• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowy odczyt CPI bez wpływu na PLN; niska płynność przyczyną wahań SPW

pc

03.01.2019 18:02 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowy odczyt CPI bez wpływu na PLN; niska płynność przyczyną wahań SPW

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowy odczyt CPI bez wpływu na PLN; niska płynność przyczyną wahań SPW - GospodarkaMorska.pl

Piątkowy odczyt inflacji za grudzień nie powinien wpłynąć na wartość złotego i polskiego długu - oceniają eksperci. Dodają, że w związku z niską płynnością możliwe są skokowe wzrosty rentowności, jednak dług powinien pozostać mocny.

"Na rynkach wciąż utrzymuje się umiarkowanie negatywny sentyment premiujący bezpieczne waluty, w tym dolara. Jutrzejszy odczyt inflacji raczej pozostanie bez przełożenia na złotego, tym bardziej, że po znacznym odchyleniu w listopadzie teraz powinno obejść się bez niespodzianek. Tym samym kurs EUR/PLN powinien wciąż oscylować w okolicy 4,30" - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.

W piątek o 10.00 GUS poda odczyt flash inflacji za grudzień 2018 roku. W listopadzie dynamika cen spadła do 1,3 proc. rdr z 1,8 proc. w październiku, mocniej niż zakładały prognozy ekonomistów.

W opinii Sutowicza, mimo zaskakującej skali obniżek rentowności pod koniec 2018 roku i na początku bieżącego roku, dług powinien pozostać mocny.

"Te duże wahania na początku roku to wynik niskiej płynności, ale mimo skokowych zmian, rentowności powinny utrzymać się dosyć nisko. Za pozostaniem w okolicy bieżących poziomów przemawiają wciąż widoczny popyt na nasze papiery i relatywnie niska podaż, jaką na pierwszy kwartał ogłosiło MF" - powiedział ekspert.

Ministerstwo Finansów podało 31 grudnia, że w pierwszym kwartale 2019 roku planuje przeprowadzić 4-6 przetargów sprzedaży obligacji łącznie na 20-30 mld zł.

"Dodatkowo, dochodowości US Treasuries i bunda znajdują się na bardzo niskich poziomach, a to pomimo pewnego +rozkorelowania+ rynków powinno wspierać wyceny również na naszym rynku" - powiedział Sutowicz.

Na rynkach bazowych rentowność dziesięcioletniego benchmarku amerykańskiego spada o 1 pb (do 2,65 proc.), bunda zaś pozostaje bez zmian (0,19 proc.).

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.