• <
gryfia_70lat

Słabe wyniki finansowe operatorów terminali

PMK

31.07.2018 14:23 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Słabe wyniki finansowe operatorów terminali - GospodarkaMorska.pl

Zdolność przeładunkowa terminali kontenerowych wskazuje na nadmiar mocy produkcyjnych. Co niestety wpływa negatywnie na ich wyniki finansowe. Ponadto linie żeglugowe wymuszają na operatorach terminali obniżki opłat za obsługę ładunków. Rentowność terminali będzie spadać.

- Ze strony przewoźników dostrzegamy większe możliwości zamówień usług, co jest konsekwencją z jednej strony konsolidacji armatorów i ich sojuszy, a z drugiej nadwyżki zdolności produkcyjnych po stronie terminali. Koszty terminali mogą więc zostać obniżone – skomentował Soren Skou, szef Grupy Maersk.

Obniżki kosztów już widać. Pzykładowo dochody APM Terminals (grupa A.P. Møller-Mærsk) wzrosły w drugim kwartale o 0,2 proc. rdr, natomiast jego zysk spadł o 30 procent - po 41 proc. spadku w czwartym kwartale. Operator ponosi straty z powodu niższych stawek płaconych przez największego klienta, Maersk Line ze swojej grupy. DP World w pierwszej połowie br. zanotował 1,4 proc. spadek przeładunków w porównaniu do tego samego okresu w ub. roku. W grupie Hutchison Port Holdings w pierwszej połowie roku przepustowość i dochody zmalały o siedem i sześć procent.

OECD przewiduje, że do 2030 roku moce przerobowe wzrosną do 383,8 mln TEU. W portach zachodniej Europy moce przerobowe wzrosną do 238,2 mln TEU, przewyższając prognozowane potrzeby o 88,8 mln TEU (o 37 proc.). Wportach Bliskiego Wschodu moce wzrosną do 137,6 mln TEU – o 87,6 mln TEU ponad potrzeby (o 64 proc.).

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.