• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury

mk

12.12.2016 19:07 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury

Partnerzy portalu

Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury - GospodarkaMorska.pl

Umówiliśmy się, że będziemy realizowali razem, Polska po swej stronie, Czechy po swej, projekty infrastrukturalne – powiedziała premier Beata Szydło po poniedziałkowym spotkaniu z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką. Chodzi m.in. o drogi i żeglowność na Odrze.

Premier podkreśliła znaczenie m.in. realizacji drogi S3, która ma się łączyć z czeską autostradą D11. „To ważny projekt, który realizujemy ze środków unijnych” – powiedziała.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe do południowej granicy z Czechami.

Szefowie rządów Polski i Czech rozmawiali o żeglowności na Odrze. „Umówiliśmy się, że nasi ministrowie w najbliższym czasie spotkają się. Powołamy zespół, który zajmie się realizacją tego projektu” – zapowiedziała Szydło.

Umożliwienie żeglugi na Odrze interesuje stronę czeską. „Chcemy jeszcze tę kwestię skonsultować w szczegółach. Tutaj jest możliwość, aby Odra stała się żeglowna także z Kędzierzyna Koźla do Ostrawy. To bardzo interesujący projekt” – podkreślił premier Sobotka.

Premier Szydło zapowiedziała, że w najbliższym czasie podpisana zostanie polsko-czeska umowa dotycząca współpracy policji. Szef rządu Czech wskazał, że dotychczasowe porozumienie istnieje od 10 lat, a "czasy się zmieniły". „W interesie naszych obywateli jest, aby współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości gospodarczej lub przemytu narkotyków była coraz lepsza” – powiedział Sobotka.

Szefowie rządów rozmawiali o poprawie jakości powietrza na Śląsku. Podkreślali wagę tego dla obu stron. Premier Czech powiedział, że jego kraj byłby zadowolony, gdyby „Polska zwiększyła inwestycje służące poprawie powietrza”.

Podczas spotkania Beata Szydło dziękowała Bohuslavowi Sobotce za deklarację poparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po rozmowach w Wiśle premierzy Polski i Czech pojechali do Czeskiego Cieszyna, gdzie spotkają się z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Zaolziu. Sobotka podkreślił, że w tym regionie nie ma konfliktów i napięć.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.