• <
urząd_morski_gdynia_2021

Donald Trump znów rozbudził oczekiwania inwestorów

Enrique Díaz-Álvarez/Ebury

02.10.2017 15:02 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Donald Trump znów rozbudził oczekiwania inwestorów
Donald Trump znów rozbudził oczekiwania inwestorów - GospodarkaMorska.pl

Po raz pierwszy od początku roku dolar pozytywnie zareagował na zmiany polityczne w USA, które wsparły amerykańską walutę. Wygląda na to, że republikańscy liderzy i administracja Donalda Trumpa zaczynają coraz mocniej skupiać się na pakiecie fiskalnym zakładającym obniżkę podatków w USA. Pomimo tego, iż ostatnia historia skuteczności amerykańskiej administracji nie napawa optymizmem, wyraźnie widać, że sama możliwość przeprowadzenia obniżki podatków jest w stanie przełożyć się na wyższą wycenę amerykańskiej waluty. Umocnienie dolara z ubiegłego tygodnia było wyraźnie widoczne i przekonujące. Amerykańsska waluta zyskiwała w relacji do każdej waluty G10 i głównych walut emerging market, za wyjątkiem rubla rosyjskiego.

W bieżącym tygodniu kluczowy dla rynku walutowego będzie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Dane NFP, czyli zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych powinny być niższe od średniej z uwagi na fakt, iż w miesiącu, w którym przeprowadzane były pomiary, Stany Zjednoczone zostały nawiedzone przez serię huraganów. Inwestorzy prawdopodobnie nie będą przywiązywali do nich nadmiernego znaczenia właśnie z uwagi na fakt, iż nie będą wnosiły zbyt dużo rzeczowych informacji. Dane dotyczące dynamiki zarobków będą bardziej istotne. Rezerwa Federalna liczy na wzrost płac, który wsparłby realizację scenariusza założonego w projekcjach inflacji. Oprócz tego, ryzyko polityczne na Starym Kontynencie związane ze skutkami referendum w Katalonii oraz wysiłki zmierzające do utworzenia koalicji w Niemczech mogą negatywnie wpływać na sentyment do euro.

PLN

Złoty zakończył ubiegły tydzień osłabiając się w relacji do głównych walut, największe straty ponosząc w relacji do dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Główną przyczyną słabości PLN była siła dolara, która wywołała dwa efekty – osłabiała euro i waluty zależne od zmian wspólnej waluty oraz uderzała w waluty zaliczane do grupy emerging markets, takie jak PLN.

Piątkowa publikacja danych inflacyjnych dla Polski wzbudziła dość duże zainteresowanie. Powodem był fakt dosyć znacznego przebicia wstępnych szacunków konsensusu. Zgodnie z danymi flash inflacja we wrześniu wyniosła 2,2% w ujęciu rocznym co oznacza wzrost dynamiki o 0,4 p.p. w porównaniu do odczytu z ubiegłego miesiąca. Niestety, z uwagi na fakt, iż są to dane flash jeszcze nie znamy szczegółowej struktury zmian cen i nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć co odpowiada za ten niespodziewany wzrost.

W tym tygodniu wyjątkowo istotne, w kontekście narastających różnic między opiniami poszczególnych członków Rady Polityki Pieniężnej oraz ostatniej, zaskakująco wysokiej dynamiki cen będzie spotkanie decyzyjne RPP i konferencja banku centralnego, które odbędą się w środę.

GBP

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu istotnych informacji z Wielkiej Brytanii. Odczyt dynamiki wzrostu PKB w drugim kwartale został zaktualizowany w dół, jednak z uwagi na fakt, iż dane są już dość nieaktualne wpływ publikacji na brytyjską walutę był ograniczony. Bieżący tydzień powinien być dosyć spokojny, główne ryzyko dla funta będzie związane z konferencją brytyjskiej Partii Konserwatywnej. W naszej opinii ostatni zwrot w stronę wprowadzenia okresu przejściowego po zakończeniu negocjacji powinien wspierać brytyjską walutę, a umocnienie funta brytyjskiego w relacji do euro i złotego będzie kontynuowane.

EUR

Oprócz siły dolara związanej m.in. ze wzrostem oczekiwań w kwestii pakietu fiskalnego Trumpa, euro w ubiegłym tygodniu było poddane presji w związku z powrotem na Stary Kontynent ryzyka politycznego. Rynki zaskoczył wynik wyborów powszechnych w Niemczech, w szczególności duże poparcie dla skrajnej prawicy oraz wyjątkowy spadek poparcia socjaldemokratów, który wymusił na nich przejście do opozycji. W takiej sytuacji kanclerz Merkel będzie musiała uformować koalicję z liberałami i zielonymi. Eskalacja konfliktu między Madrytem i rządem regionalnym Katalonii w kwestii referendum nie wspierała wspólnej waluty.

W bieżącym tygodniu rynki powinny skupić się na odczytach indeksów aktywności gospodarczej oraz czwartkowej publikacji “minutek” z ostatniego spotkania EBC. Inwestorzy mogą wykazywać się mniejszym optymizmem, mając na uwadze skutki ostatnich wydarzeń w Niemczech i Hiszpanii.

USD

Ubiegły tydzień był zdominowany przez informacje z amerykańskiej sceny politycznej. Republikanie zdają się poświęcać coraz więcej uwagi pakietowi fiskalnemu, który zakłada m.in. znaczną obniżkę podatków dla korporacji. Jednocześnie, słabość administracji która ujawniła się przy próbie wprowadzenia niektórych rozwiązań w ubiegłych miesiącach, sprawia, że wśród inwestorów może utrzymywać się sceptycyzm.

Rezerwa Federalna sugeruje, że kolejna podwyżka stóp procentowych odbędzie się już w grudniu, co tylko zwraca uwagę na duży dystans między oczekiwaniami rynku, a oczekiwaniami FED. W naszej opinii dolar powinien cały czas być wspierany przez wzrost różnic w stopach procentowych w USA i strefie euro.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.