• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dwa dokumenty podpisane w Pekinie podczas spotkania premierów Polski i Chin

pc

12.05.2017 13:06 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Dwa dokumenty podpisane w Pekinie podczas spotkania premierów Polski i Chin

Partnerzy portalu

Dwa dokumenty podpisane w Pekinie podczas spotkania premierów Polski i Chin - GospodarkaMorska.pl

Efektem piątkowych rozmów w Pekinie szefowej polskiego rządu Beaty Szydło i premiera Chin Li Keqianga było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

W czasie spotkania z Keqiangiem szefowa polskiego rządu wyraziła nadzieję na rozwój strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. – Naszym celem powinno być uruchomienie i pełna operacjonalizacja wszystkich mechanizmów polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego – zaznaczyła Szydło. – Polska i Chiny mają wiele możliwości współpracy gospodarczej, kulturalnej, turystycznej – dodała.

Jak powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, zasadniczym celem podpisanej w piątek umowy międzyrządowej w zakresie turystyki jest pogłębienie i rozwijanie współpracy w tym obszarze, co ma przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego i wzajemnej promocji państw.

Zdaniem rzecznika rządu, podpisane memorandum w sprawie przyszłej współpracy w dziedzinie zasobów wodnych i gospodarki wodnej ma charakter intencyjny. – Strona chińska jest zainteresowana doświadczeniem Polski i technologiami stosowanymi przez polskich przedsiębiorców w zakresie np. regulacji i udrażniania cieków wodnych czy budowania zbiorników retencyjnych – podkreślił.

W podpisaniu umowy o współpracy w dziedzinie turystyki oraz memorandum o współpracy w zakresie gospodarki wodnej udział wzięli z polskiej strony wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka i wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Stronę chińską reprezentowali szef MSZ w Pekinie Wang Yi i przewodniczący Chińskiego Narodowego Urzędu Turystyki Li Jinzao.

Wizyta premier w Państwie Środka ma przede wszystkim wymiar gospodarczy. Priorytetem polskiego rządu w rozmowach jest zachęcenie chińskiej strony do realizacji wspólnych dużych inwestycji oraz otwarcie chińskiego rynku na polskie towary.

Było to drugie spotkanie Szydło z Li. Premierzy Polski i Chin spotkali się po raz pierwszy w zeszłym roku w Rydze podczas szczytu 16 państw Europy Środkowej i Chin.

Swoją wizytę w Pekinie premier Szydło rozpoczęła w piątek od spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Wzięła też udział w spotkaniu z prezesami chińskich firm i funduszy inwestycyjnych.

Wizyta Szydło potrwa do wtorku 16 maja. W niedzielę premier weźmie udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele krajów, które chcą przyłączyć się do realizacji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego drogą lądową Azję i Europę.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.