• <
urząd_morski_gdynia_2021

Ekspert: kontrakt na dostawy LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Ekspert: kontrakt na dostawy LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego
Ekspert: kontrakt na dostawy LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego - GospodarkaMorska.pl

pc

27.04.2017 Źródło: PAP

Zawarcie kontraktu na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych to z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa energetycznego, przede wszystkim bezpieczeństwa rynku gazu ziemnego, bardzo dobra informacja – poinformował PAP dr Marcin Sienkiewicz z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Można mieć nadzieję, że to jest początek współpracy w tym zakresie pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i amerykańskimi firmami – powiedział PAP Sienkiewicz.

– Gdyby to się rozwinęło, to oznacza, że byśmy wykorzystali pewną koniunkturę, która rozwija się na światowych rynkach gazu, związaną z rozwojem potencjału eksportowego Stanów Zjednoczonych i pewną nadwyżką gazu, która jest w tej chwili na rynku amerykańskim, oraz dążeniem strony amerykańskiej do tego, żeby stać się dość ważnym graczem na rynkach gazu ziemnego – dodał.

Jego zdaniem, umowa ze Stanami Zjednoczonymi byłaby świadectwem na to, że wykorzystujemy pewne szanse, które w tej chwili pojawiają się na rynkach gazu na świecie.

– W tej umowie trzeba dostrzegać też kontekst ukraiński i kolejną szansę dla Polski, dla polskich dostawców, jeśli chodzi o rynek ukraiński, który jest największym rynkiem gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – uważa Sienkiewicz.

Zwrócił uwagę, że rynek ukraiński już od kilkunastu miesięcy nie zaopatruje się, jeżeli chodzi o import, w gaz rosyjski, tylko ściąga surowiec z kierunku zachodniego.

– Gdyby Polska wykorzystała tę możliwość, tę zmianę kierunku i stała się eksporterem gazu na Ukrainę, pośrednikiem, czy reeksporterem, to sprzyjałoby to naszym interesom gospodarczym. Zmieniałoby to naszą rolę z biernego odbiorcy rosyjskiego gazu, którym byliśmy przez kilkadziesiąt lat, do aktywnego gracza na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale także na rynkach światowych – powiedział.

Jego zdaniem, działania PGNiG dotyczące dywersyfikacji dostaw gazu, to działania w dobrym kierunku i układające się w pewną spójną całość.

Sienkiewicz poinformował, że rozstrzygnięcia biznesowe zadecydują o tym, czy bardziej będzie się opłacało PGNiG robić zakupy spotowe, czy bardziej opłacalny byłby dłuższy kontrakt.

– Na razie tylko jedna firma amerykańska zajmuje się eksportem gazu. Pytanie,  czy pojawią się następne. Stany Zjednoczone są na początku drogi, jeśli chodzi o rozwój eksportu gazu, więc to już jest sprawa, którą musi rozstrzygnąć przede wszystkim PGNiG – powiedział.

– Spółka ta musi zapoznać się z sytuacją na rynku amerykańskim z ewolucją ofert, które tam są. Na tym etapie trudno jednoznacznie powiedzieć, czy powinien być to model tylko spotowy, czy jakiś kontrakt kilkunastoletni, a może pewien miks tych form kontraktowania. W każdym razie pojawia się możliwość na elastyczność kontraktową, jeśli chodzi o Polskę, budowanie różnych opcji i tworzenie na tej podstawie ciekawej oferty handlowej dla naszych partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał.

Zdaniem Sienkiewicza, zawarcie kontraktu na dostawę gazu z USA poprawia naszą pozycję przy negocjowaniu kolejnych umów na dostawy gazu.

– To pokazuje, że jesteśmy zdolni do pozyskiwania partnerów, jesteśmy zdolni do prowadzenia negocjacji, zaczynamy poruszać się na rynkach światowych, że jesteśmy zdolni do pozyskania nowych źródeł, a zatem budowania pewnych alternatyw i że nie jesteśmy przypisani raz na zawsze do jednego dostawcy – podkreślił.

Sienkiewicz zaznaczył, że postępowanie PGNiG jest z biznesowego punktu widzenia i ze strategicznego jak najbardziej słuszne. Jego zdaniem, jest to pierwszy z sygnałów, pierwszy ruch, który świadczy o tym, że zmiany idą w dobrym kierunku.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.