• <
konferencj_platforma_lng_2023

CMA CGM przejął brazylijskiego armatora

PMK

13.05.2018 21:28 Źródło: własne

Partnerzy portalu

CMA CGM przejął brazylijskiego armatora - GospodarkaMorska.pl

Francuski armator CMA CGM zakończył zakup brazylijskiej linii kontenerowej Mercosul Line od duńskiego Maersk Line.

Obaj armatorzy uzgodnili warunki zakupu już w czerwcu zeszłego roku. Była to część procesu zakupu armatora Hamburg Sud przez Maersk Line. Brazylijski urząd antymonopolowy zażądał od Duńczyków, by sprzedali Mercosul przed przejęciem niemieckiego armatora.

Mercosul Line powstała w 1996 roku. Jej cztery kontenerowce o ładowności 2,5 tys. TEU zawijają do 12 różnych portów w Ameryce Południowej.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku Cosco Shipping złożyło ofertę zakupu armatora Orient Overseas International za cenę 6,3 mld dolarów. Uczyniłoby to z Cosco trzeciego największego przewoźnika kontenerów na świecie.

To będzie kolejna z serii połączeń i wchłonąć na rynku kontenerowym, w której efekcie sześciu armatorów kontroluje 63 proc. rynku. OOIL ma w tym rocie 2,7 proc. udziałów.

Akcjonariusze Orient Overseas zgodzili się sprzedać 68,7 proc. udziałów do Cosco. Ich cena wynosi 6,3 mld dolarów. To zbyt wysoka liczba, biorąc pod uwagę, że rynek przewozów kontenerowych dopiero wychodzi z kryzysu. Możliwe, że Cosco zgodziło się na taką cenę z powodów ambicjonalnych, nie biznesowych.

Dzięki zakupowi bowiem chiński armator będzie miał we flocie ponad 400 statków o łącznej ładowności ponad 2,9 mln TEU. Dałoby to spółce trzecie miejsce na świecie, za duńskim Marskiem i szwajcarskim Mediterranean Shipping Company. Oznacza to, ze Chińczykom udałoby się w końcu przeskoczyć francuskie CMA CGM, które obecnie zajmuje trzecie miejsce.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podażą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.