• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Transgraniczne synergie nowym wyzwaniem dla światowej żeglugi

PMK

03.01.2018 11:50 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Transgraniczne synergie nowym wyzwaniem dla światowej żeglugi

Partnerzy portalu

Transgraniczne synergie nowym wyzwaniem dla światowej żeglugi - GospodarkaMorska.pl

Istnieją dwa znamienne zagadnienia, które wyróżniają się w raporcie na temat gospodarek oceanicznych w roku 2016 sporządzanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pierwszy to sposób, w jaki wiele z tych branż jest powiązanych ze sobą. Po drugie, wszystkie te branże mają się rozwijać i muszą to robić, nie tylko w prawdziwie zrównoważony sposób, ale także w sposób korzystny dla całego spektrum branży oceanicznej.

To, co OECD mówi o kształcie przemysłu oceanicznego, można zestawić z niektórymi ostrzeżeniami zawartymi w najnowszym raporcie o przeglądach rynku okrętowego z Danish Ship Finance. Według raportu nie obserwujemy obecnie dolnej części cyklu koniunkturalnego w żegludze. Jest to raczej systematyczne przesunięcie w globalnym polu działalności gospodarczej spowodowane przez szereg czynników makroekonomicznych opartych na globalnym handlu, technologii i informacji.

- Z jednej strony wiele z  tych czynników daje możliwość rozszerzenia możliwości gospodarczych i społecznych, ale też wskazuje na dalszy wzrost presji, które już mają wpływ na środowisko oceaniczne. Najważniejsze tendencje i czynniki napędzające gospodarkę są najprawdopodobniej związane ze wzrostem, strukturą i strukturą osadniczą ludności świata; do globalnych zmian gospodarczych, takich jak wzrost, rosnące dochody i handel międzynarodowy; skutków zmian klimatu; oraz postępem w nauce, technologii i innowacji. Jednak czynniki geopolityczne i zarządzanie mogą również odgrywać istotną rolę w dłuższej perspektywie – czytamy w raporcie.

W związku z tym branża powinna przyjrzeć się roli aktywów w księgach, rodzajowi konkurentów, które powstają, oraz gałęziom przemysłu granicznego, w których mogą występować podobne synergie, które mogą pomóc zrównoważyć te wyzwania.

- Aby wykorzystać potencjał, kluczowe znaczenie będzie miało budowanie możliwości związanych ze strategiami cyfrowymi, które mogą wprowadzić dodatkowe przychody i zapewnić wartość nie tylko klientom, ale także klientom klientów – mówi Christopher Rex z Danish Ship Finance.

Dostawcy usług morskich mogą odnieść korzyść z badania branż granicznych w przestrzeni oceanicznej, a niektórzy już to robią. Stocznie Damen zaangażowane były w budowę systemów energii pływów, firmy zajmujące się pogłębianiem są zaangażowane w działalność wydobywczą oceanów, a rozwijający się zrównoważony sektor akwakultury uzyskał wsparcie norweskiej technologii morskiej i firm badawczych.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.