• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

KE przedstawia wytyczne w sprawie przekraczania granic przez pracowników

ew

31.03.2020 09:21 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu KE przedstawia wytyczne w sprawie przekraczania granic przez pracowników

Partnerzy portalu

KE przedstawia wytyczne w sprawie przekraczania granic przez pracowników - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wytyczne dla państw UE, które mają zapewnić, że pracownicy krytycznych sektorów będą mogli swobodnie przekraczać granice. Bruksela chce, by wśród nich znaleźli się też pracownicy sezonowi w rolnictwie.

Marynarze nie są uznawani, niestety, za pracowników "krytycznych sektorów", mimo, że od żeglugi zależy utrzymanie sprawności światowej gospodarki. Według różnych źródeł i kryteriów transport morski stanowi od 75 do 90 procent wszystkich ruchów masy towarowej w handlu międzynarodowym.

Marynarze mają obecnie wielkie problemy z powrotami do domów i dostaniem się na statki w celu rozpoczęcia nowych kontraktów. Skazani są na przedłużenia kontraktów. Związki zawodowe marynarzy i morskie i żeglugowe organizacje profesjonalne oraz związki pracodawców i branżowo-armatorskie domagają się od rządów i organizacji międzynarodowych uznania marynarzy za pracowników sektora krytycznego.

Zamknięcie granic zewnętrznych dla podróży, które nie są niezbędne, a także wprowadzenie przez niektóre stolice kontroli, czy obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe z zagranicy mocno skomplikowało życie osobom pracującym w innych krajach. Obostrzenia, które państwa UE wprowadziły, by zahamować rozprzestrzeniania się koronawirusa uderzają w wiele sektorów gospodarki.

"Niektóre rządy krajowe wprowadziły kontrole na granicach wewnętrznych. Ale półtora miliona osób w UE mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym. Muszą przekroczyć granicę, aby iść do pracy. Miejsca pracy wielu z tych osób są ważne dla nas wszystkich, aby przetrwać kryzys. Właśnie dlatego dziś publikujemy praktyczne rady dla rządów krajowych dotyczące pracowników mobilnych w UE" - powiedziała w przesłaniu wideo przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Wytyczne KE dotyczą zwłaszcza zatrudnionych w zawodach o krytycznym znaczeniu dla walki z pandemią. Chodzi między innymi o osoby pracujące w sektorze opieki zdrowotnej, w sektorze spożywczym oraz w innych obszarach usług, takich jak opieka nad dziećmi, czy osobami starszymi.

"Tysiące kobiet i mężczyzn, którzy ciężko pracują, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, i aby zapewnić nam żywność, muszą przekraczać granice UE w drodze do pracy. Naszym wspólnym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby nie utrudniać im przemieszczania się, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich środków ostrożności ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii" - zaznaczył cytowany w komunikacie KE komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

W wytycznych KE określiła kategorie pracowników, którzy wykonują zawody o kluczowym znaczeniu i dla których swobodne przemieszczanie się w obrębie UE uważane jest za niezbędne.

Poza pracownikami ochrony zdrowia są to też naukowcy w przemyśle związanym ze zdrowiem, osoby niezbędne do instalacji urządzeń medycznych o krytycznym znaczeniu, strażacy i policjanci, pracownicy transportu, a także osoby zatrudnione w sektorze spożywczym. Zbiór przedstawiony w dokumencie nie jest zamknięty.

KE zwróciła się do państw członkowskich, żeby wymieniły między sobą informacje w sprawie pracowników sezonowych, zwłaszcza w sektorze rolniczym, tak by ustalić jakie są potrzeby oraz określić procedury zapewniające bezproblemowe przemieszczenie się takich osób.

"W pewnych okolicznościach pracownicy sezonowi w rolnictwie pełnią funkcje o krytycznym znaczeniu dla zbiorów, sadzenia i pielęgnacji roślin. W takiej sytuacji państwa członkowskie powinny traktować tych pracowników jako pracowników o znaczeniu krytycznym" - podkreśliła KE.

Bruksela chce, żeby państwa członkowskie ustanowiły nieobciążające i szybkie procedury, by zapewnić możliwość płynnego przekraczania granicy pracownikom przygranicznym. Aby zadbać o bezpieczeństwo dopuszczane mają być "proporcjonalne, wyrywkowe kontrole sanitarne".

W wytycznych podkreślono, że państwa członkowskie powinny zezwolić na dalsze przekraczanie granic przez pracowników przygranicznych, o ile praca w danym sektorze jest w przyjmującym państwie członkowskim nadal dozwolona. Kraje UE mają w ten sam sposób traktować pracowników transgranicznych i pracowników krajowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.