• <

Wynik wyszukiwania - "22 marca" - Wiadomości

IMO prezentuje liderów dołączających do programu szkoleniowego dotyczącego ekologicznej żeglugi

Specjaliści z branży morskiej z 14 małych wyspiarskich państw rozwijających się (small island developing states, SIDS) i krajów najsłabiej rozwiniętych (least developed countries, LDC) dołączą w tym roku do sztandarowego programu szkoleniowego IMO, aby promować globalne przejście na żeglugę o zerowej wartości netto.
05.04.2024

We francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique odbyło się cięcie blach pod największy żaglowiec

Z udziałem francuskich władz, przedstawicieli branży stoczniowej oraz zamawiającego odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie budowy wyjątkowego statku pasażerskiego napędzanego wiatrem, który ma stać się pionierską jednostką we flocie Orient Express Silenseas, należącej do grupy Accor. Z racji na wykorzystywany napęd wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi oraz morskiej branży turystycznej i pasażerskiej. Wydarzenie miało miejsce we francuskiej stoczni mieszczącej się w Saint Nazaire.
03.04.2024

Pod koniec roku przetarg na pogłębienie toru do portu w Elblągu

Pod koniec roku Urząd Morski w Gdyni ogłosi przetarg na wykonanie pogłębienia toru wodnego na odcinku przed portem morskim w Elblągu. Prace mają się zakończyć w II lub III kwartale 2025 r. - powiedziała PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
01.04.2024

Stoczniowcy wyróżnieni przez marszałka za wkład w rozwój województwa pomorskiego

22 marca w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Gospodarcza z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego, podczas której wyróżniono postaci szczególnie zasłużone dla rozwoju gospodarczego regionu. Wśród uhonorowanych przez marszałka znaleźli się przedstawiciele przemysłu stoczniowego – Jerzy Czuczman i Ireneusz Ćwirko.
27.03.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol już w Europie

Brytyjski Port Felixstowe przywitał Ane Maersk, pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem. To także pierwsze zawinięcie tego statku do portu w Europie Zachodniej w ramach ustalonej trasy żeglugowej, która wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi i branży morskiej.
27.03.2024

Gala Safe Water Angels 2024 podkreśleniem znaczenia ratownictwa wodnego

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 22 marca spotkali się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem morskim i śródlądowym oraz branżą offshore w trakcie Oskarów Ratownictwa – Gali Safe Water Angels 2024 roku. Nagrody były wręczane przez kwartalnik „Bezpieczna Woda”.
26.03.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Aukcja charytatywna z okazji Dnia Bałtyku

Fundacja MARE wraz z kolektywem We Roam Poland i magazynem RoastedMag, przedstawiają nową odsłonę inicjatywy Save Wave mającej na celu wsparcie działań na rzecz ochrony mórz i oceanów. Z okazji Dnia Bałtyku w ramach aukcji charytatywnej zlicytowana zostanie limitowana deska surfingowa projektu Łukasza Lesiuka.
22.03.2024

Oskary Ratownictwa – Gala Safe Water Angels 2024

Gala Safe Water Angels 2024 to pierwsze w Polsce wydarzenie dedykowane ratownictwu wodnemu i morskiemu. Już 22 marca na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni spotkają się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem wodnym i morskim oraz branżą offshore. Wydarzenie wspierają władze województwa pomorskiego.
19.03.2024

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na morską wystawę

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wystawę twórczości Pani Krystyny Machowskiej „Malarstwo to moja droga…”
15.03.2024

W Ustce prowadzone są prace związane z pogłębianiem toru podejściowego do portu morskiego

Rozpoczął się pierwszy etap prac związanych z pogłębianiem toru podejściowego oraz osadników w porcie morskim Ustka, gdzie planuje się wydobyć około 200 tysięcy metrów sześciennych urobku.
12.03.2024

Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Spółki Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A. z siedzibą w Szczecinie ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.
06.03.2024

Port Gdynia: konsultacje rynkowe w sprawie terminalu promowego

Zarząd Morskiego Portu Gdynia ogłosił konsultacje rynkowe przed planowanym przetargiem na drugiego operatora promowego, który miałby prowadzić operacje z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia.
28.02.2024

Port Gdańsk: ogłoszono konkurs na prezesa i członków zarządu

Rada nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ogłosiła dziś postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu spółki oraz wiceprezesów ds. finansowych i ds. infrastruktury.
26.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
13.02.2024

Liga Państw Arabskich potępia etiopską dzierżawę wybrzeża Somalilandu

Po tym jak 1 stycznia Etiopia podpisała tzw. protokół ustaleń z separatystyczną republiką Somalilandu w sprawie korzystania z jednego z jej portów i dzierżawy wybrzeża, umowę tę skrytykowali członkowie zrzeszenia państw arabskich, jako „naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Somalii”.
04.01.2024

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2023 r.

W marcu doszło do wielu zdarzeń i wypadków morskich niebezpiecznych zarówno dla załóg statków, samych jednostek, przewożonych ładunków, ale również środowiska naturalnego. Wiele ze zdarzeń ponownie jak w poprzednich tygodniach miało miejsce w rejonie Turcji. Zdaje się, że ponownie coraz więcej aktów piractwa pojawia się na wodach zachodnioafrykańskich.
03.04.2023

Czegoś takiego Wisła jeszcze nie niosła. Transport rekordowego ładunku ruszył do Płocka

Specjalistyczny statek Fairmaster przypłynął do Gdańska wieczorem, w środę 22 marca. Nocą zacumował przy Pirsie Węglowym w Porcie Północnym. Na jego pokładzie przetransportowano z Hiszpanii elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku, w tym potężną, ważącą ponad 800 ton kolumnę wash tower.
29.03.2023

Szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski, który obejmuje 80% globalnych dostaw towarów. Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy, co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy.
27.03.2023

Ukraińskie drony nawodne zatrzymują Flotę Czarnomorską

Zagrożenie ze strony ukraińskich bezzałogowych statków nawodnych (USV) nadal ogranicza działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2023

Projekt z udziałem Deltamarin otrzymał zgodę ABS na badania w zakresie metody dekarbonizacji żeglugi

Konsorcjum globalnych organizacji żeglugowych oraz Inicjatywa Klimatyczna na Rzecz Ropy i Gazu (Oil and Gas Climate Initiative, OGCI) otrzymały 22 marca br. zgodę od amerykańskiej agencji certyfikacji statków (American Bureau of Shipping, ABS) na zastosowanie systemu wychwytywania dwutlenku węgla na pokładzie tankowca.
22.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przypominają, że do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo.
21.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Poznaj rynek umów cPPA podczas Konferencji RE-Source Poland Hub, 21-22 marca w Warszawie

Konferencja RE-Source Poland Hub to największe w Polsce wydarzenie skupiające w jednym miejscu nabywców i dostawców zielonej energii. Już 21-22 marca w Warszawie, pierwszy raz w formule 2-dniowej, uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę nie tylko zgłębić wiedzę w zakresie funkcjonowania rynku umów cPPA, ale także nawiązać stałą, efektywną współpracę dzięki dedykowanej strefie spotkań B2B.
29.01.2023

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

Umowa na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie podpisana

22 marca 2022 r. podpisano umowę na przebudowę zbiornika Ruda w Mławie. Koszt realizacji wyniesie ok. 14,5 mln zł. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2023 r. Przebudowa obejmie blisko 58 hektarów zbiornika powstałego w wyniku spiętrzenia wody w rzece Mławce.
22.03.2022

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Temat przewodni tegorocznej kampanii to: „Wody podziemne. Uczynić widzialnym niewidoczne”.
22.03.2022

Baza szybkiego reagowania dla MFW Baltic Power – jest przetarg

Baltic Power ogłosił przetarg na projekt i budowę bazy szybkiego reagowania dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
09.03.2022

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
20.07.2021

Szkolenie na morzu

Od poniedziałku, 22 marca, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Grom. Jednostki doskonaliły procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, z którymi załogi mogą się spotkać podczas realizacji zadań na morzu.
29.03.2021

HMM Nuri pierwszym z megakontenerowców o wielkości 16 000 TEU od Hyundai Heavy Industries

Jednostka HMM Nuri ma długość 366 metrów, pojemność 16010 TEU, płuczki z otwartą pętlą (jak pozostałe jednostki z tej serii) oraz 1200 przyłączy (reefer plugs). Jednostki są wyposażone w nowoczesne systemy mocowania kontenerów, w tym odporne na silny wiatr, mosty mocujące.
23.03.2021

COSTA CRUISES od maja wznawia rejsy

GENUA, 22 marca 2021: Costa Cruises zmieniła wcześniejsze plany, przekładając na maj wznowienie rejsów. Decyzja ta jest tłumaczona restrykcjami związanymi z Covid-19, które nadal obowiązują we Włoszech i innych krajach europejskich. Aktualne obostrzenia uniemożliwiają armatorowi oferowanie gościom najlepszych wakacyjnych rejsów.
22.03.2021

Chroń morze! to pakiet strategicznych działań na rzecz Bałtyku

Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań wskazanych w aktualizacji Programu Ochrony Wód Morskich (aPOWM), opracowywanego przez Wody Polskie. Towarzyszyć mu będzie ocena oddziaływania na środowisko oraz konsultacje społeczne. Transport morski, rybołówstwo, turystyka – to niektóre sektory zależne od Bałtyku, których obecność i rozwój nie będą możliwe bez jego należytej ochrony.
22.03.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

Google pokazuje, jak kable podmorskie mogą ostrzegać o trzęsieniu ziemi i tsunami

Google pokazało, jak podmorskie kable światłowodowe mogą być przydatne w systemach ostrzegania przed trzęsieniami ziemi i tsunami na całym świecie.
21.07.2020

Bezpieczny recykling statków. Czyli jaki?

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.
01.07.2020

#Zostańwdomu! Wyniki konkursu Portu Gdynia i portalu GospodarkaMorska.pl (foto)

17 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Morza, w którym przypominaliśmy, iż morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być naszym wspólnym przedmiotem zainteresowania. Zaledwie kilka dni później, 22 marca, kraje nadbałtyckie obchodziły, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Z tej okazji, angażując się jednocześnie w kampanię profilaktyczną #zostańwdomu, wspólnie z Portem Gdynia ogłosiliśmy konkurs dla całych rodzin. Dziś publikujemy zwycięskie prace.
20.04.2020

Statki szkoleniowe w czasie kwarantanny

Znaczne zakłócenia w harmonogramie praktyk morskich, na statkach szkoleniowych UMG, wprowadziła sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.
07.04.2020

Sleipnir zakończył największą w historii operację bunkrowania LNG

Najpotężniejszy na świecie półzanurzalny statek dźwigowy zakończył największą w historii operację bunkrowania skroplonego gazu ziemnego (LNG).
29.03.2020

Władze Sycylii chcą powstrzymać napływ ludzi na wyspę, zwłaszcza z północy

Władze Sycylii starają się powstrzymać powrót pochodzących stamtąd ludzi do domu, głównie z północy. Do rządu Włoch kierowane są apele o powstrzymanie fali przyjazdów promami na wyspę, gdzie wyrażane są obawy, że może to doprowadzić do ekspansji koronawirusa.
23.03.2020

22 marca Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego i Światowym Dniem Wody

22 marca kraje nadbałtyckie obchodzą, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na znaczenie transportu morskiego i bezpieczeństwa na morzu, na ochronę środowiska i na problemy ludzi związanych z morzem.
22.03.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

Jaka przyszłość czeka bałtyckie połowy?

Już w najbliższą niedzielę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. To doskonała okazja, żeby każdy z naszastanowiłsię, w jaki sposób może pomóc chronić nasze morze. Organizacja pozarządowa MSC apeluje, by w tym dniu pamiętać także o ochronie zasobów ryb i ogromnej roli, jaką odgrywają zrównoważone połowy.
20.03.2020

#Zostańwdomu! Port Gdynia i GospodarkaMorska.pl ogłaszają konkurs dla całych rodzin

Światowy Dzień Morza, który obchodzimy 17 marca ma na celu uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności tak rządów czy instytucji, jak i społeczności ludzi. Kilka dni później, 22 marca, kraje nadbałtyckie obchodzą, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Z tej okazji, angażując się jednocześnie w kampaię profilaktyczną #zostańwdomu, wspólnie z Portem Gdynia ogłaszamy konkurs dla całych rodzin.
19.03.2020

Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa przeniesiona

Decyzją prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego, Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa zostaje przeniesiona na inny termin. Przyczyną jest rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce.
10.03.2020

Ruszyły zapisy na Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa!

To będzie konferencja inna niż dotychczasowe. Odbędzie się 21-22 marca i w całości będzie miała warsztatowy charakter. Zapraszamy wszystkich żeglarzy!
16.01.2020

Gawłowski: Na jeziorze Jamno wystarczy zrealizować to, co tam było zaprojektowane: śluzę i bystrze

Poseł PO Stanisław Gawłowski ocenił w poniedziałek, że inwestycja na Kanale Jamneńskim nie potrzebuje nowej koncepcji, wrota sztormowe nie wymagają przebudowy. Wystarczy zrealizować to, co tam było zaprojektowane, w postaci śluzy i bystrza – powiedział w Koszalinie.
25.06.2019

Bułgaria: Wysokiej jakości kokaina wyłowiona z Morza Czarnego (foto)

Bułgarska policja graniczna wyłowiła z Morza Czarnego 169 kilogramów kokainy bardzo wysokiej czystości. Według wstępnych szacunków jej wartość wynosi 71 mln lewów (36 mln euro). Poinformował o tym na środowym posiedzeniu rządu szef MSW Mładen Marinow.
11.04.2019

Hiszpański rząd odrzuca krytykę papieża ws. przyjmowania migrantów

Hiszpański rząd odrzucił w poniedziałek krytykę papieża wobec Madrytu w sprawie przyjmowania migrantów. W wyemitowanym w niedzielę w hiszpańskiej telewizji wywiadzie Franciszek negatywnie ocenił niektóre działania gabinetu wobec nielegalnych przybyszów.
02.04.2019

MGMiŻŚ: Konferencja „Stop suszy”

W Światowym Dniu Wody, 22 marca br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja pn. Stop suszy! Była ona poświęcona planowi przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy (PPSS).
31.03.2019

Kanał Śląski i droga wodna górnej Wisły – szanse i wyzwania

O idei przedsięwzięcia i wielowymiarowym aspekcie społeczno-gospodarczym rozmawiano 22 marca w Sosnowcu, na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas konferencji pn. „Kanał Śląski i droga wodna górnej Wisły – szanse i wyzwania".
27.03.2019

Litwa: Myśliwce NATO startowały w celu rozpoznania rosyjskich samolotów

Chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich myśliwce NATO w ubiegłym tygodniu sześć razy startowały w celu rozpoznania rosyjskich samolotów wojskowych przelatujących nad Morzem Bałtyckim - podało w poniedziałek litewskie ministerstwo obrony.
26.03.2019

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej w AMW w Gdyni

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej rozmawiali eksperci w Gdyni podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie odbyło się w miniony piątek w Akademii Marynarki Wojennej. Jego inicjatorami byli Anna Fotyga, posłanka do Parlamentu Europejskiego, oraz Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
25.03.2019

Powołano nowy zarząd Stoczni Szczecińskiej

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej 22 marca 2019 roku zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na kolejną, trzyletnią kadencję zarządu spółki. O jego wynikach poinformowano w piątek.
25.03.2019

Światowy Dzień Wody i Światowy Dzień Meteorologii

Światowy Dzień Wody święto obchodzone corocznie 22 marca. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią tego globalnego święta jest uświadomienie relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. W tym roku Światowy Dzień Wody odbędzie się pod hasłem „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które kładzie nacisk na solidarność wobec problemów związanych z wodą.
23.03.2019

54. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto, wideo)

Do Terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 54. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec Arctic Discoverer zakończył rozładunek surowca w piątek nad ranem. To czwarta w tym roku dostawa LNG typu spot.
22.03.2019

Wody Polskie: Trwają prace nad strategią zapobiegania suszy w Polsce

Trwają prace nad strategią zapobieganiu suszy w Polsce, powstaną m.in. mapy zagrożenia suszą oraz rekomendacje dot. jej zwalczania - poinformowali w piątek przedstawiciele Wód Polskich. Dokument ma być gotowy w 2020 r. wraz ze planem rozwoju retencji.
22.03.2019

ORLEN wzmacnia relacje z Saudi Aramco

Maksymalnie ok. 800 tys. ton ropy saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy może sprowadzić PKN ORLEN na mocy umowy podpisanej z Saudi Aramco Products Trading Company – spółką córką saudyjskiego producenta. To ważny krok gwarantujący stabilność dostaw do europejskich rafinerii koncernu. Na mocy odrębnej umowy handlowej, dostawca z Arabii Saudyjskiej zobowiązał się także do zakupu ciężkiego oleju opałowego produkowanego przez ORLEN Lietuva. W ten sposób PKN ORLEN poprzez litewską spółkę z Grupy ORLEN wzmacnia strategiczną współpracę z
22.03.2019

Irak: 94 ofiary śmiertelne zatonięcia promu na rzece Tygrys (wideo)

Do 94 wzrosła liczba osób, które zginęły w czwartek w wyniku zatonięcia promu na rzece Tygrys w pobliżu Mosulu w północnym Iraku. Jak pisze AFP, większość ofiar to kobiety i dzieci. To najbardziej tragiczny w skutkach wypadek w Iraku w ostatnich latach.
22.03.2019

Konferencja: Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim

W piątek 22 marca, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej (budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się międzynarodowa konferencja „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie to jest inicjatywą Anny Fotygi Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.03.2019

„Sueddeutsche Zeitung”: Europejska strategia wobec Chin poniosła klęskę

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze w poniedziałek, że europejska strategia wobec Chin, polegająca na próbie wywołania zmian demokratycznych poprzez rozwój handlu poniosła klęskę. UE i Państwo Środka stały się rywalami - zauważa gazeta.
18.03.2019

Podczas Światowego Dnia Wody – ogólnopolska konferencja Stop suszy!

Światowy Dzień Wody to tradycyjnie okazja do zwrócenia uwagi na najważniejsze kwestie w obszarze gospodarki wodnej w Polsce. Nie inaczej będzie w tym roku. 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ponad 100 ekspertów będzie dyskutować o jednym z narastających problemów – zjawisku suszy w Polsce. Tematy ogólnopolskiej konferencji Stop suszy! będą przedstawiały zagadnienia planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). To pierwszy tak kompleksowy projekt działań w tej dziedzinie w naszym kraju.
07.03.2019

Nowa usługa dla pomorskich przedsiębiorców. Mogą skorzystać ze wsparcia brokera zagranicznego

Pomorskie firmy, chcące sprzedawać swoje produkty na rynkach międzynarodowych, mogą skorzystać z nowej usługi oferowanej przez brokera zagranicznego. Zakres wsparcia obejmować będzie m.in. rozpoznanie rynków oraz nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 marca 2019 r.
22.02.2019

XX Konferencja STREFY Ex

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Jubileuszową XX Konferencję STREFY Ex, która upłynie pod hasłem „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. W tym roku spotykamy się w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia.
15.02.2019

Co z jachtem zatopionym w marinie w Gdańsku?

Gdański Ośrodek Sportu od czerwca 2016 roku zabiega o usunięcie z wód Mariny Gdańsk jachtu Incentive, który zatonął ponad 2 lata temu. Właściciel nawet nie ineresuje się wrakiem, choć ten zalega w prestiżowym punkcie miasta, przy Szafarni.
08.09.2018

W PKN Orlen postępowania kwalifikacyjne na dwóch członków zarządu

Rada nadzorcza PKN Orlen podjęła decyzję o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na członków zarządu tej spółki - ds. korporacyjnych oraz ds. handlowych. Nabór na te stanowiska potrwa do 11 czerwca – podał w ogłoszeniu płocki koncern.
25.05.2018

Część II: Od 30.04.2018 r. Konstytucja Biznesu – zmiany w prawie dla przedsiębiorców

W dniu 26 stycznia 2018 roku uchwalono projekty pięciu ustaw z zakresu prawa gospodarczego wchodzące w skład tzw. Konstytucji Biznesu. Wśród tych ustaw znajduje się ustawa Prawo Przedsiębiorców, która w swoim założeniu ma zastąpić obecnie obowiązująca regulację, tj. ustawę. o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku.
17.05.2018

Morawiecki: Polska i Słowacja myślą identycznie ws. budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki po środowym spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim podkreślił, że oba kraje myślą "praktycznie identycznie" w kwestii wieloletnich ram finansowych UE. Pellegrini zaznaczył, że Słowacja i Polska deklarują chęć podniesienia wpłat do unijnego budżetu.
25.04.2018

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński od środy z wizytą w Gruzji

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński od środy będzie przebywał z oficjalną, dwudniową wizytą w Gruzji; planowane są spotkania z najwyższymi rangą przedstawicielami gruzińskich władz - poinformowała we wtorek PAP Kancelaria Sejmu.
25.04.2018

Premier Morawiecki spotka się w środę z szefem słowackiego rządu

Stan polsko-słowackiej współpracy gospodarczej, współpraca regionalna i na forum UE oraz kwestie z zakresu bezpieczeństwa i obrony, będą głównymi tematami środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i nowego premiera Słowacji Petera Pellegriniego.
24.04.2018

Część I: Od 30.04.2018 r. Konstytucja Biznesu – zmiany w prawie dla przedsiębiorców

W dniu 26 stycznia 2018 roku uchwalono projekty pięciu ustaw z zakresu prawa gospodarczego wchodzące w skład tzw. „Konstytucji Biznesu”. Wśród tych ustaw zaproponowano wprowadzenie nowej ustawy - Prawo Przedsiębiorców, która w swoim założeniu ma zastąpić obecnie obowiązująca regulację tj. ustawę z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
10.04.2018

Na kotwicowisku zagrażały bezpieczeństwu żeglugi

Sieci rybackie w miejscu zagrażającym bezpieczeństwu żeglugi wystawił szyper łodzi, którą 22 marca w Świnoujściu skontrolowali funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Dodatkowo stwierdzili braki w wyposażeniu jednostki rybackiej.
26.03.2018

70 mld zł mogłyby zarobić polskie firmy przy budowie morskich farm wiatrowych

Nawet 70 mld zł mogłyby zarobić polskie firmy przy budowie morskich farm wiatrowych, powstałyby też nowe miejsca pracy - powiedział w czwartek Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej Zbigniew Gryglas.
22.03.2018

MGMiŻŚ: szanujmy wodę, bo mamy jej niemal najmniej w UE (wideo)

W czwartek obchodzimy Światowy Dzień Wody. MGMiŻŚ przypomina, że Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem zasobów wody, ostatnie są Czechy. Hasłem #SzanujWodę resort zachęca do jej oszczędzania. Każdy z nas może to robić - np. brać prysznic zamiast kąpieli w wannie.
22.03.2018

Ograniczenia połowów dorsza - komunikat MGMiŻŚ

Od lutego tego roku armatorzy statków rybackich muszą liczyć się z ograniczeniami połowów dorsza przy użyciu włoków, niewodów duńskich i innych podobnych narzędzi połowowych. Zakaz dotyczy podobszaru 22-24.
20.02.2018

Wnioski z konferencji „Transport intermodalny – integracja przewozów światowych”

Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w dniach 22-24 marca 2017 r. zorganizował w Nadarzynie w PTAK WARSAW EXPO Targi transportu intermodalnego „InterModal 2017”. Były one częścią imprezy wystawienniczej obejmującej Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki oraz Targi Publicznego Transportu Zbiorowego „Warsaw Bus 2017”.
25.04.2017

Załoga statku Stena Saga uratowała rybaków

Nad ranem w środę 22 marca, w okolicach duńskiego wybrzeża, jeden z członków załogi dużego promu pasażerskiego Stena Saga, kursującego na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania), zauważył wystrzeloną w powietrze alarmową racę świetlną. Kapitan statku natychmiast podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także powiadomił odpowiednie służby poszukiwania i ratownictwa.
26.03.2017

Do polskiego terminalu LNG trafiło już 2,5 mln m3 gazu

W środę, 22 marca br. do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypłynął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. W sumie do kraju – drogą morską – od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku trafiło już ponad 2,5 mln metrów sześciennych LNG.
23.03.2017

MŚ: gospodarka wodna tematem spotkania ministrów V4+

Wspólne oświadczenie dotyczące przyszłych prac nad wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej przyjęli ministrowie ds. gospodarki wodnej państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii podczas spotkania, które odbyło się dziś w Ministerstwie Środowiska RP. Z okazji Światowego Dnia Wody i obchodów Roku Rzeki Wisły w ministerstwie odbyła się także konferencja naukowa.
22.03.2017

Dwie bojowe miny morskie zniszczone. PKW Czernicki na Ukrainie (foto)

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską Marynarką Wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się w środę 22 marca.
22.03.2017

Będzie projekt zagospodarowania Zalewu Szczecińskiego i Kamieńskiego

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podał do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich dla Zalewu Szczecińskiego oraz Kamieńskiego wraz prognozami oddziaływania na środowisko.
23.01.2017

Z Miami na Florydzie wypłynął na Kubę pierwszy od 50 lat statek wycieczkowy

Z portu Miami na Florydzie wypłynął w niedzielę statek pasażerski "Adonia" z 700 pasażerami na pokładzie, który w poniedziałek zawinie do portu w Hawanie. Jest to pierwszy od 50 lat rejs pasażerski z USA na Kubę. Uczestnicy wycieczki spędzą tam 7 dni.
02.05.2016

Niebezpieczne incydenty na statkach oraz w kilońskim porcie

W ostatnich dniach doszło do kilku groźnie wyglądających incydentów na pokładach promów (pożarowe oraz z udziałem niebezpiecznych substancji). Na szczęście w każdym przypadku zagrożenie udało się szybko zneutralizować.
23.03.2016

Zakopany U-Boot. Niezwykłe znalezisko w Stoczni Gdańskiej (FOTO)

Przyjrzeli się stoczniowemu schronowi i nie mają wątpliwości: zbudowano go z elementów konstrukcyjnych niemieckiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej. Jest plan, by to wszystko teraz wykopać i przetransportować w pobliże Twierdzy Wisłoujście - jako turystyczną atrakcję.
22.03.2016

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku wypływa na szerokie wody

Wystartował międzynarodowy konkurs „How do we see the Baltic Sea”, za pośrednictwem którego Gdańsk zaprasza młodzież z krajów nadbałtyckich do stworzenia wspólnego obrazu regionu. Konkurs realizowany jest w ramach Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.
22.03.2016

Debata na temat Planów Zagospodarowania Przestrzennego Obszarów Morskich

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) we współpracy z Instytutem Morskim w Gdańsku zaprasza na otwartą debatę nt. Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich.
18.03.2016

Politechnika OPEN! Dzień otwarty już 22 marca

Ćwiczenia z projektowania architektonicznego, wielki pokaz reakcji chemicznych, wykłady pokazowe z fizyki i matematyki, wizyty w studiu nagraniowym, obserwacje makro- i mikroskopowe, spawanie w świecie realnym i wirtualnym, modelowanie jednostek pływających, zadania dla przedsiębiorczych… To tylko nieliczne spośród atrakcji, które przygotowano z okazji dnia otwartego Politechniki Gdańskiej.
16.03.2016

OGŁOSZENIE RADY NADZORCZEJ Polskiego Rejestru Statków Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r., w sprawie przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych (Dz.U.2003.55.476 z późn. zm.) Rada Nadzorcza Polskiego Rejestru Statków S.A. z siedzibą w Gdańsku w związku z upływającą kadencją Członków Zarządu ogłasza wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska:
02.03.2016

Wyławianie z Bałtyku sieci widm - największa akcja w historii

W okresie od maja do sierpnia ekipy nurków wraz z kilkudziesięcioma kutrami zajmą się przeczesywaniem dna Bałtyku. Docelowo ma być wyłowione 350 ton sieci. Celem projektu jest wyłowienie jak największej ilości odpadów, które narażają bezpieczeństwo organizmów żyjących w morzu oraz nurków. Akcja wyławiania widm jest prowadzona w ramach realizacji inwestycji pt. „Usuwanie z dna Bałtyku utraconego przez rybaków i zalegającego sprzętu połowowego”.
17.04.2015

Rekord w Porcie Gdynia – obsłużono tam największy dotąd masowiec z ładunkiem

Morski Terminal Masowy Gdynia może poszczycić się nowym rekordem. Masowiec Bulk Switzerland jest od niedzieli największym statkiem z ładunkiem obsłużonym w gdyńskim porcie. Okręt o nośności 181 709 ton (czyli o 1467 ton więcej niż poprzedni rekordzista) trafił do polskiego portu w środę 18 marca, a opuścił w niedzielę, 22 marca.
24.03.2015

Już 22 marca Wiosenne Wykłady w Szczecinie

Półmetek drugich Wiosennych Wykładów za nami. Prelekcje te są dla każdego wodniaka doskonałą okazją do odświeżenia wiedzy żeglarskiej. Po udanych spotkaniach w Gdyni i Warszawie Wiosenne Wykłady zawitają do Szczecina. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (22.03) do szczecińskiej Tawerny pod Zardzewiałą Kotwicą.
20.03.2014

„Dar Młodzieży” dla żeglarzy!

Dział Armatorski Akademii Morskiej w Gdyni proponuje i zaprasza na specjalny rejs szkoleniowy fregatą „Dar Młodzieży”.
18.12.2013

AIDA Cruises: luksusowe rejsy pasażerskie z Hamburga przez cały rok

AIDA Cruises od czerwca 2015 roku wprowadza swój nowy prom pasażerski AIDAprima na nową linię, której portem macerzystym będzie Port Hamburg, stając się tym samym pierwszym operatorem, który oferować będzie rejsy wycieczkowe z niemieckiego portu przez cały rok.
23.10.2013

Oswajanie polsko-szwedzkich relacji biznesowych

Takiej wiedzy nie znajdzie się w podręcznikach. Podczas spotkania, w dn. 22 marca br., członków Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej i Pracodawców Pomorza na promie Stena Spirit, zacumowanym przy nabrzeżu w Gdyni, uczestnicy wymienili się wiedzą na temat współpracy przedsiębiorców obu nacji, zalet każdej ze stron oraz problemów, które mogą się pojawić. Jak zapowiedział dr Zbigniew Canowiecki – prezes Pracodawców Pomorza, spotkanie to jest początkiem ścisłej współpracy jego organizacji z Izbą.
04.04.2013

Konferencja: „Zapobieganie zanieczyszczeniom w portach”

W dniu 22 marca 2013 roku w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyło się spotkanie organizowane we współpracy z Departamentem Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poświęcone dyskusji nt. zmian Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki MARPOL.
29.03.2013

Stocznie remontowe Pomorza Zachodniego. Rozpoczęcie prac nad połączniem SSR „Gryfia” S.A. i MSR S.A. w Świnoujściu.

Integracja Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. i Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu to podstawowy warunek stworzenia im szans rozwojowych w dłuższej perspektywie – uznały rady nadzorcze obu spółek podczas swych ostatnich posiedzeń. Zarządy stoczni remontowych Pomorza Zachodniego zostały zobowiązane do przygotowania szczegółowej koncepcji połącznia przedsiębiorstw.
27.03.2013

Atak na transport morski

Osłona transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego i lotnictwa – to jedno z głównych zadań okrętów Marynarki Wojennej podczas kończących się dzisiaj (piątek, 22 marca) ćwiczeń morskich na Bałtyku. Okrętem flagowym manewrów była fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek, 18 marca. Wzięło w nich udział pięć okrętów oraz lotnictwo morskie.
25.03.2013

22 Marca - dziś XX Światowy Dzień Wody

Prawie dwie trzecie naszej planety zajmuje woda. Z tych zasobów aż 97 procent to morza i oceany, czyli woda słona. Tylko 3 procent to woda zdatna do picia. O ten skarb musimy dbać w każdym zakątku świata, także w Polsce. Bez wody nie ma życia – powiedział minister Marcin Korolec.
22.03.2013

Dzień Otwartej Uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

W piątek, 22 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowany najnowszy uczelniany symulator – spawania. Tego dnia każdy będzie mógł również stanąć za sterami okrętu w symulatorze mostka nawigacyjnego, spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy, czy też zapoznać się z artylerią okrętową. Uczelnia zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej od kuchni.
20.03.2013

Pomorski Klaster Rzeczny - Konferencja Partnerstwo na Rzecz Ekologicznego Transportu

Konferencja "Pomorski Klaster Rzeczny. Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu" odbędzie się 22 marca w siedzibie WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
18.03.2013

Łowimy coraz dalej, bo ryb jest coraz mniej

Jak wynika z raportu WWF przygotowanego w ramach projektu „Nasze morza”, dalekomorskie statki rybackie masowo poławiają ryby w coraz bardziej odległych rejonach świata. Każdy z nas może działać, aby chronić nadmiernie łowione gatunki, przyłączając się w Dniu Wody, który obchodzimy 22 marca, do kampanii „Więcej ryb” – przypominają ekolodzy.
29.03.2012

Ogólnopolski konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku Wszyscy dbamy o Bałtyk rozpoczęty!

Już w maju tego roku, po raz trzeci w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku uczniowie pierwszych klas gimnazjów wypłyną w rejsy po Motławie, Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Tymczasem już 22 marca, w Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego rozpoczął się konkurs ekologiczny „Wszyscy dbamy o Bałtyk”, do udziału w którym zaproszeni są uczniowie wszystkich polskich gimnazjów!
29.03.2012

Colliers pomaga wynająć kolejne powierzchnie dla DSV

Warszawa, 22 marca 2012r. — Colliers International, wiodąca firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych pozyskała dla DSV już ponad 60 000 m2 powierzchni magazynowych.
25.03.2012

Olbrzym z MTMG – Morskiego Terminalu Masowego Gdynia największym statkiem w historii Portu Gdynia

W czwartek – 22 marca br. - zawinął do MTMG – Morskiego Terminalu Masowego Gdynia olbrzymi masowiec m/v „Linda Fortune”. Jest to pierwsza w historii gdyńskiego terminalu masowego i w ogóle w historii Portu Gdynia tak duża jednostka. M/v „Linda Fortune” o nośności ponad 90 tysięcy DWT, pływa pod bandera Panamy i ma 288,93 metry długości i 45 metrów szerokości oraz ponad 18 metrów zanurzenia.
22.03.2012

GEFCO: EMMA przeciera szlak pomiędzy Europą a Azją

W dniu 22 marca 2011 r. GEFCO, międzynarodowa grupa logistyczna i SSR, wiodąca i najszybciej rozwijająca się spółka kolejowa na Łotwie, podpisały umowę joint-venture, której celem jest ustanowienie francusko-łotewskiej spółki joint-venture „EMMA” (Eurasian MultiModal Alliance [Euroazjatycki Sojusz Multimodalny]).
03.04.2011

Oceaniczne fale oświetlą nam mieszkania?

Wiatr, słońce, odpady, fale oceaniczne, a nawet wnętrze Ziemi. To wszystko to potencjalne źródła energii odnawialnej, które mogą zastąpić tradycyjne metody produkowania prądu i ciepła. Temu, na ile jest możliwe upowszechnienie tych sposobów pozyskiwania energii przyglądali się 22 marca deputowani Komisji Przemysłu PE.
30.03.2011

XIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

22 marca br. odbyło się XIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Wiceprzewodnicząca Zespołu Anna Wypych-Namiotko.
24.03.2011

Nowy Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Karlskronie

Nowym konsulem honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Szwecji został Niclas Mårtensson – dyrektor linii promowej Stena Line pomiędzy Gdynią a Karlskroną. Uroczyste otwarcie konsulatu odbędzie się Karskronie 22 marca br. w obecności Ambasadora RP w Sztokholmie, Adama Hałacińskiego.
22.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.