• <
Baltexpo2023_duży

Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”?

01.07.2020 22:31 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”?

Partnerzy portalu

Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”? - GospodarkaMorska.pl
fot. Sputnik News

Rosja planuje ochronę obszaru wodnego strategicznych okrętów podwodnych przed lotnictwem i innymi środkami hipotetycznego wroga w bliskiej morskiej strefie powierzyć korwetom. Statki te będą mogły prowadzić niezależne operacje na Morzu Bałtyckim lub Czarnym. Dlaczego rosyjska flota stawia właśnie na korwety?

Główna rosyjska korweta projektu 20385 „Grzmiący” wejdzie w ostatni etap testów państwowych w sierpniu, po czym zostanie przekazana flocie - informuje serwis prasowy stoczni "Siewiernaja".

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku przyjęto dość ambitny program budowy korwet projektu 20380 i jego zmodyfikowanej wersji, projektu 20385. Do 2020 roku planowano budowę 20 okrętów, ale z wielu powodów proces ten zwolnił. Obecnie korpus floty rosyjskiej ma sześć korwet projektu 20380. Budowa okrętu wiodącego projektu 20385 „Grzmiący” rozpoczęła się w Petersburgu w 2012 roku. Zakłada się, że w tym roku zostanie wcielony do floty.


Zastanówmy się, na jakie okręty czeka rosyjska marynarka wojenna i czym różni się bardziej zaawansowany projekt 20385 od modelu podstawowego 20380.

Korwety wspomnianych projektów należą do okrętów patrolowych w bliskiej strefie morskiej i są przeznaczone do niezależnych operacji na ograniczonych obszarach morskich, takich jak Morze Bałtyckie lub Morze Czarne, a także w strefie przybrzeżnej.

Oczywiście mogą wykonywać funkcje obronne w ramach zespołów większych okrętów. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony powietrznej i obrony przeciw okrętom podwodnym.

Ponadto są one wyposażone w systemy uderzeniowe przeciw okrętom i tutaj zauważalna jest główna różnica między projektami 20380 i 20385. Na pokładzie projektu 20380 jest system rakietowy „Uran” o zasięgu do 120 km. Projekt 20385 jest wyposażony w bardziej zaawansowany i wszechstronny kompleks „Kalibr-NK”, który wykorzystuje zarówno przeciwpancerne pociski manewrujące, jak i pociski manewrujące, które mogą uderzać w cele naziemne na odległości do 2500 km.

Co ciekawe, w 2013 roku dowództwo rosyjskiej marynarki wojennej oszacowało, że instalacja „Kalibrów” na korwetach projektu 20385 nie była konieczna, ponieważ mówimy o okrętach w bliskiej strefie morskiej. Jednak już w 2015 roku „Kalibry” były używane do rażenia celów w Syrii z małych okrętów rakietowych rozmieszczonych na Morzu Kaspijskim.

Zauważmy, że w porównaniu z małymi okrętami rakietowymi korwety są silniejszymi i wszechstronniejszymi jednostkami, dzięki czemu z „Kalibr-NK” na pokładzie będą w stanie bez wsparcia wymierzyć dość znaczące ciosy przeciwnikom na dowolnym poziomie.
Artyleria i kompleksy rakietowo-zenitowe

Korwety z rodziny projektowej 20380 stały się głównymi „końmi roboczymi” wszystkich czterech flot rosyjskiej marynarki wojennej. Są one wyposażone w najnowszy system obrony powietrznej Redut, który chroni statek, a nawet grupę statków przed celami powietrznymi w odległości do 120 km, a także wystarczająco silny radar ogólnego przeznaczenia, który może kontrolować cele naziemne w tym samym zasięgu.

    Aby zwalczać okręty podwodne, a nawet atakować torpedy, korwety są wyposażone w kompleks „Pakiet-NK”, który umożliwia niszczenie okrętów podwodnych poruszających się z niemal dowolną prędkością w odległości do 20 km. Ponadto na tych korwetach można umieścić śmigłowiec Ka-27, którego celem jest właśnie walka z okrętami podwodnymi.

Korwety z linii projektowej 20380 i 20385 są wyposażone w uniwersalne stanowisko artyleryjskie A-190 o średnicy 100 mm, które może uderzać w cele naziemne, nawodne i powietrzne w odległości do 20 km. Znaczenie konwencjonalnej artylerii nie spada - są to uniwersalne i niedrogie, ale przy tym efektywne systemy.

Autor:

Dziękujemy za wysłane grafiki.