• <

Wynik wyszukiwania - "bruksela" - Wiadomości

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Duńskie media: Polska nową potęgą w Europie

Polska wyłania się jako mocarstwo, które odgrywa coraz większą rolę w polityce europejskiej, zarówno w UE, jak i na bardzo napiętej wschodniej flance NATO - pisze duńska gazeta "Jyllands-Posten".
06.05.2024

Politico: w środę KE może zaproponować objęcie sankcjami LNG z Rosji

Komisja Europejska przedstawi w środę propozycje dotyczące 14. pakietu sankcji wobec Rosji, wśród których prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym (LNG) - podał w poniedziałek portal Politico.
29.04.2024

Chiny "mocno zaniepokojone" dochodzeniem UE ws. subsydiowania turbin wiatrowych

Chiny są "bardzo zaniepokojone" wszczęciem przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie domniemanego subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych - przekazała w środę rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.
10.04.2024

Komisja Europejska chce nałożyć cła na import rosyjskiego zboża

Komisja Europejska chce nałożyć cła na import rosyjskiego zboża. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłosiła to w czwartek późnym wieczorem po rozmowach między szefami państw i rządów UE na szczycie w Brukseli.
21.03.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Sprzeciw w sprawie uniemożliwienia połowów śledzia centralnego na Bałtyku

Komisja Europejska planuje uniemożliwić połów śledzia centralnego od 1 stycznia. My się na to absolutnie nie zgadzamy – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
03.10.2023

Telus: przeniesienie kontroli ukraińskiego zboża na Litwę, usprawni tranzyt przez Polskę

Przeniesienie kontroli ukraińskiego zboża na Litwę, usprawni i przyśpieszy tranzyt przez Polskę - mówił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
13.09.2023

1 mld euro - na tyle Polska oszacowała inwestycje niezbędne dla wywozu ukraińskiego zboża na globalne rynki

Polska przedstawiła w Brukseli szacunki dotyczące inwestycji, które są niezbędne dla zwiększenia wywozu z Ukrainy zboża i innych produktów rolnych przez polsko-ukraińską granicę na globalne rynki. Łączna wartość tych inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld euro – dowiedziała się PAP.
04.08.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ

Procedura OOŚ wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
12.05.2023

Przedstawiciele władz Finlandii wezmą udział w brukselskiej ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO

Prezydent Sauli Niinisto, szef MSZ Pekka Haavisto oraz MON Antti Kaikkonen będą uczestniczyć we wtorek w Brukseli w ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO.
03.04.2023

Sasin: Rafineria Gdańska będzie wpisana do specjalnego rozporządzenia

Po fuzji Orlenu z Lotosem, w rozporządzeniu wskażemy wyraźnie, że Rafineria Gdańska należy do przedsiębiorstw, których niekontrolowana sprzedaż nie jest możliwa - poinformował w niedzielę wicepremier Jacek Sasin.
20.11.2022

Wicepremier Sasin: bez zgody rządu nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Ponadto obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem.
18.11.2022

PKN Orlen: aktywa Grupy Lotos zabezpieczone - nie ma możliwości niekontrolowanego ich zbycia

Nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza - wynika z piątkowych zapewnień PKN Orlen. Aktywa Grupy Lotos są zabezpieczone - podkreślił koncern.
18.11.2022

Belgijski profesor: przekop Mierzei Wiślanej wywołał gwałtowny sprzeciw w niemieckich mediach

W otwarciu kanału Mierzei Wiślanej uderzający jest nie tyle fakt, że Polska zbudowała kanał umożliwiający odblokowanie portu w Elblągu, ile raczej gwałtowny sprzeciw, z jakim projekt ten spotkał się w zagranicznych, przeważnie niemieckich mediach - mówi PAP belgijski historyk prof. David Engels.
29.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Kryzys energetyczny w Europie a kryzys gazowy. Transport morski LNG ratuje rynek Unii Europejskiej

JKM odnotował wzrost cen gazu wraz z rosnącym popytem spot w Indiach i rosnącymi cenami gazu w Europie. 15 września osiągnął 47 USD/MBtu. Europejska cena gazu TTF spadła 12 września do 55,5 USD/MBtu z 56,8 USD/MBtu w poprzednim tygodniu w wyniku stałego wzrostu zapasów w podziemnych magazynach gazu ziemnego w Europie.
24.09.2022

Hiszpańskie media: wizyta Macrona w Algierii nie służy budowie gazociągu MidCat

Hiszpańskie media twierdzą, że rozpoczęta w czwartek trzydniowa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Algierii nie służy budowie gazociągu MidCat. Za jego pośrednictwem płynący z Hiszpanii przez Francję do innych państw UE gaz ziemny stałby się alternatywą dla rosyjskiego surowca.
26.08.2022

Hiszpania. Niemcy i Bruksela za budową gazociągu MidCat łączącego Płw. Iberyjski z Francją i Europą Środkową

W celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu Niemcy opowiadają się za odblokowaniem budowy gazociągu MidCat, łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski z Francją, a następnie z Europą Środkową (Niemcami). Budową wstrzymanej w 2019 r. infrastruktury jest zainteresowana także Bruksela, która mogłaby przeznaczyć na nią środki z programu REPowerUE - pisze „La Vanguardia” w niedzielę.
21.08.2022

Hiszpania ma zwiększyć przesył gazu, w tym LNG

Rząd Hiszpanii premiera Pedro Sancheza opracował plan zwiększenia przesyłu gazu do innych państw UE. Propozycja ma zrekompensować Komisji Europejskiej odrzucenie przez Madryt propozycji Brukseli dotyczącej 15-procentowych oszczędności w korzystaniu z gazu ziemnego.
22.07.2022

W Brukseli nowa propozycja sankcji na ropę z Rosji; miałyby dotyczyć tylko tankowców

Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma przełamać dotychczasowy brak porozumienia wśród krajów UE. Najważniejsza zmianą jest to, że sankcje ograniczałyby się do ropy transportowanej drogą morską – wynika ze źródeł PAP. To około dwie trzecie transportu rosyjskiej ropy.
29.05.2022

Reuters: Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku

Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z embarga na rosyjską ropę, zaproponowanego w środę przez Komisję Europejską w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - informuje w środę agencja Reutera za źródłem unijnym.
04.05.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

W belgijskim porcie zatrzymano luksusowe auta dla Rosjan

Bruksela podała, że trwają kolejne konfiskaty aktywów rosyjskich oligarchów. Wzmożone kontrole odbywają się m.in. w portach.
05.04.2022

Buzek na czele zespołu negocjacyjnego PE w sprawie magazynowania gazu; w zespole Krasnodębski

Były szef PE, europoseł Jerzy Buzek (PO) pokieruje pracami zespołu negocjacyjnego europarlamentu, który będzie pracował nad nowymi rozwiązaniami dla magazynów gazu w UE. W zespole z ramienia grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów będzie europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS).
23.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.02.2022

Jesteśmy zakładnikami - Unia Europejska boi się, że Rosja zakręci gaz

Media w Hiszpanii i Portugalii zgodnie wskazują, że uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego Unia Europejska stała się niejako zakładnikiem Rosji prezydenta Władimira Putina, a odpowiedź Brukseli na zaatakowanie przez Moskwę Ukrainy może być mało stanowcza. Oceniają, że Bruksela boi się widma wstrzymania przesyłu rosyjskiego surowca.
23.02.2022

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Zachodniopomorskie. Rybacy obawiają się unijnych ograniczeń połowów

Unia Europejska chce częściowo zakazać rybołówstwa w Zatoce Pomorskiej. Plany niepokoją tamtejszych rybaków.
09.08.2021

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

Amerykańsko-niemieckie rozmowy ws. rozwiązania sporu o Nord Stream 2 wchodzą w kluczową fazę wraz z wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie w czwartek, 15 lipca. Według informacji, w rozmowach dokonał się "pewien postęp", ale ich sukces - z niemieckiego punktu widzenia - nie jest przesądzony.
14.07.2021

Holandia wprowadziła KE w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne

Holandia wprowadziła Brukselę w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne. Urzędnicy celowo manipulowali danymi, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby pozwoleń.
01.07.2021

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu, włączony w sieć zintegrowanych europejskich korytarzy transportowych, jako jeden z nielicznych w Basenie Morza Bałtyckiego będzie mógł wykorzystywać żeglugę śródlądową, jako gałąź transportu zaplecza. To niewątpliwy atut podnoszący konkurencyjność terminalu i całego zespołu portowego ujścia Odry. Śródlądowe drogi wodne zapewniają najbardziej efektywny i proekologiczny rodzaj transportu. A wraz z połączeniami kolejowymi są istotnym elementem założeń Białej Księgi Transportu Unii Eur
09.04.2021

Prace nad Krajowym Planem Odbudowy na finiszu

Projekt Krajowego Planu Odbudowy powinien trafić do publicznych konsultacji w pierwszej połowie lutego – zapowiedziała w ubiegłym tygodniu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Na jego realizację Polska dostanie z UE ponad 57 mld euro. Unijne środki będą wypłacane w transzach, mniej więcej od połowy tego roku. Popłyną m.in. do samorządów i prywatnych oraz państwowych przedsiębiorstw. KPO ma przede wszystkim odbudować polską gospodarkę po COVID-owym kryzysie i zapewnić jej odporność na przyszłe turbulencje.
02.02.2021

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o umowie z Chinami i handlu z USA

W Brukseli odbyło się w piątek spotkanie ambasadorów przy UE krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmawiano o stosunkach Unii Europejskiej z USA i umowie inwestycyjnej z Chinami.
22.01.2021

Irlandia: sporny zapis o rybołówstwie opóźnia podpisanie umowy W. Brytania-UE

Sporny zapis w sprawie rybołówstwa, który pojawił się w tekście umowy o relacjach handlowych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, stał się w ostatniej chwili przyczyną opóźnienia na ostatnim etapie przed jej podpisaniem - poinformował szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney.
24.12.2020

Morawiecki: środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł

Udało się wbudować zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków związanych z systemem emisji uprawnień; środki na transformację polskiej energetyki to około 230 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli po szczycie UE.
11.12.2020

W Brukseli rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej

W Brukseli dzisiaj po południu rozpoczął się unijny szczyt. Przywódcy przylecieli do stolicy Belgii, by m.in. spróbować znaleźć kompromis w sprawie budżetu UE i rozmawiać o celach klimatycznych. Jako przedstawiciel Polski udział bierze premier Mateusz Morawiecki.
10.12.2020

Brak porozumienia handlowego między W. Brytania a UE coraz bardziej realnym scenariuszem

Na niecałe 22 dni przed końcem okresu przejściowego po brexicie perspektywa braku umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską - a tym samym obowiązywania od nowego roku ceł i innych barier handlowych - jest bardziej realna niż kiedykolwiek.
10.12.2020

DACHSER Polska w Gdańsku

Bardzo dobra kondycja portów bałtyckich napędza rozwój trójmiejskiego rynku logistycznego i magazynowego. Zajmuje on siódmą pozycję w Polsce i cały czas rośnie, a wraz z nim rozwija się usługa logistyki kontraktowej – jedna ze specjalności DACHSER Polska. Firma posiada swój magazyn w okolicach Gdańska, w bliskim sąsiedztwie autostrady A1, około 30 km. od portu i 20 minut drogi od międzynarodowego lotniska w stolicy regionu.
01.12.2020

Kraje południa Europy naciskają na obowiązkową relokację w pakcie migracyjnym

Grecja, Włochy, Hiszpania i Malta krytykują propozycje KE dotyczące nowego paktu o migracji i azylu. Krajom południa nie podoba się "brak równowagi", który widzą w proponowanych elementach dotyczących solidarności. Ich zdaniem należy wrócić do "obowiązkowej relokacji".
27.11.2020

Zaufanie globalnych inwestorów do rynków wschodzących jest w czasie pandemii ograniczone. Dla Polski może to oznaczać mniejsze inwestycje

Choć zadłużenie Polski na razie na tle innych krajów Europy nie jest wysokie, a ostatnie 30 lat było okresem gospodarczych sukcesów, inwestorzy wciąż z ograniczonym zaufaniem podchodzą do naszego rynku. Podobnie jak do innych krajów zaliczanych do grupy państw wschodzących. Dodatkowo trend ten nasiliła pandemia. Dlatego zdaniem prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów, rząd powinien uważać na poziom zadłużenia, by nie powtórzył się scenariusz grecki, i stosować się do wymagań Unii Europejskiej ws. praworządności. Ob
23.11.2020

Wyspy Kanaryjskie proszą UE o wsparcie w związku z napływem migrantów

Rząd autonomiczny Wysp Kanaryjskich wezwał we wtorek Unię Europejską do podjęcia “nagłych działań”, służących rozwiązaniu problemu nasilającej się liczby przybywających na ten hiszpański archipelag afrykańskich imigrantów.
10.11.2020

Negocjacje w sprawie relacji Londynu z UE po brexicie mogą zostać odblokowane

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen będzie w sobotę rozmawiała z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, by spróbować odblokować negocjacje w sprawie relacji Londynu z UE po brexicie. Według źródeł obecnie liderzy unijni są pesymistyczni jeśli chodzi o perspektywę porozumienia.
03.10.2020

Zgoda na połączenie Orlenu z Lotosem sygnalizuje bardziej polityczne podejście KE

Zgoda na połączenie PKN Orlen z Lotosem, wydana przez wiceszefową KE Margrethe Vestager mimo sprzeciwu urzędników, sygnalizuje bardziej polityczne podejście Komisji Europejskiej do polityki przemysłowej - pisze w poniedziałek portal Politico.
28.09.2020

Raport WEI: Europa grubymi nićmi szyta

To wielki sukces Polski – cieszył się premier Mateusz Morawiecki, wracając z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej, na którym przyjęto perspektywę finansową UE na lata 2021-2027. Polska wywalczyła tam, po odjęciu składek członkowskich, ok. 90 mld euro. Darmowych obiadów jednak nie ma – zwłaszcza w polityce.
22.09.2020

KE: nie prowadzimy procedury ws. przekopu Mierzei, lecz oceny środowiskowej

Komisja Europejska nie prowadzi procedury o naruszenie prawa UE konkretnie ws. projektu przekopu Mierzei Wiślanej, tylko w związku z nieprzestrzeganiem przez Polskę przepisów dotyczących oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała dziś rzeczniczka KE Vivian Loonela.
11.09.2020

Wielka Brytania sygnalizuje, że nie ugnie się w negocjacjach z UE ws. brexitu

Wielka Brytania nie ugnie się w negocjacjach z UE ws. relacji ze Wspólnotą po brexicie, nie obawia się też sytuacji, w której nie dojdzie do podpisanie umowy tej sprawie - powiedział główny brytyjski negocjator David Frost w wywiadzie dla gazety "Mail on Sunday".
06.09.2020

Były statek PŻB Silesia zostanie ośrodkiem dla migrantów na Malcie

Pasażersko-samochodowy prom Galaxy, należący niegdyś do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej pod nazwą "Silesia", zostanie teraz wykorzystany przez maltański rząd jako kwatera dla migrantów, przybywających do kraju. Prom wraz z pasażerami zostanie zakotwiczony na morzu. Działanie ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
03.09.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Johnson chce umowy z UE, ale nie za wszelką cenę

Wielka Brytania jest zdeterminowana, by zawrzeć porozumienie w prowadzonych negocjacjach z Unią Europejską, ale nie będzie dążyć do tego za wszelką cenę - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson swojemu irlandzkiemu odpowiednikowi Michealowi Martinowi.
14.08.2020

Barnier: stanowisko W. Brytanii sprawia, że umowa handlowa jest mało prawdopodobna

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier powiedział w czwartek, że Wielka Brytania nie wykazała chęci przełamania impasu w rozmowach o równych szansach dla firm i rybołówstwa, co sprawia, że zawarcie nowej umowy handlowej między Brukselą i Londynem jest „mało prawdopodobne”.
23.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Bez recyklingu Polska zapłaci miliony. UE zatwierdziła daninę od plastiku

Na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zakończyło się 21 lipca 2020 r. przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem i zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2021 r., podatku od plastiku w wysokości 0,80 EUR za kg tego materiału, który nie został poddany recyklingowi.
22.07.2020

Szymański o szczycie UE: bezprecedensowy sukces Polski

Mamy bezprecedensowy sukces, Polska jest nie tylko jednym z głównych beneficjantów budżetu wieloletniego UE, ale także należy do głównych wygranych funduszu odbudowy - mówił PAP po zakończeniu szczytu UE minister ds. europejskich Konrad Szymański.
21.07.2020

Polska przeciwna uzależnieniu płatności od celów klimatycznych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziennikarzy na szczycie UE, że Polska nie może się zgodzić, by uzależnienie płatności dla każdego kraju, który nie przyjął na siebie celów ws. klimatu do 2050 r., miało odzwierciedlenie w konkluzjach Rady Europejskiej.
20.07.2020

Na szczycie UE przełom, ale w nocy były spięcia

Przywódcy UE są blisko porozumienia w sprawie nowego wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. W nocy z niedzieli na poniedziałek udało się przełamać opór tzw. oszczędnych państw, nieco obniżając wysokość grantów, jakie trafią głównie do krajów południa - podały źródła w Brukseli.
20.07.2020

Szef Rady Europejskiej przedstawił liderom nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił w poniedziałek przed godz. 6 rano unijnym przywódcom obradującym na szczycie UE nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy i zawiesił posiedzenie do godz. 14. Według źródła PAP proponowany kompromis zakłada, że granty na ożywienie gospodarek mają sięgać 390 mld euro.
20.07.2020

Ważą się też losy 750 mld euro na ratowanie europejskiej gospodarki

17 lipca w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajny szczyt dotyczący unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Oba instrumenty opiewają łącznie na rekordową sumę 1,85 bln euro. Dwudniowy szczyt będzie pierwszym bezpośrednim spotkaniem głów państw od wybuchu pandemii SARS-CoV-2, a największe spory budzi wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy Next Generation EU, który Bruksela chce rozdzielić w formie grantów i bezzwrotnych pożyczek. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, z łącznej puli do Polski w latach 2021–2027 może trafić w sumie aż 7
16.07.2020

Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej

Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe. Kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej - powiedział PAP Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
15.07.2020

Ekolodzy chłodno przyjęli strategię wodorową KE

Strategia Komisji Europejskiej ws. wykorzystania wodoru, by zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, nie zdobyła serc ekologów. Zieloni obawiają się, że proponowane przez Brukselę działania będą służyły przemysłowi paliw kopalnych.
08.07.2020

USA rozważa cła na towary z Niemiec, Francji, W. Brytanii i Hiszpanii

Administracja USA rozważa nałożenie wartych 3,1 mld dol. ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii - informuje w środę agencja Bloomberg, powołując się na dokument przygotowany przez przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera
24.06.2020

UE szuka na szczycie z Chinami możliwości rozwiązania problemów

Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają w poniedziałek z premierem Chin Li Keqiangem i prezydentem Xi Jinpingiem, by próbować przezwyciężyć problemy w relacjach ekonomicznych i namówić Pekin do większych ambicji klimatycznych.
22.06.2020

Szefowa KE zapewnia, że jest gotowa do intensyfikacji rozmów z Wielką Brytanią

Unia Europejska jest gotowa do intensyfikacji rozmów z Wielką Brytanią - zapewniła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed wideokonferencją z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem.
15.06.2020

Borrell: KE zaproponuje zniesienie restrykcji na granicach zewnętrznych UE od 1 lipca

Komisja Europejska zaproponuje stopniowe znoszenie ograniczeń w przekraczaniu granic zewnętrznych UE od 1 lipca - poinformował w środę w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Obecnie granice są zamknięte dla wszystkich, którzy nie mają ważnego powodu podróży.
10.06.2020

Komisja transportu poparła przepisy dot. przewoźników, tzw. pakiet mobilności

Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowy przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.
08.06.2020

KE zaczyna drugą fazę konsultacji ws. płacy minimalnej w UE

KE rozpoczęła w środę drugą fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców ws. płacy minimalnej, którą mieliby zostać objęci wszyscy pracownicy w UE. W ciągu kilku miesięcy zapadnie decyzja, czy w tej sprawie będą rekomendacje czy dyrektywa.
03.06.2020

Polscy europosłowie zgodni: propozycje budżetowe KE korzystne

Propozycje w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE i środków na obudowę gospodarczą, jakie przedstawiła w środę KE, są korzystne dla Polski - zgadzają się eurodeputowani PiS oraz opozycji. PO i PSL uważają, że rząd powinien teraz zmienić swoje podejście do UE.
28.05.2020

Solidarność domaga się szybkiej notyfikacji Tarczy Finansowej dla dużych firm

Solidarność zaapelowała do Komisji Europejskiej o szybką notyfikację Tarczy Finansowej PFR skierowanej do dużych przedsiębiorstw. Związkowcy oceniają, że przedłużający się proces notyfikacji może wynikać z niechęci do objęcia wsparciem także firm z sektora energochłonnego i wydobywczego.
22.05.2020

KE przedstawia rekomendacje w sprawie otwarcia granic wewnętrznych

Komisja Europejska przedstawiła w środę rekomendacje dla państw członkowskich w sprawie otwarcia granic wewnętrznych UE. Bruksela sugeruje stopniowe podejście i umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii.
16.05.2020

Koronawirus w transporcie. Polscy przewoźnicy podtrzymują europejską gospodarkę mimo wielu trudności

Z danych INLEO, producenta systemu GBOX, monitorującego ruch blisko 30 tysięcy ciężarówek, wynika, że mimo wyzwań, jakie stawia przed przewoźnikami pandemia koronawirusa, nadal pokonujemy miliony kilometrów po drogach Europy. Przewozy krajowe utrzymują się niemal na tym samym poziomie co wcześniej. Blisko połowa polskich przewoźników deklaruje podobne obroty finansowe jak przed rozpoczęciem kryzysu. Przedsiębiorcy uważnie obserwują rynek – tym bardziej, że chińska gospodarka powoli wraca do gry, a największe fabryki między
22.04.2020

KE rysuje ścieżkę stopniowego wyjścia z ograniczeń, ale na razie bez otwarcia granic

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa, w której wskazuje na warunki, jakie powinny być spełnione, by znosić restrykcje. Na razie nie zanosi się na otwarcie granic wewnątrz UE.
15.04.2020

KE zapewnia, że nie zmienia podejścia w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotos mimo koronawirusa

Komisja Europejska zapewniła we wtorek, że nie zmienia swojego podejścia do ocen fuzji w związku z pandemią koronawirusa. Bruksela przedstawiła niedawno zastrzeżenia do planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen i najbliższe tygodnie będą kluczowe w tej sprawie.
14.04.2020

Komisja Europejska wzywa do utworzenia sieci portowej do szybkiej wymiany załóg

Komisja Europejska wydała wytyczne mające pomóc w procedurach podmiany załóg, które zostały zablokowane w związku z pandemią koronawirusa. Jednocześnie, KE wezwała państwa członkowskie UE do utworzenia sieci portów, w których podmiany załogi mogą odbywać się bez opóźnień.
09.04.2020

KE proponuje, by UE przedłużyła zamknięcie swoich granic zewnętrznych do 15 maja

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 maja. To konsekwencja stałego wzrostu nowych przypadków koronawirusa w UE.
08.04.2020

Unia Europejska wstrzymała fuzję koreańskich gigantów

Unijne organy regulacyjne antymonopolowe wstrzymały dochodzenie w sprawie wartej 1,8 mld dolarów fuzji koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries z Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w oczekiwaniu na dostarczenie informacji.
02.04.2020

Ambasador RP przy UE: Unia potrzebuje bardziej ambitnego planu, by ratować gospodarkę

UE potrzebuje znacznie bardziej ambitnego planu, by uratować gospodarkę. Obecna sytuacja dowodzi, że następny budżet Unii musi być o wiele odważniejszy, jeśli Wspólnota chce być globalnym graczem - napisał w liście do Politico Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
31.03.2020

KE przedstawia wytyczne w sprawie przekraczania granic przez pracowników

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wytyczne dla państw UE, które mają zapewnić, że pracownicy krytycznych sektorów będą mogli swobodnie przekraczać granice. Bruksela chce, by wśród nich znaleźli się też pracownicy sezonowi w rolnictwie.
31.03.2020

KE zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

Komisja Europejska zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen - dowiedziała się PAP ze źródła w tej instytucji. Bruksela ma wydać decyzję jeszcze w tym tygodniu.
30.03.2020

Brytyjski rząd nie zamierza poświęcić rybaków dla umowy z UE

Wielka Brytania nie poświęci swoich rybaków, aby zawrzeć umowę handlową z Unią Europejską, ani nie obniży standardów żywnościowych w celu zawarcia umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi - zapewniła w poniedziałek brytyjska minister ds. handlu międzynarodowego Liz Truss.
02.03.2020

Wielka Brytania i UE – szykują się ciężkie negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczną 2 marca rozmowy o wzajemnych stosunkach po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego. Choć obie strony deklarują chęć zawarcia umowy, coraz więcej jest sygnałów, że nie będzie to łatwe.
02.03.2020

UE gotowa do negocjacji stosunków z Wielką Brytanią po brexicie

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek w Brukseli mandat do rozmów o przyszłych stosunkach z Wielką Brytanią. Dzięki temu w przyszłym tygodniu ruszy maraton negocjacyjny, który przynajmniej w teorii, ma zostać sfinalizowany przed końcem roku.
25.02.2020

UE gotowa na umowę handlową z W. Brytanią bez taryf, ale stawia warunki

UE jest gotowa na ambitną umowę handlową z Wielką Brytanią bez taryf, ale jej zawarcie będzie zależało od ustaleń ws. otwartej i uczciwej konkurencji między Zjednoczonym Królestwem a UE - przekonywał w poniedziałek główny negocjator Unii ds. brexitu Michel Barnier.
03.02.2020

Media o brexicie: Wielka Brytania wypływa na pełne morze

"Wielka Brytania wypływa na pełne morze", „Wielka Brytania odcina cumy” - takie są czołówki piątkowych wydań francuskich gazet. Na kilka godzin przed brexitem Francuzi zastanawiają się nad przyszłością Zjednoczonego Królestwa, Francji i Unii Europejskiej.
31.01.2020

PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Parlament Europejski w Brukseli w środowym głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.
29.01.2020

Źródło unijne: UE zakłada, że okres przejściowy po brexicie zakończy się w 2020 r.

Unia Europejska zakłada, że okres przejściowy po brexicie, gdy Wielka Brytania w praktyce będzie niegłosującym członkiem UE, będzie trwał do końca 2020 roku i nie zostanie przedłużony - powiedział w piątek dziennikarzom wysoki rangą urzędnik unijny.
25.01.2020

BGK: Po brexicie możliwe mocne ograniczenie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii

Po Brexicie możemy spodziewać się mocnego ograniczenia polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, do której trafia ok. 8 proc. naszych towarów i usług - wskazują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymianę handlową mogą ograniczać m.in. kontrole celne, sanitarne, fitosanitarne.
20.01.2020

Komisja Europejska obawia się fuzji koreańskich gigantów stoczniowych

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wszczęła szczegółowe postępowanie ws. oceny planowanego przejęcia wytwórcy statków Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) przez inną grupę stoczniową, Hyundai Heavy Industries Holdings (HHIH).
17.12.2019

Bruksela: O krok bliżej do zatwierdzenia nowego prawa dla transportowców

Historia pokazuje, że jeśli zostanie osiągnięte porozumienie w tak zwanym trilogu, to Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej do tej pory nie zgłaszały poprawek. Czy czwarte trójstronne spotkanie europarlamentarzystów w Brukseli to koniec prac nad pakietem mobilności? Nowe prawo, które może spowodować utratę przez Polskę pozycji lidera w międzynarodowym transporcie drogowym, jest właśnie procedowane. Do zakończenia jego legislacji pozostały tylko dwa kroki.
12.12.2019

Niemiecki biznes w Rosji żąda sankcji na USA w związku z Nord Stream 2

"Powinniśmy sankcjami odpowiedzieć na sankcje, które szkodzą Europie" - powiedział szef niemiecko-rosyjskiej Izby Handlowej Matthias Schepp. Odniósł się on do ustawy o budżecie Pentagonu, w projekcie której wpisano sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.
12.12.2019

Komisja Europejska kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce za ulgi dla firm energetycznych

KE zdecydowała w środę o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce za zwolnienia z podatku akcyzowego od węgla i gazu dla przedsiębiorstw energochłonnych. Bruksela przygotowuje też zmianę zasad w sprawie kosztów ETS, co może uderzyć np. w Grupę Azoty.
27.11.2019

Rozstrzygnięcie TSUE ws. podatku handlowego za rok

Ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące sporu Polski i Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej zapadnie za mniej więcej 10 do 12 miesięcy - poinformowały we wtorek PAP służby prasowe TSUE.
26.11.2019

Rząd zajmie się projektem przedłużającym zawieszenie podatku od handlu

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek, projekt przedłuża zawieszenie poboru tego podatku o pół roku.
25.11.2019

Rzeczpospolita: Mniej pieniędzy z Unii na transformację energetyczną

Tylko 5 mld euro na aż 50 regionów Unii Bruksela proponuje na tzw. fundusz sprawiedliwej transformacji, którego mieliśmy być głównym beneficjentem – podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
22.11.2019

KE otwiera dochodzenie ws. zwolnień podatkowych dla włoskich portów

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie zwolnień podatkowych, z jakich korzystają włoskie porty. Bruksela sprawdzi, czy przywileje przyznane portom przez władze w Rzymie są zgodne z unijnymi przepisami o pomocy państwa.
15.11.2019

Branża stoczniowa inwestuje na Pomorzu Zachodnim

Te inwestycje wzmocnią możliwości produkcyjne i usługowe. Działające w branży stoczniowej firmy Kilwater i JPP Marine dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-202 kupią specjalistyczny sprzęt m.in. do wykonywania instalacji rur czy palenia profili. Szansę na inwestycje będą miały także kolejne przedsiębiorstwa, bo za chwilę ruszy drugi „konkurs stoczniowy”, w którym na rynek trafi blisko 28 mln zł. Pozwoli to na wykorzystanie pełnej puli 60 mln zł i rozwój kluczowej branży Pomorza Za
05.11.2019

„The Spectator”: Brytyjski rząd przygotowuje się na załamanie negocjacji z UE

Brytyjski rząd przygotowuje się na fiasko negocjacji z Unią Europejską w ciągu najbliższych kilku dni, bo ze strony Brukseli nie widać żadnej chęci ustępstw - podał we wtorek tygodnik "The Spectator" powołując się na źródło rządowe.
08.10.2019

Johnson w rozmowie z Macronem wykluczył opóźnienie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w przeprowadoznej w niedzielę rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ponownie wykluczył opóźnienie brexitu i dodał, że obecnie jest "ostatnia szansa" na uzyskanie porozumnienia w tej sprawie.
07.10.2019

Juncker: W brytyjskiej propozycji ws. brexitu wiele problematycznych kwestii

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wskazał w czwartek na wiele problematycznych kwestii w najnowszej brytyjskiej propozycji ws. brexitu. Jego zdaniem potrzebne są dalsze rozmowy z Londynem.
04.10.2019

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie brexitu

Niemal wszystkie brytyjskie gazety relacjonują w czwartek na pierwszych stronach propozycję przełamania impasu w sprawie brexitu, którą dzień wcześniej premier Boris Johnson przedstawił Unii Europejskiej. Oceny planu Johnsona są zróżnicowane.
03.10.2019

Francja czeka na konkretne zmiany w sprawie brexitu, Niemcy „przygotowane na wszystko”

Francja oczekuje, że Wielka Brytania dokona konkretnych zmian w swych propozycjach w sprawie brexitu - oświadczyła w środę rzeczniczka francuskiego rządu. Rzeczniczka rządu Niemiec powiedziała, że Berlin jest za zawarciem umowy, ale jest "przygotowany na wszystko".
03.10.2019

KE zapowiada, że obiektywnie oceni propozycje z Londynu

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że gdy tylko otrzyma z Wielkiej Brytanii nowe propozycje w sprawie brexitu, oceni je obiektywnie w świetle dobrze znanych kryteriów.
03.10.2019

USA nałożą cała odwetowe na UE za subwencje dla Airbusa

USA nałożą od 18 października cła odwetowe w wysokości 10 proc. na samoloty i 25 proc. na inne produkty przemysłowe i rolne z Unii Europejskiej - poinformował w środę przedstawiciel USA ds. handlu. Cła mają związek z nielegalnymi subwencjami UE dla Airbusa.
03.10.2019

Spotkanie Barniera z Barclayem w sprawie brexitu bez przełomu

Główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier spotkał się w piątek w Brukseli z brytyjskim ministrem ds. brexitu Stephenem Barclayem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu.
27.09.2019

W.Brytania/ Juncker: jestem przekonany, że dojdzie do brexitu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w opublikowanym w niedzielę wywiadzie z brytyjską telewizją Sky News wyraził przekonanie, że do brexitu dojdzie, oraz ponownie ostrzegł przed powrotem twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną.
22.09.2019

Szef KE: Porozumienie z Wielką Brytanią możliwe; potrzeba propozycji z Londynu

Porozumienie UE z W. Brytanią wciąż jest możliwe, ale potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną - mówił w PE szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak zaznaczył, na razie nie ma postępu w rozmowach.
18.09.2019

Węgry nie zawetują same przedłużenia terminu brexitu

Węgry nie zawetują samodzielnie nowego przedłużenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – powiedział w poniedziałek agencji Reutera minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas.
17.09.2019

Rozmowy Juncker-Johnson ws. brexitu bez przełomu

Rozwiązania w sprawie brexitu nie ma "w walizce". Potrzebna jest jeszcze "ciężka praca" - przekonywał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po spotkaniu z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, które nie zakończyło się przełamaniem pata na linii Londyn-Bruksela.
16.09.2019

KE: 19 września trójstronne rozmowy gazowe z Rosją i Ukrainą

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że 19 września odbędą się trójstronne rozmowy z Rosją i Ukrainą na temat dostaw gazu. Bruksela chciałaby zabezpieczyć nowy, długoterminowy kontrakt, po tym jak z końcem bieżącego roku wygaśnie obecny.
09.09.2019

Szczerski: podział tek w KE dla kandydatów z Trójmorza zdecyduje o przyszłości naszych projektów

Podział tek w KE dla kandydatów państw Trójmorza zdecyduje o przyszłości naszych projektów; jeśli nasi komisarze będą współpracować, możemy za pięć lat spotkać się w innej rzeczywistości politycznej i ekonomicznej - mówił w Krynicy-Zdroju szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
05.09.2019

KE kolejny raz apeluje o przygotowania do brexitu bez porozumienia

Komisja Europejska kolejny raz zaapelowała w środę do obywateli i unijnych przedsiębiorstw o przygotowania na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Bruksela podkreśla, że bez względu na zawirowania w Londynie jest gotowa pracować z premierem Borisem Johnsonem.
04.09.2019

Przewoźnicy drogowi w Europie skazani na rosnące koszty

Przewoźnicy operujący na terenie Europy, muszą się w najbliższych latach liczyć z wieloma barierami w rozwoju. Wiadomo, że koszty ich działalności będą rosły, między innymi z powodu zmian prawnych związanych z wyczekiwanym z niepokojem przez branżę pakietem mobilności, podwyżek myta w wielu krajach czy też nasilających się obostrzeń w ruchu w Austrii. Polska, dotychczasowy absolutny lider w transporcie drogowym w Europie, ma w tej sytuacji najwięcej do stracenia.
23.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie słaby; rentowności będą rosły

Nie ma wystarczająco dużo czasu na negocjowanie nowego porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi.
22.08.2019

Macron do Johnsona: Nie ma czasu na nową umowę o brexicie

Nie ma wystarczająco dużo czasu na negocjowanie nowego porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi.
22.08.2019

UE chce więcej szczegółów od Wielkiej Brytanii w sprawie propozycji dotyczących brexitu

UE oczekuje szczegółowych propozycji z Londynu w sprawie brexitu - oświadczył w czwartek wysokiej rangi urzędnik unijny nawiązując do stanowiska premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnosona, który chciałby renegocjować umowę rozwodową.
22.08.2019

Szef MSZ Luksemburga: W sprawie backstopu Bruksela i Londyn potrzebują cudu

Cud musiałby się wydarzyć, żeby UE i Wielka Brytania znalazły rozwiązanie w sprawie granicy między Irlandią i Irlandią Północną, pozwalające uniknąć bezumownego brexitu - ocenił szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn w opublikowanej w czwartek wypowiedzi.
22.08.2019

Niemieccy politycy i zrzeszenie przemysłowe przeciw renegocjacji umowy ws. brexitu

Niemieccy politycy i Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) opowiadają się przeciwko renegocjacji umowy dotyczącej brexitu. Domaga się tego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który w środę wieczorem spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.
21.08.2019

Tusk zarzuca Johnsonowi popieranie twardej granicy w Irlandii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarzucił brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że domagając się usunięcia z umowy o wyjściu z UE zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w rzeczywistości wspiera przywrócenie twardej granicy.
20.08.2019

Premier Wielkiej Brytanii apeluje do Berlina i Paryża o kompromis w sprawie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w poniedziałek zaapelował do Niemiec i Francji o kompromisowe stanowisko w sprawie brexitu, ostrzegając, że w razie konieczności jego kraj będzie gotowy do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października bez porozumienia.
19.08.2019

Wielka Brytania: Ujawniony dokument w sprawie brexitu opisuje najgorszy scenariusz

Rządowy dokument, prezentujący możliwe problemy w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, opisuje najgorszy scenariusz - zapewnił w niedzielę Michael Gove, który w rządzie Borisa Johnsona jest odpowiedzialny za przygotowania do twardego brexitu.
19.08.2019

Wielka Brytania: Twardy brexit to braki żywności i leków, chaos w transporcie

W razie bezumownego wyjścia z UE Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, o których pisze "Sunday Times".
18.08.2019

„Handelsblatt”: Berlin uważa bezumowny brexit za „wysoce prawdopodobny”

Rząd Niemiec uważa za "wysoce prawdopodobne", że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października bez porozumienia z Brukselą - pisze w czwartek dziennik "Handelsblatt", powołując się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.
15.08.2019

Brytyjski premier: Najważniejsza umowa o wolnym handlu to ta z UE

Najważniejsza umowa o wolnym handlu, jaką musi zawrzeć Wielka Brytania, jest ta z Unią Europejską - oświadczył we wtorek brytyjski premier Boris Johnson. Wyraził też nadzieję na korzystną dla kraju umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi.
14.08.2019

KE zatwierdza wsparcie terminala LNG przez władze Chorwacji

Plany chorwackich władz, by wesprzeć budowę i funkcjonowanie terminalu skroplonego gazu LNG na wyspie Krk, nie naruszają unijnych zasad pomocy państwa - poinformowała w środę Komisja Europejska.
31.07.2019

Szef węgierskiej dyplomacji: Bruksela otwarcie zachęca do przemytu ludzi

Bruksela i niektóre zachodnie państwa UE otwarcie wspierają przemyt ludzi – oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w przerwie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli.
16.07.2019

Reuters: UE przygotowuje sankcje wobec Turcji za wiercenia koło Cypru

Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Turcji za nielegalne wiercenia u wybrzeży Cypru - podała w czwartek agencja Reutera z Brukseli, powołując się na projekt unijnego dokumentu, do którego dotarła.
11.07.2019

KE przedstawia kolejny raport na wypadek twardego brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy pozostaje "bardzo możliwe", choć nie jest pożądanym scenariuszem - oświadczyła w środę Komisja Europejska w kolejnym, piątym już raporcie o przygotowaniach do brexitu.
12.06.2019

KE zaleca Polsce stworzenie systemu podwyższającego wiek emerytalny

Komisja Europejska zaleciła w środę Polsce stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. Jej zdaniem ma to kluczowe znaczenie dla polskiego rynku pracy, jak również dla wzrostu PKB.
06.06.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

USA wykluczają Turcję z ogólnego systemu preferencji handlowych

Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek preferencyjne traktowanie Turcji w ramach programu, na podstawie którego Turcja mogła bezcłowo eksportować swoje towary do USA - poinformował Biały Dom. W zamian za to Waszyngton obniżył z 50 proc. do 25. proc. cła na turecką stal i aluminium.
17.05.2019

Premier Kambodży: Chiny pomogą, jeśli UE wycofa preferencyjne środki

Chiny pomogą Kambodży, jeśli Unia Europejska wycofa preferencyjne przepisy handlowe względem tego kraju – oświadczył w poniedziałek premier Kambodży Hun Sen. Ogłosił, że Chiny przekażą pakiet pomocowy wart 600 mln juanów (89 mln USD) dla kambodżańskiej armii.
29.04.2019

Pomorze Zachodnie wspiera branżę stoczniową (foto)

Wielofunkcyjny ponton do budowy, wodowania i transportu kadłubów statków, ich elementów oraz konstrukcji wielkogabarytowych. Właśnie taki projekt zrealizuje działająca od ponad 25 lat w branży stoczniowej szczecińska firma Finomar, która jest pierwszym beneficjentem środków unijnych wywalczonych przez marszałka Olgierda Geblewicza na wsparcie kluczowego dla rozwoju Pomorza Zachodniego sektora gospodarki.
23.04.2019

KE: UE gotowa na brexit bez porozumienia; KE daje wskazówki stolicom

UE jest gotowa i nie obawia się brexitu bez porozumienia - zapewniła w środę Komisja Europejska, podsumowując stan przygotowań i przekazując stolicom praktyczne wskazówki mające zapewnić skoordynowane podejście UE w razie realizacji czarnego scenariusza.
10.04.2019

Po nowej groźbie Trumpa w sprawie ceł, media apelują o dyplomatyczny reset UE z USA

Niemieckie media, które komentują nową groźbę prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wprowadzenia ceł na kolejne europejskie towary, są zgodne, że na eskalacji handlowego sporu stracą wszyscy. "Neue Osnabruecker Zeitung" apeluje o dyplomatyczny reset.
10.04.2019

Trump: USA nałożą dodatkowe cła na towary z UE warte 11 mld dolarów

USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE - poinformował we wtorek prezydent USA Donald Trump na Twitterze. Dzień wcześniej przedstawiciel USA ds. handlu zaproponował listę takich towarów w reakcji na unijne dotacje dla Airbusa.
10.04.2019

KE: Na propozycję May odpowiedzą liderzy 27 państw UE

To szefowie państw i rządów 27 krajów UE podejmą decyzję ws. propozycji premier Wielkiej Brytanii Theresy May, by przedłużyć brexit do końca czerwca - oświadczył w piątek rzecznik KE Margaritis Schinas. Nieoficjalna data, na jaką wskazuje Bruksela to 2020 r.
06.04.2019

Brytyjskie media: ostatnia szansa na uszanowanie wyników referendum w sprawie brexitu

Większość brytyjskich mediów poparła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z Unii Europejskiej, wzywając posłów do uszanowania demokratycznej decyzji, podjętej w referendum z 2016 roku. "Macie ostatnią szansę" - ostrzegła jedna z gazet.
29.03.2019

UE/KE: Coraz bardziej prawdopodobne wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że 12 kwietnia Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia - oceniła w poniedziałek KE informując, że zakończyła właśnie przygotowania na wypadek bezumownego brexitu. Bruksela ostrzegła przed konsekwencjami twardego wyjścia.
25.03.2019

Tobiszowski: Chcemy przedstawić politykę energetyczną do 2040 r. na kongresie w Katowicach

Ministerstwo Energii dąży do przyjęcia przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP) przed majowym 11. Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach, aby dokument mógł być tam przedstawiony i dyskutowany – powiedział w piątek wiceszef resortu Grzegorz Tobiszowski.
23.03.2019

UE zapowiada stworzenie równowagi w relacjach handlowych z Chinami

Na szczycie w Brukseli przywódcy krajów unijnych dyskutowali o tym, jak zbudować równowagę w relacjach handlowych z Chinami. Nie nastąpiły jednak żadne ustalenia. Okazją do konkretnych decyzji ma być zaplanowany na kwiecień szczyt UE-Chiny.
23.03.2019

Ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie ws. zasad wydawania środków na infrastrukturę

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili porozumienie krajów członkowskich z PE w sprawie zasad wydawania środków na infrastrukturę w ramach instrumentu Łącząc Europę na okres 2021-2027. Priorytetem ma być finansowanie projektów przyjaznych środowisku.
14.03.2019

Eksperci: UE niepotrzebnie trwoni siły na brexit

Eksperci ds. międzynarodowych z Hiszpanii i Portugalii oceniają, że brexit zbyt mocno pochłonął siły Unii Europejskiej. Wskazują, że sprawa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przyćmiła inne ważne zagadnienia kluczowe dla przetrwania Unii, np. kwestie polityki energetycznej.
28.02.2019

KE: Planujemy techniczne spotkanie z polskimi władzami ws. Mierzei Wiślanej

Komisja Europejska utrzymuje regularne kontakty z polskimi władzami ws. projektu przekopu Mierze Wiślanej i planowane jest spotkanie techniczne w celu rozwiązania kwestii technicznych związanych z projektem - poinformował PAP w środę rzecznik KE Enrico Brivio.
20.02.2019

Nieoficjalnie: Polska wnioskowała o spotkanie z KE ws. Mierzei Wiślanej

Polska wnioskowała o spotkanie z Komisją Europejska w sprawie Mierzei Wiślanej. Ma to być spotkanie techniczne – poinformowało PAP źródło unijne. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przekazało, że unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału.
20.02.2019

Węgry: Rząd rozpoczął akcję informacyjną na temat planów Brukseli

Rząd Węgier rozpoczął „akcję informacyjną o brukselskich planach pobudzających imigrację”. Na stronie rządu na Facebooku pojawił się pierwszy post w ramach akcji, mówiący m.in. o planach wprowadzenia "wizy migracyjnej".
19.02.2019

KE przedstawia plan ws. połączenia kolejowego pod kanałem La Manche po Brexicie

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek plan utrzymania na obecnych warunkach połączenia kolejowego tunelem pod kanałem La Manche przez trzy miesiące po ewentualnym brexicie bez porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem.
13.02.2019

UE: KE dopuszcza soję z USA w produkcji biopaliwa, by poprawić relacje

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że sprowadzana do UE ze Stanów Zjednoczonych soja spełnia odpowiednie wymogi i będzie z niej można produkować biopaliwo. Krok ten ma zwiększyć import tego ziarna do UE z USA, tak jak domagał się tego Waszyngton.
29.01.2019

Ekspert: Twardy Brexit zagrożeniem dla wszystkich graczy w UE, również dla Polski

Twardy brexit to zagrożenie dla wszystkich graczy: Wielkiej Brytanii, UE, w tym Polski. Nowa polityka celna na Wyspach może zmniejszyć cenową konkurencyjność naszych produktów - mówi PAP ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.
23.01.2019

W środę wizyta szefa MSZ w Rumunii; wśród głównych tematów współpraca z rumuńską prezydencją w UE

W środę szef MSZ Jacek Czaputowicz złoży wizytę w Rumunii; wśród głównych tematów jego rozmów znajdzie się m.in. współpraca obu krajów w ramach UE w kontekście rozpoczętej w styczniu unijnej prezydencji Rumunii - poinformował we wtorek resort dyplomacji.
08.01.2019

UE: KE wycofuję „żółtą kartkę” wobec Tajlandii w sprawie nielegalnych połowów

Komisja Europejska wycofała we wtorek "żółtą kartkę" wobec Tajlandii uznając, że działania Bangkoku dotyczące walki z nielegalnymi połowami dają podstawy do pozytywnej oceny ram prawnych tego kraju odnoszących się do zarządzania rybołówstwem.
08.01.2019

UE: Komisarz ds. handlu jedzie na rozmowy do USA; KE chwali się wzrostem importu soi

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem jedzie w tym tygodniu na rozmowy do Stanów Zjednoczonych, by przekonywać Amerykanów do złagodzenia kursu polityki handlowej wobec "28". Pomóc jej w tym mają najnowsze dane dotyczące zwiększonego eksportu soi z USA.
07.01.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.