• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wizyta szefa dyplomacji Azerbejdżanu w Warszawie

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wizyta szefa dyplomacji Azerbejdżanu w Warszawie
Wizyta szefa dyplomacji Azerbejdżanu w Warszawie - GospodarkaMorska.pl

pc/gov.pl

18.04.2019 Źródło: własne

Podkreśliłem znaczenie Baku, jako ważnego i perspektywicznego partnera Warszawy w regionie Kaukazu Południowego. Cieszę się, że bezpośrednie spotkania ministrów spraw zagranicznych obu państw są regularnie kontynuowane – podkreślił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu Elmarem Mammadyarovem.

Jednym z głównych tematów środowych rozmów była współpraca gospodarcza. Ministrowie poruszyli tematy wzrostu wymiany handlowej i potrzeby zdynamizowania współpracy transportowej i energetycznej. - W relacjach gospodarczych widzimy rosnące zainteresowanie azerbejdżańskich partnerów polskimi produktami, przede wszystkim maszynami i urządzeniami. Zauważamy również znaczący popyt na polskie lekarstwa i kosmetyki. Wzrasta także eksport polskich serów, artykułów mlecznych i piekarniczych – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Politycy omówili także potrzebę promocji współpracy w ramach tzw. korytarzy transportowych: Trasa Transkaspijska (Chiny-Kazachstan-Kaukaz-Ukraina-Polska) i Trasa Południe – Zachód  (Iran-Kaukaz-Ukraina-Polska). Szlaki te stanowią istotny element unijnej polityki connectivity, sprzyjającej wzmacnianiu wielowymiarowej współpracy także pomiędzy państwami Partnerstwa Wschodniego.

Tematyka międzynarodowa skoncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego i znaczenia fundamentalnej zasady integralności terytorialnej, w tym aktywizacji negocjacji pokojowych dot. konfliktu wokół Górskiego Karabachu. - Podkreśliłem niezmienne stanowisko Polski w sprawie poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Azerbejdżanu w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Popieramy kontynuowanie negocjacji pokojowych ws. konfliktu wokół Górskiego Karabachu pod auspicjami Grupy Mińskiej OBWE – powiedział minister Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji wyraził również nadzieję szybkiego zakończenia negocjacji nowej umowy ramowej o współpracy Unii Europejskiej i Azerbejdżanu. - Polska z uznaniem odnosi się do wysiłków Baku, skutkujących znaczną aktywizacją procesu negocjacyjnego dotyczącego nowej umowy ramowej o współpracy z Unią. Cieszy nas, że ambitnym i możliwym celem jest prognozowane zakończenie tego procesu jeszcze w maju br., przed dziesiątą rocznicą Partnerstwa Wschodniego – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie poruszyli także temat zbliżającej się oficjalnej wizycie polskiego prezydenta w Baku, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. - Intensywny dialog polityczny na wysokim szczeblu służy także jak najlepszemu przygotowaniu nadchodzącej wizyty prezydenta Dudy w Azerbejdżanie, z którą wiążemy duże oczekiwania - zaznaczył Jacek Czaputowicz.

Przed spotkaniem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ministrowie odsłonili na budynku Ambasady Republiki Azerbejdżanu w Warszawie tablicę upamiętniającą 100 - lecie uznania niepodległości Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu przez Polskę.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.