• <
BOTA_2023

Branża promowa szansą rozwoju Pomorza Zachodniego

13.10.2015 10:52 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Branża promowa szansą rozwoju Pomorza Zachodniego

Partnerzy portalu

Branża promowa szansą rozwoju Pomorza Zachodniego - GospodarkaMorska.pl

Rada Ministrów przyjęła program rozwoju branży przewozów promowych. Zakłada on m.in. powołanie Polskiej Grupy Promowej, która skonsoliduje aktywa polskich przewoźników promowych: Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. oraz przedsiębiorstwa państwowego Polska Żegluga Morska.

– Naszym celem jest wykorzystanie okresu dobrej koniunktury na Bałtyku do stworzenia silnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do pełnienia wiodącej roli na rynku – powiedziała premier Ewa Kopacz.

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju branży przewozów promowych w  oparciu o aktywa podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Projekt wpisuje się w strategiczne działania rządu, związane z szeroko pojętą gospodarką morską.

– Program jest oparty na stworzeniu silnego przewoźnika promowego oraz wykorzystaniu potencjału funkcjonujących na Pomorzu Zachodnim portów. Będzie to polegało na inwestycjach w ich infrastrukturę, pogłębianiu tras dopływowych oraz poprawie ich dostępności od strony lądu dla transportu drogowego i kolejowego – powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa.

Program przyjęty przez Radę Ministrów zakłada opracowanie dla PGP biznesplanu uwzgledniającego możliwości zasilenia grupy środkami  z funduszy Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Zaangażowanie potencjału polskiego przemysłu stoczniowego, skupionego w Grupie Mars Shipyard&Offshore (część Polskiej Grupy Zbrojeniowej) w odnowienie floty PGP, jest szansą na nowe miejsca pracy w województwie.

Jednym z przedsięwzięć w ramach programu konsolidacji PGP jest projekt budowy nowoczesnych i ekologicznych jednostek promowych, zasilanych gazem LNG z wykorzystaniem polskiej myśli technologicznej oraz infrastruktury stoczniowej Szczecina.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.