• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Premier: Rok 2018 będzie dobry dla gospodarki światowej i polskiej

pc

25.01.2018 05:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier: Rok 2018 będzie dobry dla gospodarki światowej i polskiej

Partnerzy portalu

Premier: Rok 2018 będzie dobry dla gospodarki światowej i polskiej - GospodarkaMorska.pl

Rok 2018 będzie dobrym rokiem dla gospodarki światowej i polskiej - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Za główne wyzwania, przed jakimi stoi polska gospodarka, premier uznał modernizację i innowacyjność.

Nawiązując ostrzeżeń przed groźbą kryzysu Morawiecki powiedział w środę w TVP Info: "Trzeba patrzeć na wyniki poszczególnych aktywów, czyli obligacji, akcji surowców, one wszystkie na pewno skłaniają do jakiejś refleksji, ale też sądzę, że mamy przetestowane instrumenty banków centralnych, które wiedzą, jak reagować na ewentualne kryzysy. W związku z tym myślę, że ten rok będzie rokiem bardzo dobrym dla gospodarki światowej, bardzo dobrym rokiem dla gospodarki polskiej".

Premier dodał, że czwarty kwartał zeszłego roku wykazał "być może nawet blisko 5 proc. wzrostu PKB, zobaczymy, a za cały zeszły rok pewnie ok. 4,5 procent".

"Nasz model gospodarczy działa (tak), że my nie wyprzedajemy majątku, nie drenujemy firm z dywidend" - powiedział szef rządu. Stąd – dodał – konieczne było uszczelnienie systemu podatkowego, "i to też budzi ogromny podziw tutaj, w Davos".

Zapytany, czy w tym roku w Davos jest większe zainteresowanie polską gospodarką Morawiecki odpowiedział: "Tak, czuje duże zainteresowanie". "Bardzo pozytywnie mówi się o naszym wzroście gospodarczym, o naszej walce z rajami podatkowymi, ale w szczególności o naszych sukcesach w uszczelnianiu systemu podatkowego i w jaki sposób przekładamy to dla dobra rozwoju społeczeństwa, dla dobra rozwoju wsi polskiej, małych miasteczek, małych miast, miast powiatowych".

"To jest dla nas taki warunek numer 1 rozwoju gospodarczego i widać, że różne kraje przyglądają się nam z dużym zainteresowaniem i życzliwością" - dodał premier.

Szef rządu mówił także o pozytywnym postrzeganiu polskiej gospodarki za granicą. "My sprzedawaliśmy nasze srebra rodowe, nasze wielkie firmy. Pokazywałem, że tracimy bardzo mocno na tym, że wyprzedaliśmy majątek, i teraz musimy pracować nad tym, żeby budować obecność naszych firm na świecie" – powiedział Morawiecki, dodając, że jego rozmówcy w Davos, w tym szefowie wielkich korporacji, przyjęli to stanowisko ze rozumieniem.

Jak relacjonował, w Davos przekonywał, że polskie firmy transportowe, logistyczne i budowlane "to jest ta część zdrowej przedsiębiorczości europejskiej, która powinna być wpuszczona szerzej do Europy, a nie blokowana". "My podnosimy konkurencyjność całej Europy, a nie ją obniżamy" - podkreślił szef rządu.

Za główne wyzwania, przed jakimi stoi polska gospodarka, premier uznał modernizację i innowacyjność, oraz to, "żeby ludzie czuli, że owoce wzrostu są w miarę równo, przyzwoicie równo dzielone". Wspomniał o konieczności zapewnienia dochodów ludziom, którzy tracą pracę z powodu automatyzacji. Podkreślił, że za wzrostem wynagrodzeń musi iść wzrost produktywności. Za ważne zadanie uznał też niedopuszczenie do powstania gazociągu Nord Stream 2.

Premier został też zapytany o cele polskiej delegacji w Davos. "Podstawowy cel, to pokazać te perspektywy wzrostu, które my stworzyliśmy w Polsce i które są dla nas kluczowe w dalszym okresie rozwoju gospodarczego, takiego, który ma służyć rodzinom, ma służyć całemu społeczeństwu" - podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył, rozwój zrównoważony "to dla nas numer jeden wszystkich naszych działań gospodarczych". "Tutaj rozmowy z przywódcami całego świata również tego dotyczą, ale także takich obszarów, jak nierówności, które w niektórych krajach rosną, a u nas na szczęście maleją, jak nierównowagi, które gospodarczo są groźne dla rozwoju gospodarczego - u nas pokazujemy w jaki sposób zarządzamy gospodarką, deficytem budżetowym, który jest jednym z najniższych w ostatnich 25 latach, długiem publicznym, który spadł w stosunku do PKB i to wszystko robi bardzo pozytywne wrażenie" - powiedział premier.

Morawiecki przyznał, że w Davos "możemy się pochwalić, że z tej zapaści komunistycznej staraliśmy się wychodzić, w taki sposób, żeby stworzyć system prospołeczny".

Podkreślił, że ostatnie dwa lata pokazują, że "można łączyć wymiar społeczny z gospodarką, że można podnosić te niezamożne grupy społeczne, które do tej pory były trochę na marginesie życia społecznego, życia gospodarczego".

"Dla mnie to jest fundamentalnie ważne, żeby tak uszczelnić system podatkowy, żeby były pieniądze na cele społeczne, bo dzięki temu włącza się miliony rodzin, miliony ludzi w krwiobieg gospodarczy i społeczny" - powiedział szef rządu. Jak dodał, "pokazujemy tu ten model gospodarczy i na pewno bardzo dobrze zostało to odebrane w Davos".

Morawiecki powiedział też, że Program 500 plus "jest nazywany tutaj programem gwarantowanego świadczenia dla bardzo dużej próbki społeczeństwa".

48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentują premier Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Do szwajcarskiego kurortu co roku pod koniec stycznia zjeżdżają się światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos jest miejscem konferencji o globalnych trendach społecznych i gospodarczych, a także okazją do nieformalnych rozmów.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.