• <

Wynik wyszukiwania - "baku" - Wiadomości

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
22.12.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

W ostrzale rosyjskich "sił pokojowych" zginął zastępca dowódcy okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej

W środowym ostrzale samochodu tzw. rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu, separatystycznej prowincji w Azerbejdżanie, zamieszkanej głównie przez Ormian, zginął zastępca dowódcy okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej - poinformował w czwartek portal Radia Swoboda.
21.09.2023

Ministerstwo Infrastruktury rozmawia o rozwoju transportu z Azerbejdżanem

Współpraca transportowa między Polską a Azerbejdżanem oraz rozwój i promocja intermodalnych, międzykontynentalnych korytarzy transportowych były tematem II posiedzenia polsko-azerskiej grupy roboczej ds. transportu i logistyki, które odbyły się w dniach 1 – 4 marca 2023 r. w Baku. W spotkaniach wzięli udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel i wiceminister rozwoju cyfryzacji i transportu Azerbejdżanu Rahman Hummatov.
06.03.2023

Nowe wyzwania w europejskim transporcie

Zakończyła się międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju transportu na szczeblu europejskim. Została ona zorganizowana w ramach cyklu „Europa Karpat”, a wzięli w niej udział przedstawiciele resortów ds. transportu z Polski, Szwecji, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Czech i Cypru.
14.02.2023

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.
16.10.2022

Port Gdańsk współpracuje z Portem Baku w Azerbejdżanie. Jakie mają plany?

Zwiększenie wymiany handlowej między Azerbejdżanem i Polską, nawiązanie relacji partnerskich i współpracy - to część ustaleń wynikających z listu intencyjnego, który 25 lipca podpisał w Ministerstwie Cyfryzacji i Transportu Azerbejdżanu prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke i dyrektor operacyjny Portu Baku Eugene Saeh. Porozumienie zawarli przy udziale ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
28.07.2022

Azerbejdżan. Premier Bułgarii Petkow w Baku negocjuje zwiększenie dostaw gazu

Ustępujący premier bułgarskiego rządu Kirił Petkow składa w piątek wizytę w stolicy Azerbejdżanu Baku. Podczas rozmów z prezydentem Ilhamem Alijewem osiągnięto zasadnicze porozumienie dotyczące dodatkowych dostaw gazu dla Bułgarii - przekazały służby prasowe Petkowa.
22.07.2022

Rozpoczęto próbne dostawy azerskiego gazu przez połączenie z Grecją

W niedzielę rozpoczęto próbny przesył azerskiego gazu z Grecji do Bułgarii przez nowy interkonektor Komotini-Stara Zagora - poinformowało radio publiczne w Sofii. Regularne dostawy rozpoczną się w lipcu. Połączenie ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Bułgarii po odcięciu dostaw gazu przez Rosję.
19.06.2022

Bułgaria. Premier: azerski gaz zacznie napływać między lipcem i sierpniem

Azerski gaz zacznie napływać do Bułgarii między lipcem a sierpniem, wcześniej niż prognozowano - poinformował we wtorek bułgarski premier Kirił Petkow. Dodał, że w najbliższych dniach uda się do Baku, by potwierdzić dokładną datę rozpoczęcia przesyłu surowca.
14.06.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

Pierwszy na świecie holownik napędzany metanolem już w 2023 roku?

Maritime Partners razem z Elliott Bay Design Group, e1 Marine i ABB ogłosili plany dotyczące budowy pierwszego na świecie zestawu holowniczego napędzanego metanolem już w 2023 roku.
02.12.2021

Witkowski na Baltexpo: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

435 milionów euro, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy dla portu w Gdyni na stworzenie portu instalacyjnego dla branży offshore, jest pewne – powiedział w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
06.09.2021

Port morski Baku rozpoczyna budowę strategicznego terminala nawozów w Alat

Port morski Baku ogłosił rozpoczęcie budowy terminala nawozów w swoim nowym obiekcie na terenie Alat w Azerbejdżanie. Strategiczna inwestycja zostanie sfinansowana wspólnie przez rząd Azerbejdżanu i port morski Baku. Uruchomienie terminala ma nastąpić do końca 2022 r.
09.06.2021

Zawieszono poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego

Poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego, zostały zawieszone. Decyzja o tym, czy akcja będzie dalej prowadzona, podjęta zostanie w najbliższym czasie, po konsultacjach m. in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – powiedział dyrektor służby SAR Sebastian Kluska.
20.05.2021

Hiszpania: Akcja ratunkowa na plaży - śmigłowiec zabrał ważącego tonę byka

Hiszpańska obrona cywilna przeprowadziła w środę udaną operację uwolnienia byka z jednej z plaż na północy kraju. Ważące prawie tonę zwierzę zostało zabrane przez śmigłowiec.
28.04.2021

Zimowe zawody w gdyńskiej marinie

W dniach 19-21 lutego w gdyńskiej marinie odbędzie się druga edycja Gdynia Winter Swimming Cup. To międzynarodowe zawody pływackie, na dystansach od 25 do 1000 m, w których udział może wziąć niemalże każdy, jednak pod kilkoma warunkami. Musi umieć pływać, nie bać się zimna, mieć gorące serce i tylko strój pływacki oraz czepek mogą chronić jego ciało.
19.02.2021

TSL stawia na LNG

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox
11.02.2021

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
12.10.2020

Polska ambasada w Baku zaleca unikanie podróży poza Półwysep Apszeroński

Ambasada Polski w stolicy Azejberdżanu w dziś wieczorem wydała zalecenie o unikaniu podróży poza obszar Półwyspu Apszerońskiego. Ma to związek z napiętą sytuacją wzdłuż granicy Armenii z Azerbejdżanem i ogłoszeniem stanu wojennego.
27.09.2020

Grupa żeglarzy z Przemyśla oddała morski hołd kpt. Henrykowi Jaskule w portach w Szczecji i Danii

28 czerwca b.r. grupa przemyskich żeglarzy w drodze do portów Szwecji i Danii oddała hołd na Morzu Bałtyckim śp. kpt. Henrykowi Jaskule w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Wiązanka polskich kwiatów spoczęła na falach Bałtyku by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym świecie przemyskiego śp. żeglarza. Wiązankę na wodach Bałtyku złożył prezydent miasta Przemyśla i żeglarz Wojciech Bakun.
02.07.2020

Zmarł słynny polski żeglarz Henryk Jaskuła - poinformował prezydent Przemyśla

W wieku 96 lat zmarł Henryk Jaskuła - pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Informację o jego śmierci przekazał PAP prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Wcześniej napisał o tym na portalu społecznościowym.
15.05.2020

MOL kupił pakiet akcji azerskiego złoża naftowego i rurociągu

Węgierski koncern gazowo-naftowy MOL nabył za 1,57 mld dolarów pakiet akcji azerskiego złoża ropy naftowej ACG i ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan – poinformował w czwartek wieczorem MOL na stronie internetowej Budapeszteńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (BET).
17.04.2020

Odkrycie wielkiego złóża ropy naftowej na dnie Morza Kaspijskiego

Azerski potentat naftowy SOCAR wraz z norweskim Equinorem potwierdziły odkrycie złoża Karabagh położonego 120 kilometrów od brzegu na wschód od Baku, w azerskim sektorze Morza Kaspijskiego.
23.03.2020

Białoruś: niewykluczone dostawy ropy rewersem z Polski do końca roku

Biełnaftachim nie wyklucza, że do końca roku zostaną uruchomione dostawy ropy przez Polskę rewersem przez rurociąg Przyjaźń – powiedział w poniedziałek Andrej Rybakou, prezes tego państwowego białoruskiego koncernu naftowego.
03.03.2020

Port w Baku stanie się ważnym kanałem transportowym w relacji Europa-Azja

Protokół ustaleń podpisany w Federalnym Ministerstwie Transportu, Innowacji i Technologii Austrii ma na celu „wzmocnienie i rozszerzenie” ruchu towarowego z Europy do Azji Środkowej i Chin poprzez międzynarodowy szlak transportowy przez Morze Kaspijskie - czytamy w ogłoszeniu opublikowanym 26 listopada.
28.11.2019

Zakończono pierwsze bunkrowanie na brytyjskich wodach terytorialnych Gibraltaru

W Gibraltarze doszło do pierwszego w historii kraju bunkrowania LNG na brytyjskich wodach terytorialnych (BGTW). Z operacji skorzystał największy na świecie żuraw pływający dual-fuel Sleipnir.
03.09.2019

InvestGDA: Aktywizacja kolejnych terenów inwestycyjnych na zapleczu gdańskiego portu (foto, wideo)

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowo-produkcyjne zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnienie dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z uwagi na dostępność takich terenów w Gdańsku, wielu poważnych rynkowych graczy zdecydowało się już na współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego(InvestGDA).
02.09.2019

Port Gdańsk na konferencji International Association of Ports and Harbours

W Kantonie odbyła się doroczna konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani. Wydarzenie zgromadziło około 200 członków zwyczajnych z ponad 90 krajów z wiodących portów ze wszystkich kontynentów.
12.06.2019

Prezydent: wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa popłyną z Azerbejdżanu do Polski

Wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły także i do Polski z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan – mówił w piątek w Baku prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
31.05.2019

W Baku rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Azerbejdżanu

Współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki to temat rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, która rozpoczęła się w piątek w prezydenckiej rezydencji w Baku.
31.05.2019

Prezydent Duda przyleciał do Baku; w piątek początek oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda przyleciał w czwartek wieczorem do Baku, gdzie w piątek rozpocznie oficjalną wizytę. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem poruszy takie kwestie jak współpraca dwustronna w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.
31.05.2019

Prezydent Duda złoży oficjalną wizytę w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.
29.05.2019

Bułgaria: Ruszyła budowa interkonektora z Grecją

Odkładana od prawie dziewięciu lat budowa interkonektora gazowego z Grecją, który ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu dla Bułgarii, ruszyła w środę w miejscowości Makaza na granicy bułgarsko-greckiej. Na miejscu obecni były premierzy dwóch krajów.
23.05.2019

Spotkanie ministra Gróbarczyka z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu

Minister Marek Gróbarczyk w środę spotkał się z Elmarem Mammadyarovem, ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu.
19.04.2019

Wizyta szefa dyplomacji Azerbejdżanu w Warszawie

Podkreśliłem znaczenie Baku, jako ważnego i perspektywicznego partnera Warszawy w regionie Kaukazu Południowego. Cieszę się, że bezpośrednie spotkania ministrów spraw zagranicznych obu państw są regularnie kontynuowane – podkreślił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu Elmarem Mammadyarovem.
18.04.2019

Rosja/Nowak: będziemy rozmawiać o zwiększeniu dostaw wenezuelskiej ropy

Rządy Rosji i Wenezueli podejmą w przyszłym tygodniu w Moskwie rozmowy w sprawie zwiększenia dostaw wenezuelskiej ropy naftowej do Rosji - poinformował w piątek rosyjski minister energii Aleksandr Nowak.
30.03.2019

Ropa w USA wyceniana najwyżej w tym roku, 60 dolarów za baryłkę coraz bliżej

Ropa naftowa w USA jest wyceniana najwyżej w tym roku. 60 dolarów za baryłkę jest coraz bliżej - podają maklerzy.
19.03.2019

Ropa w USA tanieje - Saudyjczycy mówią, że do równowagi na rynku jeszcze daleko

Ropa naftowa w USA tanieje, po zwyżce w ub. tygodniu o 4,4 proc. Saudyjczycy oceniają, że pomimo działań OPEC+, aby wprowadzić równowagą na rynkach paliw, osiągnięcie takie stanu jest jeszcze daleko - podają maklerzy.
18.03.2019

Ropa w USA mocno zyskała się w tym tygodniu, w weekend OPEC+ będzie myśleć, co dalej

Ropa naftowa w USA mocno zyskała w tym tygodniu - surowiec zdrożał jak na razie o 4,6 proc. To najmocniejszy tygodniowy wzrost cen ropy od miesiąca. Tymczasem kraje OPEC+ będą się zastanawiać w ten weekend, co robić dalej, aby ograniczyć nadpodaż ropy na globalnych rynkach paliw w 2019 roku - podają maklerzy.
15.03.2019

W amazońskiej dżungli znaleziono martwego wieloryba (foto, wideo)

Martwy wieloryb w amazońskiej dżungli. Mimo że wydaje się to nieprawdopodobne, martwego ssaka znaleziono na brazylijskiej wyspie Marajo, która leży u ujścia Amazonki. Naukowcy próbują ustalić przyczynę jego śmierci.
04.03.2019

Bułgaria: Minister energetyki nie wyklucza importu gazu z USA

Bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa w środę nie wykluczyła importu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego po wybudowaniu interkonektora, który ma połączyć bułgarski system gazociągowy z terminalem LNG w greckim Aleksandrupoli.
20.02.2019

Ukrainiec przemycał w baku auta bursztyn i papierosy

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej udaremnili próbę przemytu bursztynu i papierosów. Kontrabanda ukryta była w zbiorniku na paliwo samochodu osobowego.
20.02.2019

Port Baku w Porcie Gdańsk

W Kapitanacie Portu Północnego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk gościł reprezentantów Portu Baku. Delegacja z Azerbejdżanu rozmawiała z przedstawicielami gdańskiego portu na temat planowanej współpracy.
19.02.2019

Prezydent: Dziś znów mamy bohaterów, którzy walczyli niezłomnie, aby Polska była wolna

Kpt. Zrzeszenia "WiN" Zdzisław Broński, "Zdzich", "Uskok", jest wśród 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego, których nazwiska ogłosił w czwartek w Pałacu Prezydenckim IPN. To nie oni odzyskują godność, to Polska odzyskuje godność - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
04.10.2018

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitoringu zagrożeń powodziowych

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitorowania zagrożeń, opartym na technologiach satelitarnych, który może być wykorzystywany do walki z powodziami. Projekt powstaje w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
27.09.2018

Bednarek: przepłynięcie kanału Catalina nie było ostatnim wyzwaniem

Łodzianka Aleksandra Bednarek jest pierwszą Polką, która przepłynęła wpław 34-kilometrowy kanał Catalina pomiędzy Los Angeles i wyspą Catalina. "To było wyzwanie, ale na pewno nie ostatnie” - przyznała 20-letnia zawodniczka UKS SP149 Łódź.
25.09.2018

Azerbejdżan/Prezydent: Jesteśmy gotowi zwiększyć dostawy gazu do UE

Azerbejdżan jest gotowy zwiększyć dostawy gazu do Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę prezydent Ilham Alijew podczas wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Na pytanie o tranzyt gazu z Turkmenistanu odparł, że decyzja w tej sprawie nie należy do niego.
25.08.2018

Francuskie media: konwencja ws. Morza Kaspijskiego wygraną Rosji

W piątkowym dzienniku „Le Monde” eksperci twierdzą, że Rosji przypada niemal cała wygrana z podpisania konwencji w sprawie Morza Kaspijskiego. Tytuły większości francuskich komentarzy, to cytat z prezydenta Rosji Władimira Putina o „epokowej" czy „historycznej " umowie.
17.08.2018

Władze Północnej Syrii: Nie mamy możliwości sprzedaży ropy za granicę

Przewodniczący Rady Wykonawczej kantonu Dżazira powiedział w wywiadzie dla PAP, że władze Syrii powinny pozwać Turcję za ograniczanie spływu wody z Turcji do Syrii. Stwierdził też, że blokada granic Północnej Syrii jest jej głównym problemem gospodarczym.
14.08.2018

Luksusowe jachty i najszybsze skutery w gdyńskiej marinie

Przez najbliższe dni oczy żeglarskiego świata będą zwrócone na Gdynię! To za sprawą otwartych dzisiaj Targów Sportów Wodnych Wiatr i Woda. W basenie jachtowym zagości ponad 120 nowoczesnych i luksusowych jachtów polskich oraz zagranicznych producentów. Przypominamy, na co warto zwrócić uwagę podczas czterodniowego święta sportów wodnych.
09.08.2018

Luksusowe jachty nadciągają do Gdyni

Szybkie skutery, eleganckie łodzie motorowe i jachty, a także nowoczesny sprzęt żeglarski. Wszystkie te cuda będzie można oglądać w gdyńskiej marinie już od czwartku, 9 sierpnia. Rusza wtedy 13. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda w Gdyni. Będą m.in.: pokazy ratownicze, spotkania z żeglarzami i księgarnia na wodzie. Targi potrwają cztery dni i zakończą się 12 sierpnia.
07.08.2018

Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie

W dniach od 9 do 12 sierpnia w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. To już 13. edycja jedynej imprezy w Polsce, podczas której można w jednym miejscu zobaczyć najpiękniejsze jachty i luksusowe łodzie motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.
02.08.2018

InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO]

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowe zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnianie logistyczne dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z u
19.06.2018

InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO]

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowe zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnianie logistyczne dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z uwagi na dostępność takich terenów w Gdańsku, wielu poważnych rynkowych graczy zdecydowało się już na współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
19.06.2018

PAIH: Do końca wakacji 50 zagranicznych biur handlowych, a do końca roku 70

Do końca wakacji będzie działać 50 zagranicznych biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), a do końca roku 70 - powiedział wiceprezes Agencji Wojciech Fedko. Dodał, że firmy zainteresowane zagraniczną ekspansją otrzymają w biurach np. informacje o specyfice danego rynku czy o możliwościach wsparcia.
04.06.2018

Będzie nowy korytarz transportowy z Azji do Europy

Porozumienie umożliwiające zmniejszenie o 1000 km dystansu pomiędzy Polską a rynkiem indyjskim podpisali w Warszawie uczestnicy międzynarodowej konferencji „South-West Route” z Iranu, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i spółki PKP LHS, która jest współtwórcą nowego korytarza transportowego. Trasa kolejowa jest 2-3 krotnie szybsza od drogi morskiej, a nowy szlak jest krótszy o 1000 km od alternatywnej trasy lądowej. Dzięki porozumieniu polscy importerzy i eksporterzy uzyskają możliwość łatwiejszej wymiany handlowej z Iranem i Indiami.
15.03.2018

W Porcie Baku otwarto nowy terminal roro. Władze Azerbejdżanu chcą rozwijać obiekt dalej

W porcie Baku International Sea Trade Port został otwarty nowy terminal ro-ro. Uroczystość otwarcia obiektu prowadził Ilham Aliyev, prezydent Azerbejdżanu.
11.01.2018

Glory Amsterdam uwolniony

Udało się odholować 225-metrowy masowiec MV Glory Amsterdam, który utknął na mieliźnie na niemieckiej części Morza Północnego.
02.11.2017

Azerbejdżan, Gruzja i Turcja otrzymały nowe połączenie kolejowe

Uruchomienie w poniedziałek nowego połączenia kolejowego z Baku przez stolicę Gruzji Tbilisi do tureckiego miasta Kars zapewniło Azerbejdżanowi połączenie z Turcją, które omija terytorium wspieranej przez Rosję Armenii - wskazują media.
31.10.2017

Masowiec utknął na mieliźnie na niemieckich wodach (wideo)

W niedzielną noc 225-metrowy masowiec MV Glory Amsterdam utknął na mieliźnie na niemieckiej części Morza Północnego.
30.10.2017

Szef MSZ: Znaczny potencjał rozwoju relacji gospodarczych z Armenią

Polsko-armeńskie relacje gospodarcze mają znaczny potencjał rozwoju - powiedział w piątek w Erywaniu szef MSZ Witold Waszczykowski po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Armenii Edwardem Nalbandianem.
20.10.2017

Rozpoczęła się wizyta szefa MSZ w krajach Kaukazu Południowego

Od spotkania z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem rozpoczęła się trzydniowa wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w trzech krajach Kaukazu Południowego. Oprócz Baku, Waszczykowski odwiedzi również stolice Gruzji oraz Armenii.
18.10.2017

Szef MSZ: Integracja europejska krajów Partnerstwa Wschodniego to sukces polskiej dyplomacji

Postępująca integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską to autentyczny sukces polskiej dyplomacji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed wizytą w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Ocenił jednocześnie, że w sferze kontaktów z Kaukazem Polska ma "sporo do nadrobienia".
18.10.2017

Szef MSZ w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii podkreśli znaczenie Kaukazu Płd. dla Polski

Podkreślenie znaczenia Kaukazu Południowego w polskiej polityce zagranicznej to cel rozpoczynającej się w środę trzydniowej wizyty szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego w tym regionie. Minister odwiedzi Azerbejdżan, Gruzję i Armenię - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe MSZ.
16.10.2017

W Indonezji powstaje unikatowy projekt krzyżówki szybkiej łodzi z czołgiem

W Indonezji powstaje projekt łodzi X-18 Fire Support Vessel – przełomowej jednostki zdolnej atakować cele z wody, a następnie szybki i sprawnie poruszać się po lądzie.
12.09.2017

Wiceszef MSZ: Na Kaukazie Południowym Polska wraca do aktywnej polityki

W regionie Kaukazu Południowego Polska powraca do aktywnej polityki realizowanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział podczas piątkowych rozmów w Baku wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.
18.08.2017

Targi Wiatr i Woda w Gdyni dobiegły końca

Kolejna edycja targów Wiatr i Woda za nami. W Gdyni od 27-31 lipca można było oglądać m.in. eleganckie jachty, luksusowe łodzie motorowe i szybkie skutery. Podczas targów coś dla siebie znaleźli nie tylko miłośnicy morskich wrażeń.
31.07.2017

Wiatr i Woda w gdyńskiej marinie

Eleganckie jachty, szybkie skutery i luksusowe łodzie motorowe nadciągają do Gdyni. 27 lipca w gdyńskiej marinie startują Targi Sportów Wodnych Wiatr i Woda. To już 12. edycja tej imprezy.
27.07.2017

„Niezawisimaja Gazieta”: sankcje USA groźne dla biznesu z UE i rosyjskich projektów

Nowe sankcje USA wobec Rosji i Iranu stwarzają realną groźbę dla biznesu europejskiego - pisze w środę "Niezawisimaja Gazieta". Eksperci oceniają, że dla większości rosyjskich projektów energetycznych efekt ekonomiczny sankcji może być nieprzewidywalny.
26.07.2017

Ekspert: Sankcje USA mogą uderzyć w Nord Stream 2 i rosyjskie gazociągi

Decyzja Kongresu USA dotycząca nałożenia na Rosję nowych sankcji może uderzyć w firmy zaangażowane w projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 - uważa Marco Giuli, ekspert ds. energetycznych brukselskiego think tanku European Policy Centre.
25.07.2017

Węgry: Magyar Nemzet o ulatniających się planach gazowych rządu

Choć rząd Viktora Orbana zobowiązał się już do zbudowania kilku nowych rurociągów gazowych, to w ostatnich latach nie zrobiono w tym kierunku nic – podkreśla we wtorek dziennik „Magyar Nemzet” w tekście zatytułowanym „Ulotniły się gazowe plany rządu”.
25.07.2017

Z WIATREM I WODĄ w Gdyni

W dniach od dwudziestego siódmego do trzydziestego lipca w Gdyni odbywać się będą 12. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA - na wodzie. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
20.07.2017

Premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Azerbejdżanu

Premier Beata Szydło spotkała się w środę w Warszawie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Wiodącym tematem rozmowy był rozwój współpracy gospodarczej, zwłaszcza w obszarze transportu, infrastruktury i logistyki - poinformowała w komunikacie KPRM.
28.06.2017

Prezydent Duda: Azerbejdżan ważnym pomostem łączącym Europę i Azję

Azerbejdżan jest pomostem łączącym Europę i Azję, jego rola w regionie Kaukazu Południowego ma duże znaczenie dla Polski - mówił prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa obecny poziom stosunków politycznych otwiera nowe perspektywy współpracy gospodarczej.
28.06.2017

Erdogan: Turcja pracuje nad korytarzem tranzytowym między Azją a Europą

Turcja realizuje projekt mający na celu połączenie Europy i Azji korytarzem tranzytowym; chcemy, by był on jednym z głównych, uzupełniających, elementów chińskiej koncepcji Pasa i Szlaku - mówił w niedzielę w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
14.05.2017

Minister Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu z wizytą w resorcie

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, spotkał się z Elmarem Mammadiarowem, ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu. Celem spotkania było omówienie doświadczeń i planów obu krajów w sprawach morskich.
12.04.2017

Szefowie MSZ Polski i Azerbejdżanu rozmawiali m.in. o Południowym Korytarzu Gazowym

Liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem. Azerski minister poinformował, że rozmawiali m.in. o Południowym Korytarzu Gazowym, który ma zdywersyfikować źródło dostaw gazu do UE.
11.04.2017

Wystartował projekt stworzenia unikatowego masowca z napędem LNG

Konsorcjum złożone z ABS - towarzystwa klasyfikacyjnego oraz liderów w branży morskiej (Arista Shipping, Deltamarin, GTT oraz Wartsila) wystartowało z projektem "Project Forward". Jego celem jest wprowadzenie statków o napędzie LNG do mainstreamu światowej żeglugi.
28.01.2017

„Rybaku, Wędkarzu jeśli złowiłeś znakowaną rybę – przekaż informację ichtiologom”

Pod hasłem „Rybaku, Wędkarzu jeśli złowiłeś znakowaną rybę – przekaż informację ichtiologom” Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, prowadzi akcję promującą przekazywanie znaczków ichtiologicznych przez rybaków i wędkarzy oraz mającą na celu zwiększenie świadomości o konieczności przekazywania informacji o znakowanych rybach do ichtiologów.
29.11.2016

Azerbaijan Caspian Shipping zamawia promy za 80 mln dolarów

Działający w Azerbejdżanie armator poinformował o podpisanie kontraktu na budowę dwóch nowych promów pasażersko-towarowych. Wartość kontaktu opiewa na ok. 80 milionów dolarów.
03.11.2016

Rurociąg Brody-Adamowo na liście istotnych projektów Wspólnoty Energetycznej

Spośród przedsięwzięć istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wybrała jeden projekt – budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowała spółka „Sarmatia”.
20.10.2016

Bułgarskie porty będą współpracować z Azerbejdżanem

Państwowy Port Baku (Azerbejdżan) i Bułgarskie Stowarzyszenie Portów podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. Stało się podczas forum ekonomicznego między tymi dwoma państwami, które odbyło się 29 września w Baku.
05.10.2016

Wizyta wiceministra Domagalskiego w Azerbejdżanie

Udział w targach obronnych ADEX (Azerbaijan International Defence Industry), podczas których odbyły się spotkania bilateralne pogłębiające polsko-azerską współpracę gospodarczą - to główny cel wizyty wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego w Baku. W skład delegacji wchodzili również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Przedstawicielom rządu towarzyszyła misja biznesowa składająca się z firm reprezentujących branżę obronną, transportową oraz stoczniową.
03.10.2016

Azerskie koleje chcą współpracować z PKP

Delegacja kolei Azerbejdżanu rozmawiała w Warszawie na temat współpracy w kolejowym tranzycie towarów z Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Chin - poinformowały w piątek PKP.
21.08.2016

Nowe jednostki i połączenia promowe na Morzu Kaspijskim

Pomiędzy Kazachstanem a Azerbejdżanem zostanie ustanowione nowe połączenie promowe. Na podstawie osiągniętego porozumienia uruchomiona zostanie regularna linia towarowa pomiędzy Baku a znajdującym się wciąż w budowie portem w Kuryku.
02.08.2016

Świętuj Dzień Ryby na Helu

W najbliższą, sobotę 30 lipca, na terenie Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu, dzięki gościnności i zaangażowaniu gospodarzy, odbędzie się wielkie świętowanie Dnia Ryby! MSC Polska zaprasza do wspólnej zabawy! Na wszystkich gości czekać będzie moc atrakcji m.in. fotobudka i wodne tatuaże MSC, a także gry i zabawy edukacyjne oraz happening. Dla prawdziwych miłośników przyrody, przygotowana została również gra „Śladami Bałtyckiej Przyrody”. W Kinie Morświna przez cały dzień wyświetlane będą przyrodnicz
27.07.2016

Port w Tallinnie emituje obligacje by sfinansować projekt promowy

Estoński port w Tallinnie oraz szwedzki bank Swedbank podpisali umowę dotyczącą emisji obligacji wartych 80 milionów euro (88.1 milionów USD), które zostaną wykorzystane do częściowego pokrycia kosztów nowego projektu promowego.
22.07.2016

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział w czwartek, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu rurociągu Odessa-Brody. Jak dodał, stworzy to możliwości transportu surowca w obszarze mórz Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyku.
15.07.2016

Deltamarin i Wartsila będą pracować przy stworzeniu unikatowego masowca z napędem LNG

Konsorcjum złożone z ABS - towarzystwa klasyfikacyjnego oraz liderów w branży morskiej (Arista Shipping, Deltamarin, GTT oraz Wartsila) wystartowało z projektem "Project Forward". Jego celem jest wprowadzenie statków o napędzie LNG do mainstreamu światowej żeglugi.
07.06.2016

Zmiany kadrowe w zarządzie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

Rada nadzorcza Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia (MSR Gryfia) zmieniła skład zarządu spółki; jej nowym prezesem został Marek Różalski poinformował w poniedziałek PAP członek rady Paweł Bakun.
11.04.2016

Peace Boat z hibakusha przypłynie do Gdańska

Globalna organizacja pozarządowa „Peace Boat” od 7 lat organizuje światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Hibakusha to osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r. Pod koniec miesiąca statek pokoju zawinie do Gdańska.
22.05.2015

Polska i Azerbejdżan - rozwój współpracy w sektorze żeglugi morskiej

Rozwój współpracy w dziedzinie żeglugi morskiej między Polską a Azerbejdżanem, wspólne działania na rzecz rozwoju żeglugi międzynarodowej, w tym bliskiego zasięgu oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa morskiego i ochrony środowiska to główne cele podpisanej 20 maja 2015 r. umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Azerbejdżanu.
20.05.2015

Zobacz super jacht premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Luksusowy jacht Dubai to trzecia największa tego typu jednostka na świecie. Olbrzym o długości 162 metrów należy do szejka Mohammeda bin Rashid Al Maktouma, premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zarządcy emiratu Dubaju, który zapłacił za niego ok. 400 mln dolarów.
10.04.2015

Statoil zrezygnował z wielkiego projektu naftowo-gazowego

Norweska, państwowa kompania paliwowa Statoil sprzedał wszystkie posiadane udziały w olbrzymich złożach gazowych Shah Deniz na Morzu Kaspijskim. Statoil sprzedał 15,5 proc. udziałów w polach oraz 12,4 proc. w projekcie gazociągu Południowy Kaukaz.
13.10.2014

Z Wiatrem i Wodą w Gdyni

Od trzydziestego pierwszego lipca do trzeciego sierpnia w Gdyni odbywać się będą 9. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA - na wodzie. Tym razem najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
31.07.2014

Francja sprzeda Rosji okręty desantowe Mistral

Mimo kryzysu na Ukrainie oraz nacisków Waszyngtonu Francja sprzeda Rosji okręty desantowe typu Mistral, wywiązując się z kontraktu wartego 1,2 mld euro - napisał poniedziałkowy "Le Monde", powołując się na anonimowe źródło w Pałacu Elizejskim.
13.05.2014

Grupa CTL Logistics na podium

Grupa CTL Logistics w I półroczu 2013 roku przewiozła ok. 7,6 mln ton ładunków zwiększając jednocześnie swój udział w rynku przewozów towarowych w Polsce do 6,95%. W tym czasie wykonała, większą niż w ubiegłym roku, pracę przewozową na poziomie 1,7 mld tkm, co pozwoliło jej zająć drugą pozycję wśród przewoźników kolejowych w kraju z udziałem w rynku wynoszącym 7,41%.
13.08.2013

Fala zmyła ich z jachtu. Wyziębionych uratowali surferzy

Surferzy wyłowili z wody dwóch wyziębionych żeglarzy, którzy zmyci przez wielką falę z jachtu przez dwie godziny dryfowali w Bałtyku. Do zdarzenia doszło we wtorek na wysokości Górek Zachodnich (woj. pomorskie). Pomocy udzielał im m.in. Paweł Tarnowski, członek kadry Polski w windsurfingu z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, który przesłał nam film oraz relację z akcji ratunkowej.
25.07.2013

Tir wpadł do kanału portowego. Z baku wycieka paliwo

Do zdarzenia doszło na terenie Euro Terminalu. Jak ustalili reporterzy iswinoujscie.pl w pojeździe zepsuły się hamulce. Kierowca zdążył się uratować. Na miejsce wysłano straż pożarną i policję.
21.11.2012

Współpraca Akademii Morskiej w Szczecinie z azerbejdżańską szkołą morską

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma podczas kilkudniowej wizyty w Baku (Azerbejdżan) spotkał się z władzami Państwowej Akademii Morskiej w Baku i omówił szczegóły współpracy obu uczelni.
06.11.2012

CTL Logistics przyspiesza po zimie

W I kwartale 2012 r. kolejowy przewoźnik towarowy CTL Logistics przewiózł blisko 4 mln ton towarów realizując pracę przewozową 789 mln. tkm. W związku z tym CTL Logistics jest trzecią największą spółką na polskim rynku pod względem pracy przewozowej (7,06 proc.) i największym polskim przewoźnikiem prywatnym o udziale w rynku przewiezionej masy towarów na poziomie 6,89 proc.
22.05.2012

Lotos chce mieć dostęp do własnych złóż ropy

Wicepremier Pawlak zaprosił azerski koncern narodowy do udziału w przetargu na Grupę Lotos. Firma naftowa z Azerbejdżanu została zaproszona przez polski rząd do udziału w prywatyzacji Grupy Lotos. Poinformował o tym wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, przebywający z wizytą w tym kraju.
26.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.