• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Komisje spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu: Oczekujemy uwolnienia ukraińskich statków i ich załóg

pc

28.11.2018 17:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Komisje spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu: Oczekujemy uwolnienia ukraińskich statków i ich załóg

Partnerzy portalu

Komisje spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu: Oczekujemy uwolnienia ukraińskich statków i ich załóg - GospodarkaMorska.pl

Oczekujemy od władz Federacji Rosyjskiej niezwłocznego uwolnienia ukraińskich jednostek i ich załóg oraz zapewnienia swobody żeglugi w cieśninie Kerczeńskiej oraz na morzu Azowskim - głosi wspólne oświadczenie komisji spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu, przyjęte w środę w Berlinie.

Treść oświadczenia zamieścił w środę na Twitterze wiceszef komisji spraw zagranicznych Sejmu Robert Tyszkiewicz (PO). Przewodniczący komisji Grzegorz Schetyna (PO) dodał, również na Twitterze, że wspólne obrady dotyczyły, oprócz sytuacji na Ukrainie, także gazociągu Nord Stream II oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE.

Członkowie komisji spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu podkreślili w środowym oświadczeniu, że "zaatakowanie i aresztowanie trzech jednostek marynarki ukraińskiej oraz ich załóg przez siły zbrojne Rosji doprowadziły do ponownej eskalacji". "Działania te są sprzeczne z prawem międzynarodowym i zobowiązaniami władz Rosji i zwiększają napięcia między Rosją a Ukrainą" - głosi stanowisko polskich i niemieckich parlamentarzystów.

Jak czytamy w oświadczeniu, "nakazem chwili jest umiarkowanie i deeskalacja". "Oczekujemy od władz Federacji Rosyjskiej niezwłocznego uwolnienia ukraińskich jednostek i ich załóg oraz zapewnienia swobody żeglugi w cieśninie Kerczeńskiej oraz na morzu Azowskim" - napisali członkowie obu komisji.

"Jednocześnie apelujemy do Rosji o uznanie suwerenności Ukrainy i jej granic oraz respektowanie prawa międzynarodowego" - dodali.

Podkreślili też "wsparcie dla zmian demokratycznych przeprowadzanych przez naród i państwo ukraińskie". "Chcemy, by oba nasze kraje oraz Unia Europejska jeszcze bardziej stanowczo pomagały Ukrainie w trudnych, ale już przynoszących korzyści reformach politycznych, społecznych i gospodarczych, w tym w walce z korupcją" - czytamy we wspólnym polsko-niemieckim oświadczeniu.

Ukraina ogłosiła w poniedziałek stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu w niedzielę przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym a Azowskim. W wyniku zdarzenia rannych zostało kilku ukraińskich marynarzy. Ukraińskie jednostki zostały ostrzelane i przejęte przez rosyjskie oddziały specjalne i obecnie znajdują się w porcie w Kerczu na kontrolowanym przez Rosję Krymie.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.