• <

InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO]

ew

19.06.2018 21:54 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO]

Partnerzy portalu

InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowe zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnianie logistyczne dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z uwagi na dostępność takich terenów w Gdańsku, wielu poważnych rynkowych graczy zdecydowało się już na współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).

InvestGDA zajmuje się m.in. komercjalizacją powierzchni inwestycyjnych a także ich sprzedażą i dzierżawą. Jednym z najbardziej atrakcyjnych takich terenów jest Pomorskie Centrum Inwestycyjne (PCI), znajdujące się przy Trasie Sucharskiego w pobliżu Portu Gdańsk i Terminala Kontenerowego DCT. Współpraca z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego jest możliwa na dwa sposoby: wybudowanie własnego zakładu czy magazynu w oparciu o wieloletnią umowę dzierżawy lub wynajęcie magazynów, które zbuduje InvestGDA, i które firma będzie wynajmować.

Dzięki dynamicznie rozwijającej się infrastrukturze obszaru Trójmiasta, tereny inwestycyjne InvestGDA posiadają dostęp do krajowych i międzynarodowych połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych oraz morskich. To szczególnie ważne w dobie rozwoju polskich portów. Coraz bliżej budowa Portu Centralnego. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji tej inwestycji.  

O atrakcyjności terenów zlokalizowanych w Trójmieście przekonało się już wiele znaczących firm. Może o tym świadczyć chociażby niedawne podpisanie umowy 7R z gigantem odzieżowym LPP (właściciel takich marek jak Reserved, Cropp, House, Mohito czy Sinsay ).  Jak powiedział nam Ryszard Gretkowski, wiceprezes 7R S.A.: „Dziś, firmy bardzo często rywalizują o klientów szybkością dostawy. Wygrywa ten, kto jest bliżej i jest w stanie szybciej dostarczyć zamówione produkty. Magazyn o powierzchni 18 tys. mkw., podobnie jak wszystkie poprzednie obiekty w Gdańsku – Kowalach, był w pełni wynajęty wkrótce po zakończeniu budowy, co po raz kolejny pokazało, że jest to lokalizacja szczególnie atrakcyjna dla najemców.”

Trwają też przygotowania do budowy obiektu 7R City Flex Gdańsk Airport, który powstanie w ramach ogólnopolskiej sieci City Flex. Obiekt, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, notuje 50 proc. wynajętej powierzchni. Na sukces tej inwestycji, miała niewątpliwie wpływ bardzo atrakcyjna lokalizacja.  7R City Flex Gdańsk Airport o powierzchni 9,5 tys. mkw., jest położony przy głównym węźle komunikacyjnym, w pobliżu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, 10 minut od Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Obiekt ma zostać oddany do użytku już w I kwartale przyszłego roku.

Rozwija się także Panattoni Park Gdańsk III - park dystrybucyjny, który składać się ma z dwóch hal magazynowych o łącznej powierzchni około 61 tys. mkw.  Jednym z pierwszych najemców jest również LPP. Nowa powierzchnia posłuży za centralny magazyn dedykowany marce Cropp. Już w III kwartale br. obsługiwane będą sklepy online brandu w 11 krajach. Transakcja najmu przewiduje możliwość ekspansji o kolejne 5 tys. mkw. i jest największą, podpisaną od początku roku dla Trójmiasta.  

Ciekawą inwestycją, która pojawiła się w ostatnim czasie jest również zagospodarowanie nieruchomości zlokalizowanych w miejscowości Wojanowo gm. Pruszcz Gdański przez Raben Real Estate Poland.  Pod inwestycję przeznaczony będzie teren o wielkości ok. 2 ha przy ul. Serwisowej, powstaną tam trzy hale z częścią biurowo-socjalną o łącznej powierzchni ok. 10 tys. mkw.

Jednym z najbardziej znanych deweloperów logistycznych, który skorzystał z oferty terenów InvestGDA jest niewątpliwie Goodman Polska. To jeden z liderów w budowaniu i zarządzaniu wysokiej jakości nieruchomościami logistycznymi. Jego kluczową inwestycją na Pomorzu jest Pomorskie Centrum Logistyczne - największe pod względem projektowanej powierzchni magazynowej centrum logistyczne w Polsce, które w chwili obecnej dysponuje w Gdańsku magazynami o powierzchni 88 tys. m2. Swoją lokalizacją (bezpośrednio przy terminalu kontenerowym DCT, w sąsiedztwie drogi ekspresowej S6 i autostrady A1), Goodman skusił m.in. DSV Solutions, które wynajęło około 9 000 mkw.

Warto dodać, że DCT to największy i najszybciej rozwijający się polski terminal kontenerowy oraz jedyny terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Od kiedy zostało otwarte nabrzeże T2, jego zdolność przeładunkowa wzrosła do 3 milionów TEU, plasując go w czołówce największych terminali w Europie. Gdański port cały czas rośnie w siłę. Rocznie obsługuje on 45,4 % obrotów wszystkich polskich portów. Do 2022 roku objęty został specjalnym programem inwestycyjnym, który zakłada m.in. poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej wokół portu.

W tyle nie zostaje również Port Gdynia. Plany rozwoju zakładają budowę nowej obrotnicy, pogłębienie akwenów portowych a także wybudowanie terminalu promowego. W związku z tymi inwestycjami, z myślą o rozwoju, powstanie także magazyn wysokiego składowania przy ul.  Logistycznej na terenie zachodniej części portu. Całkowita powierzchnia terenu objętego przebudową to około 30 000 m kw a planowany termin oddania inwestycji do użytkowania to drugi kwartał  2020 roku.   

O lokalizowaniu hal magazynowych  na terenie oferowanym przez InvestGDA w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska opowiedziała nam także Danuta Bakuła z Pomorskiej Agencji Reklamowej Bakuła. Na terenie Parku Przemysłowo -Technologicznego Maszynowa w Gdańsku Kokoszkach firma PAR Bakuła zakupiła grunt na którym powstaje już druga hala magazynowa. „Lokalizowanie centrów logistycznych i magazynowych w pobliżu terminali morskich, lotniczych przy drogach szybkiego ruchu i autostradach to sprawdzona praktyka biznesowa firm w tej branży. Pozwala na korzystanie z infrastruktury miejskiej a dobre skomunikowanie z resztą kraju stanowi wartość dodaną inwestycji. Tereny przylegające do dużych ośrodków miejskich oferują możliwość wznoszenia dużych, nowoczesnych obiektów magazynowych wysokiego składowania i rozwiązania te są powszechnie spotykane na całym świecie. Bliskość dużego ośrodka miejskiego to z jednej strony łatwiejszy dostęp do szerokiego rynku usługobiorców z drugiej zaś większego rynku pracobiorców”.

Firmy, które podejmują współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego, otrzymują kompleksowe wsparcie, od pomocy w uzyskaniu uzgodnień czy pozwoleń na budowę, do zaangażowania inżynierów, którzy współpracują z InvestGDA.

Wkrótce Invest Gda zaoferuje firmom nowe tereny inwestycyjne przy ul Benzynowej na tyłach Lotosu i w rejonie ul,. Elbląskiej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.