• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wizyta wiceministra Domagalskiego w Azerbejdżanie

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wizyta wiceministra Domagalskiego w Azerbejdżanie
Wizyta wiceministra Domagalskiego w Azerbejdżanie - GospodarkaMorska.pl
03.10.2016 Źródło: własne

Udział w targach obronnych ADEX (Azerbaijan International Defence Industry), podczas których odbyły się spotkania bilateralne pogłębiające polsko-azerską współpracę gospodarczą - to główny cel wizyty wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego w Baku. W skład delegacji wchodzili również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Przedstawicielom rządu towarzyszyła misja biznesowa składająca się z firm reprezentujących branżę obronną, transportową oraz stoczniową.

Podczas targów ADEX wiceszef resort odbył spotkania z ministrem Przemysłu Obronnego Azerbejdżanu, Yaverem Jamalovem oraz Panem Natigiem Alijewen, ministrem Przemysłu i Energetyki. Targi w Baku były również okazją do szeregu spotkań dwustronnych z delegacjami innych krajów na nich obecnych.

- Przywiązujemy dużą wagę do zacieśniania współpracy z Azerbejdżanem, który jest dla Polski atrakcyjnym partnerem biznesowym. Wiem, że mamy sobie wiele do zaoferowania, a dotychczasowe wyniki handlowe nie odzwierciedlają potencjału naszych gospodarek - powiedział wiceminister w trakcie rozmowy z ministrem Alijewem.

Tematem rozmów był także duży, ale nadal nie w pełni rozwinięty, perspektywiczny sektor Azerbejdżanu - energetyka. Minister Natig Alijew wyraził zainteresowanie doświadczeniami Polski w zakresie rozwoju i modernizacji tego sektora, a także chęć dalszego korzystania z przekazanych przez stronę polską doświadczeń w zakresie przybliżenia prawodawstwa UE.

- Doceniamy udział Azerbejdżanu w podejmowanych przez Unię Europejską działaniach na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Jest niewątpliwie ważnym partnerem - zaznaczył wiceszef resortu rozwoju RP.

Podczas rozmowy ministrowie resortów przedstawili również zakres tematów, które omówione zostaną podczas kolejnego (siódmego) posiedzenia Polsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, które odbędzie się w grudniu 2016 r. Głównymi punktami będą, m.in.: współpraca w obszarze przetwórstwa ropy naftowej czy współpraca w zakresie badań i oceny stanu rurociągów.

Ostatni dzień wizyty wiceministra Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego zdominowany był przez spotkania dotyczące polskiej ekspansji gospodarczej na osi południowo-wschodniej i związanej z tym możliwości rozwoju w zakresie infrastruktury oraz sektora morskiego. Wizyta w porcie Alat, a następnie spotkanie w należącej do Caspian Shipping Company, nowej stoczni bakijskiej były doskonałą okazją do omówienia szans dla polskich firm, jakie niesie ze sobą przekształcenie Azerbejdżanu w jeden z głównych węzłów komunikacyjnych oraz transportowo-logistycznych na osiach: Wschód-Zachód i Północ-Południe.

- Aktywizacja istniejącego połączenia szerokotorowego i promowego, czyli Sławków-Hrubieszów / Izow-Odessa-Anaklia-Elat i możliwość połączenia tej trasy z polskimi portami Morza Bałtyckiego, zostały dostrzeżone przez polskie firmy - ocenił wiceminister rozwoju.

- Docelowo, Azerbejdżan mógłby stać się bazą eksportową dla polskich firm zainteresowanych ekspansją w regionie, w szczególności na rynkach wychodzących z 30-letniej izolacji Iranu, Indii czy Chin - dodał.

Dodatkowo sektory, które mogą liczyć na rozwój działalności na rynku azerbejdżańskim w związku z wykorzystaniem potencjału tzw. "węzła kaukaskiego" to: dostawcy polskich promów i innych produktów stoczniowych, budownictwo wodne, tabory kolejowe i autobusowe, sprzęt do budowy dróg i linii kolejowych itp.

Według oceny polskich władz perspektywy dalszego wzrostu rozwoju współpracy gospodarczej istnieją również w innych dziedzinach, m.in. w sektorze rolno-spożywczym, w zakresie logistyki i przechowalnictwa, w przemyśle maszynowym (dla sektora rafinacji ropy i gazu), farmaceutyce czy przemyśle obronnym.

Według danych GUS obroty handlowe Polski z Azerbejdżanem wyniosły w 2015 roku 135 milionów dolarów. Eksport wyniósł prawie 121 milionów dolarów, a import towarów z Azerbejdżanu osiągnął wartość 14,2 miliona dolarów. Największy udział w polskim eksporcie do Azerbejdżanu zajmują wyroby przemysłu elektromaszynowego i chemicznego, a także artykuły rolno-spożywcze. W strukturze importu dominującą pozycję zajmują: propan czy orzechy laskowe.

Wizyta delegacji odbyła się w dniach 27-29 września 2016 roku.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32193,00 $ tona 1,40% 30 kwi
 Cynk 2904,00 $ tona -0,82% 30 kwi
 Aluminium 2445,00 $ tona 0,53% 30 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.