• <

Stena Line bierze udział w innowacyjnym projekcie energetycznym

Strona główna Stena Line bierze udział w innowacyjnym projekcie energetycznym
Stena Line bierze udział w innowacyjnym projekcie energetycznym - GospodarkaMorska.pl

Stena Line nie od dziś jest zaangażowana w rozwój infrastruktury przyjaznej środowisku. Firma realizuje ideę zrównoważonego rozwoju na różnych gruntach. Przewoźnik poinformował właśnie o kolejnej proekologicznej inwestycji, jaką zamierza zrealizować w Walii wraz z jednym ze szwedzkich partnerów.

Stena Line oraz szwedzka firma Minesto poinformowały o starcie wspólnego projektu, który ma zaowocować powstaniem w Holyhead infrastruktury służącej do pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Firmy podpisały w tym tygodniu porozumienie, które pozwoli na realizację projektu.
 
Na mocy zawartej umowy na terenie działki należącej w Holyhead do Stena Line powstanie hala montażowa, która następnie zostanie wydzierżawiona firmie Minesto. W budynku będzie wdrażane rozwiązanie o nazwie Deep Green. To unikatowa przygotowana przez przedsiębiorstwo Minesto technologia, która pozwala na produkcję energii elektrycznej z wolnych podpowierzchniowych prądów morskich.
 
Sama elektrownia ma powstać u wybrzeży północnej Walii. Będzie ona miała moc 80 MW, a nie jak pierwotnie zakładano 10 MW. Dzięki temu stworzy to potencjał, by zaopatrywać w energię elektryczną ok. 80 tysięcy gospodarstw domowych w Walii. Zbudowana na terenie działki należącej do Stena Line hala montażowa jest jednym z kluczowych elementów całej inwestycji. Właśnie tam powstawać będą rozwiązania potrzebne do zbudowania elektrowni, a potem prowadzone będą prace związane z jej konserwacją.

– Ta inwestycja jest dla Stena Line wartościowa z kilku względów i pokazuje możliwości, jakie wynikają z powiązania prowadzonych w porcie operacji z odnawialnymi źródłami energii. Nasza strategia opierająca się na zrównoważonym rozwoju jasno koncentruje się na czystej energii, a więc udział w rozwoju tej odnawialnej jest dla nas czymś zupełnie naturalnym – mówi Björn Petrusson ze Stena Line.
 
W 2015 r. firma Minesto otrzymała z funduszy europejskich dofinansowanie na rozwój technologii o nazwie Deep Green w wysokości 13 milionów euro.

Źródło:
promyskat.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.