dla Najlepszego Absolwenta Akademii Morskiej.
10.08.2017

Wizyta Komisji Obrony Narodowej w Akademii Marynarki Wojennej

W poniedziałek, 17 lipca br., Akademia Marynarki Wojennej gościła posłów Komisji Obrony Narodowej. Wizyta miała na celu zapoznanie się z bazą dydaktyczno – szkoleniową AMW oraz z jej możliwościami rozwojowymi, profilami kształcenia, kursami, szkoleniami i prowadzonymi badaniami przez Uczelnię.
21.07.2017

Ponad milion pasażerów skorzystało z WLT

Liczba pasażerów korzystających z wodnych środków transportu kursujących w ramach Warszawskich Linii Turystycznych (WLT) od ich uruchomienia w 2009 roku przekroczyła milion. To już dziewiąty sezon, podczas którego można skorzystać z promów łączących brzegi Wisły, podziwiać Warszawę z tramwaju wodnego czy popłynąć statkiem wycieczkowym przez Kanał Żerański do Serocka.
17.07.2017

Ponad 338 mln euro z UE na odcinek Białystok-Ełk Rail Baltica

338,3 mln euro z UE dostanie PKP PLK na modernizację ok. 100-km odcinka Białystok-Ełk międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Pieniądze z programu Łącząc Europę (CEF) przyznała Komisja Europejska.
28.06.2017

Osiem nowych „czarnych punktów” wodnych na Mazowszu

W tym roku na Mazowszu pojawi się osiem nowych "czarnych punktów" wodnych, m.in. nad Wisłą, Narwią i Bugiem - poinformowała policja. Tzw. czarne punkty to miejsca, w których doszło do największej liczby wypadków nad wodą. Jest ich już 140 na całym Mazowszu.
21.06.2017

Rail Baltica: rusza modernizacja odcinka Sadowne – Czyżew

Za ponad 641 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują kolejny odcinek linii Warszawa – Białystok - międzynarodowego korytarza transportowego Rail Baltica. Przebudowane zostaną stacje Małkinia i Sadowne. Inwestycja obejmie 3 mosty, tory, sieć trakcyjną, perony i przejazdy kolejowo-drogowe między stacjami Sadowne i Czyżew. Efektem modernizacji będzie krótszy czas podróży i sprawne przewozy między stolicami Mazowsza i Podlasia. Zwiększy się konkurencyjność transportu kolejowego do nadbałtyckich krajów Unii Europejs
14.06.2017

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu - podkreślała premier Beata Szydło w czwartek w Szczecinie, otwierając tegoroczny Kongres Morski.
08.06.2017

Rozpoczyna się nowy sezon wycieczek po Wiśle

W najbliższą sobotę rozpocznie się nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 10 września. Z pokładu tramwaju wodnego będzie można obejrzeć panoramę Warszawy, promem przeprawić się przez Wisłę, a statkiem „Zefir” wybrać się na wycieczkę do Serocka.
26.04.2017

W maju umowa z wykonawcą odcinka Rail Baltica Sadowne-Czyżew

W drugiej połowie maja PKP PLK planują podpisać umowę z firmą, która będzie modernizować 35-km odcinek Sadowne-Czyżew międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowało PAP PKP PLK.
13.04.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • MAR-SHIP

    Gdańsk, ul. Trakt św. Wojciecha 213/E , tel.: +48 58 306 00 02 , +48 606 371 618

Dziękujemy za wysłane grafiki.