• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PAIH: Polska na 17. miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału

pc

08.02.2018 16:04 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PAIH: Polska na 17. miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału

Partnerzy portalu

PAIH: Polska na 17. miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału - GospodarkaMorska.pl

Polska awansowała na 17. miejsce rankingu najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału - podała w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu, powołując się na raport grupy Knight Frank. Jedynym europejskim krajem wyprzedzającym Polskę w zestawieniu jest Estonia.

Na potrzeby raportu eksperci międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank stworzyli wskaźnik "Belt and Road Index" (BARI), który ocenia 67 krajów uznanych jako kluczowe dla inwestycji Chin na świecie.

"W opracowanym przez Knight Frank rankingu Polska uplasowała się na 17. miejscu. O wysokiej pozycji zadecydowały przede wszystkim efektywność działania instytucji, pozwalająca inwestorom na łatwiejsze lokowania kapitału w kraju, dostępność rynku dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz szybki rozwój infrastruktury" - wskazała PAIH. Dodano, że jest to efekt m.in. "intensyfikacji relacji handlowych osiągniętej dzięki połączeniu kolejowemu Łódź-Chengdu".

Liderami rankingu są Singapur, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jedynym europejskim krajem wyprzedzającym Polskę w zestawieniu jest Estonia.

Eksperci Knight Frank podkreślają, że Polska jest drugą co do wielkości gospodarką inicjatywy 16+1 (platforma współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej - PAP), a dzięki realizacji "strategii Pasa i Szlaku jej potencjał jeszcze się zwiększy" - oceniono.

Według PAIH ofensywa inwestorów z Dalekiego Wschodu jest również widoczna w portfolio Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Ostatnie kilkanaście miesięcy to, jak podkreśliła Agencja, "zdecydowana dominacja projektów azjatyckich", a szczególnie z Japonii, Korei Południowej i Chin.

"W zeszłym roku Polska była największym odbiorcą chińskich BIZ w Grupie Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej. W ostatnich latach obserwujemy intensyfikację zainteresowania Polską inwestorów z Chin, którzy zaczynają precyzować zamiary wobec naszego kraju" - ocenił, cytowany w komunikacie, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.

Jak dodał szef PAIH, "Polska ma wszystko, czego potrzebują" – wysoce wykwalifikowane kadry, atrakcyjne tereny pod inwestycje i efektywny system wsparcia. "Wartość chińskich BIZ (w większości tzw. geenfieldów), które obecnie obsługujemy sięga 1,2 mld euro. Mamy nadzieję, że znaczna liczba tych projektów zostanie zakończona pozytywną decyzją inwestycyjną" - zaznaczył.

Na koniec 2017 r. PAIH obsługiwała osiem chińskich projektów o wartości 1,26 mld euro. Łączna wartość inwestycji Państwa Środka była największa w portfelu Agencji. Projekty dotyczyły głównie branż: chemicznej, motoryzacyjnej, elektronicznej, chemicznej i oponiarskiej.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.