• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Iran rozbudowuje flotę. W tym roku odbierze 10 statków z koreańskiej stoczni

PMK

06.03.2018 21:21 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Iran rozbudowuje flotę. W tym roku odbierze 10 statków z koreańskiej stoczni

Partnerzy portalu

Iran rozbudowuje flotę. W tym roku odbierze 10 statków z koreańskiej stoczni - GospodarkaMorska.pl

Południokoreańska stocznia Hyundai Heavy Industries rozpoczęła w zeszłym roku budowę 10 statków dla irańskiego państwowego armatora. Kontrakt na ich budowę jest wart 650 mln dolarów.

Tankowce i kontenerowce wybudowane w HHI trafią do spółki Islamic Republic of Iran Shipping Lines. Pierwsze z jednostek mają być oddane już w tym roku. Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie statków danego rodzaju zostanie wybudowanych.

Umowę podpisano w piątek. To pierwsze zamówienie irańskiego armatora po zniesieniu międzynarodowych sankcji. Irańska żegluga to ponad 100 statków. Wiele z nich ma powyżej 15, a nawet 25 lat, stąd potrzeba nowych jednostek.

To zamówienie jest szczególnie cenne dla HHI w momencie, gdy koreański sektor stoczniowy znajduje się w największym od lat kryzysie. Fatalne są między innymi finanse koreańskiej wielkiej trójki , która łącznie zanotowało 5,8 mld dolarów straty w pierwszej połowie 2016 roku. Na tak kiepski wynik złożyło się przełożenie zamówień oraz niskie zapotrzebowanie na nowe jednostki i platformy offshore.

Dziękujemy za wysłane grafiki.