• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Niskie ceny w stoczniach nie zachęcają armatorów masowców

Paweł Kuś

04.12.2015 13:11 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Niskie ceny w stoczniach nie zachęcają armatorów masowców

Partnerzy portalu

Niskie ceny w stoczniach nie zachęcają armatorów masowców - GospodarkaMorska.pl

Armatorzy masowców wciąż powstrzymują się przed zamawianiem nowych jednostek, mimo najniższych od 2003 roku cen w stoczniach – wynika z danych BIMCO.

- To dobry sygnał dla przyszłości rynku przewozów masowych. Oby armatorzy wystrzegali się nowych zamówień jak najdłużej – ocenia Peter Sand, główny analityk BIMCO. - W krótkim okresie wzrost na rynku będzie zależał jednak głównie od popytu i złomowania starych jednostek – dodaje.

Ogółem liczba zamówień w obecnym roku spadła w porównaniu z 2014 rokiem. Do dziś zakontraktowano w stoczniach z Chin, Południowej Korei i Japonii tonaż równy 11,3 mln gt. A przypomnijmy, że w zeszłym roku ta liczba wyniosła aż 58 mln gt.

Chiny, największy producent masowców na świecie, zanotował gigantyczny spadek zamówień w tym roku. Ich kontrakty opiewają tylko na 2,5 mln gt. W zeszłym roku ta liczba wyniosła aż 34 mln gt.

Rynek przewozów masowych jest w 2015 roku w głębokim kryzysie, głównie przez brak równowagi między popytem a podażą. Największym problemem jest niskie zapotrzebowanie na węgiel. Co ciekawe, w drugiej połowie mało zmieniło się także w podaży. Pierwsza połowa 2015 roku była pod tym względem rekordowa, ale od lipca armatorzy mniej chętnie złomowali jednostki.

- Z tego powodu wielkość światowej floty nie odpowiada globalnemu zapotrzebowaniu. Mniejsze zapotrzebowanie na nowe jednostki z kolei zmniejszyło ich ceny. I koło się zamyka – mówi Sand.

Dziękujemy za wysłane grafiki.