• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

UE tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z morzami i oceanami

Strona główna Edukacja, praca UE tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z morzami i oceanami
UE tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z morzami i oceanami - GospodarkaMorska.pl

mb

04.02.2020 Źródło: PAP

Unia Europejska tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami - BlueInvest. Bedzie dysponował kapitałem w wysokości 75 mln euro i przeznaczony dla start-upów oraz małych i średnich firm.

Fundusz został uruchomiony przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Środki z niego mają zasilać inwestycje w tzw. niebieską gospodarkę. To działalność gospodarcza związana z oceanami, morzami i wybrzeżami. Obejmuje ona np. przedsiębiorstwa działające w sektorze morskim, ale również przedsiębiorstwa, które wytwarzają towary lub świadczą usługi na rzecz gospodarki morskiej.

Firmy te opracowują rozwiązania dotyczące np. energii odnawialnej, zrównoważonej żywności pochodzenia morskiego, biotechnologii, technologii informatycznej wykorzystywanej w gospodarce morskiej oraz wiele innych. Fundusz BlueInvest będzie zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

"Oceany jako pierwsze odczują skutki zmiany klimatu, ale kryją w sobie również wiele potencjalnych rozwiązań kryzysu klimatycznego w każdym sektorze morskim, od rybołówstwa i akwakultury po morską energię wiatrową, energię fal i pływów morskich, niebieską biotechnologię i wiele innych dziedzin związanych z innowacyjnością. Fundusz inwestycyjny dysponujący kapitałem własnym o wartości 75 mln euro jest narzędziem służącym uwolnieniu potencjału niebieskiej gospodarki zarówno pod względem tworzenia Europejskiego Zielonego Ładu, jak i zapewnienia wzrostu gospodarczego europejskich małych i średnich firm rozwijających innowacyjne produkty i usługi" - powiedział we wtorek Virginijus Sinkeviczius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Wiceprzewodnicząca EBI Emma Navarro, stwierdziła, że BlueInvest wniesie istotny wkład w mobilizację prywatnych inwestycji w tym sektorze oraz w uruchomienie nowych projektów.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowych pożyczek, której właścicielami są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Udostępnia długoterminowe finansowanie dla bezpiecznych inwestycji służących realizacji politycznych celów UE.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.