• <
urząd_morski_gdynia_2021

Hiszpański rząd odrzuca krytykę papieża ws. przyjmowania migrantów

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Hiszpański rząd odrzuca krytykę papieża ws. przyjmowania migrantów
Hiszpański rząd odrzuca krytykę papieża ws. przyjmowania migrantów - GospodarkaMorska.pl

pc

02.04.2019 Źródło: PAP

Hiszpański rząd odrzucił w poniedziałek krytykę papieża wobec Madrytu w sprawie przyjmowania migrantów. W wyemitowanym w niedzielę w hiszpańskiej telewizji wywiadzie Franciszek negatywnie ocenił niektóre działania gabinetu wobec nielegalnych przybyszów.

Krytyczne słowa papieża, które padły pod adresem Madrytu w telewizji La Sexta, odrzucił minister rozwoju Jose Luis Abalos. Członek socjalistycznego rządu Pedro Sancheza uznał uwagi Franciszka na temat nieprawidłowej polityki Hiszpanii wobec migrantów za nieuzasadnione i subiektywne.

Abalos, pytany na konferencji prasowej w Madrycie o ocenę papieskiego wywiadu, ocenił ponadto, że uwagi Franciszka wobec polityki imigracyjnej Hiszpanii są niesprawiedliwe.

"To właśnie rząd Hiszpanii w sposób najbardziej aktywny ratuje życie ludzkie na morzu. To strasznie niesprawiedliwe, że wyciąga się wnioski, że pozwalamy komuś, aby się utopił" - powiedział Abalos.

Hiszpański minister rozwoju zarzucił papieżowi "stronniczą" i "nieuzasadnioną" opinię w sprawie statku pozarządowej organizacji Open Arms, któremu władze Hiszpanii nie pozwalają wypłynąć z portu w Barcelonie w celu wyławiania płynących do Europy migrantów. Dodał, że brak zgody Madrytu na wyjście w Morze Śródziemne tej jednostki wynika z tego, że niektóre kraje odmawiają przyjmowania statków z migrantami.

"Lepiej byłoby więc, żeby papież zwracał uwagę krajom, które nie ratują migrantów, niż tym, które im pomagają. Papież zna te państwa bardzo dobrze" - stwierdził Abalos.

W przeprowadzonym 22 marca w Rzymie wywiadzie z papieżem, nadanym w niedzielnym programie "Salvados" (Uratowani), poświęcono wiele miejsca kryzysowi migracyjnemu. W trakcie rozmowy Franciszek mówił, że po przyjęciu przybyszów konieczne jest ich integrowanie ze społeczeństwem. Emocjonalnie też wypowiadał się o przypadku zablokowanego statku Open Arms.

“To bardzo duża niesprawiedliwość. Dlaczego... Po co się to robi? Dlaczego oni muszą się topić?" - pytał retorycznie Franciszek.

Papież skrytykował też pomysł budowania na granicach murów służących zatrzymaniu napływu migrantów. "Ten, kto stawia taki mur, sam kiedyś stanie się jego więźniem" - zaznaczył.

Część hiszpańskich mediów skrytykowała w poniedziałek Franciszka za ten wywiad. Zarzucono mu m.in., że zamiast zachęcać Hiszpanów do polityki prorodzinnej skoncentrował się na mówieniu o migrantach, a także odmówił odpowiedzi na temat przeniesienia zwłok byłego dyktatora Hiszpanii generała Francisco Franco poza mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych.

Centroprawicowy dziennik "El Mundo" negatywnie ocenił słowa papieża o błędnej jakoby polityce migracyjnej Hiszpanii, zarzucając mu, że retorykę tę "kupił" u lewicowej burmistrz Barcelony Ady Colau oraz u katalońskich separatystów.

Madrycka gazeta negatywnie też oceniła sobotnią wypowiedź Franciszka, który był wówczas w Maroku. Papież stwierdził, że nie odwiedzi Hiszpanii, dopóki "nie będzie tam pokoju". Według dziennika wypowiedź ta została odebrana jako ukryta aluzja do napięcia politycznego w Katalonii.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.