• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Premier Kambodży: Chiny pomogą, jeśli UE wycofa preferencyjne środki

pc

29.04.2019 15:36 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier Kambodży: Chiny pomogą, jeśli UE wycofa preferencyjne środki

Partnerzy portalu

Premier Kambodży: Chiny pomogą, jeśli UE wycofa preferencyjne środki - GospodarkaMorska.pl

Chiny pomogą Kambodży, jeśli Unia Europejska wycofa preferencyjne przepisy handlowe względem tego kraju – oświadczył w poniedziałek premier Kambodży Hun Sen. Ogłosił, że Chiny przekażą pakiet pomocowy wart 600 mln juanów (89 mln USD) dla kambodżańskiej armii.

Kambodża korzysta obecnie z przywilejów handlowych w ramach unijnego programu „wszystko, prócz broni” („Everything But Arms” - EBA), wprowadzonego, aby pomóc najmniej rozwiniętym krajom świata. Dzięki nim prawie wszystkie kambodżańskie produkty importowane są do UE bez cła.

Bruksela rozważa jednak wycofanie tych przywilejów w związku z łamaniem praw człowieka i ograniczaniem demokracji przez władze w Phnom Penh. Rząd Kambodży zdelegalizował jedyną liczącą się partię opozycyjną, a od ostatnich wyborów w parlamencie zasiadają tylko posłowie partii rządzącej.

Hun Sen, który rządzi Kambodżą od ponad 30 lat, spotkał się w Pekinie z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem. Po spotkaniach napisał na Facebooku, że Li obiecał mu pomoc w przypadku wycofania przez UE preferencji w dostępie do rynku.

„W tej sprawie (…) premier Li Keqiang również potwierdził swoje wysiłki, by pomóc Kambodży” - napisał Hun Sen.

Chiny są największym źródłem pomocy finansowej i inwestycji dla Kambodży. W ramach lansowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) do Kambodży trafiły już miliardy dolarów z Chin.

W odróżnieniu od krajów zachodnich Chiny nie kwestionują działań kambodżańskich władz w związku z prawami człowieka. Według niektórych obserwatorów współpraca z Chinami sprzyja dyktatorskim ambicjom Hun Sena, a Pekin chce, aby Kambodżą rządził silny przywódca, by móc z nim negocjować.

Wśród porozumień podpisanych w czasie wizyty Hun Sena w Pekinie jest umowa w sprawie udziału chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei w budowie sieci 5G w Kambodży – podała agencja Reutera.

Według wpisu Hun Sena na Facebooku Chiny zgodziły się również sprowadzić z Kambodży 400 tys. ton ryżu. „Chiny będą w dalszym ciągu wspierały sektor obrony narodowej Kambodży i w tym zakresie chiński prezydent (Xi Jinping) ogłosił, że przekaże 600 mln juanów kambodżańskiemu sektorowi obrony” - dodał premier Kambodży.

Chińskie inwestycje pomagają utrzymać wysokie wskaźniki rozwoju gospodarczego Kambodży, ale wielu komentatorów ocenia, że w niewielkim stopniu przyczyniają się do poprawy życia zwykłych mieszkańców tego kraju.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.